Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Może otworzyć pralnię? Byłby dodatkowy zysk ;)

Docelowo nawilżacz. Był okres przejściowy, gdzie paląc w kominku (też "cudownie" osusza) podstawiałem garnki z wodą pod anemostaty.

Jak się pierze, drzwi zostawiamy otwarte do lazienki orqz pokój nad garażem. Poprosilem żonę, aby nie używała dodatkowego suszenia przez pralkę, aby rzeczy byly bardziej wilgotne. Po praniu i rozwieszeniu rzeczy wilgotność wzrasta do 30%, ale ten zabieg to max 2 razy w tygodniu.

Zamówiłem nawilżacz boneco aos e2441a, na razie do sypialni planuje go wstawić, jeżeli się sprawdzi,to dokupie coś bardziej wydajnego do salonu, bo tam salon, kuchnia oraz jadalnia to kedno pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

myśmy do obecnego ustawienia doszli metodą prób i błędów.

masz regulację płynną czy stopniową? my mamy zwykłe pokrętełko analogowe, żadnych stopni, biegów, a centrala chodzi cały czas jednakowo, bo nawet jak jest "pełna obsada", to jest też większy ruch, tzn. u nas głównie kot co chwila kogoś terroryzuje, żeby go wypuścić do ogródka lub wpuścić z powrotem, co oznacza, że drzwi tarasowe są otwierane z 10 razy dziennie ;), poza tym nie mam okapu w kuchni i jak coś smażę, to przeważnie uchylam małe okienko w kuchni na parę minut. gdyż.. podchodzę do domowych instalacji nieortodoksyjnie i nie tyle mi zależy na tym, żeby "dom był szczelny, a urządzenia osiągały wysokie parametry sprawności", ile na tym, by nam się wygodnie i zdrowo mieszkało. roczna praktyka pokazuje, że to się sprawdza - rachunki za ogrzewanie są niskie, wilgotność przyjemna, powietrze świeże, kot zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśmy do obecnego ustawienia doszli metodą prób i błędów.

masz regulację płynną czy stopniową? my mamy zwykłe pokrętełko analogowe, żadnych stopni, biegów, a centrala chodzi cały czas jednakowo, bo nawet jak jest "pełna obsada", to jest też większy ruch, tzn. u nas głównie kot co chwila kogoś terroryzuje, żeby go wypuścić do ogródka lub wpuścić z powrotem, co oznacza, że drzwi tarasowe są otwierane z 10 razy dziennie ;), poza tym nie mam okapu w kuchni i jak coś smażę, to przeważnie uchylam małe okienko w kuchni na parę minut. gdyż.. podchodzę do domowych instalacji nieortodoksyjnie i nie tyle mi zależy na tym, żeby "dom był szczelny, a urządzenia osiągały wysokie parametry sprawności", ile na tym, by nam się wygodnie i zdrowo mieszkało. roczna praktyka pokazuje, że to się sprawdza - rachunki za ogrzewanie są niskie, wilgotność przyjemna, powietrze świeże, kot zadowolony :)

 

Centrala ma regulację płynną jeżeli chodzi o prędkość wentylatorów na poszczególnych biegach. Ustawia się raz, a później steruję się już tylko biegami (1,2,3,4).

Mamy w kuchni tylko pochłaniacz, okna mamy nie otwierane. Przy smażeniu, wrzucamy centralę na najwyższy bieg na jakiś czas.

 

Spróbuję zmienić parametry prędkości, zobaczymy jak się zmieni komfort oddychania, a też wilgotność w budynku..

 

Kota niestety nie mamy, jeszcze ;) cały czas poluje na maincoona rudego :) może bliżej wiosny.. Ale ma być kotem domowym, bez wyłażenia na dwór, więc otwieranie drzwi tarasowych dla futrzaka nie wchodzi w grę.

