Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

:jawdrop:jesteś niesamowita :) dziękuję :)

My chcemy w tym roku tylko wysiać trawę. Zastanawiam się jeszcze nad tym łubinem, co chyba Tobie dziewczyny u Tatarak radziły. W kolejnych latach będziemy powoli kształtować ogród. Wczoraj właśnie kolega po sasiedzku rozkładał sobie i wkopywał system do podlewania. Mówił, że zaprojektował na stronie Gardeny. Całość kosztowała go jednak sporo - ok. 2700 zł. W różnych miejscach działki zamontował takie słupki, które się wysuwały, pomiędzy nimi rury. Ze słupków woda zataczała półkola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

możesz przestać, bo wczoraj wróciliśmy ;) Dwa lata urlopu nie miałam, więc należało się.

Fakt. Myśmy rok temu byli nad Bałtykiem, więc teraz chyba na porządne wczasy się wybierzemy. Tym razem Chorwacja na celowniku.

 

worków? spytaj o liczbę kontenerów. Bardzo duża, nie mam pojęcia, skąd się to brało.

Biorąc pod uwagę, że póki co z garażu już mieliśmy 3 worki, do tego złomu za 450 zł :) i duża spawarka. Jeszcze będzie worek śmieci, Jawka, rower i szafka do porąbania. A to tylko jedno pomieszczenie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, ile nizej powinna byc podloga tarasu od progu drzwi tarasowych? Slyszalem, ze zasada jest taka, ze "odpowiednio" nizej, by deszcz nie pryskal na szybe i drzwi.

 

p.s. u mnie taras jest pod balkonem wystajacym gdzies na metr

Ja mam sypialnię wysuniętą na 2m nad taras i wcale się nie przejmowałem jakimś obniżeniem - wolałem, żeby było równo. Na balkonie (tam zacina) musiałbym sprawdzić, ale coś mi się kojarzy, że płytki wchodziły pod jakiś okapnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  • Kostrzewa Owcza BORNITO 25%
  • Wiechlina łąkowa BILA 27,5%
  • Kostrzewa czerw. LOVISA 27,5%
  • Mietlica posp. HIGHLAND 20%

Ło matko - nie wiedziałem, że trawę trzeba na ziarenka dobierać ;)

U mnie ogrodnik jakąś tam dobrał i posiał.

 

Generalnie najlepszą opinię - wśród traw średniopółkowych - ma w Polsce Barenbrug,

Chyba tą mam lub miała być. Trawnik robiłem w okresie, kiedy były braki w hurtowniach, bo sprawdzali ziarna czy jakoś tak. Znaczy się ponoć robią próbne wysiewy i liczą ile wzejdzie. Wszystko po to, żeby nie było obciachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:jawdrop:jesteś niesamowita :) dziękuję :)

My chcemy w tym roku tylko wysiać trawę. Zastanawiam się jeszcze nad tym łubinem, co chyba Tobie dziewczyny u Tatarak radziły. W kolejnych latach będziemy powoli kształtować ogród. Wczoraj właśnie kolega po sasiedzku rozkładał sobie i wkopywał system do podlewania. Mówił, że zaprojektował na stronie Gardeny. Całość kosztowała go jednak sporo - ok. 2700 zł. W różnych miejscach działki zamontował takie słupki, które się wysuwały, pomiędzy nimi rury. Ze słupków woda zataczała półkola.

spoko ;) Mam tabelkę z zestawieniem składów najpopularniejszych mieszanek, cenami itd.

 

Łubin dobra rzecz. U mnie miałam w sumie podobnie, bo ziemię wyrównywałam i nawoziłam (skompostowaną uprzednio) 2 razy, zatem uznałam, że łubin pominę. Poza tym spora szansa, że za rok czy dwa całość będzie i tak przekopana, na pewno w większej części pod ogród, który trawnikiem nie będzie, a i docelowy trawnik częściowo trzeba będzie zrobić od nowa (niwelacja terenu, zwłaszcza koło tarasu).

