Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Przede wszystkim, aby mieć ochronę przed porażeniem, ochronę urządzeń przed przepięciami w sieci ( zdarzają się dość często zwłaszcza na wsiach) i minimalizuje straty przy uderzeniu pioruna w sieć elektryczną. Jest obowiązkowe i powinny być do niego podłączone metalowe wanny, brodziki, rury wodne, kocioł CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Folia może minimalnie pogorszyć parametry, ale i tak jest to najlepszy sposób.

Osobiście uważam, że układanie folii w wykopie jest zbędne.

Folię po wylaniu można spróbować wyrwać. Zdecydowanie się jednak przydaje, kiedy się nie robi deskowania. Jak grunt jest suchy to potrafi wówczas "wypić" wodę z betonu, a zawsze grozi obrywanie się wpadanie gleby do betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie pytanko - czy ktoś tutaj ma kominek i DGP zrobione przez p.Darka polecanego na forum?

Miałem od nich brać chyba 2 lata temu jak się jeszcze budowałem kominek i rozprowadzenie DGP po domu. Wiedziałem już wtedy, że z kasą marnie, więc chciałem tylko dogadać kwestie techniczne co i jak przygotować. Miejsca na anemostaty wskazał mi przy drzwiach wejściowych do pokoi. A ja tu teraz czytam, że najlepiej przy oknach, aby ciepłe powietrze przechodziło przez pokój i wychodziło właśnie drzwiami...

Jak chciałem wstawić rurę od kominka na strych, coby potem nic nie robić w części mieszkalnej w tym temacie, chciałem sprawdzić z nim jaką najlepiej, aby potem nie było problemów. Nasza rozmowa zakończyła się dość niemiło i musiałem sam poszukać i wybrać.

I nie wiem co mam myśleć, bo temat kominka właśni mi wraca na tapetę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrót myślowy :)

ile płaciliście za położenie kafli 60 x 60 :)

Chłe, chłe - tak myślałem ;) Stawka wyjściowa była 50zł, ale że nie kładli tylko płytek, to i tak umawialiśmy się na całość. Uwaga - polecam wkucie cokołu w ścianę. Koszt robocizny i "zabawa" jest, ale efekt dużo lepszy niż płytki cokołowe. Często można zużyć odpady na ten cokolik, więc pewnie wyjdzie na jedno. Wysokość u mnie chyba 7cm tak jak listew przypodłogowych do parkietu. Powiększ sobie do rozmiaru oryginalnego, to zobaczysz jak wygląda.

 

http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/DSCN0232/1174334720_WyTWc-Th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłe, chłe - tak myślałem ;) Stawka wyjściowa była 50zł, ale że nie kładli tylko płytek, to i tak umawialiśmy się na całość. Uwaga - polecam wkucie cokołu w ścianę. Koszt robocizny i "zabawa" jest, ale efekt dużo lepszy niż płytki cokołowe. Często można zużyć odpady na ten cokolik, więc pewnie wyjdzie na jedno. Wysokość u mnie chyba 7cm tak jak listew przypodłogowych do parkietu. Powiększ sobie do rozmiaru oryginalnego, to zobaczysz jak wygląda.

 

http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/DSCN0232/1174334720_WyTWc-Th.jpg

 

ładnie wygląda, ale obawiam się, że te wystające brzegi będą potem poobijane. My chcemy dac zresztą białe listwy.

Obejrzałam przy okazji parę zdjęć - już prawie wszystko gotowe (i Aquarella ładnie wygląda). Kiedy planujecie przeprowadzkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca na anemostaty wskazał mi przy drzwiach wejściowych do pokoi. A ja tu teraz czytam, że najlepiej przy oknach, aby ciepłe powietrze przechodziło przez pokój i wychodziło właśnie drzwiami...

Albo stosujesz skrót myślowy, albo nie pomyślałeś, że jest jeszcze jeden ważny aspekt - opory przy rozprowadzaniu ciepła. Ja mam grawitacyjne DGP do 3 najbliższych pokoi i są to jak najkrótsze odcinki. Nie wyobrażam sobie ciągnięcia pod drzwi balkonowe, bo to dodatkowe 3m w poziomie.

 

Nie pomogę Ci, bo nie doktoryzowałem się z tego tematu, a kominek od A do Z robił fachowiec któremu ufam.