 

Jak często wymieniacie filtry w rekuperatorze? Zajrzałem do swoich, są mocno brudne. Centrala chodziła miesiąc, jak jeszcze była wykończeniówka. Nowe już w drodze, jutro wymieniam. Mimo brudnych filtrów, centrala nie zgłasza ich wymiany. Też nie widzę aby się zmniejszył przepływ powietrza nawiewanego oraz wywiewanego przez centralę.. Czy mam wymienić, czy poczekać na komunikat brudnych filtrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wilgotność jest o tyle niepokojąca, że z reguły w pierwszym sezonie budynek oddaje wilgoć technologiczną, a potem powietrze jest znacznie suchsze (u nas rok temu centrala chodziła na ponad 50-60% mocy, bo inaczej byłą wilgoć na oknach dachowych). nasz kot z adopcji też miał być futrzakiem domowym, ale bestia nie doczytała umowy i nie raczy jej honorować :D

 

mąż wymienia filtry mniej więcej co 1-1,5 m-ca. natomiast nasza centrala nie zgłasza wymiany, bo to jest proste urządzenie bez takich funkcji. Ja bym zmieniła wedle własnego rozumu, nie czekając na komunikat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja chatka jeszcze się buduje ale rozmyślałem juz o problemach z przesuszonym powietrzem przy reku i mam dla was podpowiedź.

Mieszkamy teraz w wielkiej płycie jakieś 65mkw, 150 m3 przestrzeni. U sąsiadów jest przesuszone powietrze i problemy z kurzem, alergiami itp, u mnie nie ...

Mamy 200 litrowe akwarium bez pokrywy (nad nim jest zestaw lamp). W ciągu tygodnia wyparowuje min 5-10 l wody, do tego dość często pierzemy jako że mamy małe dzieciaki. Obie rzeczy powodują że mamy fajny mikroklimat w mieszkaniu i nawet storczyki dają radę :)

W domu będę miał akwa 500-1000 litrowe. Elektryk zrobił juz gniazda, hydraulik właśnie zakłada doprowadzenie wody i odprowadzenie starej wody (planowałem ją do podlewania ogrodu ale pomysł upadł).

 

Polecam :)

PS. Kot albo pies też będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja chatka jeszcze się buduje ale rozmyślałem juz o problemach z przesuszonym powietrzem przy reku i mam dla was podpowiedź.

Mieszkamy teraz w wielkiej płycie jakieś 65mkw, 150 m3 przestrzeni. U sąsiadów jest przesuszone powietrze i problemy z kurzem, alergiami itp, u mnie nie ...

Mamy 200 litrowe akwarium bez pokrywy (nad nim jest zestaw lamp). W ciągu tygodnia wyparowuje min 5-10 l wody, do tego dość często pierzemy jako że mamy małe dzieciaki. Obie rzeczy powodują że mamy fajny mikroklimat w mieszkaniu i nawet storczyki dają radę :)

W domu będę miał akwa 500-1000 litrowe. Elektryk zrobił juz gniazda, hydraulik właśnie zakłada doprowadzenie wody i odprowadzenie starej wody (planowałem ją do podlewania ogrodu ale pomysł upadł).

 

Polecam :)

PS. Kot albo pies też będzie :)

 

po tym jak w bloku wylało mi 200l akwarium, zona powiedziała rybkom - NIE!

 

Będzie rudy futrzak, chociaż żona dalej mówi - NIE futrzakom :)

 

Z tego co wyczytałem wybierając nawilżać, to takie urządzenie wyparowuję od 300ml/h, co daje znacznie więcej litrów tygodniowo niż 5-10 l akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wilgotność jest o tyle niepokojąca, że z reguły w pierwszym sezonie budynek oddaje wilgoć technologiczną, a potem powietrze jest znacznie suchsze (u nas rok temu centrala chodziła na ponad 50-60% mocy, bo inaczej byłą wilgoć na oknach dachowych). nasz kot z adopcji też miał być futrzakiem domowym, ale bestia nie doczytała umowy i nie raczy jej honorować :D

 

mąż wymienia filtry mniej więcej co 1-1,5 m-ca. natomiast nasza centrala nie zgłasza wymiany, bo to jest proste urządzenie bez takich funkcji. Ja bym zmieniła wedle własnego rozumu, nie czekając na komunikat :)

 

Właśnie też tak pomyślałem, że nie będę czekał na komunikat centrali, jutro wymienię filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tym jak w bloku wylało mi 200l akwarium, zona powiedziała rybkom - NIE!

