Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

A juz myslalam ze wypatrzylam kolejnego sasiada.

Ja i yacakiewicz bedziemy budowali wlasnie niedaleko szkoly :) :)

 

Ale i tak fajnie ze przybywa sasiadow (nawet takich dalszych).

 

Blizej was to chyba sie buduje za to Wiech.

A wy rozumiem budujecie sie gdzies bliko "trasy na Bajkal" :) - przechodzilam tam kiedys :) ale nie przypominam sobie zadnej budowy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Rzeczywiscie zdaje sie, ze Wiech to gdzies bardzo blisko nas.

A i droga na Bajkal to rzut beretem...

A budowe to dopiero ostatnio zaczelo byc widac z Wroclawskiej. Tak jak napisalam - jest to trzecia linia zabudowy.

 

Ale przy 'Waszym' przejezdzie kolejowym to coraz wiecej budowli widac.

Wojty - na jakim etapie jestes? Moze juz widzialam Twoj domek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi Hio moj domek to tylko widzialam ja, moj maz, tesciowie, urzednicy, yacakiewicz, paru znajomych no i architektka :) - wszystko narazie tylko na papierze :D

Ale fakt wokol mnie sie wszysktko buduje. Gdy kupilismy dzialke w kwietniu to nikogo tam jescze nie bylo. Moglam tam jezdzic zeby sie opalac, albo robic grille dla znajomych... No coz, za to tego roku bede robic grille juz na budowie a za rok bede opalac juz nie tylko sie ale i caly domek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hadraadae, wracając do naszej rozmowy sprzed kilku dni - znalazłam w JG firmę która ma bruk drewniany. Faktycznie pięknie to wygląda. m2 surowca kosztuje 126 zł. Oni akurat ceny za robocizne mają koszmarne (zero konkurencji w układaniu sztorcówki i bruku niestety :-? ), ale we Wrocławiu pewnie znalazłabyś taniej. Nam za m2 ułożenia sztorcówki plus chemię zawołali ponad 80 zł :evil: We Wrcoławiu znalazłam firmę, która robi to za 45 zł. :evil: :evil: No ale w końcu to stolyca województwa. 8) :wink:

Pozdrowienia

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie ogrzewania:

 

Chcemy piec na paliwo stałe (docelowo). Oprócz niego będzie w domu kominek, ale na jesienne wieczory, ew. dogrzewanie przy wielkich mrozach etc.

Dom będzie ocieplany, bez piwnicy, podłogi na gruncie z 10cm izolacją, okna plastikowe k=1.1 czy jakoś tak i nie bardzo duże, powierzchnia ok 90 m2 na parterze i drugie tyle ze skosami na poddaszu - czyli o mniejszej kubaturze (ale najpierw chcemy przysposobić tylko dół). Wysokość pomieszczeń na parterze standardowa - ok. 2,5 o ile się nie mylę.

Oglądałam oferta pieców Zębca (http://www.zebiec.com.pl/wyroby_a.html). odradzam zębca, to jest naprawdę low-end w tej materii

 

I na przykład nie rozumiem, czym się różni dolne spalanie od górnego?

spalanie górne to typowe spalanie stałopalne gdzie większość energii idzie w komin, spalanie dolne to bardziej ekonomiczne rozwiązanie gdy gazy powstałe w procesie zgazowywywania paliwa stałego są spalane w dolnej, tylnej części kotła, pod wymiennikiem o dość rozbudowanej powierzchni; warto trochę się rozejrzeć po ofertach różnych firm; niektóre oszukują oferując tzw. spalanie dolne w postaci zakamuflowanego spalania górnego o dużo niższej sprawności. jak już myślicie o piecach stałopalnych to warto sobie zadać pytanie czy zależy wam na wygodzie i paliwie podawanym do pieca automatycznie przez kilka dni? (pellety, ekogroszek, ew. miał) czy też chodzi wam o tanie spalanie - piece na wszystko; jak chcecie rozwiązać temat ciepłej wody w lecie i okresach przejściowych?

 

Nie wiem też o ile trzeba zwiększyć "moc cieplną", jeśli chcemy mieć piec z podgrzewaniem wody użytkowej. to zależy od liczby stałych mieszkańców, częstości i liczebności gości, przyzwyczajeń tychże

Weźmy taki piec KWK-25 o mocy znamionowej 25kW, orientacyjnej pow. 215m2 (czyli większej niż nasze docelowe 180), sprawność 78%, max temp wody 90. Nada się? tak na poważnie to wypadałoby obliczyć bilans cieplny budynku z uwzględnieniem wszelakich strat i zysków. Wtedy można oszacować zapotrzebowanie sezonowe na energię jak również wymaganą moc grzewczą kotła. Po drodze określamy moc instalowanych grzejników w pomieszczeniach, wielkość zasobnika CWU itd.

