Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

WZ na tą działkę muszą być będą potwierdzać jej przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe a nie np. pod zabudowę przemysłową, drogową itd.....

 

nawet jeśli Mila ma inną nieruchomość na której można ustanowić hipotekę (taką opcja tez jest możliwa) to odradzam kupno działki bez WZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałam przewidziane 2 nagrzewnice - jedna za czerpnią, a drugą za reku. to już może lekka przesada, ale czy warto jakąś nagrzewnicę dać i używać w przypadku najwiekszych mrozów?

A masz jeszcze jakieś źródła ogrzewania? Jedna sprawa - wydajność. Druga sprawa niezawodność urządzenia (jak się spsuje w mrozy to co?). Trzecia sprawa - niezawodność dostaw (energii elektrycznej jak rozumiem).

Ja strachliwy jestem stąd gaz sieciowy uzupełniłem kominkiem, a awaryjnie można jeszcze farelki użyć. W razie większych/dłuższych problemów zakupi się grzejniki olejowej lub butlę i nagrzewnicę gazową. Plan kryzysowy trzeba mieć !!!

PS. Na przełomie maja i czerwca będę na konferencji Blackout. Ciekawe czy będą nam zapodawać jakieś czarne scenariusze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie tynkarz sam umowę podsuwał do podpisania :) bez umowy nie robi.

Są tacy fachowcy. Inna sprawa, że umowy często bywają nieprecyzyjne i ich interpretacja bywa trudna, a jak się na to nałożą ustne ustalenia to już nie wiadomo po czyjej stronie jest racja. Oczywiście lepiej jest mieć niż nie mieć i mając pilnować zapisów nawet jak wszystko jest super. Mięknąć należy po wykonaniu dzieła, a jeszcze lepiej po okresie gwarancji (w budowlance domyślna 3 lata).

 

Tak na marginesie - czy ustalenia bierze swoje źródło z słowa "usta"? Wtedy ustne ustalenia są masłem maślanym, a "ustalenia pisemne" wewnętrznie sprzecznym sformułowaniem; niczym "kolokwium" na studiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai, chyba nie do końca wiesz, o czym mowa. Nagrzewnica przy centrali rekuperacyjnej służy do podgrzewania powietrza napływającego do domu dla większego komfortu mieszkańców i żeby reku nie zamarzał - to nie jest element systemu ogrzewania.

 

jako ogrzewanie będę mieć PCi gruntową i kozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć konkretne porównanie to 1) weź wycenę u innych ekip, 2) popatrz po dziennikach budowy, gdzie ludzie opisują dokładnie swoje koszty. Mój wykonawca przy wycenie dokładnie sprawdzał w projekcie np. zbrojenia itp. kwestie, które wydłużają czas budowania.

PiotrekCh - Ważne by konkurencyjne wyceny zawierały te same ustalenia co wchodzi w skład a co nie. Przykładów może być dziesiątki. Począwszy od rodzajów materiałów, czy potrzebny dodatkowy sprzęt (np. koparka pod fundamenty), jak będą rozłożone płatności, kto płaci za wywóz śmieci, czy - zwłaszcza jeżeli jeszcze nie ma na działce - inwestor dostarcza wodę i prąd, określenia tego kto akceptuje towar, czy kto odpowiada za zabezpieczenie budowy.

A propos czasu - są tacy, którzy lecą cięgiem, nie patrząc na okresy technologiczne - np. beton wiąże 4 tygodnie i lepiej, żeby fundamentów nie murowali od razu po wylaniu ław, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai, chyba nie do końca wiesz, o czym mowa. Nagrzewnica przy centrali rekuperacyjnej służy do podgrzewania powietrza napływającego do domu dla większego komfortu mieszkańców i żeby reku nie zamarzał - to nie jest element systemu ogrzewania.

 

jako ogrzewanie będę mieć PCi gruntową i kozę.

Sorry - ja nie skupiam się (zwłaszcza jakość dziś) na tym czy masz PC czy nie, czy masz reku czy nie. W poście było o GWC i nagrzewnicy, to myślałem, że chcesz po hamerykańsku. Oni tam mają często samą nagrzewnicę (gazową lub elektryczną). Jeżeli masz inne ogrzewanie to raczej bym sobie darował, a co najwyżej zostawił na "jak będzie kasa" (czyli na nigdy ;) ). W przypadku awarii zamkniesz nawiew i do naprawienia będziesz wietrzyć oknami. No ale to opinia lajkonika. Pewnie na odpowiednich wątkach temat był omawiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję na wiosnę rozpoczęcie budowy domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_wschod-slonca-wariant-i,1537,1,0.htm (wersja lustrzana). Dostałem od wykonawcy nastepująca wycenę robocizny:

 

- stan 0: 15 000 zł

- parter: 10 000 zł (ściany, filary, kominy)

- strop: 17 000 zł

- poddasze: 10 000 zł (bez dachu)

 

Dom będzie budowany w Nadolicach Wielkich. Bardzo proszę o opinie, czy są to standardowe ceny w okolicach Wrocławia. Wykonawca ma bardzo dobrą opinię, co zapewne podnosi cenę.