 

Będzie rudy futrzak, chociaż żona dalej mówi - NIE futrzakom :)

 

Z tego co wyczytałem wybierając nawilżać, to takie urządzenie wyparowuję od 300ml/h, co daje znacznie więcej litrów tygodniowo niż 5-10 l akwarium.

 

U mnie się wylało odrobinę jak padła uszczelka pod filtrem ale bez specjalnych skutków ubocznych. Żona przeżyła :)

Co do odparowywania niedoszacowałem bo z powierzchni 0,5 mkw akwa wyparowuje około 7-8 cm przy temperaturze jak teraz co daje 14-16 litrów na tydzień i drugie tyle z prania które żona robi 2-3 razy w tygodniu. Takie parowanie jest może mniej wydajne ale przynajmniej nie mam wokół akwa mokro jak jest z niektórymi nawilżaczami :)

 

W domu będzie akwa 1000l z wszystkimi akcesoriami w innym pomieszeczniu podłączonym bezpośrednio do kanalizy. Liczę na brak wpadek bo nie chciałbym wymieniać podłogi z dębu za 10k :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, wybieram kocioł do mojego domu. Wyniki OZC mam jak poniżej

 

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 329,5 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 31,56 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8767 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 238 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 600,9 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 132,8 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 36,9 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 52,5 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 14,6 kWh/(m3·rok)

 

Zdecydowałem się na Buderusa GB072 lub de Dietrich Innovens MC25, są to kotły kondensacyjne jednofunkcyjne. Do tego zbiornik z podwójną

wężownicą 200l (w przyszłości będzie miał podłączony obieg z solarów). Jakiej mocy musi być kocioł ? W projekcie przed zmianami mam 24kW ale mam wrażenie że to sporo za dużo, więc 14 czy 20 kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim,

Zmienię trochę "siekierne" tematy i powrócę do budowlanych :)

Poradźcie proszę na jakich zasadach rozliczaliście się z elektrykiem?

Materiał swój czy jego? Rozliczenie za punkt czy cena fix za całość?

Jeśli za punkt to macie jakieś sugestie odnośnie racjonalnych wrocławskich stawek?

a jaki elektryk u Ciebie robi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za całą instalację na 240 mkw w tym okablowanie rtv, komp, sterowanie rolet i termostat w każdym pokoju + alarm + przyłącze do skrzynki, okablowanie głośników i różne fanaberie zapłaciłem 5,5k. Z trzech elektryków których miałem ten był najtańszy.

 

Ps. Myślałem o czyms napisałem cos innego. 5500 to tylko wykonanie,6500 to materiały wiec razem 12k. I porównując z waszymi majstrami dosc drogo. Z drugiej strony inni majstrowoe chciało 5k za wykonanie instalacji podstawowej. Najdroższą wycena opiewała na 7k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za całą instalację na 240 mkw w tym okablowanie rtv, komp, sterowanie rolet i termostat w każdym pokoju + alarm + przyłącze do skrzynki, okablowanie głośników i różne fanaberie zapłaciłem 5,5k. Z trzech elektryków których miałem ten był najtańszy.
a przyłącze do skrzynki masz odebrane przez energetyke? czy po prostu masz wpiete i prąd na budowie a odbióe bedzie na końcu po montazu wyłączników?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przyłącze do skrzynki masz odebrane przez energetyke? czy po prostu masz wpiete i prąd na budowie a odbióe bedzie na końcu po montazu wyłączników?

