Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Do osób które miały styczność z tym styropianem Czy jest problem z przecieraniem tego styro

w fakturze ma on takie 8mm dropsy(kulki) A co z sezonowaniem -jak tną na bierząco to z dwa miesiące powinien leżeć na budowie?

 

Nie wiem jak jest z przecieraniem - moja ekipa nie narzekała chociaż całe wory potem były tego startego materiału (nie wiem na ile to normalne ). Jeśli chodzi o samą jakość to określili go słowami "Krzywy... jak każdy". Ja swojego jakoś szczególnie nie sezonowałem, nie miałem czasu. Przyjechał do mnie z datą produkcji bodaj tydzień wcześniejszą i na budowie leżał przed położeniem tydzień... może kilkanaście dni.

 

@Tatarak - Ja tam nie robiłem elewacji w "kompletnym systemie". Stropian był właśnie Neotherm. Klej/zbrojenie Kreisel. A grunt/tynk (silikonowy jeśli dobrze pamiętam) będzie Kabe. Tzn już był kupiony w październiku ale nie zdążyliśmy go położyć przed mrozami. Mam nadzieje, że mi nic nie będzie teraz. Leżał w temperaturze lekko niższej od pokojowej a na opakowaniu ważność niby jest rok. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

 

A i jeszcze jedno pytanie. Czy wylewkę betonową można zaimpregnować zwykłym impregnatem do ścian (został mi z Bondexa po malowaniu) czy trzeba kupować jakiś specjalistyczny do podłóg?

 

A jeszcze w sprawie namiaru na styropian. Mi styropian i kilka innych materiałów budowlanych dostarczał Pan Andrzej Sugajski - 505 155 595.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Tataraku, a jak to to wygląda? Taka studnia jak na wsi, czy jakoś inaczej? Mu tez chcemy kopać studnię do podlewania, a że nie mamy gdzie doprowadzać deszczówki, to może dwa w jednym? Tylko boję się, że mi tam dziecipowpadają ;)

 

u nas to będą 4 kręgi - najniższy z dnem, żeby sobie pompa na nim wygodnie stała i nie zamulała się. na to od góry dajesz taką betonową pokrywę z wieczkiem - np z żeliwa - jak na studzienkach w jezdni. zrobimy tę studnie w takim miejscu, żeby dało się w miarę bezproblematycznie doprowadzić wodę z wszystkich rur spustowych. jeden koparkowy nas tylko ostrzegł, żeby prowadzić deszczówką rurami kanalizacyjnymi, a nie drenarskimi pełnymi, bo one są karbowane, a z dachu spływa woda z pyłem/piaskiem i podobno po paru latach może się w tych drenarskich zrobić dużo osadu, że przestaną być drożne. jak będziemy robić tę studnię (za parę tygodni chyba), to zdam fotorelację w dzienniku :)

acha w najwyższym kręgu będą wybite 4 otwory, dwoma będzie woda doprowadzona z rynien, a dwoma (umiezczonymi niżej) będzie odprowadzana na ogródek. poza tym podobno woda gruntowa ma się do studni swobodnie przesączać szczelinami między kręgami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z przecieraniem - moja ekipa nie narzekała chociaż całe wory potem były tego startego materiału (nie wiem na ile to normalne ). Jeśli chodzi o samą jakość to określili go słowami "Krzywy... jak każdy". Ja swojego jakoś szczególnie nie sezonowałem, nie miałem czasu. Przyjechał do mnie z datą produkcji bodaj tydzień wcześniejszą i na budowie leżał przed położeniem tydzień... może kilkanaście dni.

 

A jeszcze w sprawie namiaru na styropian. Mi styropian i kilka innych materiałów budowlanych dostarczał Pan Andrzej Sugajski - 505 155 595.

 

Dziękuje za info i namiary

Mam pytanie

Czy ten styropian przyklejali na piankę Z tym klejem jest taki problem że czasami ma on długi czas przyrostu i odpycha płytę od ściany - potrafi to zrobić nawet po 20-30minutach a wtedy na korektę już jest za późno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zamówi się z wyprzedzeniem, albo braknie to 2-3 tygodnie postoju.

Można jeszcze zrobić tak, że jeżeli macie jakieś lepsze (droższe) ocieplenie, to zamówić na styk i zacząć okładać ważniejszą (mieszkalną) część domu. Jak braknie, to dokupić nawet byleco na pomieszczenia techniczne. Jeżeli nawet różnią się parametrami, to będą to promile późniejszych kosztów ogrzewania, więc szkoda stresować się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy o jaki parametr chodzi. mnie ostatnio w hurtowni powiedzieli, że styro o gr. 20 cm jest robiony tylko pod zamówienie. a jak nie ma minimum logistycznego, to na dostawę można sobie długo czekać.

