Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Niestety jak napisałem specjalistą od CO nie jestem, a tutaj chyba mamy cięższy przypadek, więc za dużo nie podpowiem...

Normalnie powiedziałbym, że te małe grzejniczki na poddaszu są bez sensu przy podłogówce, ale rozumiem że macie parter + piętro w podłogówce + poddasze bez lanego jastrychu i tam mają być grzejniki? Czy dobrze zrozumiałem?

W takim rozwiązaniu pierwszy instalator piszę o wiele sensowniej.

Te grzejniczki są tak małe (o ile tam nie ma podłogówki to chyba za małe?), że muszą być grzane wysokotemperaturowo, musi być jakiś układ mieszający itp. a z opisu instalacja faktycznie wygląda na średnio do tego przygotowaną. Czy ten instalator robił do tego jakieś obliczenia,czy tak z głowy? Bo jeśli nie, to najlepiej zaprosiłbym kogoś "kumatego" aby to na budowie pooglądał, budową widzę jest na takim etapie, że w razie czego jeszcze wszystko można naprostować. Niestety nie czuję się na siłach aby coś więcej pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Niestety jak napisałem specjalistą od CO nie jestem, a tutaj chyba mamy cięższy przypadek, więc za dużo nie podpowiem...

Normalnie powiedziałbym, że te małe grzejniczki na poddaszu są bez sensu przy podłogówce, ale rozumiem że macie parter + piętro w podłogówce + poddasze bez lanego jastrychu i tam mają być grzejniki? Czy dobrze zrozumiałem?

W takim rozwiązaniu pierwszy instalator piszę o wiele sensowniej.

Te grzejniczki są tak małe (o ile tam nie ma podłogówki to chyba za małe?), że muszą być grzane wysokotemperaturowo, musi być jakiś układ mieszający itp. a z opisu instalacja faktycznie wygląda na średnio do tego przygotowaną. Czy ten instalator robił do tego jakieś obliczenia,czy tak z głowy? Bo jeśli nie, to najlepiej zaprosiłbym kogoś "kumatego" aby to na budowie pooglądał, budową widzę jest na takim etapie, że w razie czego jeszcze wszystko można naprostować. Niestety nie czuję się na siłach aby coś więcej pomóc.

 

Dobrze rozumiesz:) Na samej górze brak wylewki i same grzejniki.

Niestety w tej chwili wylewki już są, zdjęcia pochodzą z wcześniejszego etapu. W kwestii orurowania nic się nie zmieniło.

Instalację w ten sposób przygotował polecany tu Adam R.

Czyli jak dobrze rozumiem rury od grzejników z poddasza powinny zejść na dół do kotłowni a nie być wpięte w pion podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wcześniej, nie jestem fachowcem i ten poziom mnie już przerasta ;)

Nie wiemy jak dokładnie jest wykonana całą instalacja, może p. Adam to odpowiednio przewidział, głupio by było podważać czyjąś opinie mając szczątkową wiedzę i brak możliwości zobaczenia projektu instalacji...

Przy bardziej wyrównanym rozkładzie podłogówka/grzejniki wiem że wstawia się mieszacze w rozdzielaczach, zasilanie jest wyższą temperaturą która dla pętli podłogówki jest obniżana powrotem i to działa... Tutaj mamy tylko 3 grzejniczki na oddzielnym piętrze i raczej nie da się zrobić tego w ten sposób, najprawdopodobniej powinny mieć oddzielne zasilanie i mieszacz gdzieś przy piecu. Nie rozumiem tylko dlaczego są tak małe, przy prawie pełnej podłogówce najlepiej aby były maksymalnie przewymiarowane aby całość chodziła wydajnie, a te to chyba jakieś maleństwa. Osobiście jestem zwolennikiem obliczeń i projektu w takich przypadkach, wtedy nie ma tylu wątpliwości. A może jakoś zdzwonić tych 2 panów instalatorów, niech z sobą pogadają? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wcześniej, nie jestem fachowcem i ten poziom mnie już przerasta ;)

Nie wiemy jak dokładnie jest wykonana całą instalacja, może p. Adam to odpowiednio przewidział, głupio by było podważać czyjąś opinie mając szczątkową wiedzę i brak możliwości zobaczenia projektu instalacji...

Przy bardziej wyrównanym rozkładzie podłogówka/grzejniki wiem że wstawia się mieszacze w rozdzielaczach, zasilanie jest wyższą temperaturą która dla pętli podłogówki jest obniżana powrotem i to działa... Tutaj mamy tylko 3 grzejniczki na oddzielnym piętrze i raczej nie da się zrobić tego w ten sposób, najprawdopodobniej powinny mieć oddzielne zasilanie i mieszacz gdzieś przy piecu. Nie rozumiem tylko dlaczego są tak małe, przy prawie pełnej podłogówce najlepiej aby były maksymalnie przewymiarowane aby całość chodziła wydajnie, a te to chyba jakieś maleństwa. Osobiście jestem zwolennikiem obliczeń i projektu w takich przypadkach, wtedy nie ma tylu wątpliwości. A może jakoś zdzwonić tych 2 panów instalatorów, niech z sobą pogadają? ;)

 

He, he. Przypuszczam ze to krwawa rozmowa by była.