Majster na papierze Tauronu przybił pieczątki i stwierdził że przyłącze wykonano zgodnie ze sztuką. Złożyłem wniosek o przyłączenie do sieci i dostałem tzw zieloną kartę (kawałek papieru w kolorze białym) stwierdzający że zostałem przyłączony i mogę rozpocząć pobór (złożenie na Menniczej odbiór na Trzebnickiej). Pojechałem znów na Menniczą i podpisałem umowę na prąd budowlany i po 3 dniach przyjechali założyć licznik. Z tego co wiem po zakończeniu prac budowlanych i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie mogę podpisać nową umowę i tyle.

 

PS. Mam dopiero prąd budowlany ale tak naprawdę jest to juz kompletne przyłącze ze skrzynki z przyłączem do skrzynki bezpiecznikowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki elektryk u Ciebie robi?

 

Rozważam Pana zaznajomionego ostatnio. Młody. Więc i w miarę nowoczesne trendy mu nieobce.

A że moja instalacja może i "rocket science" nie jest, ale i trywialna toeż nie - otwarta młoda głowa do mnie przemawia.

(instalację wymyśliłem sobie w kierunku niskokosztowo inteligentnym (wizja Frankai) - rozdzielnica w centralnym punkcie - instalacja w formie gwiazdy, włączniki monostabilne sterujące niskoprądowo przekaźnikami bistabilnymi; gniazda na obwodach ale załączane indywidualnie stycznikami; alarmy; tv/sat/komp itd.) W przyszłości dopięcie zaprogramowanego mózgu nie powinno sprawiać większego kłopotu.

 

Jeśli się zdecyduję - i się sprawdzi - na pewno podzielę się kontaktem. Niesprawdzony więc na razie służę indywidualnie namiarami na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za całą instalację na 240 mkw w tym okablowanie rtv, komp, sterowanie rolet i termostat w każdym pokoju + alarm + przyłącze do skrzynki, okablowanie głośników i różne fanaberie zapłaciłem 5,5k. Z trzech elektryków których miałem ten był najtańszy.

 

Dobrze rozumiem, że rozliczałeś się za całość? Miałeś dokładny projekt przy uzgodnieniach z elektrykiem? Zmieniałeś coś w trakcie? Trzeba było donegocjowywać takie zmiany?

U mnie podobny metraż, ale chyba trochę mniej klasyczna instalacja. Propozycja to rozliczanie się "po punktach" - średnio 45zł za punkt oświetleniowy i gniazdo. Skala spora więc reszta kabli komunikacyjnych już w cenie. Ale wciąż trochę wychodzi... Bez materiału oczywiście.

 

CODI - pamiętasz ile u Ciebie wyszło punktów? Tak mniej więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale masz do chaty podciągniety kabel ziemny? masz rozdzielnie?

 

Tak wszystko jest gotowe tyko w rozdzielni zamontowana jest 1 różnicówka i 4 zabezpieczenia na gniazda budowlane. Do kosztu całości muszę więc dodać wyposażenie reszty rozdzielni myślę że minimum 1000 zł i 500 zł dla elektryka za uzbrojenie rozdzielni i uruchomienie gniazd.

Zdaniem elektryka nie ma sensu robić całości przed tynkami, miał racje, dziś tynki zostały zakończone i na chłodnych powierzchniach jest woda.

Co do inteligencji w domu myślałem o tym i zdecydowałem się nie kombinować, mam więc tylko:

- sterowanie całości rolet na piętrach i możliwość sterowania z centralki alarmowej (docelowo zdalnie sterowana),

- trzy obwody podpięte do UPS-a (piec i mieszacze z pompami, centralka oraz oświetlenie awaryjne),

- wszędzie gigaethernet + dodatkowe skrętki do kamer, centralki alarmowej,

- RTV spięte przy kominie, będzie multiswitch,

- żadnych przekaźników, mono- bi-.... :)

Jestem elektronikiem z zawodu, lata temu zawodowo zajmowałem się też budynkami inteligentnymi ... "moim zdaniem" w domu poza tym co napisałem to tylko fajny bajer :)

 

Dobrze rozumiem, że rozliczałeś się za całość? Miałeś dokładny projekt przy uzgodnieniach z elektrykiem? Zmieniałeś coś w trakcie? Trzeba było donegocjowywać takie zmiany?

