Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

Wiem, ale one są raczej dla mnie ze drogie. Ja tylko mówię że ten Vitodens 222 ma dla mnie za mały zasobnik.

 

Gdzieś już na forum ktoś liczył że aby kocioł dawał w przepływowo 15l/min to musi mieć jakieś 40kW a jak ma polowę to bedzie dawał jakieś 7-8 l/min i tego sie nie przeskoczy.

Rozwiązaniem jest tylko duży zasobnik, tak aby z starczyło na napełnienie wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

bedi

ale ten granit na podjazd kosztuje 250 zł za tone z tej tony wychodzi 7 m2... nie wiem ile kosztuje taka kostka betonowa...

 

tani nie bardzo, jesionowa klepke widzialam kolo castoramy jets tam taki domek z boku drewniany i babka ma tam piekne podłogi, ale nie wiem co znaczy tanio....z tego co pamietam kosztuje ta klepka cos kolo 70 zł/m2 klon kanadyjski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie...czyli kondensacyjny to sila rzeczy jest TURBO.

Teska,ale z tym 222 to chyba nie calkiem tak po podgrzewacz jest osobno i zasobnik jest osobno.Mam taki plik pdf z przekrojem -moge zapodac.

bedi a dlaczego taki wielgasny zasobnik potrzebny-basen napelniasz,przeciez te 86 to na poczatek jak odkrecasz,cisnienie spada w cieplej i uruchamia sie palnik i dziala juz przeplywowy a ten ma wystarczajaca wydajnosc z tego co wiem zeby szoku termicznego nie dostac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rekuperatora i dgp...

dgp to nawiew powietrza ogrzanego cieplem z kominka,ale to tez mechanicznie wymuszone mozna.dodac do tego wywiewowa instalke i masz wentylacje.Prawie jak w rekuperacji tyle,ze tutaj zrodlem ciepla do ogrzania powietrza jest...cieple powietrze,ktore wywiewamy z domku.Prawda?Tak czy siak jak rekuperacja to nie dgp i na odwrot-za duzo tego dobrego i to kosztuje.Nie mowie zeby oszczedzac na wszystkim,ale kominek to bardzo przyjemne jest i nie bardzo sie orientuje ale sama istalacja rekuperatora z nim w roli glownej jest drozsza od dgp.Kominka nie wliczam bo i tak jest,czyz nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karol_a,

Typowa wanna to około 200l, a ja mam 2 łazienki i dużo miejsca w pom gosp.

Wydajność przepływowa kotła - patrz mój post wyżej.

 

Ja mam juz rekuperator (koszt całości to jakieś 10 tys - centralka, kanały, robocizna) a kominek będę miał w salonie bez DGP. Planuję, że jak podgrzeje się powietrze w salonie to przez wyciąg w kuchni ogrzeje ono powietrze nawiewane, i w ten sposób wtórnie rozprowadzę to ciepło.

Oczywiście nie będzie to tak sprawne jak DGP, ale ja nie planuję grzania kominkiem na okrągło.

 

Jeżeli zrobisz jak piszesz, to i tak będziesz musiał mieć wentylacje grawitacyjną (koszt), no i będzie to działało tylko jak będziesz grzał kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera,a mi sie tak podobal ten pomysl z kominkiem...Zartowalem :wink: .

teska a jak u Ciebie z kosztami DGP?Powiedz cos na moja obrone.... :D

Ale ja sie dalej upieram,ze nawet jak wanne od razu zapelniasz calutka to te 85 ciepluchnej Ci zleci....ale zanim zleci to sie kociolek wlaczy i reszte Ci dochula.Poza tym i tak nie wrzucisz nigdzie 200 litrow wody w minute czy dwie...czhyba ze masz z 500l goracej i rure jak komin Batorego :wink:

Nie neguje Twojego rozwiazania,byc moze jest lepsze od tego,ktore ja sobie pierwotnie wymyslilem...Tyle,ze ja jeszcze dojrzewam z decyzjami i bede sie bacznie rozgladal,a Tobie dziekuje,bo na pewno blizej sie jeszcze przyjze rekuperatorom.I tak musze usiasc z kalkulatorem i przekrecic kilka liczb...Na to nie ma rady.A takie dyskusje rozwijaja synapsy i o to chodzi.Ciesze sie,ze panuje tutaj spokoj i uprzejmosc,bo w innych tematach to ludzie sa gotowi sobie skoczyc do gardel...Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie spojrzalam, o ktorej karol_a wyslal ostatniego posta. to problemy ze snem spowodowane zwarciem na synapsach, neuroprzekazniki szlak trafil, czy ciężka praca??

 

 

a tak wogole to dzien dobry wszystkim do samego rana- zgodnie z prognozami za oknem deszcz i 22stopnie :wink: rzeczywiscie totalne oziebienie. buziaczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol_a

 

czemu mamy sobie skakac do gardeł?? kazdy mowi co chce miec i jest ok...Bedi chce rekuperato...ja nie chce , bo mam zdanko na temat tego urzadzenia , ja chce DGP Bedi nie chce...i jest , kazdy posłucha co kto ma do powiedzenia i tak robi swoje.. :lol:

 

Ja robie dgp - cały koszt łacznie z obudowa ( obudowe zobacz w dzienniku zielonej ) mam tylko nie z kastylionu a z marmuru..

Kominek znaczy wkład to koszt 4 tys wklad na 99% supra temporis d na grzanie ciagłe ..całosc na gotowo to 10 tyś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedi

 

kostka jak kostka ogólnie mozna nazwac je równymi ,a le nie uzydkasz typowo powierzchni jak z polbruku.

Mysle ze na taras sie nadaje , taka szaro-czrna kostka po deszczu i wsłoncu wyglada pięknie...

aha jeszcze jest kostka rózowa , ale ona kosztowała cos 500-600 zł za tone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyborów to się zgadazm, w budownictwie nie ma technologii w 100% złych i w 100% dobrych (może poza technologią szkieletu drewnianego, która jest tragiczna). Wszystko zależy od potrzeb, warunków, upodobań i możliwości finansowych.

 

Karol_a, ja rekuperator założyłem już na etapie projektu (tak samo jak kocioł turbo) nie mam więc wentylacji grawitacyjnej, a jedyny komin jaki posiadam to komin do kominka.

 

Rekuperator mam z 2 powodów

1. w domu parterowym przy wentylacji grawitacyjnej kanały wentylacyjne są w miarę krótkie, więc nie mają dobrego ciągu

2. Zimą będę miał świeże powietrze o temp 16 - 18 C, i nie muszę się martwić o skraplanie wody na oknach, czy montowanie jakiś nawiewników sterowanych higroskopowo

Wadą jest oczywiście to że to jest kolejne urządzenie w domu wymagające przeglądów, wymiany filtrów, ewentualnych napraw.

Z drugiej strony ktoś wyliczył, że koszty eksploatacyjne bilansują się z oszczędnościami na wymienniku krzyżowym (ograniczenie strat ciepła na wentylację).

 

Teska, dzięki za namiar na ten kamień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,ha,ha Bikosa ja rzeczywiscie pracuje ale w zgola odmiennej strefie czasowej i na dodatek w nocy...Jestem 6 godzin do przodu...Czekalem kiedy ktos sie zapyta :D

Czyli Teska kominek i dgp jest tansza alternatywa od rekuperacji bo dyszka z kominkiem,a u rekuperantow( :D ) samo urzadzenie plus instalacja tez dycha-dolozyc kominek i fiu,fiu...

Bedi to mnie uspokoiles ,bo ja domek z zamieszkalym poddaszem chcem miec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...