Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

a ja zadam może trochę głupie pytanie, ale stwierdziłem że popytam tutaj zanim zacznę zgłębiać temat na necie.

 

Czy ktoś z was ubiegał się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane?

Podobno jest taka opcja. Co jeśli faktury w większości są na mojego budowlańca?

 

W styczniu wypełniłem odpowiedni formularz i dostałem zwrot różnicy Vat-u. Wychodzi znaczna kwota, więc warto. Szczególnie jeśli chodzi o materiały "początkowe" - cegły, dachówki , beton itp.

Skorzystaj z aktywnego formularza na stronie podatki.pl (Formularz VZM-1). Wpisujesz numer faktury, kwotę a system sam oblicza różnicę. Troszkę poczytaj za jakie materiały przysługuje zwrot a za jakie nie.

Z tego co wiem faktury muszą byc na Ciebie. Budowlaniec na pewno brał materiały z niższym Vatem więc zwrotu prawdopodobnie nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego kładliście izolację poziomą na chudziaku?

Plastpapa, papa asfaltowa czy termozgrzewalna? Najlepsza jest podobno termozgrzewalna, ale bez atestów, co może powodować alergie. Taka z atestami jest strasznie droga, ale znowu mam dość podmokły teren, więc wolałabym mieć porządną izolację - czyli wychodzi, że powinnam wsiąść papę termozgrzewalną...

 

Może ktoś jednak się podzieli informacją jakie ma izolacje fundamentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu wypełniłem odpowiedni formularz i dostałem zwrot różnicy Vat-u. Wychodzi znaczna kwota, więc warto. Szczególnie jeśli chodzi o materiały "początkowe" - cegły, dachówki , beton itp.

Skorzystaj z aktywnego formularza na stronie podatki.pl (Formularz VZM-1). Wpisujesz numer faktury, kwotę a system sam oblicza różnicę. Troszkę poczytaj za jakie materiały przysługuje zwrot a za jakie nie.

Z tego co wiem faktury muszą byc na Ciebie. Budowlaniec na pewno brał materiały z niższym Vatem więc zwrotu prawdopodobnie nie będzie.

 

 

dzięki, kilka faktur jest na mnie więc może coś się da uhaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję! :) kto da więcej?

Mnie zaskoczyli oczekując, że zasypanie fundamentów będzie koparką na mój koszt. Podpytaj też czy stemple mają być Twoje (rzadko, ale niektórzy mają własne lub mogą wynająć po niskich stawkach).

Ustal co w sytuacji kiedy zabraknie jakiegoś drobnego materiału słyszałem o ekipach które w takiej sytuacji siadają i czekają aż inwestor dowiezie/zamówi worek kleju czy brakujące nadproże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatarak - klasyczny problem: kto płaci za prąd i wodę w trakcie. Teoretycznie - ekipa. Praktycznie - zamawiający. "Wygódka" albo nowocześniej - Toi-Toi, kto instaluje i kto uprząta. W temacie uprząta - śmieci. W temacie uprząta - chwasty kiedy teren nieudeptywany zaczyna zarastać chwastami. Zepchnięcie humusu - na konkretną pryzmę, by go zabezpieczyć, a nie byle jak. Jak ustalisz z kimś, że kupujesz materiał, to pytanie czy tylko "gruby" (dachówki), czy także pomocniczy (klamry, gwoździe). Chwilowo to tyle, bo mi dziś mózg się przegrzewa. Ufffffffff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaskoczyli oczekując, że zasypanie fundamentów będzie koparką na mój koszt. Podpytaj też czy stemple mają być Twoje (rzadko, ale niektórzy mają własne lub mogą wynająć po niskich stawkach).

Ustal co w sytuacji kiedy zabraknie jakiegoś drobnego materiału słyszałem o ekipach które w takiej sytuacji siadają i czekają aż inwestor dowiezie/zamówi worek kleju czy brakujące nadproże...

dzięki :) to muszę chyba w umowie zapisać - żeby potrzeby materiałowe były określane z jakimś sensownym wyprzedzeniem. i dokładnie każdy etap (na ile da się ustalić) - my humus, oni ławy, my deski szalunkowe, oni stemple...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatarak - klasyczny problem: kto płaci za prąd i wodę w trakcie. Teoretycznie - ekipa. Praktycznie - zamawiający. "Wygódka" albo nowocześniej - Toi-Toi, kto instaluje i kto uprząta. W temacie uprząta - śmieci. W temacie uprząta - chwasty kiedy teren nieudeptywany zaczyna zarastać chwastami. Zepchnięcie humusu - na konkretną pryzmę, by go zabezpieczyć, a nie byle jak. Jak ustalisz z kimś, że kupujesz materiał, to pytanie czy tylko "gruby" (dachówki), czy także pomocniczy (klamry, gwoździe). Chwilowo to tyle, bo mi dziś mózg się przegrzewa. Ufffffffff

 

podobno browar dobrze schładza :) dzięki za podpowiedzi. z ulgą stwierdzam, że jednak część problemów już mam ogarniętych - przynajmniej teoretycznie.

 

Albert i inni raczej początkujący niż zaawansowani - gdzie kupowaliście stal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Smoku - a w jakim miejscu w projekcie powinien być ten uziom wyrysowany/opisany? bo nie widzę ani w architekturze, ani w instalacji elektrycznej ani nawet w projekcie instalacji odgromowej? może być tak, że go nie ma w projekcie w ogóle? a jeśli tak, to co wtedy? robić mimo to? elektryk powinien wiedzieć, co tam z czym połączyć, prawda?

 

Powinien być w części opisowej instalacji elektrycznej, ew. odgromowej. Jeśli nie ma , namawiam zawsze na wykonanie uziemienia fundamentowego, u Ciebie jeszcze nie jest za późno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiedziałbym , jeśli zdecydujesz się na fundamentowy, to wykonuje się go na etapie "kręcenia" uzbrojenia ław fundamentowych :p

 

przez jakiś czas oznacza "do momentu, gdy dostanę projekt w ręce i sprawdzę, co tam jest napisane" :) dla zamknięcia tematu: ten uziom robi elektryk czy wykonawcy zero?

 

Ile orientacyjnie może kosztować usługa podłączenia podlicznika i zrobienia uziomu plus materiały na ten uziom. w wersji nie otokowej.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...