Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

a jak zamierzacie wykorzystywać ten stryszek? bo jeśli wcale, to nie bardzo widzę, co by je uszkodziło. jeśli jako składowisko, to może zabezpieczyć kanały obudowując jakimiś korytkami z osb?

 

No właśnie ma to być typowy składzik: bombki choinkowe, sprzęt sportowy, kożuch po dziadku i te klimaty. Może faktycznie zabudować to zwykłym osb, żeby każdemu wchodzącemu na strych włączała się czujka, nie chciałabym za każdym razem stresować się tym, że wejście na górę może wiązać się z uszkodzeniem rur. No nic. Faktycznie do przemyślenia, dramatu nie ma w każdym razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

no więc Piczman mówi, że można mieć wyciąg z osobnym wyjściem na zewnątrz z takim jakby zaworem zwrotnym, który się otwiera pod wpływem ciśnienia powietrza, gdy włączasz okap. a normalnie jest zamknięty, co zapobiega nawiewaniu zimnego powietrza do domu. jedyne co, to nie można okapu podłączyć do kanałów WM (wiadomo, tłuszcz na filtrach etc.). ale poza tym jego zdaniem taki wyciąg nie będzie zakłócać pracy wm. w sumie to jednorazowo włącza się go na kilkanaście minut - nie chodzi przez pół doby na okrągło.

o ja właśnie tak będę miała, jak zainstaluję wyciąg. Instalacja zrobiona.

Jak na razie okapu nie mam, więc po gotowaniu daję WM na maksa. Daje radę, ale mam wizję zatkanych tłuszczem kanałów.

 

Spirea, wyciąg w trybie pochłaniacza jest mniej sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko jaki jestem podekscytowany. Kupiłem dzisiaj pierwszy sprzęt AGD do nowej kuchni - okap. I na dodatek mam już przyłącze gazu (czekałem na nie od lipca).

Czuje się już prawie jakbym tam mieszkał :) Tyle przechwalania, teraz pytania.

 

Kto ma/planuje pralko-suszarkę i jaką? Doktoryzował się ktoś z tego tematu?

Pralko-suszarka to pomysł z gatunku mocno średnich, lepiej zainwestować w oba urządzenia oddzielnie. Cenowo na jedno, sprawność działania większa, za jeśli masz wizję "wrzucę pranie i wyciągam suche" - to tak to nie działa, bo do pralko-suszarki w trybie suszenia wrzucisz tylko połowę wsadu z pralki.

 

Ja mam oddzielną suszarkę od kilku lat i bardzo sobie chwalę, zimą suszę w niej 95% rzeczy. Nie zauważyłam, aby się niszczyły, za to wyciągam wszystko miękkie i bez kłaków (czyt. w domu jest mniej kurzu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine, jak piszesz, że instalacja zrobiona, to masz na myśli całe WM czy dziurę, którą będzie wyrzucane powietrze z wyciągu? jeśli to drugie, to mozesz podać szczegóły?

WM oczywiście od dawna, ale mam na myśli instalację pod okap: od góry - dachówka wentylacyjna, klapka z zapadnią, która się otwiera przy włączonym okapie, rura spiro, przejście przez sufit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM oczywiście od dawna, ale mam na myśli instalację pod okap: od góry - dachówka wentylacyjna, klapka z zapadnią, która się otwiera przy włączonym okapie, rura spiro, przejście przez sufit.

 

 

sprytne :)

U mnie by się nie udało, bo mam pokój nad kuchnią.

 

A po Twoich dzisiejszych i jeszcze wczesniejszych rekomendacjach baaardzo mi się marzy posiadanie suszarki. Jaką masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralko-suszarka to pomysł z gatunku mocno średnich, lepiej zainwestować w oba urządzenia oddzielnie. Cenowo na jedno, sprawność działania większa, za jeśli masz wizję "wrzucę pranie i wyciągam suche" - to tak to nie działa, bo do pralko-suszarki w trybie suszenia wrzucisz tylko połowę wsadu z pralki.

 

Ja mam oddzielną suszarkę od kilku lat i bardzo sobie chwalę, zimą suszę w niej 95% rzeczy. Nie zauważyłam, aby się niszczyły, za to wyciągam wszystko miękkie i bez kłaków (czyt. w domu jest mniej kurzu).

Popieram Madeleine. Oddzielne urzadzenia. Tylko i wylacznie.

Wedlug mnie jednak troche niszcza sie ubrania, ale co tam...