 

PS. Pełne testy mojego kominka następnej zimy. Drewno będzie miało 4 lata, a może ściągnę jeszcze od wuja 6 letnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładnie wygląda, ale obawiam się, że te wystające brzegi będą potem poobijane. My chcemy dac zresztą białe listwy.

Obejrzałam przy okazji parę zdjęć - już prawie wszystko gotowe (i Aquarella ładnie wygląda). Kiedy planujecie przeprowadzkę?

Wystające brzegi czego? :rolleyes: Mój cokół jest w ścianie. Gumówką nacięto tynk, skuto go i wklejono 7cm paski płytek w ścianę.

 

Co do przeprowadzki... Brakuje nam pewnych rzeczy w środku i kasy na nie ;) Może za 2 miesiące...

Póki co dłubię co się da (np. zmiany w kwestii krzyżowego w sypialni, dodatkowy czujnik ruchu w dolnej łazience), a żonka w tym tygodniu wpada na końcowe sprzątanie i zaczynamy wozić graty.

 

W sypialni - z racji koloru tapety i łóżka - damy aluminiowe środki (Aquarella) i białe ramki (Base).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chyba się poddam z tą Aquarellą. W wolnej chwili zrobię zestawienie i podeślę do wyceny. Jest chyba jednak sporo droższa od Berker Kwadrat.

Przyślij - wycenimy. Jak dla mnie bezpośrednim rywalem Berkera jest seria Base. Ma też tylko 2 kolory. Aquarella umożliwia spore żonglowanie kolorami. Jak się uprzeć to w samej Aquarelli jest 16 kombinacji, a 32 (pomijam te biały-lodowy i perłowy-kość słoniowa; w obie strony więc razy 2) jak się dołączy Base.

 

EDIT: spojrzałem w końcu ile kosztuje Kwadrat na na Allegro. Oj zdarli ze mnie sklepie jak kupowałem teściom. Faktycznie wychodzi ciut taniej nawet niż Base. Jeżeli jednak ktoś chce zakombinować z kolorami - przynajmniej w niektórych pomieszczeniach - to ujawnia się przewaga Logusa. Warto wtedy dać osprzęt od jednego dostawcy wszędzie. Można też podejść do kwestii w ten sposób - dać Base, a za 2 lata jak człek się odbije, to wymienić wierzchy na wyższą serię. Mechanizm pozostaje bez zmian. Zwykle i tak listę się robi, a wycena (kumpel ma fajnego Excela) zajmuje 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - dzięki za radę z twardościomierzem. Kupiłem i zrobiłem próbny test u teściów (21 stopni twardości ogólnej i 10 stopni twardości węglanowej). Dzisiaj testy na budowie. Pryszczaste te testy. Ten który ja kupiłem kosztował jakoś 23zł i ma kropelek na 300 stopni każdej z twardości. Więc jeszcze parę razy mogę testować :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, aby mieć ochronę przed porażeniem, ochronę urządzeń przed przepięciami w sieci ( zdarzają się dość często zwłaszcza na wsiach) i minimalizuje straty przy uderzeniu pioruna w sieć elektryczną. Jest obowiązkowe i powinny być do niego podłączone metalowe wanny, brodziki, rury wodne, kocioł CO.

 

czyli można to po ludzku wyjaśnić :) dzięki bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyślij - wycenimy. Jak dla mnie bezpośrednim rywalem Berkera jest seria Base. Ma też tylko 2 kolory. Aquarella umożliwia spore żonglowanie kolorami. Jak się uprzeć to w samej Aquarelli jest 16 kombinacji, a 32 (pomijam te biały-lodowy i perłowy-kość słoniowa; w obie strony więc razy 2) jak się dołączy Base.

 

EDIT: spojrzałem w końcu ile kosztuje Kwadrat na na Allegro. Oj zdarli ze mnie sklepie jak kupowałem teściom. Faktycznie wychodzi ciut taniej nawet niż Base. Jeżeli jednak ktoś chce zakombinować z kolorami - przynajmniej w niektórych pomieszczeniach - to ujawnia się przewaga Logusa. Warto wtedy dać osprzęt od jednego dostawcy wszędzie. Można też podejść do kwestii w ten sposób - dać Base, a za 2 lata jak człek się odbije, to wymienić wierzchy na wyższą serię. Mechanizm pozostaje bez zmian. Zwykle i tak listę się robi, a wycena (kumpel ma fajnego Excela) zajmuje 5 minut.

