Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Jak dla mnie ta dyskusja trochę pachnie przesadyzmem. Proszę się nie obrażać za mój tekst, bo... każdego dotykają takie wydumane problemy na etapie budowy. Kupując auto, nie bierzemy pod uwagę, że za 5 lat nam się przyda, bo będziemy chcieli zabrać zabytkowy kredens po babci, a na taki transport przydałaby się ciężarówka. W dawnych czasach, gdy rodziny były większe, a kąpiel brana była w sobotę wieczorem jeden po drugim, ludziom jakoś wystarczał bojler elekryczny 100l. Fakt faktem, że trzeba było sprawdzać czy woda już ciepła. Teraz mając i większy zasobnik, i mocniejszy (od tego bojlera) kocioł, i baterie termostatyczne, i więcej czasu na kąpiel, zastanawiacie się czy... nie lepiej kupić "ciężarówki", nie biorąc pod uwagę jakie ona ma spalanie. Każdy zasobnik traci ciepło - zarówno przez płaszcz, jak też przez przyłącza. Nie sprawdzałem dokładnie, ale coś mi świta, że po 24h było 20 stopni zamiast 40 i to zapewne dlatego, że niewiele niższa była temperatura w kotłowni. Większy będzie tracił więcej. Jeżeli kocioł ma jedną moc na grzanie c.o. i cwu, to przewymiarowany przez cwu, będzie miał niższą sprawność przy grzaniu c.o.

Co się tyczy przesadyzmu w moim wykonaniu - to była kwestia jak sterować kominkiem przy podłogówce, grzejnikach i otwartych przestrzeniach. Myślałem, dumałem i ... nie kupiłem jeszcze nawet sterownika do kotła, a jakoś nie odczułem dyskomfortu, kiedy paliłem w kominku.

Wracając do tematu - zgadzam się z Susenserem. Póki nie ma się dużej rodziny, o ustalonym trybie życia (kąpiel w wannie wszystkich między 20:00 a 21:00), to podnosząc za wczasu temperaturę na zasobniku i rozciągając delikatnie czas kąpieli - spokojnie da radę żyć z małym kotłem i małym zasobnikiem.

 

Może źle się wyraziłem, bo opisywałem swoją sytuację, gdzie przy pompie ciepła maksymalną temperaturę w zbiorniku miałbym 60 stopni, mniej wody można wymieszać ze zbiornika 160-180l przy 60C niż przy bojlerach elektrycznych gdzie temperatura podgrzewana do 90C - teoretycznie więcej wody o temperaturze kąpielowej. Może i można się przyzwyczaić do kąpieli w odstępach czasowych, albo w przypadku braków w wodzie użytkowej w przyszłości, można zmienić zbiornik na inny/większy. Znowu w moim przypadku obawa, że będzie nam brakowało wody ze 180L wbudowanego baniaka w przyszłości i brak możliwości rozbudowy o baniak dodatkowy, przesądziła o wstawieniu 400L.

Proszę nie odbierać powyższe jako namawianie na wstawianie większych zbiorników CWU, lecz jako przemyślenia dla wszystkich zastanawiających się na co zwrócić uwagę przy decyzji.

jeszcze jedno, przy porannych kąpielach przed pracą, mając dwie łazienki, można nie stać w kolejce, lecz brać wannę/prysznic jednocześnie.Co znowu nie jest sugestią, bo każdy inaczej bierze prysznic i czasu pod prysznicem też spędzamy różnie- więc może i wystarczy tych 180 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

niestety zdarzyło się równo miesiąc temu, że nas zalało z pękniętego podejścia do pralki.

Straty dość spore - spokojnie - pomyślałem, przecież mamy ubezpieczenie ...

 

O naiwności ... całość opisuję na bieżąco tutaj: http://tiny.pl/hz6sd

 

Zapraszam do komentarzy, sugestii i czerpania doświadczenia z moich doświadczeń przykrych niestety.

 

Nie do wiary, że takie praktyki wciąż maja miejsce - jeszcze trochę i zacznę puszczać memy jak z tatarem z Sokołowa...

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie proszę znać dlaczego na priv a nie oficjalnie tu na forum (młody na forum jestem więc może nie znam dobrze zasad)?

Rozsądek podpowiada by pomóc też pozostałym i tym w przyszłości - i dać im odpowiedź zanim zadadzą pytanie.

Inaczej ktoś za dwa dni napisze taki sam post, z taką samą prośbą. A postów tutaj sporo :)

Dlaczego priv:

1. Bo fachowiec sobie nie życzy. Woli działać poleceniem zwykłym, a nie być dostępny dla całego świata.

2, Bo jak potem z rekomendacji zmienia się na odradzanie i grozi sądami, to bywa, że ktoś chce usuwania wszystkich postów.

