Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cubus2

Recommended Posts

Oczywiście, ale jak już się pierwszy wsad spali i zostanie żar to dołożenie paliwa spowoduje standardowe spalanie od dołu. Spalanie od góry jest możliwe tylko przy pierwszym załadunku ...
Palenie drewnem to proces złożony, różnorodny i zależny od wielu czynników. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że coś jest niemożliwe, w odniesieniu do wielu zmiennych zjawisk towarzyszących temu zjawisku. Mimo badań, nadal dowiadujemy się wielu nowych informacji, na temat właściwości i autonomii palenia drewnem. Dzięki tej wiedzy, umiemy coraz lepiej wykorzystywać to ekologiczne paliwo.

 

A teraz w skrócie. Trzeba dłużej odczekać po wygaszeniu. Mając palenisko z cienkimi chociaż ściankami szamotowymi, można poczekać jeszcze dłużej, bez wyziębiania domu. Im więcej akumulacji, tym większy komfort. Czasem po podpaleniu od góry, zaczyna gazować drewno od dołu i po chwili pojawia się płomień również tam...Generalnie to nie jest problem, ale szybciej się spali...W kiepskich urządzeniach, to zwykle poważny problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oczywiście, ale jak już się pierwszy wsad spali i zostanie żar to dołożenie paliwa spowoduje standardowe spalanie od dołu. Spalanie od góry jest możliwe tylko przy pierwszym załadunku ...
Palenie drewnem to proces złożony, różnorodny i zależny od wielu czynników. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że coś jest niemożliwe, w odniesieniu do wielu zmiennych zjawisk towarzyszących temu zjawisku. Mimo badań prowadzonych od lat (głównie w Niemczech), nadal dowiadujemy się wielu nowych informacji, na temat właściwości i autonomii palenia drewnem. Pojawiają się nowe sposoby palenia i nowe materiały, których możemy użyć do konstrukcji spalarek drewna... Dzięki tej wiedzy, umiemy coraz lepiej wykorzystywać to ekologiczne paliwo.

 

A teraz w skrócie. Trzeba dłużej odczekać po wygaszeniu. W urządzeniach z blach czy żeliwa, palenisko szybko stygnie. Mając palenisko z cienkimi chociaż ściankami szamotowymi, trzeba poczekać dłużej. Im więcej akumulacji, tym dłużej czekamy, ale też mamy większy komfort związany z utrzymaniem ciepłoty. Czasem po podpaleniu od góry, zaczyna gazować drewno od dołu i po chwili pojawia się płomień również tam...Generalnie to nie jest problem, ale szybciej się spali...W kiepskich urządzeniach, to zwykle poważny problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale jak już się pierwszy wsad spali i zostanie żar to dołożenie paliwa spowoduje standardowe spalanie od dołu. Spalanie od góry jest możliwe tylko przy pierwszym załadunku ...

 

 

To wspaniały przykład niezrozumienia tematu.

Przecież nie chodzi o to gdzie przykładasz ogień tylko jak jest wykonana cała komora spalania i jak przebiega proces spalania .

 

GÓRNE SPALANIE wynika z konstrukcji paleniska , podstawa to gdzie i w jakich ilościach dostaje się powietrze do spalania , gdzie następuje palenie a gdzie oddawanie ciepła , czy i gdzie wytworzony płomień się dopala itd.

 

Samo podpalania "od góry" w prostych spalarkach jedynie redukuje ilość ciemnego dymu przy rozpalaniu ....

