Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Czy na forum była w osobnym wątku podnoszona kwestia rekuperacji? Tzn jakie firmy polecacie, jakich wykonawców do zrobienia projektu i później wykonastwa. Jakie macie doświadczenia w tym temacie? I jak Wam się "żyje" z rekuperacją?

Będę wdzięczna za Wasze wpisy ;)

Miłego poniedziałku!

 

Żyje mi się bardzo dobrze, ekipy nie polecę bo firma rozpadła się po śmierci jej właściciela.

 

Co do ogrzewania wody do mycia latem to taniej niż solarami można grzać PPC do CWU i będzie ona na pewno tańsza [sam taką w tym roku kupiłem].

 

Co do systemu ogrzewania to tak jak pisze Tatarak warto zrobić podłogówkę ale może np. sufitową - a do tego gdy ma pracować z pompą ciepła to tym bardziej bo pompa przy grzejnikach ma mniejszy COP.

 

Suszenie prania - sprawna rekuperacja załatwia sprawę - my suszymy nawet w nie użytkowanym pokoju i nie ma tam nigdy śladu zaduchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie - kto jest w stanie pojechać ze mną, uzbrojony w wiedzę i WŁASNY wilgotnościomierz (jestem mocno podejrzliwy co do 3 lat sezonowania drewna...)?

Jakby to wypaliło to mielibyśmy dobre źródło drewna. Pomóżcie proszę! Kontakt ze mną np. na PW albo tutaj.

pozdr, Łukasz

 

Możesz zawsze sprawdzic jego wilgotnościomierz biorąc ze sobą kawałek świeżego drewna do porównania wskazań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no chociaż by po to, aby sprawdzić czy mam podciśnienie w domu czy nadciśnienie. Oraz z jaką prędkością mam ustawiac sobie rekuperator na wietrzenie w dzien/noc/pod nieobecność...

 

Istalator powiedział, że ma chodzić na 300m3/h, a przy imprezach 400m3/h :)

 

No a chciało mi się sprawdzić ile to powietrza reku jest w stanie wymienić przy tych 300 czy 400, a być może można wybrać jakieś wartości pośrednie typu 350/270/ 225...

 

Jak ustawiać wydajność rekuperatora - najlepiej wypraktykować obserwując wskazania wilgotnościomierza i własne odczucia - np. u mnie obecnie jest to w dzień 49%, nocą 30% a zimą wartości na poziomie 15-20% a nawet okresowe wyłączanie - inaczej nie nadążam nawilżać powietrza [reku 320 m3/godz, kubatura domu 650 m3].

 

Już w 2 roku mieszkania pojawił się problem przesuszania powietrza zimą, więc nie ma co przesadzać z wydajnością bo będą problemy ze wszystkim co drewniane oraz z układem oddechowym domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podeślij mi namiar na gostka to mogę sprawdzić z początkiem tygodnia. tu link do artykułu o drewnie - http://www.drewno.pl/artykuly/8536,jak-rozpoznac-czy-drewno-kominkowe-jest-wystarczajaco-suche.html

Te wojgoc - co nam linki do Trojanów dajesz? :mad:

Kasperski mi powiedział, że tam jest HEUR:Trojan.Script.Generic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do systemu ogrzewania to tak jak pisze Tatarak warto zrobić podłogówkę ale może np. sufitową

Podłgówka zapewnia najleszy rozkład temperatur, potem grzejnik, potem ścianówka, a na sam koniec sufitówka. Tak mówią mądre artykuły. No ale jak nie ma wyjścia (żona grozi rozwodem za grzejniki i brak parkietu), to można i to rozważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyje mi się bardzo dobrze, ekipy nie polecę bo firma rozpadła się po śmierci jej właściciela.

 

Co do ogrzewania wody do mycia latem to taniej niż solarami można grzać PPC do CWU i będzie ona na pewno tańsza [sam taką w tym roku kupiłem].

 

Co do systemu ogrzewania to tak jak pisze Tatarak warto zrobić podłogówkę ale może np. sufitową - a do tego gdy ma pracować z pompą ciepła to tym bardziej bo pompa przy grzejnikach ma mniejszy COP.