3. Bo ktoś może czekać i boi się (np. na małą robótkę), że 100 nowych klientów wyrzuci go z kolejki.

4. Bo privem przekazujesz dużo więcej zastrzeżeń lub bezpośrednio co i jak. Publicznie bierze każdy, a potem może mieć pretensje o jakąś cechę danego fachowca, która była dla niego istotna. Stąd polecający woli mieć kontrolę.

I jeszcze parę innych drobnych powodów.

 

Ja generalnie jestem za otwartością, a by nie ginęły polecenia w potoku postów, stworzyłem wątek "Moje ekipy" na naszej grupie. Na tym samym poziomie jest też informacja dla "nowych" ("Sprawy organizacyjne") http://forum.muratordom.pl/group.php?groupid=1396

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem, bo opisywałem swoją sytuację, gdzie przy pompie ciepła maksymalną temperaturę w zbiorniku miałbym 60 stopni

Aaaa - przy PC to może faktycznie nie tak łatwo odbudować temperaturę.

 

Proszę nie odbierać powyższe jako namawianie na wstawianie większych zbiorników CWU, lecz jako przemyślenia dla wszystkich zastanawiających się na co zwrócić uwagę przy decyzji.

Ależ wyrażanie własnego zdania - zwłaszcza popartego argumentami - jest zawsze mile widziane :) Wszak ktoś może mieć, tak jak pisałeś o porannych kąpielach przed pracą (choć chyba prysznicowaniu, a ten raczej jest i tak tylko jeden, a prysznic w ogóle to mniej wody), taką samą sytuację, a nie pomyślał o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich,

Pamiętam jak jakieś 8-10 lat temu było takie przekleństwo: obyś się ku.... całe życie budował, i ... i ktoś mnie wtedy przeklął, tak więc po 10 latach od ostatniej budowy znowu zaczynam, planuję zacząć na wiosnę 2014,

jak pozwolicie będę tu częściej zaglądał,

dziś poszukuję projektanta w okolicach wrocławia, poprzedni się nie sprawdził:(,

za pomoc serdeczne dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenię Twoje zdanie, ale jest ono dalekie od przekonania mnie.

Ja podałem teoretyczne powody, mniej czy bardziej ważne dla różnych osób - to nie były moje ;)

O tym szarostrefowym nawet nie pomyślałem. Ja jestem za jawnością - stąd ten wątek. Nie ma co dyskutować. Zwrócę Ci tylko uwagę, że kwestia pisania negatywnych opinii jest strasznie drażliwą sprawą. Co z tego, że uważasz iż masz rację? Ba - co z tego, że masz rację. Chcesz biegać po sądach, bo Cię jakaś firma pozwie o oszczerstwo? Zdarzyło mi się już dostawać prośby od ludzi, żeby usunąć posty. W szczerym wzburzeniu coś napisali, a potem musiałem kasować, bo sami nie mogli.

 

Wątek "Moje ekipy" jest super (uznania m.in. dla Tatarak), ale niestety bardzo mało aktywny. Może warto promować odpisywanie na takie zapytania o polecenia właśnie tam? Co sądzicie?

Zdecydowanie nie!!! To ma być wątek treściwy. Jam go wymyślił ja nim rządzę ;P Mówiąc poważnie - mała aktywność ma pomóc odszukać informację. Tutaj co chwila ktoś się pyta np. o ekipę od ociepleń, co chwila ktoś odpowiada i tak w kółko macieju. Tam wchodzisz i masz opinie ludzi o fachowcach z którymi mieli styczność. Zmienią zdanie to wejdą i wyedytują. Już napisałem o beznadziejnej wyszukiwarce na forum, ale dla pewności sprawdziłem i... poprawiona. Nie wiem ile lat im to zajęło, ale chyba 10 :D Tak czy owak - przy wyszukiwaniu kwestia kluczy jest... kluczowa, więc lepiej mieć skondensowany wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - co do wątku o Ekipach, to nawet o to była zażarta dyskusja. Parę osób stwierdziło, że nie będzie tam pisać podając różne powody.

 

Jasne. Jakbym mógł to dałbym Ci lajka :)

Dobre dajesz rady - na forum nie można obrażać i pomawiać.