 

Konrad - mój murarz, który także robi ocieplenia (ale mnie wystawił ;)), mówi, że lepszy jest ten normalny klej w workach. ma lepszą przyczepność i lepiej się na nim pracuje. jak ocieplaliśmy fundamenty, to zakładaliśmy 2 warstwy styro (10 i 5 cm) i pianką przyklejaliśmy tę drugą warstwę - bo klej z worka słabo łapie styro do styro czy jakoś tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tataraku, a jak to to wygląda? Taka studnia jak na wsi, czy jakoś inaczej? Mu tez chcemy kopać studnię do podlewania, a że nie mamy gdzie doprowadzać deszczówki, to może dwa w jednym? Tylko boję się, że mi tam dziecipowpadają ;)

Za bardzo dwa w jednym się nie da, ale nie wytłumaczę czemu :rolleyes: Braki w wiedzy. Usystematyzuję tylko, a niech ktoś mądrzejszy dopisze co trzeba :)

Ludzie kopią dziury w ziemi by:

1. Mieć wodą do picia,

2. Mieć wodą do podlewania,

3. Przepchnąć deszczówkę przez nieprzepuszczalne warstwy gleby,

4. Zgromadzić deszczówkę.

 

Ad.1 - Kiedyś popularne na wsiach, gdzie nie było wodociągów. Sporo zachodu czasem by badać czystość tejże wody. Zabawy z kompresorami itp.

Ad.2 - Chodzi o oszczędności na rachunkach za wodę. Ponieważ istnieje "zielona woda" (specjalne wyjścia do podlewania; podlicznik który służy do rozliczania samej wody bez ścieków), to nie zawsze się opłaca. Jak ktoś ma duży ogród i wysokie lustro wody (pytać sąsiadów), to bez dwóch zdań. Jeżeli mały a woda jest nisko - nie warto. Przy dużym ogrodzie i niskim poziomie lub małym ogrodzie i wysokim poziomie - na dwoje babka wróżyła. U mnie mały ogródek i sąsiedzi nie wiedzieli (nie mają studni), więc nie ryzykowałem. Zwłaszcza że mam glinę i wód opadowych szybko nie tracę. Znajomy za studnię 30m zapłacić 6 000zł. Ja spodziewam się rocznych rachunków za wodę na ogród 250-400zł. Jak doliczyć koszty pomp, prądu i serwisu, oraz konieczności wydania kasa już - nie widziałem sensu.

Ad. 3 - Jeżeli nie ma się kanalizacji deszczowej a są takowe warstwy - nie ma wyjścia.

Ad. 4 - Znowu pytanie o opłacalność. Mi ogrodnik tłumaczył to tak: jeżeli będzie suche lato to i tak zbiornik się nie zapełni. Jeżeli będzie mokre - to i tak nie będzie potrzebny. Bardzo by się przydał, gdyby deszcze padały systematycznie np. co tydzień czy dwa, wtedy najpierw podleje deszcz, a w przerwach woda ze zbiornika, ale przyroda nie chce pertraktować. Czytałem kiedyś ile potrzeba wody na m2 trawnika czy ogrodu. Na tej podstawie można oszacować wielkość zbiornika i policzyć czy się opłaca. Kiedyś ktoś pisał, jak to zakopał jakieś plastikowe beczki 1000l, inny zbiornik-cysternę (taką rolniczą). Mieli po prostu z odzysku. Widziałem kiedyś takie "złomowisko" zbiorników. Koszt był śmieszny. Wtedy się opłaca. Kupowanie zbiornika plastikowego nie opłaca się. Betonowy z kręgów - można pomyśleć. Trzeba to jednak na chłodno przekalkulować. No i chcąc podpiąć tam podlewanie ogródka trzeba zanabyć i serwisować pompę oraz filtry. Zbiornik być może trzeba będzie oczyścić raz na jakiś czas, albo jakichś środków użyć. Wszak jak woda stoi to potrafi się różny syf w tym rozwinąć.

 

Tatarak - prawda, że ładnie wytłumaczyłem sobie iż dobrą podjąłem decyzję nie gromadząc deszczówki i nie kopiąc studni ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z dachu spływa woda z pyłem/piaskiem i podobno po paru latach może się w tych drenarskich zrobić dużo osadu, że przestaną być drożne.

