Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Frankai, nie skupiasz się i - moim skromnym - ciągle piszesz obok tematu. nie pytam Suspensera, co zrobić w razie awarii, tylko czy warto montować nagrzewnicę, jeśli nie planuję GWC. czy też problem zamarzania centrali występuje sporadycznie albo Jan-Gaz jakoś inaczej go rozwiązuje.

 

Jan-gaz ma wbudowany system antyzamrożeniowy, załącza go jak temp. spadnie poniżej jakiejś wartości, tylko wtedy nie nawiewa powietrza do środka, a jedynie wyciąga. Najlepiej jak zadzwonisz do producenta i zapytasz o szczegóły, to ci wszystko wyjaśnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Ponieważ nie zauważyłem odpowiedzi na Twoje pytanie, to o ile dobrze pamiętam to Cermag posiada Roca w ofercie. Przekręć sobie do nich i sprawdź, czy mają to co chcesz zobaczyć.

 

Tylko akurat te modele co ja wybrałam są tak mało popularne, że nigdzie ich na wystawce nie ma. W jednym tylko salonie są, ale na magazynie i nie można zobaczyć, bo potem będzie nieoryginalnie zapakowane i nikt podobno nie kupi. W przyszłym miesiącu ma iść też do jakiegoś klienta, ale bezpośrednio, więc też nie ma szans zobaczyć. Może ktoś z forumowiczów widział / ma / będzie nabywał, to chętnie zobaczę:

umywalka półblatowa Roca Gap 56x40

umywalka Roca Hall 45x38.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan-gaz ma wbudowany system antyzamrożeniowy, załącza go jak temp. spadnie poniżej jakiejś wartości, tylko wtedy nie nawiewa powietrza do środka, a jedynie wyciąga. Najlepiej jak zadzwonisz do producenta i zapytasz o szczegóły, to ci wszystko wyjaśnią.

 

Gosiu, to wiem i rozumiem. Ale jak to w praktyce wygląda? na jak długo wyłącza się nawiew, czy to jest odczuwalne dla mieszkańców? czy powoduje dyskomfort, który uzasadnia jednak zastosowanie nagrzewnicy lub inwestycję w GWC? chyba muszę to sprawdzić na własnej (potencjalnie przesuszonej) skórze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko akurat te modele co ja wybrałam są tak mało popularne, że nigdzie ich na wystawce nie ma. W jednym tylko salonie są, ale na magazynie i nie można zobaczyć, bo potem będzie nieoryginalnie zapakowane i nikt podobno nie kupi. W przyszłym miesiącu ma iść też do jakiegoś klienta, ale bezpośrednio, więc też nie ma szans zobaczyć. Może ktoś z forumowiczów widział / ma / będzie nabywał, to chętnie zobaczę:

umywalka półblatowa Roca Gap 56x40

umywalka Roca Hall 45x38.

 

wydaje mi się, że którąś widziałam na karmelkowej... ale może to były wc z tej serii? :( w każdym razie ceramika design (albo jakoś tak się to nazywa) mi chodzi po głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu, to wiem i rozumiem. Ale jak to w praktyce wygląda? na jak długo wyłącza się nawiew, czy to jest odczuwalne dla mieszkańców? czy powoduje dyskomfort, który uzasadnia jednak zastosowanie nagrzewnicy lub inwestycję w GWC? chyba muszę to sprawdzić na własnej (potencjalnie przesuszonej) skórze ;)

 

Może producent coś będzie na ten temat wiedział? Ja przed zakupem zadawałam im dużo pytań i sporo mi powiedzieli / wytłumaczyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo chyba że chodzi mi o przybliżony czas. Jeśli jarett napisał, że miał połowę i np. robili u niego tydzień, to mogę zakładać że przy 1000m2 będzie to dwa tygodnie. Wiadomo że czynników jest cała masa... może się okazać że gdzieś trzeba dać grubiej tynku i będzie trzeba 2x albo i 3x narzucać. Te 1000m2 wyliczyłem własnoręcznie i mam nadzieje że im wyjdzie mniej :)

U mnie 600m2 - 3 tygodnie.

 

na działkę tylko,

na budowę domu będziemy brać póżniej, jak dostaniemy WZ i pozowlenie na budowę.

ja mam działkę siedliskową - normalnie jest MPZP - ale i tak niektóre banki były mocno niechętne. Tak więc rozumiem, to chyba norma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, 15.00 wszyscy z biura do domu i forum zamiera :-)

A może raczej na budowę wszyscy lecą i stąd zamarcie?

