Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HELP ME! Koszt ogrzewania olejem a gazem z butli.


Paweł...

Recommended Posts

 

Zatem nie strasz ludzi swoimi snami - a jeśli już takowe masz to proponuję je zachować tylko dla siebie. :x

 

Stary widze ze nerwy Ci puszczaja, ale Cie rozumie bo mnie tez sie to czasami zdarza.A tak na marginesie to mozesz sobie nawet rozpalic ognisko na srodku pkoju ,naprawde mnie to nie rusza :lol: Pa, ide spac moze znowu cos ciekawego mi sie przysni i nie omieszkam sie z Toba podzielic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 312
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sadze Jezier ze to raczej ja Tobie psuje chumor wiec mi jest przykro.

Wrocmy do faktow.

Po 1 kazdy widzi ze biorac pod uwage samo ogrzewanie koszt 1kWh z propanu jest nizszy niz Twoj na mieszanym pradzie.

Po 2 twierdzisz ze wystarcza II taryfa do CW na co ja sie nie zgadzam. Z prostych powodow. Zbiornik 160l w temp. 65C da ok. 2 wanien cieplej wody, potem poleci zimna. I nie musisz mi nic doradzac, ja mam zasobnik grzany kotlem ale tez posiadajacy grzalke elektryczna, ktora uruchamiam w II taryfie. I wiem to po sobie ze przy wiekszym zuzyciu CW sam prad nie wystarcza, kociol musi dogrzewac.

Po 3 gotowanie jest cala dobe i chyba ze malo gotujesz i nie podnosi Ci to sredniej ceny energii. Ja w kazdym razie ciesze sie gotujac wode w czajniku ze nie ciagne o 20 pradu za 40gr ale propan za duzo nizsza stawke.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze Jezier ze to raczej ja Tobie psuje chumor wiec mi jest przykro.

D.

 

Dave, Twoje posty raczej poprawiają humor, wiec sie nie obawiaj. To co wypisujesz już nie raz rozbawiało rzesze osób.

 

Spróbuj może wyobrazić sobie, że są ludzie ( i jest ich całkiem spora lizba), którzy nawet majć gaz ziemny nie uzywają go do gotowania, bo po pierwsze to żadna przyjemność, po drugie żadna oszczędność.

Ja mam średnią cenę kWh z uwzglednieniem wszystkich poborów na poziomie 23gr, więc średnio tyle płącę za prąd niezależnie do czego go używam.

 

W kwestii CWU. Wymyślasz Dave problemy ludziom i próbujesz wciskać, że nie da się ogrzewać wody wyłącznie w II taryfie. Po co to robisz nie wiem. Może właśnie by poprawiać innym humor. Ja wielokrotnie juz podawałem przykłąd swojego 60l zbiornika któy jest podgrzewany wyłącznie w II taryfie i póki co starcza dla 5 osobowej rodziny na cele sanitarne. Dla Ciebie jak rozumiem nie starczyłby ani zbiornik 300l, ani 500, "bo nie" Wiesz jeśli komuś zależy na tym by zabezpeiczyc się na jakieś wyjatkowo żadkie sytuacje większego poboru wody, to mozę wstawicsobie podgrzewacz przepływowowy który załączy się jeśli wody faktycznie zabraknie. Koszt eksploatacji pomijalny ( bo pewnie w drogiej taryfie załączy sięze dwa razy do roku) inwestycyjnie też do zrobienia za kilkaset zł. Moim zdaniem nie ma to większego sensu, ale może zaspokoi to Twoje wybujałe aspiracje co do bezwględnej konieczności posiadania CWU w każdej sytuacji.

