Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

byloeb ja ostatnio zamawiałem na sobotę rano w Cemexie, ale betoniarnia dopiero w piątek dała nam znać czy będzie pracować w sobotę...

Moim zdaniem zdecydowanie bezpieczniej jest jednak zamawiać na rano, mniejsza szansa na przestoje na poprzedniej budowie - mi się tak raz opóźniło o 4h zanim dojechali...

a tak btw to wg prognozy w sobotę chyba ma padać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

czy ktos Cię z grupowiczów odżegnywał od pompy ciepla, WM??? Masz kase na to rób sobie co chcesz.

Robienie z ludzi twardoglowych i nieprzejednanych w swoich pogladach jest chwytem ponizej pasa.

nie kazdy dom musi byc z zalożenia pasywny - bo inaczej nie rozumiem np. 30cm styro w podlodze i na elewacji

 

a co Ty od razu taki ofensywny jesteś?

 

owszem, są na forum osoby, które przekonują, że pompa z pionowymi odwiertami to wyrzucanie kasy w błoto itp (szczególnie jeden nerwowy na watkach o ogrzewaniu ;)). może nie mnie akurat agitują, bo ja unikam dyskusji na poziomie trolli, ale owszem agitują. poza tym nie użyłam nigdzie określeń twardogłowi i nieprzejednani, a jeśli już ktoś uparłyby się je wyczytać w mojej wypowiedzi, to głónie w odniesieniu do mojej własnej osoby, bo podałam przykład SIEBIE, jako osoby, która wierzy w pci i wentylację mechaniczną. nie robiłam żadnych wycieczek personalnych ku innym osobom. ale widać, jak się walnie pięścią w stół, to nożyce teges ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byloeb ja ostatnio zamawiałem na sobotę rano w Cemexie, ale betoniarnia dopiero w piątek dała nam znać czy będzie pracować w sobotę...

Moim zdaniem zdecydowanie bezpieczniej jest jednak zamawiać na rano, mniejsza szansa na przestoje na poprzedniej budowie - mi się tak raz opóźniło o 4h zanim dojechali...

a tak btw to wg prognozy w sobotę chyba ma padać?

 

Masz rację. Tylko jestemm ciekaw do której oni w soboty beton rozwożą.

Podzwoniłem do kilku betoniarni i Berger mi podpasował. Ale zapomniałem się spytać o sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacardi, jest parę takich kwestii budowlanych, co do których nie będzie na grupie konsensusu ;) jak już ktoś "uwierzył w jedynie słuszne" rozwiązanie, ktore u siebie zastosował, to przy tej wierze pozostanie i szkoda się bawić w argumentowanie.

Po pierwsze - nie ma jedynie słusznych rozwiązań.

Po drugie - grupa jest po to żeby dyskutować. W polityce jest taki "napoleon", który decyduje kto jest jaki na podstawie gdzie kto stoi i nie uznaje dyskusji. Moim zdaniem nawet jeżeli nie przekona się drugiej strony to warto dyskutować. Byle robić to kulturalnie.

Po trzecie - na dysonans poznawczy łapie się prawie każdy. Nie wyłączając z tego specjalistów od psychologii (źródło: E.Aronson "Człowiek istota społeczna" - gorrrrrrąąąąco polecam). Ja co do pewnych elementów/sposobów wykonania spokojnie przyznaje się, że bym nie stosował. Co do grubości w podłodze - dalej uważam, że nie warto. Zresztą nie wziąłem to z czapy - po prostu widziałem obliczenia, które własnoręcznie sprawdziłem. Teraz nie będę tego robił, bo nie mam czasu i interesu, a musiałbym sobie odświeżyć wiedzę z wzorkologii.

 

my wierzymy w pompę ciepła, gruby styropian i wentylację mechaniczną - i nasza racja jest najższa niż ichsza ;) na szczęście forum póki co zapewnia wolność poglądów.

Hmmmm... Ja myślałem, że wierzyć to można w Boga.

A to upieranie się o którym była mowa we wcześniejszym cytacie, to może odnosiłaś do siebie? ;P

Co do wolności - to podpisuję się oboma ręcami i będą własną piersią jej bronił :)

 

głównie chyba dlatego, że jeśli na podłodze jest ogrzewanie to chcemy aby szło tylko w jedną stronę...

