Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich

Bodek widzę że Twoja cierpliwość jest wystawiana na wielką próbę :wink:

 

Mam pytanie:

Czy energetyka może dać mi warunki na przyłącze, które wykonały osoby prywatne ale jeszcze go nie oddały energetyce?czy daje warunki tylko wtedy kiedy jest właścicielem?

Nie wiem może to głupie pytania ale mam taki problem, sama robię projekt przyłącza i muszę uzyskać zgodę wszystkich przez których teren będzie ono przebiegało w moim przypadku ok 15 osób, problem taki że te osoby same ciągnęły sieć, stawiały trafo pod które wykupiły grunt, najprawdopodobniej przekazały to energetyce ale wiem że mogą chceć jakiejś rekompensaty. Jak myślicie czy mogą tego wymagać skoro nie są już właściecielami i najprawdopodobniej wyraziły zgodę na rozbudowę sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cosik wczoraj mi sieę nie wysłało to co napisałam więc uparcie dzisiaj drąże...tak więc,czekamy na pozwolenie na budowę,w tzw.międzyczasie szukamy ekipy do wyk.stanu sur., przwinęło się już kilka wycen, dziwnie nie odbiegających cenowo od siebie , za robocizne,....trochę drogo....1.Może macie jakąś ekipke do polecenia, ile Wy płaciliście za stan sur.,domek tak z 150m2 parter z uż.poddaszem...Liczę na podpowiedzi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy energetyka może dać mi warunki na przyłącze, które wykonały osoby prywatne ale jeszcze go nie oddały energetyce?czy daje warunki tylko wtedy kiedy jest właścicielem?

Nie wiem może to głupie pytania ale mam taki problem, sama robię projekt przyłącza i muszę uzyskać zgodę wszystkich przez których teren będzie ono przebiegało w moim przypadku ok 15 osób, problem taki że te osoby same ciągnęły sieć, stawiały trafo pod które wykupiły grunt, najprawdopodobniej przekazały to energetyce ale wiem że mogą chceć jakiejś rekompensaty. Jak myślicie czy mogą tego wymagać skoro nie są już właściecielami i najprawdopodobniej wyraziły zgodę na rozbudowę sieci?

 

1. MUSI DAĆ WARUNKI - nie ważne kogo przyłącze, jeżeli masz prawo do działki warunki wyda. najwyżej w warunkach będzie, że:

- należy wykonać przyłączenie do istniejącego,

- czekać aż przekażą

- lub zrobić swoje do wskazanego punktu

 

2. jeżeli przekazały - to, wg nowego prawa energetycznego - wcześniej, na etapie budowy dostały jakąś rekompensatę (np. kabel), sieć jest własnością energetyki i nie mogą żądać już nic od ciebie prawdopodobnie (piszę prawdopodobnie, bo u mnie stawialiśmy sieć sami w komitecie, bez rekompensat i mamy zapisy, że każda nowa osoba musi wnieść do komitetu opłatę - jak to, w praktyce nie wiem).

 

3. przekazanie powinno być zrobione na podst. umowy kompensacyjnej (czyli oni przekazują nieodpłatnie, a nie płacą za przyłączenie, konserwację etc).

 

4. niestety, jeżeli się uprą, a było robione pod starymi przepisami, mogą żądać opłat np. od energetyki. jest dużo takich przypadków, w konsekwencji energetyka coś im zwraca.

 

5. teraz jest ta sprawa uregulowana - już na etapie projektowania, podpisuje się oświadczenie o nieodpłatnym, ograniczonym prawie energetyki do gruntu (droga przy której leci złącze) i możliwości przyłączania nowych, konserwacji sieci etc.

 

ufff

nie martw się na zapas - wystąp o warunki - tam będzie czarno na białym, co cię czeka

a ja trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czupurek

ja warunki już mam, nawet umowę mam podpisaną. Energetyka ma pociągnąć kabel do ZK na mojej działce właśnie od ZK położonej na drodze która ma ok. 15 współwłaścicieli. Oni to robili na starych zasadach ale nie wiem czy dostali jakąś rekompensatę i na jakich zasadach to zdali. W warunkach jest napisane, wykonać przyłączenie do istniejącego.

W umowie określono że mamy wykonać projekt, dec. o pozwoleniu na budowę no i uzyskać zgodę włlascicieli gruntów przez które będzie przebiegało przyłącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z twojego postu zrozumiałam, ze dopiero zaczynasz.

 

jeżeli zdali sieć - to zdali i już. teraz razem z trafo jest własnością energetyki i nie mogą żądać opłat za przyłączenie.

 

inna sprawa to ta droga - jeżeli są współwłaściciele to, musisz uzyskać zgodę na prace w ich ziemi. a z tym bywa różnie na zasadzie "życzliwości" sąsiedzkiej (a co mi będzie ryła w MOJEJ ziemi - niech płaci) ale myślę, że się dogadasz (też chyba jesteś współwłaścicielem?).

sprawdź, czy napewno droga nie została przekazana gminie (u nas była nasza i przekazaliśmy żeby jej nie musieć utrzymywać i jak robiłam wcinkę gazu to, pytałam o zgodę gminę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czupurek , tak dopiero zaczynam.

Współwłaścicielem drogi nie jestem :-? mam dostęp do działki z innej drogi. Droga na pewno nie jest przekazana gminie, jest ich wspówłasnością. Rycie w drodze praktycznie będzie się odbywało na jakimś 20 metrowym odcinku i ci najbardziej zainteresowani nie robili problemu ale zgodnie z przepisami zgody muszą udzielic wszyscy.

Chyba jutro wezmę ze sobą umowę i zadzwonię do energytyki i może ustalę na jakich warunkach to przekazali i czy mają jakieś prawo egzekwowania opłat ode mnie.

Aha, 5 podpisów już mam ale ostrzegano mnie że moge mieć problem z innymi osobami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...