 

Hej. Jakoś tak mi się nie podobają te ceny. Uważam, że są przesadzone. wychodzi ze same ściany z fundamentem i stropem będą Cię kosztowały 52 tysiące złotych (tylko robocizna). Dolicz do tego jakieś 80zł/m2 konstrukcja dachu z pokryciem, czyli 20tys.zł. czyli za samą robociznę SSO dasz 72 tysiące złotych. Moim zdaniem to przegięcie jak na 150m domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai, nie skupiasz się i - moim skromnym - ciągle piszesz obok tematu. nie pytam Suspensera, co zrobić w razie awarii, tylko czy warto montować nagrzewnicę, jeśli nie planuję GWC. czy też problem zamarzania centrali występuje sporadycznie albo Jan-Gaz jakoś inaczej go rozwiązuje.

 

Elwood- domek Piotrka ma 150 m, ale garaż to kolejne 40! zobacz długość budynku. poza tym same m2 to nie wszystko. mnie na przykład dość drogo wyszło poddasze, bo miałam dużo trzpieni zbrojonych 8 prętami każdy! nie wyrokowałabym, że 52k to dużo, patrząc tylko na prostą prezentację projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jakoś tak mi się nie podobają te ceny. Uważam, że są przesadzone. wychodzi ze same ściany z fundamentem i stropem będą Cię kosztowały 52 tysiące złotych (tylko robocizna). Dolicz do tego jakieś 80zł/m2 konstrukcja dachu z pokryciem, czyli 20tys.zł. czyli za samą robociznę SSO dasz 72 tysiące złotych. Moim zdaniem to przegięcie jak na 150m domek.

 

Ja buduję trochę duży dom (zachciało mi się podwójnego garażu i kilku "kanciapek") - powierzchnia całkowita 310 m2, użytkowa 160 m2.

U mnie SSO został wyceniony na 82k (54k praca murarzy + 28k cieśle i dekarze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kumam:( - jak użytkowa może być 2xmniejsza od całkowitej?

 

160 m2 użytkowej, to 200m2 powierzchni po podłogach. Do tego 53m2 garażu, kotłowni i innych kanciapek oraz 50 m2 tarasu - tego do powierzchni nie powinienem dodawać - mea culpa.

Czyli zamiast 300/160 winno być 250/160. Taka drobna różnica.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja buduję trochę duży dom (zachciało mi się podwójnego garażu i kilku "kanciapek") - powierzchnia całkowita 310 m2, użytkowa 160 m2.

U mnie SSO został wyceniony na 82k (54k praca murarzy + 28k cieśle i dekarze).

 

OK. Gratuluję, tylko nie wiem czego to dowodzi? Że ceny są inne w zależności od projektu i od tego czy bierzesz ekipę droższą bo znajomi mówili, że lepsza czy tanią znalezioną gdzieś tam, która nie musi być gorsza od polecanej?

Tak czy siak, patrząc na Twoją wycenę, to podana przez PiotrkaCh wydaje się tym bardziej "przeceniona".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Gratuluję, tylko nie wiem czego to dowodzi? Że ceny są inne w zależności od projektu i od tego czy bierzesz ekipę droższą bo znajomi mówili, że lepsza czy tanią znalezioną gdzieś tam, która nie musi być gorsza od polecanej?

Tak czy siak, patrząc na Twoją wycenę, to podana przez PiotrkaCh wydaje się tym bardziej "przeceniona".

 

Chciałem podać ceny i powierzchnie dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Gratuluję, tylko nie wiem czego to dowodzi? Że ceny są inne w zależności od projektu i od tego czy bierzesz ekipę droższą bo znajomi mówili, że lepsza czy tanią znalezioną gdzieś tam, która nie musi być gorsza od polecanej?

Tak czy siak, patrząc na Twoją wycenę, to podana przez PiotrkaCh wydaje się tym bardziej "przeceniona".

 

a musi od razu czegoś "dowodzić"? jest to przykład wyceny innego projektu. k'mon!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160 m2 użytkowej, to 200m2 powierzchni po podłogach. Do tego 53m2 garażu, kotłowni i innych kanciapek oraz 50 m2 tarasu - tego do powierzchni nie powinienem dodawać - mea culpa.

Czyli zamiast 300/160 winno być 250/160. Taka drobna różnica.:D

 

to dużo Ci wyszło

 

ja mam 180 użytkowej, 240 po podłodze, 100 mkw tarasu

 

sso 55.5= dach 17.5+ 38 reszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...