 

U mnie nie ma różnicy - od 8 rano siedzę na swojej "budowie" i jednocześnie pracuję. Robota nie chce mnie opuścić, a jak już mi się "zwoje przegrzewają" to włączam FM i relaksuję się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, 15.00 wszyscy z biura do domu i forum zamiera :-)

 

To może dla odpoczywających polecę:

http://youtu.be/BNPuvOuDmKg

 

Dzięki za link - faktycznie zacne to utwory w nietuzinkowym wykonaniu :yes:

 

A skoro jesteś "na linii" to powiedz czy wiesz ile chlorku sodu jest w każdym litrze wody po zmiękczeniu [standardowym zmiękczaczem domowym] z 20 do 6 st niemieckich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo pewnie Mila by chciała kredyt hipoteczny, czyli bank musi wiedzieć, że na działce można wybudować dom. w zasadzie chyba nie dają kredytów hipotecznych na ziemię rolną itp.

 

dokłądnie tak,

kredyt hipoteczny, bo docelowo bedziemy sie budować,

ale widać analityk nie potrafi popatrzyć na papiery - że to osiedle domków jednorodzinnych i że na tej działce na pewno bedzi emozliwosć otzymanai a WZ na dom.

 

No nic, czekam na info z mBanku i Millenium..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuję na wiosnę rozpoczęcie budowy domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_wschod-slonca-wariant-i,1537,1,0.htm (wersja lustrzana). Dostałem od wykonawcy nastepująca wycenę robocizny:

 

- stan 0: 15 000 zł

- parter: 10 000 zł (ściany, filary, kominy)

- strop: 17 000 zł

- poddasze: 10 000 zł (bez dachu)

 

Dom będzie budowany w Nadolicach Wielkich. Bardzo proszę o opinie, czy są to standardowe ceny w okolicach Wrocławia. Wykonawca ma bardzo dobrą opinię, co zapewne podnosi cenę.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!

Piotrek

 

Wg mnie sporo, więc najlepiej porównaj jeszcze z wycenami innych - np. AI

 

Pamiętam, że pierwszą wycenę SSO miałem >50 tys, kolejną 35 tys a ostatecznie wybrałem ofertę za 20 tys i trafiłem świetnie bo do dzisiaj polecam ekipę AI kolejnym znajomym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WZ na tą działkę muszą być będą potwierdzać jej przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe a nie np. pod zabudowę przemysłową, drogową itd.....

 

nawet jeśli Mila ma inną nieruchomość na której można ustanowić hipotekę (taką opcja tez jest możliwa) to odradzam kupno działki bez WZ

innej nieruchomosci pod hipotekę brak

 

ale WZ do działki dostaniemy bez problemu, bo działka jest na osiedlu domków,

dostęp do drogi, media przy działce, problemów nie będzie, no tylko kwestia czasu..

 

a cena 280 zł/m2 we Wrocławiu, ok. 12 km od Rynku, działka prostokątna to szkod aby było nie wziac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no masz, to mi akurat Twoje narzekanie umknęło :)

A jaką masz centralę? wstępnie rozważamy Jan-Gaz, ale teraz wszędzie narzekania na to suche powietrze i już sama nie wiem. Madeleine nie ma problemów z wilgotnością przy reku Enervent LTR-3.

Czy centrala Jan-Gaz poradzi sobie bez GWC, czy trzeba przewidzieć nagrzewnicę? w oryginalnym projekcie WM (tak skopanym, że spuśćmy na niego zasłonę milczenia) miałam przewidziane 2 nagrzewnice - jedna za czerpnią, a drugą za reku. to już może lekka przesada, ale czy warto jakąś nagrzewnicę dać i używać w przypadku najwiekszych mrozów?

 

Ja mam Nikol, ale Jan-gaz jest też ok [widziałem z czego jest zbudowany] i mniej kosztuje.

 

Ten Enervent chyba nie jest entalpiczny, więc to raczej inne czynniki wpływają na brak problemów z wilgotnością.

 

Bez GWC poradzi sobie tylko Bartosz, Nikol bo mają wymienniki spiralne przeciwprądowe o bardzo dużych powierzchniach wymian, do reszty lepiej przewidzieć GWC lub nagrzewnicę.

 

Co do nagrzewnicy za reku [elektrycznej zapewne] to już jakieś przegięcie.

