Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

tak sie tylko zastanawiam - czy nie lepiej bedzie jesli materialy bedzie brala na siebie firme - tzn ja bede je kupowala ale na konto wykonawcy. Jakie beda tego konsekwencje (poza tym ze troche zaoszczedze na vacie).

 

zależy jak uczciwy jest wykonawca - jeśli będzie kupował na siebie to musisz mieć jakiś dowód że to ty płacisz za materiały - gwarancje, rękojmie, reklamacje etc. - fakturę od niego. Inna rzecz że jeśli można ten vat odzyskać to warto się pokusić. Ale ja nie wiem czy drugi raz też bym tak zrobiła - lepiej mieć porządek z wyliczeniami i fakturę na siebie, szczególnie jeśli będzie jakiś kredyt - musisz udowodnić że masz wkład własny.

 

jeżeli chodzi o fundamenty - to u mnie to też 1/3 stanu surowego ale nie żałuję. Grunt wymieniliśmy, dom podniesiony, drenaż zrobiony, izolacje to tylko dysperbit i kubełkowa.

nie ma czegoś takiego jak badania geologiczne dla całego obszaru gminy, bo praktycznie każda działka jest inna - widać po roślinności, np. koło nas rosną takie "pustynne" trawy (piasek byłby śliczny - miodzio, na murowanie, niestety nie można kopać) a 400 m dalej trzciny :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Ale ja nie wiem czy drugi raz też bym tak zrobiła - lepiej mieć porządek z wyliczeniami i fakturę na siebie, szczególnie jeśli będzie jakiś kredyt - musisz udowodnić że masz wkład własny.

 

jezeli chodzi o kredyt, to nie trzeba miec faktur, wystarczy ze ktos z banku przyjedzie na dzialke i zrobi zdjecia i stwierdzi ze sa np fundamenty i wyliczy sobie -wg kosztorysu, na podstawie ktorego bierzesz kredyt- ile masz wkladu swojego :-)

 

byc moze zalezy to od banku .... jest jeszcze opcja wyceny przez rzeczoznawce -dzialki i tego co na niej jest .... - to nawet sie przydaje do kredytu, bo wychodzi wiekszy wklad wlasny :-)

 

pozdrrrooofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasztanka,

ja mam ścianę 3W - PTH25+wełna 10+PTH11,5 ale nie materiał kupowałem w pod koniec 2003 i to były inne czasy i ceny

ja dogadałem się z MSB i wiekszość kupowałem u nich

zależało mi na czasie więc zamiast kręcić zaprawę w betoniarce brałem gotową z RMC- wychodziły jakieś 15zł drożej na m3 niż kręcona ale parametry napewno lepsze.

kazdy materiał ma swoje plusy i minusy ale nie mogę potwierdzić kruchości PTH - miałem b.mały odpad a na 40palet może 2 bloczki były pękniete

ale nie zgodzę się z BK, że na sciany to mało wazne co się da

wojty,

nie wiem jakie masz zbrojenie swoich fundamentów ale proponuje Ci pogadać np. w RMC odnośnie elementów drucianych dodawanych od razu do betonu w betoniarni zamiast zbrojenia - oszczędzasz na robociźnie, transporcie i czas - natomiast nie wiem ile to moze kosztować.

ja u siebie zza późno się zorientowałem o tym wynalazku ale np już wylewkę na parterze to wziąłem beton z drutami i naprawdę ekstra wyszło.

jak dasz rzuty fundamentów to technolog Ci powie ile kg na m3 trzeba dać aby miało to odpowiednie parametry.

tą technologię stosuje się np p rzy halach przemysłowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek - źle się wyraziłam - mało ważne co na ściany pod warunkiem że o odpowiedniej jakości czyli nie np. pustaki żużlowe.

 

ten beton zbrojony to ja chyba też przegapiłam - podkład już wylany (b15 z betoniarni) - ale czy zbrojenia nie daje się na górną wylewkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK,

na górną dajesz styropian i folię, na dolna dajesz siatkę zazwyczaj 10x10

ja przez przypadek będąc w betoniarni usłyszałem o tych drutach i potem pogadałem i sam to zrobiłem

 

to już zgłupiałam całkiem - czyli - gwoli ścisłości - na ten beton który mam na piachu daję zbrojenie?! czy dopiero na drugą wylewkę, po styropianach i foliach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK,

teraz to ja też jestem głupi,

u mnie było tak - zasypałem fundamenty piachem, zagęsciłem piach i wylałem beton z drutami do poziomu PPP zgodnym z projektem. na to pójda instalacje, styropian, folia i ostateczna wylewka z miksokreta

kasztanka,

jeśli robisz z ceramiki to zamiast styropianu daj wełnę - po co Ci termos z domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasztanka, dyskusja wełna czy styropian jest stara jak forum, ja mieszkam od 10 lat w budynku z maksów (czyli ceramika) na to styropian i jest super klimat - w zimie ciepło, w lecie chłodek, nie trzeba klimatyzacji, nie dusimy się. Ja na silikaty daję styropian bo mi wyszło 4 - 5 tys taniej. Przy ścianie 2w też można wełnę.

