Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

W wielu tekstach dot. drenazu pisza o odleglosci 2-3m od law. Rzekomo po to, zeby nie naruszyc gruntu pod lawami.

Swego czasu czytałem artykuł w Muratorze o tym jak to można naruszyć konstrukcję domu, przez... wycięcie drzewa. Chodzi o to, że woda wypijana wcześniej przez drzewo - powoduje zmianę w zachowaniu gruntu. Oczywiście oprócz drzewa muszą do tego zajść szczególne warunki gruntowe. Być może jest prawda w tym zaleceniu i skoro dom już się dobrze osadził, to nie ma mu co zmieniać warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czuszka, a przemyślałaś tę trawę? bo żeby mieć ładny trawnik, to wysianie trawy nie wystarczy. poza tym trawnik jest najbardziej czasochłonnym, pracochłonnym i nieekologicznym "ogródkiem", więc może nie iść w takie koszty, tylko sobie od razu coś innego zaplanować? poszukaj w wątkach o ogrodach, coś typu porady Elfir czy zmieniamy trawnik w ogródek :)

 

Że ta godzinka koszenia raz na dwa tygodnie i oprysk dwa razy w roku na dwuliścienne to takie czasochłonne? Skopanie pod fasolkę, rozłożenie agrowłókniny, zasianie, nocne zbieranie ślimaków (nie żaden oprysk) a potem fasolek, pochłania więcej czasu. Oczywiście fasolki są smaczniejsze niż trawka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę ze styro na podłodze... i zbliżam się do miejsca gdzie będzie stał kominek. Co zrobić pod nim ? Bo styro to chyba nie bardzo, jakie to się zgodnie ze sztuką robi ?

pod kominek nie dajesz styro - w zalezności ile masz od chudziaka do swojego 0 mozesz w miejscu kominka poukladac bloczki fundamentowe, a na to wylewka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że ta godzinka koszenia raz na dwa tygodnie i oprysk dwa razy w roku na dwuliścienne to takie czasochłonne? Skopanie pod fasolkę, rozłożenie agrowłókniny, zasianie, nocne zbieranie ślimaków (nie żaden oprysk) a potem fasolek, pochłania więcej czasu. Oczywiście fasolki są smaczniejsze niż trawka ;)

 

nie każdy ma ogródek wielkości chusteczki do nosa, którego koszenie trwa godzinkę ;) ale nawet wtedy rabatka, która wymaga dwa razy w sezonie pielenie przez 15 minut jest dużo mniej czasochłonna, ładniejsza i w dodatku bioróżnorodniejsza. a jak w nią jeszcze wkomponować fasolkę, to już szał ciał i uprzęży oraz konsumpcja ;) a agrowłóknina jest fuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie każdy ma ogródek wielkości chusteczki do nosa, którego koszenie trwa godzinkę ;)

Nie widziałem Cię, ale musisz mieć baaaaardzo duży nos ;) :D :lol2::rotfl:Chusteczka ok. 300 m2...fiu...fiu...

 

ale nawet wtedy rabatka, która wymaga dwa razy w sezonie pielenie przez 15 minut jest dużo mniej czasochłonna,

Tiaaa.... Nie wiem co Ty masz za ziemię? Moja grządka z fasolką (coś koło 25-30m2), jak nie było agrowłókniny w 2 tygodnie zarastała takim chwastem, że pielenie trwało 5 godzin !!! {nie mierzyłem, ale ale poniżej 2 godzin z pewnością to nie było}.

Nie wiem też o niczym, co spowodowałoby zaprzeczenie zasadom matematyki, więc jeżeli przyjmę aż 30m2 fasolki i tylko 2 godziny, to zamiana trawnika na poletko fasolkowe wymagałaby pielenia tego 20 godzin, zakładając, że człowiek się nie męczy (ja do takich nie należę).

 

ładniejsza i w dodatku bioróżnorodniejsza. a jak w nią jeszcze wkomponować fasolkę, to już szał ciał i uprzęży oraz konsumpcja ;)

Kwestia ładności to rzecz gustu oczywiście, a to nie podlega disputantum. Sam trawnik oczywiście to może na boisku piłkarskim by dobrze wyglądał. Zgadzam się więc z tym (chyba że trawnik kompletnie odrzucasz), że musi być zachowana jakaś proporcja trawnik-roślinność ozdobna-roślinność uprawna. Konsumpcja własnej, nie pryskanej fasolki (czas teraźniejszy), pomidorków, kalaprepy, marchewki itd. (czas przyszły), jest WOW :)

a agrowłóknina jest fuj :)
Ma jedną wadę - chyba - ślimaki się pod nią chowają. Zaoszczędzenie wielu godzin pielenia jest jednak bezcenne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie każdy ma ogródek wielkości chusteczki do nosa, którego koszenie trwa godzinkę ;) ale nawet wtedy rabatka, która wymaga dwa razy w sezonie pielenie przez 15 minut jest dużo mniej czasochłonna, ładniejsza i w dodatku bioróżnorodniejsza. a jak w nią jeszcze wkomponować fasolkę, to już szał ciał i uprzęży oraz konsumpcja ;) a agrowłóknina jest fuj :)

 

My po 2 latach walki z chwastami [perz i inne] daliśmy agrowłókninę na rabatach i po pierwsze znikoma ilość chwastów jest w stanie się przez nią przebić [a te łatwo wyrwać] a po drugie rośliny lepiej rosną bo wydaje mi się, że włóknina trzyma wilgoć i wiatr nie wysusza aż tak mocno ziemi.

 

Co proponujesz zamiast agrowłókniny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy przy wentylacji mechanicznej robiliście dodatkowy kanał wentylacyjny do podpięcia okapu kuchennego? czy tylko pochłaniacz?

Muszę zamówić komin do kominka i nie wiem czy brać z kanałem wentylacyjnym czy bez... :/

 

Ja mam tylko pochłaniacz z wkładem węglowym, ale są tacy, którzy robią dodatkowy kanał wentylacyjny z dmuchawą w kanale na górze [nie hałasuje w kuchni] i przepustnicą sterowanymi włącznikiem na oprawie pochłaniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko pochłaniacz z wkładem węglowym, ale są tacy, którzy robią dodatkowy kanał wentylacyjny z dmuchawą w kanale na górze [nie hałasuje w kuchni] i przepustnicą sterowanymi włącznikiem na oprawie pochłaniacza.

 

Dzięki. Na razie zamówiłem komin z dodatkowym kanałem, bo kosztowało mnie to zaledwie parę złotych więcej, a później zdecyduję co z nim zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje, czy we Wrocławiu (a może gdzieś w sieci) kupię gres Provenza Reuse?

 

Moorelka, zadzwoń tutaj http://www.domus.pl/pl/gresy/gresy/provenza2/reuse_provenza.html

 

A w max-flizie pytałaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...