A mogę prosić o jakieś wskazówki dotyczące PPC ? Pierwsze linki pokazują cenę pow 10k, solary planowane na mój dom miały z dofinansowaniem kosztować 7-8 kzł. Czy takie coś może pracować bez źródła podziemnego ?

Niestety uświadomił mi projektant instalacji że z powodu orientacji względem kierunków świata i wielkości mój dach z lukarny się nie nada na solary ... niestety nie mam innego skierowanego na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz u siebie żadnej ochrony czy Twoja pozwoliła na bliskie kontakty z Trojanem?

Jak już jesteś zarażony, to wklej nam najlepszą cytatę i nie trzeba się będzie narażać.

przeprosiłem a Ty się dalej czepiasz - wkleiłem link bezpośrednio z internetu i jak sam zamknąłem internet, to do dopiero mi wyskoczył komunikat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam. Kupowałam od razu z szambem od jego producenta. Zadzwoń do nich, czy sprzedają bez szamba. http://www.szamba-poznan.pl/?act=zbiorniki Odbiera zwykle bardzo miła i pomocna Pani. Co do ceny, musiałabym poszukać na fakturze. Co ciekawe, do czasu zamontowania szybkozłączki ani razu czujnik nie sygnalizował przepełnienia. Po montażu już częściej. Musieli mi chyba coś naruszyć wprowadzając rurę :(

 

Dziękuję,

 

Na stronie niestety nie znalazłem żadnego czujnika, może przez telefon czegoś więcej się dowiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiać wydajność rekuperatora - najlepiej wypraktykować obserwując wskazania wilgotnościomierza i własne odczucia - np. u mnie obecnie jest to w dzień 49%, nocą 30% a zimą wartości na poziomie 15-20% a nawet okresowe wyłączanie - inaczej nie nadążam nawilżać powietrza [reku 320 m3/godz, kubatura domu 650 m3].

 

Już w 2 roku mieszkania pojawił się problem przesuszania powietrza zimą, więc nie ma co przesadzać z wydajnością bo będą problemy ze wszystkim co drewniane oraz z układem oddechowym domowników.

 

u nas kubatura 710. Instalator powiedział na stale aby reku pracował z wydajnośćią 300m3/h...

będę musiał poobserwować po zamieszkaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeprosiłem a Ty się dalej czepiasz - wkleiłem link bezpośrednio z internetu i jak sam zamknąłem internet, to do dopiero mi wyskoczył komunikat

Się nie czepiam. Jak już jesteś zarażony, to byś mógł wlepić dobre rady, bom ciekaw. W dodatku to czysta ciekawość, bo póki co nie planuję zakupów, a już zwłaszcza sezonowanego. Wolę sam posezonować.

A czy ktoś próbował kupić w lesie a nie od handlarza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupisz sam w lesie

No właśnie 4 lata temu dało radę choć w bólach, a 2 lata temu wuj żalił się, że mimo chodów u leśniczego kiszka, bo handlarze w nadleśniictwie wszystko wykupują.

Na szczęście drugi wuj ma kawałek lasu, a w dodatku ma coś tam mocno suchego do wzięcia. Obawaim się tylko, że to są metrówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnę dalej temat drewna kominkowego.

Dzisiaj byłem u człowieka ze Świętej Katarzyny (dokładne namiary na PW). Widziałem drewno. Nie jestem specem ale sprzedawca miał wilgotnościomierz. Faktycznie: drewno świeże pokazywało ok. 40%, zaś inne (sezonowane) sterty - ok 20%. Kilka palet dębu - ok. 15% (!). Sam buk i dąb. To sezonowane wygląda na naprawdę suche. Kontakt ze sprzedawcą - bardzo dobry. Jak ktoś zna się lepiej ode mnie na drewnie - mógłby sprawdzić. Cena: 220zł za kubik. Dowożone na paletach (kaucja 30zł) lub na pace. Niestety sprzedawca nie chciał zejść z ceny przy zakupie większej ilości.

Generalnie - dla mnie drewno wygląda bardzo OK i rzeczywiście jest chyba sezonowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...