 

podeślę, tylko, że Base mi sie nie podoba - są za bardzo błyszczące. Uznaliśmy też, ze idziemy w jeden kolor - za dużo mamy tych pstryczków i jak będzie 5 włączników obok siebie będzie kiepsko wyglądać. Fakt, że nie widziałam jeszcze na żywo Berkera, w marketach nie ma i muszę podjechać do jakiejś hurtowni, a czasu nie ma. Ale to chyba i tak dopiero na etap wykończeniowy.

 

Mam jeszcze takie pytanie (chyba już o to pytałam, ale wyszukiwarka w grupach jest beznadziejna i nie mogę znaleźć). Wykonawca sugeruje zrobienie sufitu na poddaszu z dwóch płyt, żeby zniwelować pęknięcia. Ale podobno po paru latach te dwie warstwy też pracują i mogą być pęknięcia. Jak macie u siebie? Czy jedną czy dwie, a jak jedną czy u osob, które już mieszkają są pęknięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o tym sporo w internecie pod hasłem uziemienie fundamentowe, lub uziom fundamentowy. Czasem wykonawcy fundamentów wiedzą jak to poprawnie zrobić.

Do dolnego pręta zbrojenia przykręcić i najlepiej dodatkowo przyspawać płaskownik ocynkowany 4x25 mm, wyprowadzić go na ok 50 cm ponad planowaną podłogę w okolicy rozdzielnicy elektrycznej, pręty zespawać na łączeniach po całym obwodzie budynku.

Folia może minimalnie pogorszyć parametry, ale i tak jest to najlepszy sposób.

Osobiście uważam, że układanie folii w wykopie jest zbędne.

 

Ja w projekcie nie miałam uziemienia połączonego ze zbrojeniem, tylko dookoła budynku poprowadzona bednarka ma być potem połączona z instalacją odgromową z dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie (chyba już o to pytałam, ale wyszukiwarka w grupach jest beznadziejna i nie mogę znaleźć). Wykonawca sugeruje zrobienie sufitu na poddaszu z dwóch płyt, żeby zniwelować pęknięcia. Ale podobno po paru latach te dwie warstwy też pracują i mogą być pęknięcia. Jak macie u siebie? Czy jedną czy dwie, a jak jedną czy u osob, które już mieszkają są pęknięcia?

 

Mam jedną warstwę płyt i nie popękały [mieszkam 3 rok] - jedynie w kilku miejscach w pokojach pojawiły się pęknięcia pomiędzy płytami a ścianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tych płytach, to mogę z doświadczenia podpowiedzieć, że trzeba uważać, gdzie się schodzą narożniki - plyty powinny być wycinane np przy narożnikach drzwi, bo jeśli będą się tam schodzić (tak że krawędzie płyt i proste stanowiące przedłużenie linii framugi) tworząc "krzyż", to będą pękać na bank. nie wiem, czy to jasno tłumaczę - pewne rzeczy najłatwiej jest narysować :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, czyli nie ma sensu dawać dwóch warstw - u mnie różnica w cenie to ok. 3 tys. Wolałabym przeznaczyć je na coś innego.

jest sens dawac dwie a narozniki to najbardziej newralgiczne miejsca. Prócz 2 plyt wazna jest też uzyta fizelina, szpachla i taśma do narożników - podjedź do Renovy na Buforową, maja tam przyklad zastosowania tych taśm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłe, chłe - tak myślałem ;) Stawka wyjściowa była 50zł, ale że nie kładli tylko płytek, to i tak umawialiśmy się na całość. Uwaga - polecam wkucie cokołu w ścianę. Koszt robocizny i "zabawa" jest, ale efekt dużo lepszy niż płytki cokołowe. Często można zużyć odpady na ten cokolik, więc pewnie wyjdzie na jedno. Wysokość u mnie chyba 7cm tak jak listew przypodłogowych do parkietu. Powiększ sobie do rozmiaru oryginalnego, to zobaczysz jak wygląda.

ładnie masz zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...