Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

mmarysia - dużo siły i cierpliwosci w oczekiwaniu na małą Marysieńkę , owocki , warzywka i dużo odpoczynku :))))) , a mołzonka zagonić do roboty w nowym domku .

 

a małżonek spyla za koło podbiegunowe hehe

 

aha

a binkley zaczął budowę

 

to mówiłem ja Jarząbek

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Pierwszym argumentem jest to, że wszystkie gminy w Polsce mają obowiązek do 2010 roku zapewnić kanalizację - więc inwestowanie na parę lat niespecjalnie ma sens. A kanaliza jest nieporównanie bardziej wygodna.

 

Włanie niektórzy radzš pozostać przy PO nawet po wejciu kanalizacji (jest taniej).

Sąsiadka ma POŚ rozsącznikowy- w ciągu ostatnich 2 lat wydała ok. 120 zł na dodatki dla bakterii. Są to wszystkie koszty użytkowania POŚ w jej przypadku. Kanalizacja się chowa :). POŚ zwróci mi się w związku z tym w ciągu max.3 lat (zakładając koszty wywozu szamba dla rodziny 2+2 =12m-cy *min. 200zł =2400 - 3 lata daje 7200 zł - mój koszt POŚ) Jeżeli koszty wywozu byłyby większe - jeszcze szybciej. Od razu mówię, że ja zużuwam sporo wody ok. 15-20m3 miesięcznie mieszkając w bloku (te codzienne kąpiele wszystkich członków rodziny w dużej wannei :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dabell zgadzam się POŚ jest oczywistym wyborem. Natomiast co do gmin i ich skanalizaowania to sprawdziłam u mnie i jeśli działka ma powyżej 10a to można mieć POŚ. Jeżeli mniej to jest obowiązek podłączyć się do kanalizy. Oczywiście po raz kolejny przesuwają termin budowy kanalizacji dlatego wolę zainwestować w POŚ a za jekieś 10 lat podpiąć się do niej. Oczywiście dla wygody :)

 

Jeszcze jedno- zauważyłam przy Twoim nicku dopisek: "działka w Rogożu" Kiedyś opowiadałam w towarzystawie nauczycieli o działce w Rogożu i mnie zrugali, że tak się nie odmienia tej nazwy. Podobno powinno się mówić: działka w Rogoży :o Ale to śmiesznie brzmi. Teraz wiem, że potocznie każdy odmienia tak jak ja czyli jest ok :)

 

Wojty jakie ceny wchodzą w grę dla pomy ciepła - dom ok 150 m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dabell zgadzam się POŚ jest oczywistym wyborem. Natomiast co do gmin i ich skanalizaowania to sprawdziłam u mnie i jeśli działka ma powyżej 10a to można mieć POŚ. Jeżeli mniej to jest obowiązek podłączyć się do kanalizy. Oczywiście po raz kolejny przesuwają termin budowy kanalizacji dlatego wolę zainwestować w POŚ a za jekieś 10 lat podpiąć się do niej. Oczywiście dla wygody :)

 

Jeszcze jedno- zauważyłam przy Twoim nicku dopisek: "działka w Rogożu" Kiedyś opowiadałam w towarzystawie nauczycieli o działce w Rogożu i mnie zrugali, że tak się nie odmienia tej nazwy. Podobno powinno się mówić: działka w Rogoży :o Ale to śmiesznie brzmi. Teraz wiem, że potocznie każdy odmienia tak jak ja czyli jest ok :)

 

Wojty jakie ceny wchodzą w grę dla pomy ciepła - dom ok 150 m2?

Betty - ponieważ POŚ rozsącznikowy być może będzie wymagał wymiany części podłoża za jakieś 10 lat :) a gmina zdąży zainstalować kanalizę - to może się dopnę, choć i tak nie wiem czy warto bedzie (teraz ścieki to ok. 3zł /m3 - u mnie 40-60zł miesięcznie - fajny kosmetyk za ta kasę można sobie sprawić :lol: ). Jeżeli chodzi o wieś ROGOŻ - to dla mnie nazwa jest raczej rodzaju męskiego jezeli już :) - od rogów: 8) , więc w Rogożu a nie w Rogoży :lol:. Nie jestem polonistką :D .