Tak jak wojgoc napisał - od tego jest folia AL. Grzejniki oddają ciepło na dwa sposoby: konwekcję i promieniowanie. W przypadku ogrzewania podłogowego, przeważa to drugie. Folia AL odbija właśnie promieniowanie podczerwone. Zastanawiałbym się co najwyżej nad przypadkiem zastosowania okładziny o dużej rezystancji cieplnej. Wtedy zapewne warstwa grzejna ma wyższą temperaturę i tym samym powiększa się różnica temperatura nad i pod ociepleniem. Zresztą jeżeli pod domem jest piasek i kwestia wód jest załatwiona poprawnie, to jest to też ocieplenie!!!

Co do wyliczeń OZC - hmmmm. Nie czuję się na tyle wyedukowany, żeby im przeczyć. Zawsze tylko trzeba pamiętać o dwóch kwestiach - zarówno model zaszyty w programie, jak i wprowadzane informacje muszą być poprawne i kompletne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy montuje się osprzęt elektryczny ? Po gruntowaniu/malowaniu na gotowo ? Czy jak wyschną tynki ?

Jeżeli masz kasę na firmowe zaślepki malarskie (do mojej serii osprzętu są), to zakładasz po wyschnięciu tynków elementy wewnętrzne, na to zakładasz zaślepki malarskie i po malowaniu na gotowo zdejmujesz je i zakładasz przyciski i ramki.

Zwykle osprzęt montuje się po malowaniu na gotowo. Najpóźniej po tynkach dokonuje się wszelkich łączeń. Kable zostają wewnątrz puszek (warto przykryć papierem lub folią, żeby malarze nie upyprali ich) i zakłada się tylko wyłączniki z demobilu na podstawowe punkty świetlne, oraz parę gniazdek z demobilu. To wszystko wisi na kablach (bez przykręcania do ściany), żeby malarz miał dostęp do każdego kawałka ściany. To oczywiście jest wbrew BHP i warto trzymać dzieci zdala od takiej prowizorki. Właściwy osprzęt dopiero zakłada się po ostatnim malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodziło. Przez chwilę miałem pomysł, żeby pozakładać na gotowo, oczywiście bez ramek itd. ale wydaje mi się, że tam cały czas jest dość duża wilgotność, więc nawet jak dam zaślepki lub zakleje to i tak nie będzie dla osprzętu to zbyt zdrowe.

Zostanę więc przy demobilu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai - nie ma jedynie słusznych rozwiązań, ale są "jedynie słuszne rozwiązania", jeśli dostrzegasz tę subtelną różnicę ;)

 

wierzyć można we wszystko, co jest w danym momencie niesprawdzalne - tak się definiuje wiarę: przyjmujesz za fakt coś, czego nie można udowodnić ;) pamiętam z katechezy :D

 

a co do meritum mojej wypowiedzi... a nie chce mi się tłumaczyć ;) kto wyczytał "między wierszami", ten wyczytał ;)

 

Haku - myśmy montowali tak mniej więcej w środku malowania :) o tyle lepiej byłoty to zrobić przed malowaniem, że byłoby od razu widać, gdzie dziurki pod osprzęt " się zrobiły" za duże i można by je było od razu poprawić. inna rzecz, że nie mając profesjonalnych zaślepek, to tam, gdzie dopiero będę malować, teraz demontuję klawisze i ramki (elektryke pozakładał od razu z mechanizmami) i muszę się dobrze pilnować, żeby niczego nie pomieszać, ale w zasadzie to nie jest specjalnie trudne, tylko ja mam uprzedzenia wobec prądu i tyle ;)

 

 

Czy 280 zł brutto za odbior kominiarski domu z went mech i bez żadnego komina spalinowego czy wentylacyjnego, a jedynie z zetką w garażu, to jest normalna cena, czy znajdę taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśmy montowali tak mniej więcej w środku malowania :) o tyle lepiej byłoty to zrobić przed malowaniem, że byłoby od razu widać, gdzie dziurki pod osprzęt " się zrobiły" za duże i można by je było od razu poprawić.

Kurcze - co znaczy zrobiły się za duże? To Ty nie masz puszek podtynkowych? :o ;)

 

Skoro o poprawkach, to kursu elektroinstalatorstwa c.d.