To taka ciekawostka. Bo ja mam takie same rury do deszczówki już 11 lat i nie musiałem nic czyścić. Na wszelki wypadek tam gdzie wypadł mi zakręt 90 stopni, mam studzienki rewizyjne i do deszczówki i do kanalizy. Przykryte są w części kostką, a w części ziemią. Jakby co otworzę i WUKO jest w stanie toto przeczyścić. Aktualnie koszt zamówienia sobie WUKO z wodkanu to u mnie coś koło 150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy o jaki parametr chodzi. mnie ostatnio w hurtowni powiedzieli, że styro o gr. 20 cm jest robiony tylko pod zamówienie. a jak nie ma minimum logistycznego, to na dostawę można sobie długo czekać.

Zawsze można dać 2 warstwy po 10cm, a w akcie skrajnej desperacji 3*6 czy 4*5. Jak ktoś ma hurtownię przyjmującą zwroty, to oczywiście nie ma problemu i lepiej zamówić więcej i zwrócić, ale jak byłby problem to wystarczy chcieć ruszyć głową i nie trzeba żyć w przerażeniu, że zabraknie odrobiny styro (metoda sprzedawców - zastraszyć klienta) ;) Problemy trzeba rozwiązywać i wierzyć, że się da je rozwiązać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacie jakieś grzejniki drabinkowe o szer. 30 cm? znalazłam tylko Instal-projekt, ale może jest cos jeszcze?

A tak w ogóle to czego szukasz? Hasło "drabinka" można rozumieć jako cuś do wieszania ręczników, dogrzania łazienki lub faktycznie "drabinka" z uwagi na potrzeby wystroju wnętrza. Kiedyś do łazienki były w zasadzie tylko przypominające kształt drabinki, ale teraz często się odchodzi. Przy 30cm często są to grzejniki kolumnowe (półwałki, ćwierćwałki), rurowe pionowe, całkiem płaskie panelowe. Mogą być one wyposażone w półeczki lub wieszaczki, żeby ręczniki suszyć. Czasem można kupić coś tańszego bez wieszaczków, a takowe dać dorobić. Półki można też na zamówienie zrobić. Już się kiedyś chwaliłem półką na zamówienie pod pewną "budżetową" serię (Kwadro, Quattro czy jakośtam).

 

Próbowałaś patrzyć w salonach?

Swego czasu był taki salon grzejników prawie przy Odrze. Jadąc od Oleśnicy, przed mostem Warszawskim w prawo. Spory wybór grzejników był też w salonie na Bielanach (z niedospania wypadła mi nazwa) przy odbiciu na Wałbrzych.

 

A tak w ogóle, to najszybciej będzie jak weźmiesz Google, klikniesz sobie na "Grafika" i wpiszesz "grzejnik 30cm". Pokaże Ci kilkaset zdjęć i wybierzesz co chcesz. :) Przykładowo 340mm, chrom 340mm.

Aha - no i jeżeli nie masz miejsca na ścianie, to może grzejnik-ścianka.

Przy okazji jak Ci szukałem, to wpadł mi w oko "zębaty grzejnik" i do tego tani jest.

Możesz też kupić sobie grzejnik i wypełnić go lustrem.

 

Obejrzyj sobie stronkę z grzejnikami Brem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dać 2 warstwy po 10cm, a w akcie skrajnej desperacji 3*6 czy 4*5. Jak ktoś ma hurtownię przyjmującą zwroty, to oczywiście nie ma problemu i lepiej zamówić więcej i zwrócić, ale jak byłby problem to wystarczy chcieć ruszyć głową i nie trzeba żyć w przerażeniu, że zabraknie odrobiny styro (metoda sprzedawców - zastraszyć klienta) ;) Problemy trzeba rozwiązywać i wierzyć, że się da je rozwiązać ;)

 

na elewację? przy dachu bezokapowym? to mi sama grubość kleju między poszczególnymi warstwami wypchnie "lico muru" poza krawędź dachu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai - no nie wiem, jak Ci to dokładniej powiedzieć... szukam grzejnika łazienkowego typu drabinka (jak napisałam wcześniej), musi mieć max 30 cm szerokości - bo mam mało miejsca miedzy narożnikiem a oknem, gdzie bym go chciała powiesić. większość sklepów i producentów, z ktorymi miałam okazję się zapoznać, ma najpopularniejsze szerokości - 40 i 50 cm.

poza tym nie chodzi mi o to, żeby sobie grzejniki w googlu pooglądać, tylko dowiedzieć się, kto produkuje taką konkretną szerokość (nie 340 tylko 300 mm szer), żeby nie szukać w ciemno po wszystkich salonach w mieście.... rozumiem, że nie znasz konkretniejszej odpowiedzi na moje pytanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...