Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

A co do okien i firm je sprzedajacych to jestem zalamana - ludzie sami ne wiedza co sprzedaja...

Bylas w M&S ja jestem super zadowolona mamy okna z szyba 0,6 i wcale nie duzo drozsze... no i wszystko mi wyjasnili a nawet doradzili, abym jeszcze sobie zmienila otwory okienne na standardowe wtedy bedzie taniej...

pozdrawiam flowercia

 

A gdzie bylas w M&S bo my na Gadowie i to wlasnie tam nam pani powiedziala, ze nie ma znaczenia jakiego koloru sa okna :/. A co do okien standardowych to najpierw powiedziala nam ze mamy niestandardowe okna (czyli 120x90, 180X150 itp), na co powiedzialam ze wlasnie takie mamy (poza 3 oknami na gorze), i ze takie wlasnie sa w napisane w zestawieniu, wiec powiedziala, ze myslala, ze podalismy wymiary skrzydla :o (cos dziwnego wszyscy do tej pory dobrze odczytywali nasze zestawienie). Nafukala też na mojego Wojcia, jak sie zapytal czy robia otwory rozprezajace w oknach kolorowych. Wielkie okno balkonowe oczywiscie moze zdrobiac, ale bez gwaracji-podobno zawsze tak robia i klienci sa zadowoleni.

No a na koncu przyszla kolezanka na ploteczki wiec powiedzia jej zeby poczekala, bo zaraz z nami skonczy...

 

Nie mam do tego wszyskiego sily... Czekam na czas kiedy bede wybierala sobie kafelki i nie bede musial rozmawiac z zadnych handlowcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

witam,Ivonesca jaki masz ładny widok z okna i paraprty tez :lol:

Wojty moge prosic telofon "na parapety" od Had pozdrawiam

 

Rozmawialm dzisiaj z Hadzikiem i powiedzial, ze postara sie zagladnac na forum.

 

Z misiem od parapetow moze byc problem, bo podobno przeniosl sie - a miala tylko nr tel stacjonarny, do zakladu, ale postara sie sprawdzic, czy nie ma jednak nr na komorke. Mis byl z Mokronosa. Tyle wiem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

marzka- dzięki za namiary na panią architekt, zawiozłam jej już część dokumentów, okazało sie , że jest kierownikiem budowy u naszego sąsiada :), poleca ją pan Architekt Gminny:) a już kompletnie mnie zabiła jak dowiedziałam się gdzie ma biuro :lol: , no nie dziwię się , że jest szybka :). Od pana Bardiana mam już słowną decyzję w WZ, czekam tylko na papierek (czyli mam zgodę na POŚ a nie szambo), czekam na warunki gazowe. Z wodą chcieliśmy już z sąsiadem podpisywać wspólnie umowę partycypacyjną w gminie, a tu się okazało że została kupiona działka pomiędzy nami a punktem wody do przyłączenia, gość już wystąpił o WZ i chyba bedzie też chętny do inwestycji, i jeszcze na dodatek prawdopodobnie niedługo będzie sprzedana druga w rzędzie działka - za nami, więc chyba poczekamy coby nas więcej było. Jak będzie umowa z gminą to w wodociągachh to formalność wydać warunki wody.

Co do kredytu to jutro idziemy do Open Finance na Odrzańską w celu rozpoznania. Był ktoś u nich?

Cały czas jestem przekonana do CHF ale mam nadzieję, że gdy będziemy podpisywać umowę to kurs będzie wyższy :-) pożyjemy i zobaczymy...

