Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

ZBROJENIE CHUDZIAKA

Architekt sie upiera, ze ma być i to podwójne.

Wykonawca oczywiście, ze nie ma potrzeby.

 

A ja generalnie zgłupiałem, grunt do 7m to piach, zasypujemy również piachem.

Przy dobrym zagęszczeniu wydaje mi sie, ze nie powinno być problemów.

 

Jak robiliście u siebie?

U mnie na glinie 40cm piachu i bez zbrojenia. Chudziak nie był taki chudy jak się okazało przy jego rozkuwaniu w łazience. Nic mi się nie wydarzyło złego mimo kominka czy punktowo opartych schodów.

A to zbrojenie to jak - rzucone czy kotwione w ściany? To drugie to wersja "sufit na podłodze" i zabezpiecza przed złym zagęszczeniem i osiadaniem. To pierwsze to zabezpieczyłoby przed punktowym osiadaniem i kruszeniem. Jak na mój gust - słabe. Więc jak dla mnie: albo brak jak i większości zapewne, albo "sufit".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie,

 

Temat, który mnie teraz męczy: ZBROJENIE CHUDZIAKA

Architekt sie upiera, ze ma być i to podwójne.

Wykonawca oczywiście, ze nie ma potrzeby.

 

A ja generalnie zgłupiałem, grunt do 7m to piach, zasypujemy również piachem.

Przy dobrym zagęszczeniu wydaje mi sie, ze nie powinno być problemów.

 

Jak robiliście u siebie?

 

 

Za pierwszym razem nie dałem, za drugim dałem.

Jeśli miałbym pewność co do jakości piasku pod chudziakiem i dobrego zagęszczenia, to za trzecim razem bym nie dawał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakie to zbrojenie? u nas KB i wykonawca zgodnie stwierdzili, że dobrze jest dać takie maty z drutu, nie pamiętam jak to się fachowo nazywa, ale w każdej hurtowni budowlanej mają. to i daliśmy, chociaż w projekcie nie było.

Tylko że one zostały wymyślone do wylewek, żeby te nie pękały. Może teraz podejście się zmieniło, ale kiedyś chudziak był warstwą, zapewniającą, że podłoże jest stabilne. Może z uwagi na fuszerkę budowlańców, lub zwiększenie wymogów poprzez instalacje w podłogach robi się inaczej. Nie będę się wymądrzał. Odniosę się tylko ogólnie do jednej kwestii. Dawania czegoś na wszelki wypadek, bo to jakaś mała kwota..., raptem 0,5 % kosztów ..., szkoda oszczędzać..., nie będzie później problemów... 0,5% dzisiaj, 0.5% jutro, 0,5% pojutrze...Nazbiera się tego na 10%, a to już dobry samochód lub piękny ogród. Nie żebym fachowców nie słuchał, ale zawsze musieli się wytłumaczyć dlaczego i mnie przekonać. Argumentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się tylko ogólnie do jednej kwestii. Dawania czegoś na wszelki wypadek, bo to jakaś mała kwota..., raptem 0,5 % kosztów ..., szkoda oszczędzać..., nie będzie później problemów... 0,5% dzisiaj, 0.5% jutro, 0,5% pojutrze...Nazbiera się tego na 10%, a to już dobry samochód lub piękny ogród. Nie żebym fachowców nie słuchał, ale zawsze musieli się wytłumaczyć dlaczego i mnie przekonać. Argumentami.

ja w projekcie mialem siatke zbrojeniową - fachowcy i kierbud smiali się z tego i mówili, że wystarczy sa beton. ja dla św. spokoju dałem zbrojenie rozproszone.

a piękny ogród to kasa straszna - i 25% wartości budowy moze kosztować:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architekt sie upiera, ze ma być i to podwójne.

Wykonawca oczywiście, ze nie ma potrzeby.

 

pewnie nie architekt sie upiera tylko konstruktor tak zaprojektowal.

odpowiedz sobie sama na pytanie - jakie wyksztalcenie ma architekt/kontruktor - bez powodu Ci nie wsadzil tam tego zbrojenia.

A jakie wyksztalcenie ma Twoj budowlaniec.

Tak wiem wiem, ze doswiadczenie czasami jest bardziej cenne niz wyksztalcenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby tak, ale chudziak chyba służy do utwardzenia i wyrównania podłoża a nie jako element konstrukcyjny więc po co zbrojenie? poza tym aby ta siatka działała konstrukcyjnie, to powinna być osadzona na dnie, a gdzieś wyczytałem, że dla betonu na gruncie minimalna wielkość otuliny to 7,5cm, więc jakby to miało działać? Tak tylko głośno myślę, bo nie jestem z branży :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie nie architekt sie upiera tylko konstruktor tak zaprojektowal.

odpowiedz sobie sama na pytanie - jakie wyksztalcenie ma architekt/kontruktor - bez powodu Ci nie wsadzil tam tego zbrojenia.

A jakie wyksztalcenie ma Twoj budowlaniec.

Tak wiem wiem, ze doswiadczenie czasami jest bardziej cenne niz wyksztalcenie.

jesli to projekt indywidualny i architekt/konstruktor uwzglednił warunki geologiczne działki to sie zgadzam. Jesli jest to projekt kupiony z jakiejs pracowni - podwójne zbrojenie chudziaka na to wskazuje - to bym się zastanowił czy wykształcenie jest cenniejsze od doświadczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moorela/Spirea - możecie i mi podesłać namiary na brukarza. Chodzi mi po głowie zrobienie wreszcie podjazdu i powoli zaczynam się rozglądać za fachowcem, bo na to nie znajdę już ani czasu ani sił. Wszystko inwestuję w ogród.

Ile tak mniej więcej za robociznę z materiałem trzeba liczyć za podjazd. Orientuje się ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...