Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

czy jeśli w gminie stwierdzą, że jest możliwość podłączenia do kanalizy, to kto pokrywa koszty przyłącza, zainteresowany czy gmina?

 

Mam dla Ciebie złą wiadomość. Właściciel przyłącza, czyli Ty.

 

No pewnie ze ona :cry:

 

Od 16. sierpnia 2005 roku obowiązuje znowelizowana ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Zmodyfikowano w niej min. definicję przyłącza kanalizacyjnego. Według nowej definicji jest to odcinek przewodu łączącego wewnętrznąinstalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną za pierwszą studzienką licząc od strony budynku, a wprzypadku jej braku - do granicy nieruchomości gruntowej. Więc jeżeli chodzi o samo przyłącze to płaci zainteresowany ale tylko do tej pierwszej studzienki licząc od domu lub jeśli jej nie ma to do granicy nieruchomości pozostałe koszty doprowadzenia odpowiedniej długości rury do granicy nieruchomości ponosi ZWiK. Tak to wygląda w skrócie zgodnie z ustawa z dn 07.06.2001r. (Dz.u. nr 72, poz. 747 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 22.04.2005r. 9Dz.u. nr 85, poz. 729).

Nawymądrzałem się bo właśnie jest to szcegółowo opisane w 9 numerze Muratora strony 240 i 241 warto sobie to poczytać bo piszą że można też zwrócić się o zwrot kosztów budowy kanalizy i sieci wody budowanych przed wejściem w życie tej ustawy a noeodpłatnie przekazanych do ZwiK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Maro74 dzięki za informacje, musze poczytać szczególnie o tej refundacji.

Natomiast jeśli chodzi o kanalizę w przypadku moim i martelii to w naszej ulicy wogóle nie ma sieci do której można się włączyć. Do miejsca wcinki w sieć i cągnięcia dalej mamy 300 albo i więcej metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie typowe myślenie urzędasa zza biurka :evil: Ale to nie wszedzie tak jest u nas np gmina właśnie szykuje na sprzedaż pewną ilość działek i właśnie pierwsze co robią to już kładą kanalizę co mnie baaardzo cieszy bo mam zamiar stanąć do przetargu i wkońcu coś kupić bo już mnie cholera bierze że jeszcze nic nie kupiłem :wink: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jeśli w gminie stwierdzą, że jest możliwość podłączenia do kanalizy, to kto pokrywa koszty przyłącza, zainteresowany czy gmina?

 

Mam dla Ciebie złą wiadomość. Właściciel przyłącza, czyli Ty.

 

No pewnie ze ona :cry:

 

Od 16. sierpnia 2005 roku obowiązuje znowelizowana ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Zmodyfikowano w niej min. definicję przyłącza kanalizacyjnego. Według nowej definicji jest to odcinek przewodu łączącego wewnętrznąinstalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną za pierwszą studzienką licząc od strony budynku, a wprzypadku jej braku - do granicy nieruchomości gruntowej. Więc jeżeli chodzi o samo przyłącze to płaci zainteresowany ale tylko do tej pierwszej studzienki licząc od domu lub jeśli jej nie ma to do granicy nieruchomości pozostałe koszty doprowadzenia odpowiedniej długości rury do granicy nieruchomości ponosi ZWiK. Tak to wygląda w skrócie zgodnie z ustawa z dn 07.06.2001r. (Dz.u. nr 72, poz. 747 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 22.04.2005r. 9Dz.u. nr 85, poz. 729).

Nawymądrzałem się bo właśnie jest to szcegółowo opisane w 9 numerze Muratora strony 240 i 241 warto sobie to poczytać bo piszą że można też zwrócić się o zwrot kosztów budowy kanalizy i sieci wody budowanych przed wejściem w życie tej ustawy a noeodpłatnie przekazanych do ZwiK.

 

A czy nie jest tak ze do granicy nieruchomosci obie strony partycypuja w kosztach tak jest jest to z ENEA czy gazownia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maro w naszym przypadku to gmina bo ona jest właścicielem. Tylko że gmina tłumaczy się że nie ma pieniędzy :-? W sumie ok. może nie mieć, tylko dlaczego nie wydaje w takim wypadku zgody na szamba lub przydomowe oczyszczalnie pisząc durne pismo że istnieje możliwość wpięcia się do sieci.