Do końca lutego super warunki na kredyt w CHF miała Nordea, nie wiem jak w marcu. Byłam nastawiona na PLN, bo w Lukasie mam naprawdę super warunki, ale kredyt będzie najprawdopodobniej na całość bo nie pozbędziemy sie raczej mieszkania i tu rata w CHF ma zdecydowaną przewagę ponad 30% mniej. Czytałam komentarze walutowe specjalistów - w ciągu ostatnich 25 lat CHF był najbardziej stabilną walutą, złoty ma jescze pole do popisu jeżeli chodzi o umocnienie się, czyli jest szansa, że frank będzie spadał, mimo i tak niskiego poziomu teraz, LIBOR może wzrosnąć do 1,8% w raczej krótkiej perspektywie czasu (bankowego - 5lat :) ), ale i tak będzie rata bedzie niższa. Ja liczyłam, że żeby osiągnąć poziom wysokości raty w CHF, to startując z poziomu PLN/CHF=2,5 to musiałby wzrosnąć do ok. 3,6-3,7 żeby raty się zrównały. Ważny jest tzw. spreed czyli różnica w kursie wypłaty kredytu (kurs kupna w banku) i kurs spłaty raty (czyli sprzedaż przez bank waluty) - to jest ukryte jakby dodatkowe oprocentowanie, więc trzeba wybrać bank z minimalnymi widełkami kursów. Wg dzisiejszej Gazety W najniższe widełki mają po kolei: Deutsche Bank, Nordea, Millenium, Santander Consumer Bank i Kredyt Bank.

Podobno generalnie na początku tygodnia jest najczęściej tendencja do obniżenia waluty szansa na ruch w górę to koniec tygodnia, pod koniec miesiąca i kwartału :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okien i firm je sprzedajacych to jestem zalamana - ludzie sami ne wiedza co sprzedaja...

Bylas w M&S ja jestem super zadowolona mamy okna z szyba 0,6 i wcale nie duzo drozsze... no i wszystko mi wyjasnili a nawet doradzili, abym jeszcze sobie zmienila otwory okienne na standardowe wtedy bedzie taniej...

pozdrawiam flowercia

 

A gdzie bylas w M&S bo my na Gadowie i to wlasnie tam nam pani powiedziala, ze nie ma znaczenia jakiego koloru sa okna :/.

 

Nie mam do tego wszyskiego sily... Czekam na czas kiedy bede wybierala sobie kafelki i nie bede musial rozmawiac z zadnych handlowcem.

 

 

Hej hej ja wlasnie tam bylam... bo tam blisko mieszkam, ale spotkalam sie z b. milym przyjeciem.... dziwne kurcze.... :-( wlasnie z ta Pania... wszystko mi wyjasnila i wytlumaczyla....

pozdrawiam flowercia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

co do okien to też mam niezły mętlik w głowie. Krysiak jako jedyny chce w moim fiksie 200x230 zrobić poprzeczkę :o a ja bardzo nie chcę dzielenia tego okna i pierwszy raz spotkałam się z taką uwagą. Fakt jest taki, że każdy producent mówi co innego i zwariować można.

 

Co do kredytu to jutro idziemy do Open Finance na Odrzańską w celu rozpoznania. Był ktoś u nich?

Cały czas jestem przekonana do CHF ale mam nadzieję, że gdy będziemy podpisywać umowę to kurs będzie wyższy :-) pożyjemy i zobaczymy..

 

pozdrawiam

 

 

Ja bylam tam w poniedzialek no i dostalam wlasnie tak jak pisalam kredyt w CHF z oprocentowaniem 2,11.. boje sie brac w CHF ale pomyslalam ze jak rozbije na transze to moze tylko teraz strace a jak frank podskoczy do nastepnej transzy to wszystko jakos sie wyrowna...

mam nadzieje ze nie poleci jeszczxe bardziej w dol..

pozdrawiam flowercia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okien i firm je sprzedajacych to jestem zalamana - ludzie sami ne wiedza co sprzedaja...

Bylas w M&S ja jestem super zadowolona mamy okna z szyba 0,6 i wcale nie duzo drozsze... no i wszystko mi wyjasnili a nawet doradzili, abym jeszcze sobie zmienila otwory okienne na standardowe wtedy bedzie taniej...

pozdrawiam flowercia

 

A gdzie bylas w M&S bo my na Gadowie i to wlasnie tam nam pani powiedziala, ze nie ma znaczenia jakiego koloru sa okna :/.