No nic Bacardi wielkie dzięki za pomoc

Może ktoś jeszcze jest w stanie coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nie jestem fachowcem i nie wiem, czy faktycznie kocioł nie pójdzie bez czujki zewnętrznej. Jeżeli ma zintegrowany sterownik pogodowy (powinno być w instrukcji) - to tak.

Z tabel producenta grzejników dowiesz się jaką moc możesz z niego uzyskać. Trzeba będzie zajrzeć do tabeli i nauczyć się przeliczania (nie jest to trudne, ale ja już zapomniałem :D ) . Strzelam, że będzie to śmieszna moc. Pierwszy z brzegu grzejnik C22 600x600 ma przykładowo takie moce: 75/65/20 ˚C - 1025 W, przy 70/55/20 ˚C - 817 W. Jak Ty będziesz miała 32-38 a nie 70 czy 75, to będzie to jakaś masakra zdolna ogrzać pokój 3-4m2. Mając tak małe grzejniki musisz mieć mieszacz i na grzejniki (pewnie i tak większe niż C22 600 x 600) idzie dużo cieplejsza woda (na poziomie 55/45/20 stopni) a po mieszaczu na podłogówkę np. 38 stopni. No ale skoro ten kocioł ma sterownik pogodowy, to d...

Na długościach pętli i oporach hydraulicznych kompletnie się już nie wyznaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, miałam nadzieję ze ktoś z Was ma zrobioną podobną instalację, bo w końcu fachowiec tu z forum wzięty i u wielu forumowiczów robił CO.

To że ten sam fachowiec, to nie znaczy, że ktoś będzie miał tę samą instalację. Po pierwsze z Twojej wypowiedzi wynika, że to wyście wybrali kocioł, a nie fachowiec. U innych mogą być inne. Po drugie różne zwykle są zapotrzebowania budynków. Po trzecie różna ilość grzejników (niektórzy nie mają wogóle). Po czwarte różne rozmiary grzejników. Po czwarte różnie rozłożone są one względem kotłowni. Patrząc na zdjęcia to kwestie rozdzielaczy i mieszacza jest jeszcze do zmiany.

Jeżeli nie chcesz brać projektanta, by policzył co i jak należy zrobić to przeegzaminuj tego co zaczął i tych dwóch co mogliby dokończyć.

Pofatytgowałem się i sprawdziłem, że kocioł jest kondensacyjny i z opisów wynika, że producent zaleca pracę 50/30, no bo wiadomo - chodzi o kondensację.

A więc tak:

1. Przelicz sobie te grzejniki. Tak jak wcześniej sugerowałem - zajrzyj do tabel mocy i przeliczania. Sprawdź ile Ci wyjdzie. Jeżeli moc dla 50/30 wyjdzie - a obstawiam że tak - mniejsza niż 60W/m2*powierzchnia pokoju, to kiszka bo te grzejniki nie ogrzeją Ci pomieszczeń przy korzystaniu z wysokiej sprawności kotłów kondensacyjnych.

2. Zaproś panów i niech omówią jak zabraliby się za poprawienie. Przecież wszystko się da naprawić. To ile to będzie kosztować to odrębna kwestia. Niech dokładnie opiszą jakie modyfikacje proponują, jakie temperatury będą szły na grzejniki, a jakie na podłogówkę, czy wg nich grzejniki dadzą radę, itp.

 

Tak gwoli informacji - ja mam też kondensacyjny, jakieś 70m2 podłogówki i grzejniki w pomieszczeniach z parkietem. Układ mieszaczowy z temperaturą na mieszaczu aktualnie ustawioną gdzieś na ok. 40 stopni. Grzejnik w większej sypialni (23.6m2 podłogi, 14.9m2 użytkow.) to V21 500/2400 (i zgodnie z przewidywaniami lekko niedogrzana). W mniejszej (16m2 podł., 11.4m2 użytk) V21 600x2000 spokojnie się wyrabia. Tylko że póki co regulowałem temperaturę ręcznie na kotle w zakresie 28-48 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką centralę wybraliście?

 

Ja przyłącza instalacji wymierzyłem tak, aby mi optymalnie pasowały pod beam 355 lub 335 platinum, natomiast jest to jeszcze kwestia otwarta :]

 

apropo sklepów z częściami do instalacji z znanych jest jeszcze doman.com.pl na Krzemienieckiej... te dwa znam bo z mojej strony miasta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałam tylko zwrócić uwagę, że mamy tu na forum już dwóch Adamów R. od instalacji :)

Adam R...icz - robił m.in u Wojgoca i Madeleine; u mnie był na castingu, ale zrobił b. złe wrażenie, więc odpadł

Adam R...ski - robił u mnie instalacje wod-kan i kotłownie z PCi (bo podłogówkę robiliśmy sami), i tego polecam. Chyba jeszcze robił u kogoś? Bacardi? Ziggy? nie u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z Was zakładał w ostatnim czasie trawnik??ęę

gdzie polecacie wybrać się po zakup nasion we wrocławiu lub okolicach??

jaką trawę polecacie??

zstanawiamy się nad uniwersalną lub wemblay

dziś chcę podjechać do hurtowni w Radwanicach rozeznać się w cenach i do kiwatonu, byc może zajrzę też do praktikera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...