 

Gardena jest droga, z tego, co wiem. A hunter to lider wśród systemów nawadniających, chociaż pewnie kosztują podobnie. Ale to też funkcja tego, co się ma. My na razie tylko 150mb węża (który zresztą kosztuje tyle, co zwykły wąż ogrodowy, więc... na jedno wyszło, a eksploatacja jest tańsza niż nawadnianie z węża), no i zraszacze chowające się w ziemię dalekiego zasięgu o dowolnym wycinku koła - 30 złotych sztuka. Natomiast, aby je wkopać, trzeba mieć już docelowy poziom ziemi, żeby rury wyszły na odpowiedniej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tą mam lub miała być. Trawnik robiłem w okresie, kiedy były braki w hurtowniach, bo sprawdzali ziarna czy jakoś tak. Znaczy się ponoć robią próbne wysiewy i liczą ile wzejdzie. Wszystko po to, żeby nie było obciachu.
To nie tylko to, chodzi też o brak zanieczyszczeń mieszanek chwastami, odpowiedni dobór gatunkowy i proporcje. Tanie oferty z allegro mają np. w składzie mieszanki pastewne - czyli nie ma szans na miękki trawnik i lepiej zaopatrzyć się od razu w kozę (owce ponoć wyjadają wszystko, kozy tylko trawę).

Natomiast szukając informacji o trawach napotkałam negatywne informacje o najdroższej mieszance Barenbruga, Exclusor - co w sumie jest zaskakujące, bo kosztuje jakieś 2x tyle niż pozostałe, o których złych opinii raczej nie było.

 

A zakładanie trawnika, tak ogólnie, to bardzo bardzo ciężka praca. Ponoć się opłaca, chociaż nie wiem - wysialiśmy trawę 2 tygodnie, teren pięknie wyrównany i przygotowany. Wracamy... i zielono w ogrodzie. Od chwastów. Trawy brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo trawnik jest w ogóle najbardziej pracochłonny - zawsze to mówię i powtarzam. A w ubiegłym tygodniu we Wrocku była forumowa Elfir - strasznie żałuję, że się z nią nie spotkałam - ale mam relację z pierwszej ręki z jej wizyty na działce forumowiczów i powiem Wam, że zaczynam się łamać, czy sobie jednak projektu ogrodu u niej nie zamówię, dziewczyna tak "widzi" przestrzeń, że normalnie... czapki z głów :)

 

Pestka też chwali Barenburga - sieją go na polach golfowych - tylko nie wiem, czy akurat Exclusiv, czy inną odmianę. trzeba by dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo trawnik jest w ogóle najbardziej pracochłonny - zawsze to mówię i powtarzam. A w ubiegłym tygodniu we Wrocku była forumowa Elfir - .

 

 

A są gdzies jej projekty, wykon ania by coś podejrzec?

Bo my wstępnie mamy kogos do projektu ogrodu - pani z ogrodu botanicznego, niedawno przeszła na emeryturę i hobbystycznie robi ogrody. Wiem, że kilka osób którym robiła jest super zadowolonych, a i taniutko podobno robi.

Na razie robiła nam tylko inwentaryzację naszych chaszczy i drzew bo sporo tego mamy na działce...

 

 

No właśnie - trochę już odchaszczyliśmy i mamy sporą "górkę" trawo-gałęzi to wywiezienia - macie może namiar na kogoś / firmę co zajmuje się wywożeniem takiej "biomasy"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Elfir powiedziala 1,5zl za m2 ogrodu.

Tataraczku, i tak mi sie nie spieszy. Najgorzej, jak mi sie koncepcja zmieni za rok:)

cena netto czy brutto?

 

A z koncepcją to cóż, bywa. Nawet, jeśli się zrobi od razu projekt i nie czeka z nim, ale za to realizacja przeciąga w czasie z różnych względów - i tak się może zmienić wizja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie, pomocy - muszę w końcu tę bramę garażową rozgryźć. (oraz drzwi zewn. ale ten temat jest mi bliższy).

zanim wybiorę producenta, mam pytania wstępne. najpierw założenia: brama ma być segmentowa, biała, bez przetłoczeń.

 

lepiej żeby była z fakturą czy gładka? co się lepiej sprawdza w praktyce?

 

robić zamek w bramie? do garażu można też wejść przez dom, to warto czy nie? uzasadnienie mile widziane.

 

Jakich producentów macie oprócz Hormana i Normstahla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...