Kanaliza w naszym rejonie do 2010 roku to marzenie nie do realizacji, mimo że w planach jest, więc jak ktoś ma miejscowy plan zagospodarowania nakazujący szambo - to ma pecha :lol: . Ja planu nie miałam i mogłam dostać w WZ zgode na POŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów to się nie zgodzę

Użytkujemy od pół roku - wychodzi 2 razy po 50 zł w miesiącu czyli 10 m3 w miesiącu, przy czteroosobowej rodzinie która nigdy nie nauczy się oszczędzać. Mój synek uwielbia kąpiele pod prysznicem (woda ma lecieć non stop) a my też nie oszczędzamy. Chodzi pralka codziennie, zmywara w weekendy czasem dwa razy dziennie a zwykle raz dziennie albo co drugi dzień. Koszt wywozu 5 m3 szamba to 50 zł - wiem na pewno że pan wozi ścieki do oczyszczalni bo go widzę jak tam jedzie. Wiem że niektórzy płacą 35 zł za wywóz ale mnie to nie interesuje - wolę wiedzieć co się dzieje z tymi ściekami. Czyli wychodzi nie 200 zł a 100 zł w miesiącu - równiuteńko. Czyli nie 7200 a 3600. A to jest różnica.

 

Przy POŚ może być problem z niektórymi środkami np. do zmywary albo przy większej ilości osób w domu. Poza tym widzę co się dzieje przy wysokim poziomie wód gruntowych - przy POŚ dom stoi po prostu w wodzie, ziemia jest jak gąbka. Sorry ale trochę mnie bierze obrzydzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betty - nie wiem ile moze kosztowac dokladnie PC dla 150m i do tego parterowki (ty masz chyba parterowke?).

 

DO wstepnej wyceny PC dla mojego domku musialam wyslac prawie caly projekt - pan mowil, ze zeby dobrze policzyc zapotrebowanie na cieplo trzeba wziac duzo rzeczy pod uwage. Ostaecznie dla ojego domku - ok 200m2, z uzytkowym poddaszem, zwarta bryla, silikaty itp - razem z podlogowka w calym domku - 55 000 - cena wstepna. PC z bezposrednim parowaniem. tak cene podali mi w wassermanie. Nie wiem czy to drogo czy tanio. Daltego pochodze jeszcze po innych firmach.

 

A ja nie wierze w to ze za niecale 4 lata w calym kraju bedzie kanalizacja. Jesli by tak bylo to gminy nie doplacalyby to POS. Prawde mowiac, gdybym nie miala kanalizy to pewnie bym w to zainwestowala. Zwalaszcza ze slyszalam ze mozna to zrobic jeszcze taniej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów to się nie zgodzę

Użytkujemy od pół roku - wychodzi 2 razy po 50 zł w miesiącu czyli 10 m3 w miesiącu, przy czteroosobowej rodzinie która nigdy nie nauczy się oszczędzać. Mój synek uwielbia kąpiele pod prysznicem (woda ma lecieć non stop) a my też nie oszczędzamy. Chodzi pralka codziennie, zmywara w weekendy czasem dwa razy dziennie a zwykle raz dziennie albo co drugi dzień. Koszt wywozu 5 m3 szamba to 50 zł - wiem na pewno że pan wozi ścieki do oczyszczalni bo go widzę jak tam jedzie. Wiem że niektórzy płacą 35 zł za wywóz ale mnie to nie interesuje - wolę wiedzieć co się dzieje z tymi ściekami. Czyli wychodzi nie 200 zł a 100 zł w miesiącu - równiuteńko. Czyli nie 7200 a 3600. A to jest różnica.

