Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Słuchajcie, mam pytanie o bloczki betonowe - w hurtowniach króluje Betard (przynajmniej w moich ofertach), a czy ktoś miał firmy Leg-tur i może coś na ich temat powiedzieć?

bloczki Betrad-a maja niby najwiekszą wytrzymałość ale patrząc na ich jakość wykonania mam spore wątpliwośći. Osobiście poleca bloczki z Termat-u w Srodzie Śląskiej - równe, dobrze zawibrowane i niznacznie mniej wytrzymale od tych z Betarda, ale biorąc pod uwage to co napisałem wyzej moze sie okazać iz tak samo wytrzymałe.

Pamietaj, ze są dwie wysokości tych bloczków - 12 i 14cm. niby szczegół ofertowy, ale warto zobaczyć jakie są ujęte w kosztorysie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

bloczki Betrad-a maja niby najwiekszą wytrzymałość ale patrząc na ich jakość wykonania mam spore wątpliwośći. Osobiście poleca bloczki z Termat-u w Srodzie Śląskiej - równe, dobrze zawibrowane i niznacznie mniej wytrzymale od tych z Betarda, ale biorąc pod uwage to co napisałem wyzej moze sie okazać iz tak samo wytrzymałe.

Pamietaj, ze są dwie wysokości tych bloczków - 12 i 14cm. niby szczegół ofertowy, ale warto zobaczyć jakie są ujęte w kosztorysie.

 

Dzięki Wojgoc, akurat jedną ofertę mam na termat i nawet mam ich kilka sztuk, na moje oko wyglądają w porządku.

 

W pierwszej hurtowni mnie uświadomiono co do wymiarów i teraz już jestem czujna, ale dobrych rad nigdy za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy w ludzkiej mowie: "warunki dostawy: loco budowa"? czy to znaczy, że mi przywiozą materiał na działkę, a skoro nie ma tu żadnych cyferek, to gratis?

pewnie to jest pytanie blondynki... ale trudno, koloru włosów człowiek sobie nie wybiera :D

poza tym, że loco budowa wazne aby samochód był z HDS -taki dźwig od rozładowania palet. Nie zawsze loco budowa oznacza HDS a rozladowanie ręczne 10palet trwa i kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merci :)

 

teraz pytanie sondażowe: czy strzemiona gięli Wam wykonawcy na budowie, czy zamawialiście gotowe w betoniarni? nawet nie wiedziałam, że jest taka opcja, ale Magik ją zachwala (tzn. gotowe strzemiona z betoniarni) - zamówione mają być równe i lepsze.

strzemiona to nie betoniarnia. Jesli masz skomplikowane zbrojenia to warto zrobić na prefabrykacji. proste zbrojenia kręci się na budowie strzemiona wygina się na budowie - sprawna ekipa murarska w 2godz zbuduje sobie stół do zbrojenia i wykęci takie strzemiona jakie będa im odpowiadały w danym miejscu.

Jest tu kwestia drutu do wiązania zbrojenia - ile nie przywieziesz będzie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a porównywałaś cenowo, czy byłoby taniej, gdyby sami kręcili zaprawę na miejscu?

zaprawa z betoniarni jest zdecydowanie lepsza od kręconej w betoniarce - ma stałe parametry i zawsze przyjedzie taka sama.

U mnie była taka zaprawa,przywozili co 3dni- dodana chemia swoje robiła, dodatkowo była przykryta plandeką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rrrrety, no to mam już kolejną zagwozdkę. o co jeszcze powinnam dopytać wykonawcę do sso? standardowo pytam: czy ściąga humus, czy zapewnia wszystkie maszyny (wszyscy tak) i szalunki (różnie), czy cena za zero obejmuje domyślnie szalowanie ław. to teraz muszą jeszcze doprecyzować: czy sami gną strzemiona i kręcą zaprawę?

co jeszcze? przecież jak już ten szpadel w ziemię wejdzie, to nie będzie czasu wszystkiego dogrywać, nie?

a co to u Ciebie maszyny? koparka, wywrotka? a łata wibracyjna do chudziaka, wibrator do betonu w ławach i słupach, zagęszczarka do piachu?

ponadto czy ekipa zrobi Ci kanalize? Czy po rozszalowaniu ław zabezpieczy je przeciwilgociowo.

Ja w swojej w propozycji umowy od razu ująłem te wszelkie prace, nie negocjowałem poszczególnych rzeczy uznając, że to wchodzi w zakres prac SSO. wpisalem też, ze dostawa zaprawy leży po stronie Inwestora. W razie gadania, ze tego czy tamtego nie będą robić był argument gotowej zaprawy.