W zimie rzeczywiscie super. Szczegolnie do recznikow, poscieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jaki jest sens używać okapu z osobnym wyjściem na zewnątrz, jeśli jest WM. Jak przypalisz coś, to dajesz na maksymalny bieg i powinno dać radę. Pochłaniacz jeszcze ma sens, bo właśnie chodzi o "wciągnięcie" tego tłuszczu.

Wkurzające jest, że nie ma raczej na rynku samych pochłaniaczy. Jeśli więc potrzebuję tę jedną funkcję, to muszę zapłacić za obie (działanie jako wyciąg/okap).

 

Porównaj wydajność w m3/godz okapu z ilością powietrza wyciąganego przez WM z kuchni [podpowiem - różnica kilkukrotna na korzyść okapu] ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ma to być typowy składzik: bombki choinkowe, sprzęt sportowy, kożuch po dziadku i te klimaty. Może faktycznie zabudować to zwykłym osb, żeby każdemu wchodzącemu na strych włączała się czujka, nie chciałabym za każdym razem stresować się tym, że wejście na górę może wiązać się z uszkodzeniem rur. No nic. Faktycznie do przemyślenia, dramatu nie ma w każdym razie :)

 

U mnie strych jest takim składzikiem i jakoś rur nikt nie uszkadza, więc się da bez zabudowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw, mnie ostatnio Piczman zasugerował, że teraz się w wielu domach w ogóle nie instaluje okapów i ludzie żyją, jak tylko mają dobrze wm zrobioną, to okap niepotrzebny.

 

hm

 

ktoś żyje bez okapu i sobie chwali? ale w takim domu, gdzie się gotuje codziennie, a nie w co drugi weekend?

 

Moana - wszystko co wiem, na ten temat, który Cię interesuje, powiem Ci dziś po południu :)

 

Ja mam okap z pochłaniaczem, ale żona praktycznie go nie używa [chociaż codziennie gotuje], no chyba, że coś się przypali [co na szczęście jest rzadkością] - tłuszcz i tak trzeba czyścić z szafek bo okap nie jest używany na codzień [hałasuje jak diabli].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobieto - pomyśl :p Z komina powietrze nie leci do domu, tylko na zewnątrz. Co z tego, że tam jest kurz, brud, syf i w ogóle? Z kanałów WM kurz poleci na pokój.

Well... z grawitacyjnej też czasami leci właśnie do domu i to jest problem - zwłaszcza w obecnie budopwanych szczelnych domach. W mechanicznej najwięcej kurzu jest i tak w kanałach wyciągowych. Dodatkowo zapominasz, że w centrali wentylacyjnej są filtry i one nie przepuszczają zabrudzeń na kanały nawiewne. W nawiewnych kurz jest niezauważalny. W ogóle w domu z taką wentylacją jest dużo mniej kurzu wszędzie - nie dostaje się on po prostu z zewnątrz

 

WM często połączony jest z jakąś formą klimatyzacji. W samochodzie musiałem odgrzybiać instalację. Z klimatyzatora split już po roku miałem taki smród, że trzeba go było odgrzybiać.

Piszesz o instalacjach w marketach. W domkach mało, bardzo malo kto ma to połączone. Instalacja, o której piszesz jest zupełnie inna i nie o niej rozmawiamy.

 

Czy obawy są przesadzone, to już inna sprawa, to że porządne filtry trzeba dać, moim zdaniem nie podlega dyskusji. Ja nie mam, ale jakbym miał, to obawiałbym się raczej tylko o reakcję syna - jest alergikiem.

No i kiszka - wentylacją grawitacyjną wpuszczasz do domu mnóstwo alergenów pyłkowych z zewnątrz. Przy wentylacji mechanicznej miałbyś szansę przynajmniej część z nich wyłapać, a stosując fitry EU8-9 nawet większość. Gdybyś poczytał trochę relacji ludzi-alergików żyjących z taką wentylacją, to byś może wiedział - a tak to tylko mity rozpowszechniasz.

 

Ja mam krótkie kanały od kominka i zastanawiam się co z kurzem w tych miejscach. W zimie problemu nie będzie, bo napalę w kominku i wszystko tam się upiecze. Aczkolwiek przypieczony kurz też chyba jest alergenem.

W takich kanałach kurzu prawdopodobnie będziesz miał co niemiara, bo tam nie ma zazwyczaj żadnej filtracji. I będzie się on przypiekał, niestety. A to jest dużo, dużo gorsze od tego co wylata porządnie zrobioną instalacją wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...