 

Nie mam do tego wszyskiego sily... Czekam na czas kiedy bede wybierala sobie kafelki i nie bede musial rozmawiac z zadnych handlowcem.

 

 

Hej hej ja wlasnie tam bylam... bo tam blisko mieszkam, ale spotkalam sie z b. milym przyjeciem.... dziwne kurcze.... :-( wlasnie z ta Pania... wszystko mi wyjasnila i wytlumaczyla....

pozdrawiam flowercia

 

Witam porannie!

 

my chyba za duzo pytan zadawalismy... Mam dosc duze okna i nie musze byc pewna ze dany profil to podola zadaniu. Poza tym wole zeby sprzedawca uczciwie powiedzial, ze z tego profila nie da sie zrobic danego okna i zaproponowal inne rozwiazanie niz zeby teraz mnie klamal, a potem, za rok bede musiala biegac z reklamacjami.

 

 

Poza tym spieszyla sie na plotecki z kolezanka :evil: .

 

A ty na wszystkie okna bedziesz miala u nich gwarancje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,Ivonesca jaki masz ładny widok z okna i paraprty tez :lol:

witaj :-) no wypadałoby w tym roku abyśmy sie wreszcie spotkały :lol: :lol: mogłabyś przekonać się w rzeczywistości jak wygląda ten mój widok z okna ;-) ...a ja tez może wreszcie dojadę do Ciebie jak się zrobi cieplej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam porannie!

 

my chyba za duzo pytan zadawalismy... Mam dosc duze okna i nie musze byc pewna ze dany profil to podola zadaniu. Poza tym wole zeby sprzedawca uczciwie powiedzial, ze z tego profila nie da sie zrobic danego okna i zaproponowal inne rozwiazanie niz zeby teraz mnie klamal, a potem, za rok bede musiala biegac z reklamacjami.

 

 

Poza tym spieszyla sie na plotecki z kolezanka :evil: .

 

A ty na wszystkie okna bedziesz miala u nich gwarancje?

 

no my mamy wszystkie okna standardowe wiec... mamy gwarancje...

pozdrawiam flowercia:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca lutego super warunki na kredyt w CHF miała Nordea, nie wiem jak w marcu. Byłam nastawiona na PLN, bo w Lukasie mam naprawdę super warunki, ale kredyt będzie najprawdopodobniej na całość bo nie pozbędziemy sie raczej mieszkania i tu rata w CHF ma zdecydowaną przewagę ponad 30% mniej.

 

dabell

a jaką marzę zaproponował Ci LUKAS i jakiego WIBORu uzywa

i jakie oprocentowanie Ci w sumie wyszło?

Dzieki z gory Flowercia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

marzka- dzięki za namiary na panią architekt, zawiozłam jej już część dokumentów, okazało sie , że jest kierownikiem budowy u naszego sąsiada :), poleca ją pan Architekt Gminny:) a już kompletnie mnie zabiła jak dowiedziałam się gdzie ma biuro :lol: , no nie dziwię się , że jest szybka :).

u nas też jest kierownikiem budowy. Załatwia papiery ale praktykę w prowadzeniu budów też ma więc mi to bardzo odpowiada :-)

mam już słowną decyzję w WZ, czekam tylko na papierek (czyli mam zgodę na POŚ a nie szambo), czekam na warunki gazowe.

Fajnie macie, że możecie mieć POŚ u nas niestety w MPZP jest wpisane tylko i wyłącznie szambo.