Wystarczy wyrażać racjonalnie i szczerze swoją opinię - do niej - nawet w sądzie - każdy ma prawo ;)

Ja tam będę pisał. I o tych których polecam, o tych których nie, jak i również o tych których rozważałem, ale się nie zdecydowałem (przynajmniej namiary może się komuś przydadzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam problem z kotłownią . Wybraliśmy piec DeDietrich MCA25 z zasobnikiem 150 litrów. Mam dwóch instalatorów, i dwie zupełnie różne opinie na temat pracy i osprzętu do TEGO SAMEGO kotła. Opinia nr 1.:

"Co do kotła MCA to nie ma możliwości aby ten kocioł wystartował bez czujki zewnętrznej, i nie do końca wiem o co chodzi Instalatorowi z większą temp. na podłogówkę. Przy użyciu pogodówki kocioł pracuje wg krzywej grzewczej i dostosowuje temp. wychodzącej wody grzewczej do temp. zewn. np. przy temp zewn. –15 stC woda zasilająca będzie miała 38 stC a przy temp zewn. +10 stC woda zasilająca będzie miała 32 stC i tak jak Pani widzi nie ma to wpływu na większą temp. Zatem niech Pani się zapyta tego instalatora jaką temp. wody zasilającej grzejniki zakładał przy obliczeniach i jak chciał zredukować temp. na ogrzewanie podłogowe bo jak na siłownikach w belkach rozdzielaczy to ja nie mam więcej pytań do nie go bo i tak nie ma sensu z nim gadać. Pion CO będzie miał taką samą temp. co woda w ogrzewaniu podłogowym inaczej w Pani instalacji się tego nie da zrobić, aby miały inną temp. potrzebowali byśmy dodatkowego pionu do samych grzejników i zastosowanie układu z modułem hydraulicznym do ogrzewania podłogowego albo zastosowanie dwóch grup pompowych jednej bezpośredniej a drugiej mieszaczowej ale do tego Pani instalacja nie jest przygotowana. Zostawię już problem z małą średnicą pionu do ogrzewania podłogowego tj. PEX fi 25-26 co przy ogrzewaniu podłogowym ma bardzo duże znaczenie aby uzyskać deltę ok 5 stC co robi się przy większych obrotach pompy obiegowej i co za tym idzie dużych przepływach w instalacji (mały przepływ duża delta, duży przepływ mała delta), mała delta projektowana jest do ogrzewania podłogowego (ok 5 stC) a większa do ogrzewania grzejnikowego (ok 10 stC) do dużych przepływów potrzebne są większe średnice a jaki e to musiał bym mieć dane budynku aby to obliczyć ale na pewno nie średnica wew. rury fi 20. Niech się go Pani jeszcze zapyta jaką średnią długość rury mają dane obwody i jaki jest rozstaw między nimi jest to również bardzo ważne przy dobieraniu odpowiedniej wartości krzywej grzewczej.

Opinia nr II.:

Grzejniki są zasilane z pionu C.O i regulacja będzie na głowicy termostatycznej przy grzejniku. Czujnika na pogodówkę nie będzie ponieważ nie możemy puścić większej temperatury na ogrzewanie podłogowe.

No i bądź tu mądry i pisz wiersze. Ktoś się orientuje w tym temacie i podpowie kto ma rację i którego z instalatorów słuchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem instalacja jest mieszana, podłogówka + grzejniki? Ale w takim razie chyba macie mieszacze na rozdzielaczach i inną temp. na grzejnikach oraz podłogówce? Bo temp. o których pisze pierwszy instalator niejako temu przeczą, ale takie rozwiązanie z podłogówką i mega przewymiarowanymi grzejnikami chyba mijałoby się z celem... Nie jestem specem od CO, ale z tego co się do tej pory naczytałem to coś mi tu nie pasuje, napisz może najpierw jak wygląda Wasza instalacja CO?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem instalacja jest mieszana, podłogówka + grzejniki? Ale w takim razie chyba macie mieszacze na rozdzielaczach i inną temp. na grzejnikach oraz podłogówce? Bo temp. o których pisze pierwszy instalator niejako temu przeczą, ale takie rozwiązanie z podłogówką i mega przewymiarowanymi grzejnikami chyba mijałoby się z celem... Nie jestem specem od CO, ale z tego co się do tej pory naczytałem to coś mi tu nie pasuje, napisz może najpierw jak wygląda Wasza instalacja CO?

 

Bacardi,

Cały dom mam w podłogówce (parter + piętro), na poddaszu zaś trzy grzejniki 600/600/22 umiejscowione pod oknami. Na poddaszu w przyszłości chciałabym dwa pokoje plus łazienkę (na razie nie robimy bo brak finansów) i w każdym z tych pomieszczeń jest taki grzejnik jeden. Podłogówka z alupexu. Matko nawet nie wiem co powinnam napisać. W kotłowni wg planu pierwotnego miało być sprzęgło 35 kw z pompą

http://images62.fotosik.pl/127/10390d29c1980b11gen.jpg

 

Póki co kotłownia wygląda tak jak na zdjęciu. Mam dwa rozdzielacze, jeden na piętrze drugi na parterze. Do żadnego nie są wpięte grzejniki. Co jeszcze powinnam napisać?>

Z góry dziękuję za wsparcie, bo temat mnie przerasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...