U mnie podobny metraż, ale chyba trochę mniej klasyczna instalacja. Propozycja to rozliczanie się "po punktach" - średnio 45zł za punkt oświetleniowy i gniazdo. Skala spora więc reszta kabli komunikacyjnych już w cenie. Ale wciąż trochę wychodzi... Bez materiału oczywiście.

CODI - pamiętasz ile u Ciebie wyszło punktów? Tak mniej więcej...

 

Projekt z pozwolenia był zgrubny ale przed ustaleniem ceny opisałem dokładnie co dodatkowego chcę mieć. Musiałem dopłacić za przewód przyłączeniowy do skrzynki jakieś 250-300 zł. Zmiana skrętki zwykłej kat5 na kat6 dodatkowo kosztowała mnie 150-200zł (chcę mieć stabilny giga-ethernet pomiędzy urządzeniami multimedialnymi). Za dodatkowe punkty które się pojawiły nie płaciłem (z 10 lub więcej szczególnie na życzenie hydraulika), elektryk sam zaproponował dołożenie "siły" na płytę ceramiczną mimo że planuje gaz.

Co do ilości gniazd/punktów jest tego mnóstwo. W każdym pomieszczeniu mam przy drzwiach swiatło, prąd, rolety i czujnik temperatury z możliwością nastawiania), z 8-10 punktów jest na centralę alarmową, 6 na oświetlenie awaryjne. Wszystkie rolety schodzą się na korytarzach (sterowanie pięter) i idą do pomieszczenia gospodarczego (w sumie 18-20 punktów). Z każdego pokoju idą przewody do mieszaczy na piętrach. Wszędzie jest RTV, net itp.

 

Zmieniając temat na tynki - dyskutowaliśmy o tym kilka tygodni temu. Zdecydowałem się na tynki robione teraz w grudniu, materiał to Knauf Diamant. Pogoda sprzyja, w ciągu dnia wietrzymy wieczorem palimy, tynk jest twardy jak skała (aż za bardzo bo ciężko się go obrabia juz po 1 dniu). Temperatura w domu utrzymuje się na poziomie 8-12 stopni (przypomnę ze mam ocieplone poddasze). Piętro juz ładnie podeschło, połowa ścian jest biała, wełna nie nasiąkła, kilka płacht leży luzem i jest ok. W poniedziałek przyjedzie styro na podłogę i 7 stycznia planuję wylanie wylewek na parterze. Piętro czeka na Asolta i montaż kanałów do wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam Pana zaznajomionego ostatnio. Młody. Więc i w miarę nowoczesne trendy mu nieobce.

A że moja instalacja może i "rocket science" nie jest, ale i trywialna toeż nie - otwarta młoda głowa do mnie przemawia.

(instalację wymyśliłem sobie w kierunku niskokosztowo inteligentnym (wizja Frankai) - rozdzielnica w centralnym punkcie - instalacja w formie gwiazdy, włączniki monostabilne sterujące niskoprądowo przekaźnikami bistabilnymi; gniazda na obwodach ale załączane indywidualnie stycznikami; alarmy; tv/sat/komp itd.) W przyszłości dopięcie zaprogramowanego mózgu nie powinno sprawiać większego kłopotu.

ciekawe rozwiazanie z ta rozdzielnicą w centralnym punkcie:).

a 45zł/punkt to cena robocizny czy łącznie z materiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe rozwiazanie z ta rozdzielnicą w centralnym punkcie:).

a 45zł/punkt to cena robocizny czy łącznie z materiałem?

 

żeby nie było - centralny punkt nie trafił do salonu :) Dobrze się złożyło, że akurat tak budynek wygląda, że w środku jest ślepe pomieszczenie gosp. (blisko do uziomu, szyny itd.)

 

A 45zł to cena za samą robociznę. Materiał byłby po mojej stronie. Dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...