Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

asienka - co do butli to wkop sobie gaz w ziemię, koszty nie są dużo wyższe, a zawsze lepiej to wygląda.

 

Betty&M - co do kolejności to hydraulików podzieliliśmy na kilka etapów, najperw weszli przed tynkami, kuli pod wodę i kanalizę, jeśli masz piętro to piony etc, tzn takie "grube" prace. Potem tynki, a potem podejścia pod kaloryfery - nawet jeśli się coś skuło, to poprawki są kosmetyczne. Kotłownia po wykafelkowaniu - po założeniu tych rur z gazem nie ma szansy wykonania glazury, czy pomalowania. Potem podłogówka i instalacja odkurzacza. Potem wylewki i podłogi.

 

Co do ocieplenia stropu to po tynkach, żeby wełna nie wchłonęła za dużo wilgoci. Są jednak tacy którzy najpierw robią wełnę, ruszt pod sufit, sufity z płyt GK, a potem dopiero tynkują. U nas były poprawki tynków bezpośrednio przed położeniem ocioeplenia i płyt (panowie tynkarze położyli tynk za nisko - do wysokości 2,60, a miało być 2,75)

Możesz ocieplenie robić jednocześnie, nic nie stoi na przeszkodzie, tym bardziej że zaczyna się sezon grzewczy i będziesz mieć straty ciepła, lepiej ocieplić przed zimą, chyab że ściany bardzo mokre.

Elektryków i hydraulików możesz wpuścić jednocześnie - my tak zrobiliśmy, na budowie były po dwie-trzy, a nawet czasami cztery ekipy jednocześnie.

 

a czy Ty masz może tak rozwiązany problem z gazem? tzn. butla w ziemi? czy jesteś tą szczęściarą i jest u Was normalny gaz ziemny?:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam butlę w ziemi, od Progasu, bardzo polecam. Szybko, sprawnie, bez zbytniej biurokracji, tak jak w Orlenie - tam kazali dwa miesiące czekać na instalacje i na uzgodnienia projektu.

Służę namiarami.

A czy to drewno kominowe jest suche? Bo to które kupiliśmy to w sumie mogłoby być bardziej przesuszone, chociaż nie jest tak źle. Na razie mamy 5 kubików, chcemy jeszcze dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam butlę w ziemi, od Progasu, bardzo polecam. Szybko, sprawnie, bez zbytniej biurokracji, tak jak w Orlenie - tam kazali dwa miesiące czekać na instalacje i na uzgodnienia projektu.

Służę namiarami.

A czy to drewno kominowe jest suche? Bo to które kupiliśmy to w sumie mogłoby być bardziej przesuszone, chociaż nie jest tak źle. Na razie mamy 5 kubików, chcemy jeszcze dokupić.

 

 

o tym czy drewno jest rzeczywiście suche będę mogła powiedzieć dopiero jutro...

 

a czy można wiedzieć ile Cię kosztowała taka gazowa inwestycja z butlą w ziemi???

my na razie rozmawialiśmy z przedstawicielem dragongazu, butla stojąca 2700l, gaz za 1.30 +VAT nio i cała reszta związana z przyłaczeniem tego itp. chyba z 1600 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

U nas znowu prace stoja, bo moim murarzom zachcialo sie ... studiowac. Nawet ni chce mi sie wiecej o nich gadac, szkoda czasu...

 

A jesli chodzi o grzanie, to zastanawial si ektos z was nad kosztami pompy ciepla?Zastanawiam sie ile to razem moze kosztowac? WIem, ze nie jest to najtansza zabawa, ale jak sie podlicza koszt instalowania gazu, dzierzawa butli no i ta umowa na kilka lat ... :-? No i do tego ta ciagla podwyzka cen gazu... Zastanawiam sie. Na poczatku chcialam gaz - dlatego postawilm komin, ale nie jestem do tego zbytnio przekonana. Boje sie trochu tych oplat za grzanie - kolega na ogrzewanie na olej i placi rocznie 7 000!! (tylko 2 dorosle osoby)

Z drugiej strony zastanawiam sie czy za jakis czas nie bede dofinansowywac tego typu inwestycji...-fajnie by bylo, co?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła fajna rzecz ale wymaga stosowania podłogówki, zastanów się czy chcesz mieć wszędzie kafelki, choć możesz dać parkiet przeznaczony na podłogówkę. Ja kupiłam kominek z płaszczem i zamierzam z gazu w butli korzystać minimalnie. Koszt drewna na cały sezon (czyli pewnie z 7 miesięcy) to ok 1800 zł. Choć pewnie jak się porówna koszty, to pompa ciepła jest OK. Ale nie wiem ile to zużywa prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK dzięki za cenne wskazówki. Muszę to wszystko poukładać. Teraz przed zimą nic nie będziemy robić. Może jeszcze zdążymy prąd i hydraulikę zrobić :roll: Ocieplać nie będę bo mury muszą porządnie wyschnąć.

 

Podłogówka ma być wstępnie w łazience ale nie wiem czy nie zamienię na większą drabinkę do łazienki. Zawsze można coś na niej wysuszyć a na podłodze jak? :wink:

 

Czy okna można montować wczesną wiosną? Pewnie będą przymrozki i może coś się nie udać.