Ale z gazem nie mieliśmy żadnego problemu 50 mb rozbudowy sieci gazownia robi na własny koszt, do października mają nas podłączyć:-)

Z wodą chcieliśmy już z sąsiadem podpisywać wspólnie umowę partycypacyjną w gminie, a tu się okazało że została kupiona działka pomiędzy nami a punktem wody do przyłączenia, gość już wystąpił o WZ i chyba bedzie też chętny do inwestycji, i jeszcze na dodatek prawdopodobnie niedługo będzie sprzedana druga w rzędzie działka - za nami, więc chyba poczekamy coby nas więcej było. Rabiak obiecał mojemu mężowi, że jak będzie umowa z gminą to u niego to formalność wydać warunki wody.

No właśnie my z sąsiadami musimy 120 m wodociągu ciągnąć - w wersji optymistycznej, w wersji pesymistycznej 160 m. Umowę już mam podpisaną ale na 160 m i wydane warunki. Gmina partycypuje w kosztach budowy dokładając całą 1 zł/za mb :o a jak chcemy, żeby oni całość finansowali to musielibyśmy czekać do 2009 roku. Masz już namiary na wykonawców sieci. Pan R. polecił Ci kogoś ?

Dzięki za informacje o bankach.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okien i firm je sprzedajacych to jestem zalamana - ludzie sami ne wiedza co sprzedaja...

Bylas w M&S ja jestem super zadowolona mamy okna z szyba 0,6 i wcale nie duzo drozsze... no i wszystko mi wyjasnili a nawet doradzili, abym jeszcze sobie zmienila otwory okienne na standardowe wtedy bedzie taniej...

pozdrawiam flowercia

 

A gdzie bylas w M&S bo my na Gadowie i to wlasnie tam nam pani powiedziala, ze nie ma znaczenia jakiego koloru sa okna :/.

 

Nie mam do tego wszyskiego sily... Czekam na czas kiedy bede wybierala sobie kafelki i nie bede musial rozmawiac z zadnych handlowcem.

 

 

Hej hej ja wlasnie tam bylam... bo tam blisko mieszkam, ale spotkalam sie z b. milym przyjeciem.... dziwne kurcze.... :-( wlasnie z ta Pania... wszystko mi wyjasnila i wytlumaczyla....

pozdrawiam flowercia

 

flowera a porównywałaś z wycenami w innych firmach? U mnie M&S na Bulwarze był najdroższy. Wycena była o 3 tysiące wyższa od Krysiaka. Jak dla mnie to różnica jest bardzo duża za okna o podobnej klasie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam porannie!

 

my chyba za duzo pytan zadawalismy... Mam dosc duze okna i nie musze byc pewna ze dany profil to podola zadaniu. Poza tym wole zeby sprzedawca uczciwie powiedzial, ze z tego profila nie da sie zrobic danego okna i zaproponowal inne rozwiazanie niz zeby teraz mnie klamal, a potem, za rok bede musiala biegac z reklamacjami.

 

 

Poza tym spieszyla sie na plotecki z kolezanka :evil: .

 

A ty na wszystkie okna bedziesz miala u nich gwarancje?

 

no my mamy wszystkie okna standardowe wiec... mamy gwarancje...

pozdrawiam flowercia:-)

 

Tylko dokladnie dopytaj sie co do ceny, bo u nas co rusz sobie przypominala ze za cos trzeba doplacic - np z uporem maniaka liczyla wszystko na okna biale i musila przypominac zeby doliczyla dodatkowe 35%. To samo z klamka, blokadami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca lutego super warunki na kredyt w CHF miała Nordea, nie wiem jak w marcu. Byłam nastawiona na PLN, bo w Lukasie mam naprawdę super warunki, ale kredyt będzie najprawdopodobniej na całość bo nie pozbędziemy sie raczej mieszkania i tu rata w CHF ma zdecydowaną przewagę ponad 30% mniej.

 

dabell

a jaką marzę zaproponował Ci LUKAS i jakiego WIBORu uzywa

i jakie oprocentowanie Ci w sumie wyszło?

