Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

...

Rozumiem że pisząc o 15% miałeś na myśli zwrot VAT-u ?

Tak

Jedyną rzecz jaką wziąłem z 7% vatem, były okna (bo rzadko kto bierze bez montazu). Być może bedą jeszcze drzwi zewnetrzne. I to wszystko. Zdecydowanie lepiej jest gdy materiał jest po stonie inwestora. Najbardziej to widze teraz, gdy jestem przy instalacjach. Kupując samodzielnie materiały nawet z 22% vatem, mam nierzadko lepsze ceny niz oferty instalatorów z vatem 7%.

Jest jednak jeden minus tego wszystkiego. Aby tanio budowac, trzeba miec czas (ja go mam), bo szukanie tanich materiałów i wykonawców zabiera go bardzo dużo. Po za tym trzeba znać się dosłownie na wszystkim, a szukanie informacji jest dla mnie najbardziej czasochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

Jest jednak jeden minus tego wszystkiego. Aby tanio budowac, trzeba miec czas (ja go mam), bo szukanie tanich materiałów i wykonawców zabiera go bardzo dużo. Po za tym trzeba znać się dosłownie na wszystkim, a szukanie informacji jest dla mnie najbardziej czasochłonne.

 

To stwierdzenie jest dobrym podsumowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jest w tym wszystkim jeszcze jedna ważna sprawa. Trzeba na to szukanie poświęcić (moim zdaniem) sporo czasu. Ja nie kupowałem materiałów a i tak budowa pochłoneła sporo mojego czasu, obawiam się, że gdybym miał jeszcze jeździć lub choćby tylko dzwonić po hurtowniach i wyszukiwać materiałów to nie byłbym w stanie czegoś nie zawalić więc pewnia albo by lezała praca, albo budowa.

Całkowicie się z tym zgadzam. W czasie budowy praktycznie nie pracuje zawodowo. Zajmuje się tylko budowaniem. Jak skończe budowac, to wrócę do normalnej pracy. W moim przypadku nie dałbym rady pogodzić budowy z pracą zawodową (bo ta jest za granicą i calkowicie absorbuje mój czas, a tu na miejscu nie mam nikogo, kto by ją poprowadził).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o moje doświadczenia, kto ma taniej materiał, inwestor czy wykonawca, to ja twierdze że inwestor. Budował mi facet, który jest absolutnym monopolistą w mojej okolicy (25-40 domów rocznie). I zawsze to ja miałem lepsze ceny. Z dwóch powodów. Po pierwsze, to mi bardziej zależało na tym, aby znależć tańszego dostawcę, więc szukałem w każdym mozliwym miejscu. Po drugie i najważniejsze - za wszystko płace od razu gotówką (i w jednej hurtowni powiedzieli mi wprost, ze dlatego dostaje maksymalne rabaty).

Ps. Jak dla mnie budowanie z 7% vatem jest nieopłacalne, bo wykonawca nie da tych 7% zupełnie za darmo. Zawsze ma jakąś z tego premie, choćby 2%. Jeżeli ustawodawca daje mi możliwość odzyskania 15% vatu, to ja wolę z tego skorzystać.

dziękuje bardzo za poparcie mojej teori! Sama bym lepiej tego nie ujęła!! :)))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do informatyków (ew. znających się na drukarkach)

mam mały problem ze swoją drukarką: drukuje mi pieknie, natomiast nie widzi komputer urządzenia gdy chcę skanować - gdzie tkwi błąd? czy na nowo przeinstalować drukarkę, bo póki co latam i przynoszę i podłączam drugą drukarkę ale ileż tak można a i dla zeskanowania jednego dokumentu to trochę dużo zachodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...