 

Ja już nawet nie chcę pisać, że oczywiście dla Ciebie wszelkie koszty związane z eksploatacją ogrzewanai gazowego nie istnieją, bo jesteś na to zaimpregnowany lepiej niż kaczka na deszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Twoje posty KvM mnie w ogole nie ruszaja bo Ty jestes caly czas na etapie przygotowan do budowy wiec o ekspolatacji nie mozesz powiedziec nic. W dodatku Twoj zasobnik 60l podgrzewany do granic wytrzymalosci na 85C jest juz pewnie tak zakamieniony ze za chwile bedzie nadawal sie tylko na zlom i nie stanowi zadnego wzorca. Ja to WIEM ze zasobnika 120l nie da sie komfortowo uzytkowac w normalnych warunkach (temp. 60C) wylacznie w II taryfie. Jak ktos chce testowac brak komfortu na sobie droga wolna. Do Ciebie nie dociera ze cyrkulacja w domu to koniecznosc a to oznacza straty oraz to ze zasobnik w temp. 85C szybko sie wykonczy. Wiec testuj na sobie co chcesz. Dla mnie wiarygodnym partnerem do dyskusji jest Jezier ktory podaje wysokosc rzeczywistych kosztow eksploatacyjnych. A z nich wychodzi ze koszt 1kWh do celow grzewczych jest wyzszy w przypadku pradu. Jak ktos bardzo chce to moze wiec grzac propanem i miec CW w II taryfie skoro zapewni mu to komfort. W kazdym razie grzejac nie bedzie przeplacal. Dziwne ze proste liczby podane przez Jeziera do Ciebie nie trafiaja. Bo dla mnie 33gr > 29gr a nie na odwrot. A w 29gr z propanu ujete sa wszystkie koszty eksploatacyjne. Poki co jedyna osoba ogrzewajaca dom pradem na tym forum podala liczby swiadczace o tym ze propan jest tanszy. Innych poki co nie ma.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie proponuje zakończyć tą kłótnię. Myślę że nikt nikogo nie przekona a prawda i tak jest pośrodku. :)

 

Ja już podjęłem decyzję że położę instalację CO wodną, kaloryfery i piec gazowy z miejscem na kocioł elektryczny. Będę miał unwersalny system grzewczy - możliwość korzystania z wielu mediów jest chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

 

Ale mam pytanie do Ciebie Jezier - chcę podgrzewać prądem wodę CWU, i mam pytanie: ile KW szacunkowo zużywa miesięcznie 3 osobowa rodzina . I jaki zasobnik najlepiej założyć 80 czy 100ltr?

I jeszcze jedno; czy rozważałeś opłacalność kolektorów słonecznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAve mnóstwo osób podawało na forum swoje koszty ogrzewania prądem. Akurat cena Kwh u Jeziera jest jedną z najwyższych, ale jego stać na to by płacić tyle za 1 kWh, bo zużywa ich mało.

 

To jest ta różnica której Ty nie rozumiesz. Pomijając już fakt, że cena 29gr x propanu nie uwzględnia wszystkich kosztów i nie jest ceną uniwersalną (bo mocno zależy od zużycia i wacha się b. mocno)

Dodatkow różnica między nakładami inwestycyjnymi na ogrzewanie elektryczne i gazowe wynosi tyle, że można za te pieniadze zmniejszyć zużycie energii 2-3 krotne. Jakoś nie możesz tego faktu zaakceptować tak samo jak akceptujesz cenę 33gr za 1kWh.

Jeśli dobrze pamiętam to Jezier wydał tyle samo na dodatkowe docieplenie domu i na system grzewczy co Ty na samą instalację grzewczą.

 

Jeśli porównamy wyniki przy tych samych nakładach inwestycyjnych, to sory, ale nawet przy cenie prądu 50gr za 1kWh propan nie ma szans.

