Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piec co


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli już wątek zszedł na zasobniki to i ja spytam. Zdecydowałem się na piec Junkersa ale oczywiście nie na zasobnik tego producenta bo 120-litrowy kosztuje prawie tyle, co piec (3500 zł!). Chciałem jakis tani, np. Biawaru za tysiąc kilkaset ale w hurtowni bardzo polecano mi ponoć świetny zasobink ACV za ok. 2500 zł. Dokładnie najmniejszy zasobnik z serii HL - HL 100 (pojemność 105/75 l), współpracujący z każdym typem kotła. W opinii hurtownika - lepszy i trwalszy od junkersowskiego bo oparty nie na wężownicy tylko na pracy "naczynie w naczyniu".

 

Czy to prawda, że odpowiada on mniej więcej 120-litrowemu zasobnikowi wężownicowemu (z grubsza widać, że wydatek ciepłej wody jest podobny)? I czy on faktycznie taki dobry - ponoć nie osadza się na nim kamień i nie powstaje Legionella (bo ma wyższą temperaturę pracy niż przy wężownicy)? Wszelkie info tutaj:

 

http://www.acv.pl/wymienniki.htm

http://www.acv.pl/hl.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legionellę skutecznie niszczy temperatura. Co do zasobników to powinno sie raz w tygodniu wygrzewać je do np. 80 st. C przez kilka godzin co ma uniemożliwiać rozwój bakterii. Nie jest prawda że zasobniki płaszczowe można wygrzewać do wyższej temperatury niż zasobniki wężownicowe, to chwyt reklamowy. Zasobnik płaszczowy ma wieksza powierzchnie oddawania ciepła i podgrzewa troszke szybciej, ale jest dwa razy droższy!!!. Generalnie nie powinno się podgrzewac wody powyżej 60 st. C z uwagi na zwiększone wytrącanie sie kamienia kotłowego. Musisz pamę tać że woda w wężownicy która podgrzewa c.w.u. ma zawsze wyższą temperaturę i jest ona zreguły maksymalna temperaturą na kotle ( w czasie podgrzewu) i takiej samej temperatury będzie ona w zasobniku płaszczowym jak i wężownicowym.

W każdym z ttych zasobników osadza się kamień kotłowy.

Innym typem jest zasobnik warstwowy, ale niebędę mieszał bo nie w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście mi doradzili - poszukuję kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem około 130litrów, z cyrkulacją cw. ,grzejniki płytowe plus w łazienkach wodna podłogówka. Piec zwykły, z otwartą komorą spalania, wiszący. Będę wdzięczna za odpowiedź. Do ogrzania około 190m2, może kiedyś 225m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestaw vaillant VU ATMOmax PLUS 242+zasobnik VIH 120 cena katalogowa netto7175 +grupa bezpieczenstwa 293 netto

a zestaw VU ATMOmax PLUS 24+zasobnik VIH 150 7495zlnetto +ta sama grupa bezpieczenstwa pogodowka 410s 737 netto grzejniki brugmany,rura miedz hutmen alboalupex z wawinu lub uponor lub herz pompa cyrkulacyjna grundfos o rabatach kiedy indziej[prywatnie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazówka na małą powierzchnie to tylko Vitopend 100 WHE z zasobnikiem(mieszkanie 2-funk. WHO) ,przy większych powierzchniach (ponad 150 m2 )żeliwniak (np.Vitogas 100) , a jesli chodzi o olejówki to Vitorond (pamiętać o podmieszaniu wody powrotnej) oraz nizawodny i niezniszczalny Vitola.

Aha. Calorondów(takich biało czarnych) już nie ma w produkcji-sa za to prawie takie same Vitorondy.

To tak z niższej półki cenowej-droższe to wersje 200 i 300 ale wtedy trza się za portfel trzymać.

Co do pogodówki to zależy od modelu sterowania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IZAPIOTEK Też kiedyś bardzo poważnie zastanawiałem się nad Urlichem, ale jednak powiedziałem nie. Za dużo było negatywnych opinii. Szukałem czegokolwiek w internecie, i kocioł ten ani nie jest niemiecki, ani japonski. Jest koreański. Wiem, to nie znaczy, że musi być od razu do....... Mam samochód koreański i wcale nie narzekam...ale jednak tu było za duże kiepskich opinii i tekstów typu.....że go sobie można.....

 

Potem zastanawiałem się nad łódzką Fakorą. Mają taki nowy kociołek (tzn. w nowych ciuszkach), ale na niekorzyść przeważyło to, że firma ma poważne problemy finansowe i już kilka razy odłączali im prąd.

 

Koniec końcem wybrałem Ferroliego...i jak przeczytasz posty powyżej, jakoś strasznie na niego nie narzekają. Ja też tego nie robię. Kupiłem osłonę wyciszającą palnik i nie jest już taki głośny. Sprawność ma koło 92-93%. Nie ma pogodówki, ale podobno do niewielkich domów to nie ma za bardzo sensu, bo bardzo dłogo się zwraca...chociaż tu mogę sięmylić. Ja instalowałem jeszcze kominek z płaszczem, więc stwierdziłem, że kocioł nie musi być jakiś niesamowity. Ważne, żeby spełniał swoją funkcję i nie był jakiś znacząco droższy w eksploatacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...