 

no bo taka mozliwosc istnieje, gminy wychodza z zalozenia ze jak ci nie pasuje to nie kupuj dzialki kupi kto inny :cry: niestety

skoro jest kanaliza po co masz zanieczyszczac powietrze szambem? takie pytania zadaje gmina - i chyba ma racje :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi w warunkach napisali:

zgoda na wybudowanie biologicznej oczyszczalni ścieków do momentu możliwości podłączenia się do kanalizacji

czyli wynika z tego, że gdy położą kanalizę to mam obowiązek przyłączenia - pomimo wcześniejszego wybudowania oczyszczalni

I tu będę miała podwójny wydatek :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka1 - tego czy strony partycypują to nie wiem bo tu obowiązuje inna ustawa a samej ustawy nie czytałem, ale skoro piszą, że obowiążek ten ciąży na właścicielu sieci czyli na gminie bądź ZWIk to raczej się nie partycypuje. Myślę, że warto było by zadzwonić do nich i zapytać jak oni to widzą w świetle znowelizowanej ustawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo taka mozliwosc istnieje, gminy wychodza z zalozenia ze jak ci nie pasuje to nie kupuj dzialki kupi kto inny :cry: niestety

skoro jest kanaliza po co masz zanieczyszczac powietrze szambem? takie pytania zadaje gmina - i chyba ma racje :cry:

 

Agnieszko działki są prywatne :roll: nie gminne

No nie mogę się z tym zgodzić co napisałaś.

Jeżeli nie masz prądu na działce i Enea określi ci że masz 400 metrów do trafostacji to robi to własny koszt budując sieć, rozwijając ją na danym terenie mając nadzieję na zyski w jakimś tam czasie.

Natomiast w przypadku kanalizy i wody (to polityka naszej gminy) gmina mówi tylko że nie ma kasy. Jak chcesz to buduj i jedszcze oddaj nam nieodpłatnie. To chyba nie fair. Dlatego uważam że jak gmina nie chce inwestować i pomóc mieszkańcom to nie powinna blokować im możliwości uzyskania pozwolenia na budowę właśnie poprzez brak zgody choćby na przydomowe oczyszczalnie, co jest zresztą zagwarantowane w ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo taka mozliwosc istnieje, gminy wychodza z zalozenia ze jak ci nie pasuje to nie kupuj dzialki kupi kto inny :cry: niestety

skoro jest kanaliza po co masz zanieczyszczac powietrze szambem? takie pytania zadaje gmina - i chyba ma racje :cry:

 

Agnieszko działki są prywatne :roll: nie gminne

No nie mogę się z tym zgodzić co napisałaś.

Jeżeli nie masz prądu na działce i Enea określi ci że masz 400 metrów do trafostacji to robi to własny koszt budując sieć, rozwijając ją na danym terenie mając nadzieję na zyski w jakimś tam czasie.

Natomiast w przypadku kanalizy i wody (to polityka naszej gminy) gmina mówi tylko że nie ma kasy. Jak chcesz to buduj i jedszcze oddaj nam nieodpłatnie. To chyba nie fair. Dlatego uważam że jak gmina nie chce inwestować i pomóc mieszkańcom to nie powinna blokować im możliwości uzyskania pozwolenia na budowę właśnie poprzez brak zgody choćby na przydomowe oczyszczalnie, co jest zresztą zagwarantowane w ustawie.

 

ENEA wcale nie robi tego na wlasny koszt.

Ja mam 150 metrow od skrzynki do granicy dzialki i ENEA tylko partycypuje w kosztach, my musimy zaplacic za przylacze do granicy dzialki ( 150m) az 9000 zl.

Jesli chodzi o kanalize - to nie chodzi o to czyja dzialka.

To sa warunki Wydzialu ochrony Środowiska, ktore sa nalozone na kazda gmina, a mowia one ze jesli jest kanalizacja nie mozna budowac szamb ani oczyszczalni. Tak jest wszedzie, dlatego nie ma mozliwosci zeby pozwolili na to. Dodatkowo gmina kasy nie ma dlatego kaze zrobic to na wlasny koszt.

Ja mam tak i z pradem i z gazem. Za prad musze zaplacic 9000 a za gaz az 20000 - jesli chce podlaczyc te media do granicy dzialki. A do domu to swoja droga. Dlatego z gazu zrezygnowalismy a prad musi przeciez byc.

Ale moglismy kupic dzialke juz z mediami :lol: tylko ze ta nam sie bardzo podobala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...