Puszki podtynkowe osadza się na gips, zakładając określoną grubość tynku. Puszki te powinny zostać zakryte zaślepkami lub wypchane dobrze ubitym papierem. Jeżeli nie widać gdzie jest puszka, to można odszukać ją stukając w ścianę. Są też takie wkładki z wąsami które nie przeszkadzają w zacieraniu tynku. Po odkryciu puszek trzeba ocenić, czy głębokość została poprawnie oszacowana. Jeżeli są zbyt płytko i wystają, to obcina się je albo ostrym nożem czy skalpelem, albo... lutownicą. Pierwszy sposób zawodzi przy dużej liczbie otworów na rurki. Drugi to śmierdząca sprawa. Jeżeli puszka jest zbyt głęboko (więcej niż chwycą łapki lub śrubki - zwykle 5 mm nie jest problemem ale powyżej 10mm już trzeba), to trzeba wkleić "pierścionek". Wycina się z nowej puszki pierścień o określonej grubości i wkleja za pomocą gipsu. Oczywiście musi to być gips budowlany a nie szpachlowy. Przyda się do tego cienka szpachelka i... stara puszka po farbie lub spód grubej butelki po napojach, najlepiej o płaskim dnie. Wlewa się odrobinę wody i dosypuje gipsu, aż do uzyskania konsystencji między jogurtem a kaszką ;) Miejsce gipsowane trzeba odpylić (np. dmuchnięciem) i spryskać wodą. Gipsujemy z lekkim nadmiarem, starając się nie zabrudzić ściany dalej niż 1cm od krawędzi puszki. Po lekkim przeschnięciu gipsu należy zeskrobać nadmiar. Oczyszczoną szpachelkę chwytamy za boki metalowej części i trzymając prawie prostopadle do ściany skrobiemy gips. Będzie się łuszczył jak twarde masło.

W podobny sposób robi się puszki w pomalowanej ścianie, kiedy okazuje się, że trzeba dołożyć kolejny wyłącznik w rzędzie czy zrobić gniazdko po drugiej stronie ściany. Otwór na puszkę wierci się wykrojnikiem, który pozostawi ok. 5mm luzu, który wystarcza by obgipsować puszkę. Gips nakłada się na dno i wciska puszkę. Czasem warto śrubokrętem dołożyć trochę gipsu wokół. Jak ktoś ma zwinne ręce, to nie zostawi śladów na większym obszarze niż zakrywany przez ramkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wojgoc napisał - od tego jest folia AL. Grzejniki oddają ciepło na dwa sposoby: konwekcję i promieniowanie. W przypadku ogrzewania podłogowego, przeważa to drugie. Folia AL odbija właśnie promieniowanie podczerwone. Zastanawiałbym się co najwyżej nad przypadkiem zastosowania okładziny o dużej rezystancji cieplnej. Wtedy zapewne warstwa grzejna ma wyższą temperaturę i tym samym powiększa się różnica temperatura nad i pod ociepleniem. Zresztą jeżeli pod domem jest piasek i kwestia wód jest załatwiona poprawnie, to jest to też ocieplenie!!!

Co do wyliczeń OZC - hmmmm. Nie czuję się na tyle wyedukowany, żeby im przeczyć. Zawsze tylko trzeba pamiętać o dwóch kwestiach - zarówno model zaszyty w programie, jak i wprowadzane informacje muszą być poprawne i kompletne.

 

Suchy piasek to na pewno tez izolacja, folia AL OK, ale aż tak wielkich zasług bym jej nie przypisywał, wyliczenia oczywiście są na tyle dobre na ile zaszyte w nich algorytmy i porprawne dane wejściowe...

Natomiast reasumując - jedni mówią nie więcej niż 10, inni przynajmniej 20, ja daje 15 i czuje się z tym dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam puszki podtynkowe, ale okazało się, że zostały osadzone za głęboko, przy okazji odkuwania tych zaślepek z wąsami mąż im robił trochę za dużo miejsca na wyciągnięcie ;) i miejscami są szparki :(

A to teraz małżonek musi powlepiać pierścionki ;) i za bardzo bym się nie zastanawiał. Jeżeli tylko puszka siedzi głębiej niż 5mm, albo uszkodzenia wychodzą poza 5mm względem puszki na godzinach 3, 6, 9 i 12, albo powyżej 10mm pomiędzy nimi - kleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy 280 zł brutto za odbior kominiarski domu z went mech i bez żadnego komina spalinowego czy wentylacyjnego, a jedynie z zetką w garażu, to jest normalna cena, czy znajdę taniej?

 

Tatarak jesteś nie możliwa :)

ale jak juz odgapiasz mojego kominiarza to pochwal się kto i za ile robi Ci mapki powykonawcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uszkodzenia aż takie nie są, elektrycy montujący osprzęt też nie alarmowali, że puszki są za głęboko. jakiś linek do takiego pierścionka?

Jak montowali - to może poprawili a może nie było trzeba. Myślałem, żeś jeszcze przed.

Linki nie dam, bo... przecież pisałem jak się go robi !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...