 

A jeszcze co to znaczy, że instalacja jest typu otwartego?

to znaczy, że ma naczynie wyrównawcze otwarte a więc bezprzeponowe. klasyczny typ ogrzewania. u nas obowiązujący przy kotłach stałopalnych.

 

Chcemy mieć obieg wymuszony i na wszelki wypadek zbiornik ma być na górze, żeby w razie awarii prądu (jak to na wsi) był zapewniony obieg grawitacyjny - tak nam doradził hydraulik. Czy to ma sens?

może i ma ale jeśli to ma działać to należałoby zapewnić odpowiednie położenie kotła względem grzejników (niżej), spadki rur i to co najważniejsze to przekroje rur; to oznacza sporo niewygodnych kompromisów; za to inną sprawą jest pozostawienie przy kotle grawitacyjnego obwodu który jest jednym z kilku stosowanych równocześnie zabezpieczeń przed awarią pomp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woprz to jest dokładnie to miejsce po którym dreptaliśmy z moją połówką jeszcze przed powstaniem inicjatywy archipelagu... póżniej nawet rezerwowałem sobie działkę, właśnie przy tej drodze w archipelagu, a potem stanęło na Obornikach, też pod lasem, troche inny klimat i bliskość "kompletnej miejscowości" przeważyły ale.... to właśnie tu często przyjeżdżaliśmy pod las nim wybraliśmy naszą działeczkę.... bardzo ładna fotka, te dęby są fantastyczne jesienią...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dachowiec - przede wszystkim wielkie dzięki za odpowiedź :) Jestem pod wrażeniem, serio.

 

Oglądałam oferta pieców Zębca (http://www.zebiec.com.pl/wyroby_a.html). odradzam zębca, to jest naprawdę low-end w tej materii

 

A jakich producentów mógłbyś polecić? Tak wstępnie - żebym w ogóle wiedziała, o co pytać, czego szukać.

 

 

jak już myślicie o piecach stałopalnych to warto sobie zadać pytanie czy zależy wam na wygodzie i paliwie podawanym do pieca automatycznie przez kilka dni? (pellety, ekogroszek, ew. miał) czy też chodzi wam o tanie spalanie - piece na wszystko; jak chcecie rozwiązać temat ciepłej wody w lecie i okresach przejściowych?

 

Ponieważ ja pracuję w domu, to nie zależy nam na automatyce - czasami dobrze jest mieć pretekst, żeby wstać od kompa i przejść się... choćby do kotłowni. Chodzi nam o piec na wszystko :wink: U mojej mamy bojler jest podłączony do pieca CO, ale ma też możliwość podgrzewania wody prądem - i takie rozwiązaniem bierzemy pod uwagę.

 

Nie wiem też o ile trzeba zwiększyć "moc cieplną", jeśli chcemy mieć piec z podgrzewaniem wody użytkowej. to zależy od liczby stałych mieszkańców, częstości i liczebności gości, przyzwyczajeń tychże

Czyli np 1kW * xm3 wody na dobę - gdzie X wody to ile?

Można to sobie jakoś policzyć?

 

tak na poważnie to wypadałoby obliczyć bilans cieplny budynku z uwzględnieniem wszelakich strat i zysków. Wtedy można oszacować zapotrzebowanie sezonowe na energię jak również wymaganą moc grzewczą kotła. Po drodze określamy moc instalowanych grzejników w pomieszczeniach, wielkość zasobnika CWU itd.

 

Do jakiego fachowca mam się z tym zwrócić? Do przedstawiciela handlowego pieców? Oni w sumie powinni być w tym oblatani, ale czy na pewno?

 

 

inną sprawą jest pozostawienie przy kotle grawitacyjnego obwodu który jest jednym z kilku stosowanych równocześnie zabezpieczeń przed awarią pomp

 

I jak długo może wtedy działać piec bez pompy?

 

Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hadraadae, wracając do naszej rozmowy sprzed kilku dni - znalazłam w JG firmę która ma bruk drewniany. Faktycznie pięknie to wygląda. m2 surowca kosztuje 126 zł. Oni akurat ceny za robocizne mają koszmarne (zero konkurencji w układaniu sztorcówki i bruku niestety :-? ), ale we Wrocławiu pewnie znalazłabyś taniej. Nam za m2 ułożenia sztorcówki plus chemię zawołali ponad 80 zł :evil: We Wrcoławiu znalazłam firmę, która robi to za 45 zł. :evil: :evil: No ale w końcu to stolyca województwa. 8) :wink:

Pozdrowienia

Agnieszka

 

AgnesK - daj namiary na tę firmę z Wrocławia od układania :) Pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...