 

Przy POŚ może być problem z niektórymi środkami np. do zmywary albo przy większej ilości osób w domu. Poza tym widzę co się dzieje przy wysokim poziomie wód gruntowych - przy POŚ dom stoi po prostu w wodzie, ziemia jest jak gąbka. Sorry ale trochę mnie bierze obrzydzenie.

BK - wszystko dobrze - tylko ja napisałam, że obecnie zużywam min. 15m3 wody=ścieków a nie mam zmywarki :) a mieć ją będę, a nie lubię zmywać więc często robię to jak jest juz góra :oops:. Koszt wywozu zależy od odległości i tu moga byc rozjazdy cenowe. Czytałam Twoje posty i wiem, że faktycznie masz wysoką wodę gruntową, my nie i po POŚ-u 50 m od nas nie ma śladu oprócz wystającej czerpni powietrza. Każdy musi mieć na uwadze przy każdym rozwiazaniu indywidualne warunki.

Są w chwili obecnej środki właśnie do zmywarek, które cenowo nie odbiegają od Calgonitu a nie wpływają negatywnie na florę bakteryjną (widziałam i rozmawiałam o nich na targach :))

Pozdrawiam

Dabell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dabell

ja też nie znoszę zmywać

zmywarka oszczędza wodę, nie ma tutaj wątpliwości

co do góry w zlewie - znam te widoki

mam jeszcze górę prasowania - ale za każdym razem jak na nią patrzę to robi mi się słabo i po prostu wychodzę z pokoju ... ale góra prasowania od tego nie maleje. Po każdym praniu rośnie. Na całe szczęście prasowanie zlokalizowałam w tzw gabineto-gościnnym więc po prostu go zamykam żeby na górę nie patrzeć.

Czy ktoś też tak ma, czy tylko ja jestem taką niedoskonałą gospodynią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dabell

ja też nie znoszę zmywać

zmywarka oszczędza wodę, nie ma tutaj wątpliwości

co do góry w zlewie - znam te widoki

mam jeszcze górę prasowania - ale za każdym razem jak na nią patrzę to robi mi się słabo i po prostu wychodzę z pokoju ... ale góra prasowania od tego nie maleje. Po każdym praniu rośnie. Na całe szczęście prasowanie zlokalizowałam w tzw gabineto-gościnnym więc po prostu go zamykam żeby na górę nie patrzeć.

Czy ktoś też tak ma, czy tylko ja jestem taką niedoskonałą gospodynią?

 

 

 

:lol: :lol: :lol: Ja jestem jeszcze niedoskonalszą ;) bo w ogóle nie prasuje! Nie mam zadnych gor bo upycham wszystko w szafie i jest spokoj przynajmniej do czasu gdy na gwałt potrzebnna koszula 8)

 

Co do poglądów na szambo zgadzam sie z Tobą - ja na tej naszej glinie nie zaryzykowałabym posiadania oczyszczalni.Licze ze nas mozliwie szybko skanalizują bo jestesmy tylko 2 km od skanalizowanej Trzebnicy, a okoliczne wsie wlasnie w tym celu rozkopują.

Bo to ze wszystkie gminy beda miały kanalizacje do 2010 mozna miedzy bajki wlozyc, bardziej prawdopodobne ze Polska bedzie z tego tytułu płacic kary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK - hihi... jakbym o sobie czytała:) z tym prasowaniem. Radziłam sobie do czasu jak młoda zaczęła raczkować. Teraz (21 mc-y) to nie mogę nawet pomyśleć o prasowaniu, bo mam ogólny harmider i ciągłe gonitwy naokoło deski do prasowania (z bratem lat 4 :-)) - zrezygnowałam z prasowania i posiadania ślicznych, poukładanych kupek w szafie na rzecz dwóch stert w małym pokoju: moje+mąż i dzieci, z których wyciągam na bieżąco, a jak nie muszę (dzieci) to nawet nie prasuję :oops: . Ulżyło mi, że nie tylko u mnie tak to wygląda...

Matko, a jak wrócę do pracy to będzie... budowa domu + utrzymanie obecnego na głowie :roll: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...