A Ty budujesz z czego? Porotherm, Silka, Ytong, beton komórkowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to u Ciebie maszyny? koparka, wywrotka? a łata wibracyjna do chudziaka, wibrator do betonu w ławach i słupach, zagęszczarka do piachu?

ponadto czy ekipa zrobi Ci kanalize? Czy po rozszalowaniu ław zabezpieczy je przeciwilgociowo.

Ja w swojej w propozycji umowy od razu ująłem te wszelkie prace, nie negocjowałem poszczególnych rzeczy uznając, że to wchodzi w zakres prac SSO. wpisalem też, ze dostawa zaprawy leży po stronie Inwestora. W razie gadania, ze tego czy tamtego nie będą robić był argument gotowej zaprawy.

A Ty budujesz z czego? Porotherm, Silka, Ytong, beton komórkowy?

 

maszyny takie, jak wymieniasz. kanalizę robią. na ławie ma być izolacja pozioma tylko. ale jest we wszystkich wycenach. jak pytam o wycenę to w rozbiciu na zero i resztą sso, ale ponieważ nie wszyscy robią tak samo (np. jedni nie ocieplają fundamentów, bo wolą to robić razem z elewacją, a drudzy w sso wliczają ściany działowe lub nie...) to jednak rozpisuję elementy poszczególnych ofert, żeby wiedzieć, co z czym porównuję. niezła zabawa jest.

 

budujemy z porothermu lub poryzowanej innego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw ile płaciliście za taki kontener? to się płaci za czas stacjonowania na działce czy tylko opróżnienie końcowe?

cena zlezna od wielkości i tego co wywozisz, ale 350zł to z tego co się orientuje najtaniej - 7m3 rano przywożą a po południu zabierają.

Im dłużej będzie stał tym stawka za każdy dzień wieksza, ale nie wiem jak teraz się to liczy bo umnie zalatwiane było to w 1 dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maszyny takie, jak wymieniasz. kanalizę robią. na ławie ma być izolacja pozioma tylko. ale jest we wszystkich wycenach. jak pytam o wycenę to w rozbiciu na zero i resztą sso, ale ponieważ nie wszyscy robią tak samo (np. jedni nie ocieplają fundamentów, bo wolą to robić razem z elewacją, a drudzy w sso wliczają ściany działowe lub nie...) to jednak rozpisuję elementy poszczególnych ofert, żeby wiedzieć, co z czym porównuję. niezła zabawa jest.

 

budujemy z porothermu lub poryzowanej innego producenta.

przy ceramice zaznacz w umowie max. grubość spoiny murarskiej 1cm - nie przyjmuj argumentu, ze ocieplenie zniweluje wszelkie niedoróbki murarskie.

robisz na zaprawie zwykłej czy ciepłochronnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jednak rozpisuję elementy poszczególnych ofert, żeby wiedzieć, co z czym porównuję. niezła zabawa jest.

I potem się okaże, że jednak ekipa wyceni jedną pracę na X, a druga na 2X, inną odwrotnie i już człowieka ciągnie, żeby podzielić robotę ;) Albo jedna wycenia na X, a druga na 2X ale jest lepsza i bardziej wiarygodna, itp. itd. W którymś momencie inwestor udaje się na zasłużony odpoczynek do domu wariatów, albo wyluzowuje i przestaje kontrolować wydatki. No właśnie - wydatki kontroluje się do 300 tys. - co wytrwalsi do wartości kosztorysu - a potem człowiekowi już wszystko wisi i dopiero przejmuje się, jak dobije dna :rotfl: Inna sprawa, że bywają dna podwójne i potrójne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Albert i inni raczej początkujący niż zaawansowani - gdzie kupowaliście stal?

 

Jako zaawansowany jednak podpowiem, że za "moich czasów" najtaniej było w Return na Swojczyckiej [sami nie mieli transportu, ale podają namiar na pobliską firmę, która ma do przewozu auto ze sprytną przyczepką i tanio przewozi nawet 12 metrowe "makarony"] ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heby to coś ze stali? chyba na szczęście nie mam. do czego to służy?

To takie duuuuuże i cięęęęęęężkie rozdeptane "szynki kolejowe". Mają spore półki, po to, żeby żebrowanie stropu w nie wchodziło. Świetnie nadają się do rezygnacji ze ścian konstrukcyjnych. Może zauważyłaś, że mój salon, jadalni, hall i kuchnia to jedno wielkie pomieszczenie? Podoba się? Mi tak, ale samo żelastwo kosztowało mnie prawie 7 tys. zł. w 2000 roku !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merci :)

 

teraz pytanie sondażowe: czy strzemiona gięli Wam wykonawcy na budowie, czy zamawialiście gotowe w betoniarni? nawet nie wiedziałam, że jest taka opcja, ale Magik ją zachwala (tzn. gotowe strzemiona z betoniarni) - zamówione mają być równe i lepsze.

 

Ja giąłem je sam - wyszły super ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...