Zaufaj zdunom którzy wymyślają [ tu niemożna użyć słowa projektują bo uprawnienia do projektowania mają podobno jedynie projektanci ..] i budują piece do spalania drewna , obliczając komory spalania i kanały ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Palenie drewnem to proces złożony, różnorodny i zależny od wielu czynników. "

 

bez przesady to chyba nie jest aż tak trudne :D pierwotni ludzie to juz potrafili :D

 

Nie no ok niektorzy rzeczywiscie nie potrafią zrobić nawet prostych rzeczy i palenie w kominku ich przerasta, niekórzy nie potrafią również dobrze zbudować kominka i przez cale zycie im sie dymi do mieszkania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
  • 2 years później...
I po zabiegu:) Płytki dookoła juz połozone, kratki założone, pozostały włączniki, ale to juz kosmetyka:)

Działa, grzeje i o to chodziło:)

[ATTACH=CONFIG]242412[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]242410[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]242411[/ATTACH]

 

Odświeżę temat...

 

Chciałbym taki kominek wykonać u siebie (z ciepłą obudową), tylko z cegły pełnowymiarowej (nie ciętej na pół). Mam kilka pytanek... Jak się sprawuje kominek? Nie pękają fugi? Jaka została użyta zaprawa do murowania zewnętrznej ściany, a jaka do szamotu?

 

Założyłem wątek dotyczący mojego kominka. Będę tam publikował kolejne etapy:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?361107-Obudowa-z-ceg%C5%82y-klinkierowej&p=7900636#post7900636

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat...

 

Chciałbym taki kominek wykonać u siebie (z ciepłą obudową), tylko z cegły pełnowymiarowej (nie ciętej na pół). Mam kilka pytanek... Jak się sprawuje kominek? Nie pękają fugi? Jaka została użyta zaprawa do murowania zewnętrznej ściany, a jaka do szamotu?

 

Założyłem wątek dotyczący mojego kominka. Będę tam publikował kolejne etapy:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?361107-Obudowa-z-ceg%C5%82y-klinkierowej&p=7900636#post7900636

 

Pozdrawiam...

Pełna cegła...a nawet jak popękają fugi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna cegła...a nawet jak popękają fugi?

 

No właśnie tak chciałbym zrobić, aby nie pękały... Teoria: szamot wewnątrz spowoduje zwiększenia bezwładności cieplnej i cegła nie będzie się tak bardzo nagrzewać, ale za to będzie powoli i długo oddawać ciepło (w mniejszych ilościach niż gdyby szamotu nie było). Czy ta teoria ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 3 zdjęciu widać, że "kominek" jest inny i twoje podłączenie do komina jest tego powodem. W tym ze zdjęcia, można hajcować bez problemu, stąd i szamot i obudowa z cegły mają uzasadnienie.

 

Dlaczego uważasz, że szamot + cegła nie sprawdzi się u mnie? Zdjęć ceglanych kominków z typowym wkładem jest mnóstwo w necie... Jakaś poprawna technologia do budowy ciepłej, ceglanej obudowy musi istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tu, w te klocki, ode mnie lepsi, ale mam wrażenie, że palenie w twoim wkładzie temperaturami jakie uzyskuje wkład na wspomnianych zdjęciach, to dwie różne historie. Twój spłonie, systemowy komin się rozsypie a tamten będzie spalał jak należy i w jego kominie będzie tylko ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tu, w te klocki, ode mnie lepsi, ale mam wrażenie, że palenie w twoim wkładzie temperaturami jakie uzyskuje wkład na wspomnianych zdjęciach, to dwie różne historie. Twój spłonie, systemowy komin się rozsypie a tamten będzie spalał jak należy i w jego kominie będzie tylko ciepło.

 

Ale nie chodzi o palenie takimi temperaturami. Nie mam zamiaru zrobić ze swojego kominka pieca hutniczego... Po prostu nie chcę robić zimnej obudowy z GK. Dlatego pomysł na cegłę klinkierową, która EWENTUALNIE będzie oddawać ciepło do salonu. Jeżeli będzie grzać gorzej od tamtego ze zdjęcia, to nic nie szkodzi... jednak zawsze coś tam odda ciepła przez obudowę. Jest tylko jeden problem: czy fuga będzie pękać i co zrobić, aby nie pękała (nawet kosztem ograniczenia oddawanego ciepła. Jednakże nie całkowicie, więc całkowita izolacja obudowy od wewnątrz nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...