Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

Móili też o kłopotach z kolektorami podczas wakacji gdy wyjeżdżamy z domu i nie ma odbioru ciepłej wody, podobno są zalecenia przez sprzedawców o tym że trzeba kolektory osłaniać od słońca? - bo system może się uszkodzić. Macie w tym zakresie jakieś doświadczenia?

Przeprasza za takie pytanie ale sam się jużmaksymalnie zakręciłem. :o

 

A mówili jakie konkretnie uszkodzenia mogą się wydarzyć? Podejrzewam, że chodzi o ciśnienie w instalacji, ale nie wierzę, żeby nie było do tego regulatorów.

 

pozdrawiam,

zółwik

w instalacji solarnej masz normalne naczynie wzbiorcze i automatyczny odpowietrznik, który robi za zawór bezpieczeństwa - na pewno nie kwestia ciśnienia... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

w instalacji solarnej masz normalne naczynie wzbiorcze i automatyczny odpowietrznik, który robi za zawór bezpieczeństwa - na pewno nie kwestia ciśnienia... :roll:

 

Aż zagooglałem odrobinkę i znalazłem, że przy dużym nasłonecznieniu i braku odbioru ciepła to właśnie wysokie ciśnienie i pośrednio ubytki czynnika chłodzącego mogą być problemem: http://www.vzis.eu/kolektorysloneczne.html. Oczywiście na tej samej stronie podane jest rozwiązanie trochę mniej kłopotliwe niż latanie z plandeką czy innym kocykiem po dachu. Tak więc, jak pisała nigri, strachy na lachy ;)

 

pozdrawiam,

żółwik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej bajki.

Czy jest jakiś przepis określający czas od zgłoszenia zakończenia budowy do ujawnienia budynku w sądzie?

najprawdopodobniej termin "do" ujawnienia budynku masz zapisany w umowie kredytowej a może w aneksie. I nie dotrzymanie terminu może oznaczać aneksik, który najprawdopodobniej masz płatny.

 

A jak już ujawnisz budynek i otrzymasz zawiadomienie o ujawnieniu to grzecznie pojedziesz do sądu jeszcze raz i grzecznie poprosisz o wypis z KW i dopiero jak to dostaniesz to zawieziesz grzecznie do banku :D

 

Ujawnienie budynku skutkuje przesłaniem do gminy informacji, że taki to a taki budynek o takiej powierzchni został ujawniony. Jeżeli będą różnice pomiędzy tym pismem a tym co zadeklarowałeś wcześniej do podatku to dostaniesz telefon, zrobisz korektę, odeślesz faxem lub zawieziesz osobiście, dostaniesz korektę podatku i odsapniesz. Mniej więcej tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej bajki.

Czy jest jakiś przepis określający czas od zgłoszenia zakończenia budowy do ujawnienia budynku w sądzie?

najprawdopodobniej termin "do" ujawnienia budynku masz zapisany w umowie kredytowej a może w aneksie. I nie dotrzymanie terminu może oznaczać aneksik, który najprawdopodobniej masz płatny.

 

A jak już ujawnisz budynek i otrzymasz zawiadomienie o ujawnieniu to grzecznie pojedziesz do sądu jeszcze raz i grzecznie poprosisz o wypis z KW i dopiero jak to dostaniesz to zawieziesz grzecznie do banku :D

 

Ujawnienie budynku skutkuje przesłaniem do gminy informacji, że taki to a taki budynek o takiej powierzchni został ujawniony. Jeżeli będą różnice pomiędzy tym pismem a tym co zadeklarowałeś wcześniej do podatku to dostaniesz telefon, zrobisz korektę, odeślesz faxem lub zawieziesz osobiście, dostaniesz korektę podatku i odsapniesz. Mniej więcej tak to wygląda.

 

...podatku powiadasz...? Hm... ;)

W umowie mam : na ukończenie budowy : 3 lata (czyli jeszcze rok), na ujawnienie budynku 5 lat, czyli jeszcze 3 lata...

Dzięki za wykładnię :) Mistrzu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

 

kiedyś poleciłam fachowca Przemka Rucińskiego - wszyscy są zadowoleni.

Teraz polecam mistrza glazurnika.....nie można się powstydzić.

Jest ze Świnoujścia,ale jeśli będzie miał gdzie spać to bez problemu pracuje.

gdyby ktoś szukał telefon podam na pw.

 

Gdzieś na forum już było na temat p. Rucińskiego ale nie pamiętam; czym się zajmuje?

 

meble kuchenne i nie tylko kuchenne

a pozatym mam dobrą firmę ogolnobudowlaną, gdyby ktoś potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

 

kiedyś poleciłam fachowca Przemka Rucińskiego - wszyscy są zadowoleni.