 

Jako nagrzewnica wystarczy tania, mała nagrzewnica samochodowa [chłodniczka ogrzewania] zamontowana na wlocie do reku i podłączona do PC jako jeden z obwodów, z zaworkiem, który będziesz odkręcać gdy będzie mróz lub elektrozaworem z termostatem zewnętrznym w kanale nawiewnym rekuperatora nastawionym na +8 st, który będzie to robił za Ciebie.

 

Automatyka reku wyłączająca wentyl nawiewny na czas odmrażania wymiennika jest kiepskim rozwiązaniem bo wtedy następuje zasysanie zimnego powietrza z zewnątrz wszelkimi nieszczelnościami w domu [skądś to powietrze trzeba brać a wywiewny wciąż je wysysa].

 

W każdym razie pomyśl o centrali z wymiennikiem entalpicznym bo jeśli odzyskuje ciepło utajone i wilgoć to jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Spytaj o taki w Jan-gaz - ciekawe co powiedzą - może mają możliwość montowania takich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

innej nieruchomosci pod hipotekę brak

 

ale WZ do działki dostaniemy bez problemu, bo działka jest na osiedlu domków,

dostęp do drogi, media przy działce, problemów nie będzie, no tylko kwestia czasu..

 

a cena 280 zł/m2 we Wrocławiu, ok. 12 km od Rynku, działka prostokątna to szkod aby było nie wziac :)

 

O dżizas jaka cena - w okolicy Jelcza [25 km od wrocławskiego rynku] działki z dostępem do wszystkich mediów staniały już ponoć do 50 zł/m2.

 

Wynika z tego, że za cenę 1 000 m2 działki w rejonie, który bierzesz pod uwagę, w mojej okolicy da radę kupić działkę i wybudować mały dom.

 

No cóż jak to mawiają ludzie zajmujący się nieruchomościami - najważniejsze są 3 rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja, a skoro chcesz mieszkać w mieście to ma to swoją cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dla mnie działka w miescie to był priorytet - nie chcę pozbawiac dzieci możliwosci łatwego dostępu do "atrakcji miasta"

i nie chcę ich za kilka lat (na razie są małe) wozić na jakieś karate, angielski, do kina, do znajomych, na zakupy w galerii itd.

a potem dojazdy do liceum itd...

 

A tak wsiadą sobie w tramwaj (bo działka jest około 700 m od tramwaju) albo autobus i już - oni mają wolnosc i ja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym filtorwałeś tą wodę? Ja do swojego nawilżacza wrzucam wodę po osmozie i póki co żadnych problemów nie mam.

Schodzi mi około 5L na dobę przy non stop działającym nawilżaczu i obecnie też jakieś 30% mam - w porywach do 40%.

Jak jeszcze tak zimno nie było i mniej się grzało, to do 70% dobijałem.

 

Filtrowałem wkładem 5um i zmiękczałem.

 

Osmoza daje destylat wysokiej czystości więc nic dziwnego, że nie masz problemów.

 

Sam zastanawiałem się nad zakupem filtra RO, ale nie mam akwarium i byłby tylko do nawilżacza, więc zrezygnowałem bo po pierwsze to kolejny "grat" a po drugie za destylowana jest w Simple po 3 zł/5 litrów więc póki co wygodniej mi ją kupować.

 

Jakiś mało wydajny masz ten nawilżacz bo mój przez dobę spokojnie pożarłby ponad 10 litrów.

 

Hmm tak się zastanawiam - mógłbym się postarać i sprząc jakiś mały filtr RO z nawilżaczem :rolleyes:

 

Po co dobijałeś do 70% - przecież najkorzystniejsze jest 45-55% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro jesteś "na linii" to powiedz czy wiesz ile chlorku sodu jest w każdym litrze wody po zmiękczeniu [standardowym zmiękczaczem domowym] z 20 do 6 st niemieckich ?

 

Wszystko uzależnione jest od jonowymiennika, jego typu itp. Jeżeli złożem jest kationit o wysokiej kwasowości, to sól regeneruje złoże. Wyłapując Ca i Mg nie powinna 'zanieczyszcać' końcowego produktu. Nie będę cwaniakował, nie mam pojęcia ile NaCl dostanie się do wody bo to będzie różne w każdym urządzeniu. Nie powinno być jej jednak więcej jak 2% NaCl zużytego do zmiękczenia tego litra wody ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...