Dzieki z gory Flowercia

Flowerko:

Warunki kredytu budowlanego LUKAS BANK

Okres kredytowania: 30 lat

Waluta : PLN

Wkład własny: 0% (bierzemy na całość budowy )

Warunki: stopa bazowa oparta na Wibor 3M +0,5% marży - po obniżeniu stóp przez RPP będzie w okolicach 4,7%-4,8%

Prowizja za udzielenie: 0,5% wartości

Prolongata w spłacie kapitału: 2 lata

50% transzy rozliczanej w fakturach

To te najważniejsze

Tylko od razu uwaga: marża normalnie wynosi 1%- przy dużym kredycie napewno można negocjować - nasze 0,5% wynika z tego że jestem pracownikiem grupy kapitałowej, do której nalezy Lukas. Mam również niższą prowizję za udzielenie- 0,9%, ale obniżoną jeszcze do 0,5% za Vipa - męża 8) wedle ich zasad :lol: .

Podobne warunki miała Nordea dla PLN do końca lutego.

Kredytowaliśmy już częściowo zakup działki w Lukasie i jest ok.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam porannie!

 

my chyba za duzo pytan zadawalismy... Mam dosc duze okna i nie musze byc pewna ze dany profil to podola zadaniu. Poza tym wole zeby sprzedawca uczciwie powiedzial, ze z tego profila nie da sie zrobic danego okna i zaproponowal inne rozwiazanie niz zeby teraz mnie klamal, a potem, za rok bede musiala biegac z reklamacjami.

 

 

Poza tym spieszyla sie na plotecki z kolezanka :evil: .

 

A ty na wszystkie okna bedziesz miala u nich gwarancje?

 

no my mamy wszystkie okna standardowe wiec... mamy gwarancje...

pozdrawiam flowercia:-)

 

Tylko dokladnie dopytaj sie co do ceny, bo u nas co rusz sobie przypominala ze za cos trzeba doplacic - np z uporem maniaka liczyla wszystko na okna biale i musila przypominac zeby doliczyla dodatkowe 35%. To samo z klamka, blokadami itp.

 

my mamy okna biale w domku... klamki nam jeszcze nie policzyla

...wiec pewnie cena wzrosnie...

pozdrawiam flowercia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okien i firm je sprzedajacych to jestem zalamana - ludzie sami ne wiedza co sprzedaja...

Bylas w M&S ja jestem super zadowolona mamy okna z szyba 0,6 i wcale nie duzo drozsze... no i wszystko mi wyjasnili a nawet doradzili, abym jeszcze sobie zmienila otwory okienne na standardowe wtedy bedzie taniej...

pozdrawiam flowercia

 

A gdzie bylas w M&S bo my na Gadowie i to wlasnie tam nam pani powiedziala, ze nie ma znaczenia jakiego koloru sa okna :/.

 

Nie mam do tego wszyskiego sily... Czekam na czas kiedy bede wybierala sobie kafelki i nie bede musial rozmawiac z zadnych handlowcem.

 

 

Hej hej ja wlasnie tam bylam... bo tam blisko mieszkam, ale spotkalam sie z b. milym przyjeciem.... dziwne kurcze.... :-( wlasnie z ta Pania... wszystko mi wyjasnila i wytlumaczyla....

pozdrawiam flowercia

 

flowera a porównywałaś z wycenami w innych firmach? U mnie M&S na Bulwarze był najdroższy. Wycena była o 3 tysiące wyższa od Krysiaka. Jak dla mnie to różnica jest bardzo duża za okna o podobnej klasie.

pozdrawiam

 

 