Teraz polecam mistrza glazurnika.....nie można się powstydzić.

Jest ze Świnoujścia,ale jeśli będzie miał gdzie spać to bez problemu pracuje.

gdyby ktoś szukał telefon podam na pw.

 

Gdzieś na forum już było na temat p. Rucińskiego ale nie pamiętam; czym się zajmuje?

 

meble kuchenne i nie tylko kuchenne

a pozatym mam dobrą firmę ogolnobudowlaną, gdyby ktoś potrzebował.

 

Wpisuję więc p. R. do notesu. A jeżeli ta firma robi też wykończeniówkę to poproszę namiary na pv.

Jeszcze jedno - szukam dobrych i niekoniecznie drogich schodziarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słówko w kwestii zajęcia pasa drogowego w celu wykonania przyłącza wodociągowego. Przyszło mi własnoręcznie sporządzić mini projekcik sposobu zabezpieczenia i oznakowania robót jako załącznik do wniosku do gminy - śliczny rysuneczek - trzy znaki drogowe w szczerym polu :wink: - nikt tu o tym nie wspominał - czy akurat tylko na mnie padło, tak losowo? :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy mogłabym prosić o informacje jakie macie oferty cenowe na sufity podwieszane oraz zabudowę skosów poddasza płytą g-k?

Ja mam na razie jedną ofertę: sufity 45-55zł/m2 w zależności od skomplikowania, skosy ok 60zł/m2. Czy to są normalne ceny?

 

Pozdrawiam,

Kasia

Nie prościej dogadać się na całość? Skosy, zagięcia, listwy...szmery, bajery...

Tyle i tyle za całość i po sprawie. A jak Ci się zechce zrobić jakiś bajer pod oświetlenie, to doliczą ile zechcą?...Zaokrąglasz w dół i po sprawie. Roboty dzisiaj mało, robotnicy idą na różne układy! Trzeba walczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słówko w kwestii zajęcia pasa drogowego w celu wykonania przyłącza wodociągowego. Przyszło mi własnoręcznie sporządzić mini projekcik sposobu zabezpieczenia i oznakowania robót jako załącznik do wniosku do gminy - śliczny rysuneczek - trzy znaki drogowe w szczerym polu :wink: - nikt tu o tym nie wspominał - czy akurat tylko na mnie padło, tak losowo? :(

 

też tak miałem. musiałem wykonać rysunek jak zabezpieczę teren z małym opisem słownym. Co prawda znaków pionowych nie stawiałem, ale opasałem zajęty pas śliczną, radośnie furkoczącą na wietrze, taśmą w kolorach narodowych.

 

pozdrówka,

żółwik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt gotowy :D pora na szczególowy kosztorys. Możecie polecić jakiegoś kosztorysanta?

Najlepszym kosztorysantem jest życie :)

Przestudiuj to forum, będziesz wiedział co i jak. Potem znajdź firmę, która będzie Ci budować, oni życie wyprostują i zrobią kosztorys wstępny. Dodaj ok 30% i masz kosztorys. Wykończewniówki skosztorysować się raczej nie da dokładnie. Więc, jak ustaliliśmy nie dawno na forum. Metr kw. to na dzisiaj ok 3,500 zł.

Szczegóły do banku i tak musisz sam rozpisać, ktoś to musi potwierdzić i tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt gotowy :D pora na szczególowy kosztorys. Możecie polecić jakiegoś kosztorysanta?

Najlepszym kosztorysantem jest życie :)

Przestudiuj to forum, będziesz wiedział co i jak. Potem znajdź firmę, która będzie Ci budować, oni życie wyprostują i zrobią kosztorys wstępny. Dodaj ok 30% i masz kosztorys. Wykończewniówki skosztorysować się raczej nie da dokładnie. Więc, jak ustaliliśmy nie dawno na forum. Metr kw. to na dzisiaj ok 3,500 zł.

Szczegóły do banku i tak musisz sam rozpisać, ktoś to musi potwierdzić i tyle....

 

Zdawać się tylko na kosztorys wykonawcy nie zamierzam. Ot mam taki nieufny charakter :D a im więcej "studiuję" tym bardziej się dowiaduję ilu rzeczy nie wiem :wink: Wykończeniówka to osobna bajka i rozpiętości mogą być duże. Więc ponowie pytanie jakieś namiary na kosztorysanta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej bajki.

Czy jest jakiś przepis określający czas od zgłoszenia zakończenia budowy do ujawnienia budynku w sądzie?

najprawdopodobniej termin "do" ujawnienia budynku masz zapisany w umowie kredytowej a może w aneksie. I nie dotrzymanie terminu może oznaczać aneksik, który najprawdopodobniej masz płatny.