 

wojtek - u mnie nie jest wylane do poziomu 0, poziom 0 to poziom docelowej posadzki, określiliśmy gdzie będzie jaka posadzka - tzn płytki, drewno, gdzie ile styropianu. Muszę doczytać o tych wylewkach, ostatnio zapuściliśmy się z czytaniem prasy fachowej :oops: no i efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasztanka, dyskusja wełna czy styropian jest stara jak forum, ja mieszkam od 10 lat w budynku z maksów (czyli ceramika) na to styropian i jest super klimat - w zimie ciepło, w lecie chłodek, nie trzeba klimatyzacji, nie dusimy się. Ja na silikaty daję styropian bo mi wyszło 4 - 5 tys taniej. Przy ścianie 2w też można wełnę.

 

to dziekuje Ci droga BK - ciesze sie ze dobrze Ci sie mieszka, mam nadzieje ze mi rowniez bedzie sie dobrze mieszkalo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojty no więc Voyager na długie trasy jest the best, podobnie jak każdy van z automatem. Ustawiałem tempomat i miałem praktycznie obie nogi wolne co oznacza spokojne przeciąganie się itp. Jeżeli chodzi o miasto to nie tyle gabaryty tego autka są niewygodne (np. moim ulubionym miejscem parkowania w ok. Rynku było zawsze przewęzenie ul. Szajnochy, zaraz za przejściem na pl. Solny) ale bardzo duży promień skrętu oraz bardzo wrażliwa skrzynia biegów.

 

Wojtek62 dodatki do betonu celulozowe (fibermash czy coś podobnego) czy też stalowe nie zastępują w pełni zbrojenia. W przypadku fundamentów istotne są siły zginające, rozciągające itd.

Co do zbrojenia warstw na gruncie: w zasadzie nie zbroi się tzw chudziaka czyli 10-20cm warstwy betonu typu B10-15 na ubitym gruncie. na chudziaka idzie w kolejności hydroizolacja, termoizolacja, ekran termo (dla podłogówki)+paroizolacja, instalacje i na to jastrych zbrojony np. siatką stalową 10x10 (obowiązkowo dla podłogówki)

 

kasztanka, Wojtek62

też robię 2W (silikaty + wełna), gdybym drugi raz budował i wybrał technologię mokrą to wolałbym 3W (silikaty, wełna, silikaty z wykończeniem).

 

Dementuję mity :wink: :

0. ściana 3W nie musi być wcale taka droga: tańsze ocieplenie i jego mocowanie, tańsze i prostsze wykończenie ściany zewnętrznej!

1. wełna w ścianie 2W ma sens (np. w połączeniu z silikatem czyli materiałem murowym o dużej masie właściwej daje znakomite tłumienie dźwięków; a klej + tynk mineralny lub silikatowy wystarczająco przepuszczają wilgoć na zewnątrz,

2. ceramika jest dobra bez względu na to czy stosujesz wełnę czy styropian (akumulacja cieplna, izolacja akustyczna lepsze niż np. w betonie komórkowym); prawdą jest, że styropian gorzej tłumi dźwięki i nie pozwala wypuścić resztkowej wilgoci, która może się dostać do ściany, np. wskutek wadliwie działającej wentylacji w pomieszczeniach mokrych,

3. klej przy wełnie w 2W potrzebny jest do przyklejenia wełny do ściany konstrukcyjnej oraz do zatapianie na wełnie siatki zbrojącej,

4. to prawda! coraz bardziej rozumiem, że za wyborem ceramiki stoi argument tradycyjności ale pamiętajmy, że ceramika dzisiaj a kiedyś to zupełnie inne materiały; ta poryzowana może cieplejsza ale ogólnie cała dzisiajsza ceramika poza wyjątkami nie dorasta jakością tej tradycyjnej do pięt!

 

(to wszystko było już tak często dyskutowane na tym forum :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bynek,

cena bardzo dobra,

cena styropianu spadła, ja jestem z tego powodu wściekła, bo kupiliśmy styropian akurat przed spadkiem cen, ostatnią partię dokupowaliśmy już po znacznie niższej cenie. W "naszej" hurtowni pan powiedział żeby patrzeć też na jakosć - współczynnik lambda - te tańsze styropiany mają mniejszą gęstość, dopytaj w hurtowniach.

Wojtek - co do zbrojenia, ja też sądziłam że będzie dobrze dać w podkładzie, choćby po to żeby się nie stresować że być może piach nie był dostatecznie ubity, ale już za późno. U mnie też dom rozległy, ale mam nadzieję że będzie OK - przynajmniej jest beton z betoniarni a nie kręcony na budowie.

 

Tydzień się zaczął, chyba nie wyjdę do wieczora, po tygodniowej nieobecności brrrr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...