 

Aktualna kolejność :)

 

1. instalacje elektryczne,

2. okna

3. hydrauliczne, grzewcze

4. tynki

5. wylewki

6. strop - mam drewniany- trzeba go ocieplić

7. ocieplenie zewnętrzne budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK dzięki za cenne wskazówki. Muszę to wszystko poukładać. Teraz przed zimą nic nie będziemy robić. Może jeszcze zdążymy prąd i hydraulikę zrobić :roll: Ocieplać nie będę bo mury muszą porządnie wyschnąć.

 

Podłogówka ma być wstępnie w łazience ale nie wiem czy nie zamienię na większą drabinkę do łazienki. Zawsze można coś na niej wysuszyć a na podłodze jak? :wink:

 

Czy okna można montować wczesną wiosną? Pewnie będą przymrozki i może coś się nie udać.

 

Aktualna kolejność :)

 

1. instalacje elektryczne,

2. okna

3. hydrauliczne, grzewcze

4. tynki

5. wylewki

6. strop - mam drewniany- trzeba go ocieplić

7. ocieplenie zewnętrzne budynku

 

zastanowił bym się czy nie zrobić najpierw tynków a dopiero później hydrauliki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kuć w tych nowiutkich tynkach ?

 

inaczej zadepczą ci rurki i styropian pod tymi rurkami a z kuciem to jest tak

1. podkucia są bardzo małe (tylko trzeba pilnować chłopaków bo jeszcze nie słyszałem o hydraulikach którzy wykuwali/wycinali małe szczelinki )

2. mam na myśli tynki gipsowe

3. z wielu powodów dobrze jest poczekać z montowaniem kaloryferów go czasu wylania posadzek - wtedy masz pewność że nie są np. za nisko (mój sąsiad podnosił wszystko o jakieś 10 cm

4. tak czy inaczej będziesz te tynki "łatać" przed malowaniem - więc się nie martw na zapas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kuć w tych nowiutkich tynkach ?

 

 

Betty, ja wykonałem instalacje przedy tynkami. Uniknąłem kucia, a pozniej uzupełniania tynku. Nie chciałbym miec kutych scian do elektryki, wody, c.o., alarmu ..........

 

Moim zdaniem wykonanie instalacji przedy tynkami to znacznie lepsze rozwiązanie. Trzeba jednak dozorowac budynek przez te kilka dni, ale mysle, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaję namiary na pana od drzewa do kominka

pan Zielonka 606 415 576

 

zielonka drewnem dealuje ?

no popatrz a mi robił trawnik

 

pytałem chłopaków o wełnę + gk 30 za m2

 

 

tia jeden zielonka robi trawniki a drugi drewno rozprowadza:-) to bracia...

ile wziął od Ciebie za robotę przy trawniku???

 

wełnę już mam także zależy mi tylko na płytach...a dobrzy są? nio i czy czas mają??? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kuć w tych nowiutkich tynkach ?

 

 

Betty, ja wykonałem instalacje przedy tynkami. Uniknąłem kucia, a pozniej uzupełniania tynku. Nie chciałbym miec kutych scian do elektryki, wody, c.o., alarmu ..........

 

Moim zdaniem wykonanie instalacji przedy tynkami to znacznie lepsze rozwiązanie. Trzeba jednak dozorowac budynek przez te kilka dni, ale mysle, że warto.

 

 

mówiłem tylko o hydraulice nie o elektyce alarmach i co tam jeszcze pod ten tynk masz wsadzić (tv czy odkurzacz)

 

podkucia pod kaloryfer to około 20 cm nad posadzką + fakt, że tak czy rurki zakańczasz już po tytnkach

 

moim zdaniem ryzyko zadeptania i uszkodzenia rurek jest gorsze niż pokucia

 

jeszcze raz podkreślę że mówię o tynkach gipsowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kuć w tych nowiutkich tynkach ?

 

 

Betty, ja wykonałem instalacje przedy tynkami. Uniknąłem kucia, a pozniej uzupełniania tynku. Nie chciałbym miec kutych scian do elektryki, wody, c.o., alarmu ..........

 

Moim zdaniem wykonanie instalacji przedy tynkami to znacznie lepsze rozwiązanie. Trzeba jednak dozorowac budynek przez te kilka dni, ale mysle, że warto.

 

 

mówiłem tylko o hydraulice nie o elektyce alarmach i co tam jeszcze pod ten tynk masz wsadzić (tv czy odkurzacz)

 

podkucia pod kaloryfer to około 20 cm nad posadzką + fakt, że tak czy rurki zakańczasz już po tytnkach

 

moim zdaniem ryzyko zadeptania i uszkodzenia rurek jest gorsze niż pokucia

 

jeszcze raz podkreślę że mówię o tynkach gipsowych

 

a w przypadku tynkow cem-wap????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja miałem robione najpierw wylewki a póżniej tynki.Zależy ile jest tego kucia w ścianach.Jeżeli prowadzone są piony hydrauliczne w ścianach oraz dużo gałązek oraz inne instalacje to wydaje mi sięm że najpierw posadzki .Natomiast gdy są niewielkie podkucia pod grzejniki V zasilane od dołu z wyprowadzeniem ściennym (nie radzę bezpośrednio z podłogi ze względu na sprżątanie) to można wykonac w pierwszej kolejności tynki.Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...