 

A jak już ujawnisz budynek i otrzymasz zawiadomienie o ujawnieniu to grzecznie pojedziesz do sądu jeszcze raz i grzecznie poprosisz o wypis z KW i dopiero jak to dostaniesz to zawieziesz grzecznie do banku :D

 

Ujawnienie budynku skutkuje przesłaniem do gminy informacji, że taki to a taki budynek o takiej powierzchni został ujawniony. Jeżeli będą różnice pomiędzy tym pismem a tym co zadeklarowałeś wcześniej do podatku to dostaniesz telefon, zrobisz korektę, odeślesz faxem lub zawieziesz osobiście, dostaniesz korektę podatku i odsapniesz. Mniej więcej tak to wygląda.

 

...podatku powiadasz...? Hm... ;)

W umowie mam : na ukończenie budowy : 3 lata (czyli jeszcze rok), na ujawnienie budynku 5 lat, czyli jeszcze 3 lata...

Dzięki za wykładnię :) Mistrzu ;)

 

Właśnie rozmawiałem z Panią z banku. Okazuje się, że nie mam w umowie nic o ujawnieniu budynku w sądzie. Tak myślałem, bo nie mogłem tego znaleźć w umowie... Czyli, że nie muszę się śpieszyć? Generalnie jest mi wszystko jedno. Ale ciekawi mnie, czy jest jakiś przepis określający ten okres...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt gotowy :D pora na szczególowy kosztorys. Możecie polecić jakiegoś kosztorysanta?

Najlepszym kosztorysantem jest życie :)

Przestudiuj to forum, będziesz wiedział co i jak. Potem znajdź firmę, która będzie Ci budować, oni życie wyprostują i zrobią kosztorys wstępny. Dodaj ok 30% i masz kosztorys. Wykończewniówki skosztorysować się raczej nie da dokładnie. Więc, jak ustaliliśmy nie dawno na forum. Metr kw. to na dzisiaj ok 3,500 zł.

Szczegóły do banku i tak musisz sam rozpisać, ktoś to musi potwierdzić i tyle....

 

Zdawać się tylko na kosztorys wykonawcy nie zamierzam. Ot mam taki nieufny charakter :D a im więcej "studiuję" tym bardziej się dowiaduję ilu rzeczy nie wiem :wink: Wykończeniówka to osobna bajka i rozpiętości mogą być duże. Więc ponowie pytanie jakieś namiary na kosztorysanta?

 

kosztorys to koszt ok. 1500 zł podobnie jak Ty miałem zamiar skorzystać z kosztorysanta ale znajomy kosztorysant - branżowiec i kilku znajomych krórzy się budowali odwiodło mnie od wyrzucenia tych pieniędzy w sumie w błoto.

Wybrałem kilka firm podrzuciłem im swój projekt (projekt indywidualny) i zebrałem w sumie 6 ofert na budowę budynku w stanie surowym otwartym. Prosiłem o dość dokładne rozpisanie poszczególnych etapów i na podstawie tego można było porównać oferty i wyłonić wykonawców o których jeszcze dodatkowo trzeba było zsięgnąć języka - i tu bardzo przydatne jest forum. Na tej podstawie wybrałem wykonawcę - zdecydowałem się na rozwiązanie jego materiał i robota - ja nie miałem czasu na dopilnowanie tego co się dzieje na budowie. A pilnowanie powierzonego materiału nie wchodziło w rachubę! Moim zdaniem te pieniądze lepiej dołożyć do dobrego kierownika budowy - który powinien stać po twojej stronie i być twoim doradcą który odpowiednio przypilnuje budowę w Twoim imieniu.

A tak na marginesie u mnie na budowie już się dzieje i kończą ścianki fundamentowe, w przyszłym tygodniu leją beton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Moim zdaniem te pieniądze lepiej dołożyć do dobrego kierownika budowy - który powinien stać po twojej stronie i być twoim doradcą który odpowiednio przypilnuje budowę w Twoim imieniu.

Dokładnie tak. Kosztorysant może sobie wyliczyć średnią. Ty kupując materiał, jakikolwiek, w każdym punkcie dostaniesz inną cenę, inny rabat itd. Firmy budujące mają inne rabaty. Często biorąc firmę z materiałem, efekt jest taki, ze robią oni za podobne pieniądze (jak Ci, którzy sami za wszystkim latają).Rabaty i vat. Komfort jest taki, że nie musisz za wszystkim biegać i nie musisz się martwić, że Ci ktoś, coś zawinie na budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...