Czesc tak porownywalam z innymi, rzeczywiscie okna z szybami z U = 1,1 wszyscy maja tansze...m ale my zdecydowalismy sie na U = 0,6 - robimy taki troche ekologiczny dom, bo i ocieplenie bedzie o 5-10 cm grubsze, i okna z tatkimi szybami wszedzie kosztuja wiecej niz w M&S, a oni na dodatek maja ocieplenie w ramce.... wiec nie mamy wyscia

flowercia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie my z sąsiadami musimy 120 m wodociągu ciągnąć - w wersji optymistycznej, w wersji pesymistycznej 160 m. Umowę już mam podpisaną ale na 160 m i wydane warunki. Gmina partycypuje w kosztach budowy dokładając całą 1 zł/za mb :o a jak chcemy, żeby oni całość finansowali to musielibyśmy czekać do 2009 roku. Masz już namiary na wykonawców sieci. Pan R. polecił Ci kogoś ?

Dzięki za informacje o bankach.

 

pozdrawiam

Wiadomość z ostatniej chwili - WZ w papierku we wtorek (w sumie 1,5 miesiąca :D ), warunki przyłączenia gazu na tak w podpisie u dyrektora i wyjdą dzisiaj - hura!!! Znaczy w przyszłym tygodniu kupujemy projekt i karuzela zaczyna się kręcić :).

Marzka - pan R. nie dał nam jeszcze żadnych namiarów, po otrzymaniu warunków najpierw musimy zrobić projekt i dostać pozwolenie na budowę odcinka sieci wodociągowej - a to trwa 3 miesiące około, bo potrzeba podpisów wszystkich świętych :evil: . Od jakiegoś czasu zmieniły się w tym zakresie przepisy, wcześniej było prościej.

Orientujesz się czy nasza pani Ala ma też uprawnienia Inspektora Nadzoru?

 

Może ktoś z grupy wrocławskiej ma do polecenia jakiegoś sensownego, rzetelnego i konkretnego Inspektora Nadzoru, co to nie tylko pieniądze weźmie, ale jest prawdziwym fachowcem? Nie musi być najtańszy, bo na tym akurat nie będę oszczędzać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ivonesca - przypomnij mi jakiej firmy macie kominek z płaszczem? Czy Twoje zaproszenie na herbatkę jest aktualne 8) ? Bo może w przyszłym tygodniu jak szanowny małż weźmie w końcu urlop :lol: , którego ma 20 dni za 2005 jeszcze :roll: to dysponowałabym samochodem :) i chętnie porozmawiałabym o wielu sprawach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, Grupo Wrocławska!! :)

Dzięki za pozdrowienia od tych, co mnie pamiętają, pomimo kilkumiesięcznej absencji :wink:

Faktycznie jestem bardzo zapracowana: mieszkaniem i pracowaniem.

Co do parapetów, to nam robił po 160 zł za m2 z klejonej sosny (bez sęków, bo nie cierpię sękatej sośniny) z malowaniem, lakierowaniem i montażem stolarz z Mokronosa: zajęło mu to 3 miesiące zamiast obiecywanych 3 tygodni, raz go odesłałam jak przyjechał montować, bo do lakieru były poprzyklejane paprochy, potem się okazało, że się pomylił w obliczeniach i zamiast 9 sztuk zrobił 8, potem się okazało, że ostatni zrobił za wąski, potem się okazało, że musiał mi na miejscu coś jeszcze podmalować, a ja mam 3 koty, którym jest trudno wytłumaczyć, żeby nie wskakiwały na parapety i dodatkowo mi śmierdziało w domu... Więc chociaż parapety mi się podobają, to raczej misia nie polecam. Niestety nie mogę chwilowo pokazać żadnych zdjęć. A poza tym on się wyniósł z tego warsztatu w Mokronosie, bo ponoć ktoś wykupił obiekt. A ja nie mam innych namiarów na niego. Może jak Małżonek wróci to wygrzebie jakiś numer na komórkę.

 

To zmykam na razie. Nie traćcie otuchy - mieszkanie we własnym domu, to jest uczucie, dla którego warto znieść wiele trudów :lol: Święcie w to wierzę (nawet jeśli akurat mam awarię kotłowni)

pozdrowionka

had

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...