 

W kwestii wody wiele razy już pisałem, że nikomu nie sugeruję 60l zbiornika, jednak zbironik 300l będzie wystarczajacy praktycznie dla każdej rodziny. To że Ty masz zbiornik 120l nie znaczy, że każdy musi taki mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze KvM ze masz dostep do jakichs tajnych danych bo ja mimo wielokrotnych prosb o podanie kosztow eksploatacji ogrzewania na prad doczekalem sie tylko odpowiedzi Jeziera ? Moze wskazesz ta inna osobe, ktora podala swoje faktury za prad (w domu a nie w mieszkaniu) ? Cena 29gr uwzglednia wszystkie koszty, oczywiscie przy wiekszym zuzyciu jeszcze spadnie. Moje koszty inwestycyjne w CO podawalem - ok. 10tys jesli odejmie sie instalacje wodne, ktore i tak musza byc. Jezier wydal co najmniej tyle na zwiekszenie ocieplenia a i tak co roku traci 320zl (8000kWhx0,04gr), podejrzewam ze jak sie doliczy gotowanie to dojdzie do 400zl. A jakby dom mial wiekszy i/lub zimniejszy tracilby jeszcze wiecej. Dzieki super ociepleniu traci TYLKO 300-400zl rocznie. I to rzeczywiscie duzy sukces. Ale nie podniecajmy sie "tanim" pradem.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam pytanie do FREDY"ego i JĘDRZEJ'a ,w swoich postach pisaliście że można kupić podziemny zbiornik na gaz. Ile Waszym zdaniem powinien mieć pojemności taki zbiornik dla nowego małego domku ok. 110m.A teraz pytanie dla mnie najważniejsze GDZIE I ZA ILE mogę kupić taki zbiornik. To pytanie zadaję na tym forum już nie pierwszy raz ale nikt mi jeszcze nie odpowiedział. Może ktoś inny może mi pomóc, jeżeli coś wiecie to piszcie. Z góry dziękuję. POZDR.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dave, może dla Ciebie jest to trudne do uwierzenia, ale świat nie kręci się wokół twojego pępka... Jak chcesz się dowiedzieć o większej ilości przykałdów, to musisz się pofatygować i poczytać inne wątki. Ludzie nie mają chyba ochoty dyskutować o ogrzewaniu, które działa, jest niedrogie w eksploatacji i nie sprawia żadnych problemów.

 

W kwestii Domu Jeziera jak zwykle kłamiesz i pomijasz istotne fakty.

Tak się składa, że Jezier Wydał mniej na docieplenie domu i instalację grzewczą mniej niż Ty na samą instalację grzewczą. Co najmniej 2x zmniejszył zapotrzebowanie na energię. Rachunek wygląda więc tak 8MWHx0,33 kontra 16MWhx0,29. Jezier rocznie oszczędza więc co najmniej 2000zł.

W rzeczywistości znacznie więcej, ale użyłem liczb, które Ty w swojej łaskawości akceptujesz.

 

PORÓWNUJEMY RACHUNKI PRZY TAKICH SAMYCH NAKŁADACH INWESTYCYJNYCH.

 

 

Fakty są jednak takie, że cena29gr z propanu nie uwzględnia wszystkich kosztów, a przeciętna instalacja CO i gaz kosztuje 15-25 tys są to koszty podawane przez większość forumowiczów dla typowych domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM dyskutujmy o faktach a nie o swoim widzimisie. To ze nie umiesz wskazac innej osoby podajacej swoje rachunki za ogrzewanie pradem swiadczy przeciw temu sposobowi ogrzewania gdyz wiekszosc opiera sie na poboznych zyczeniach i teoretycznych kalkulacjach a nie na faktach. A fakty sa takie ze Jezier wpompowujac kase w docieplenie domu nie traci corocznie 800zl ale zaledwie 400. Nie powiem - jest to duzy sukces. Co do rachunkow przy tych samych nakladach - ja juz porownalem i place za CO mniej niz Jezier mimo wiekszego i zimniejszego domu. A 29gr jest cena realna uwzgledniajaca wszystkie koszty liczba zreszta pochodzi od osoby ogrzewajacej pradem a nie ode mnie. Co do takich samych nakladow to przy pewnej powierzchni, ok. 150m2 zadne naklady inwestycyjne w docieplenie nie zwroca sie przy ogrzewaniu pradem. Przy malych domach tak jak u Jeziera liczac dodatkowe 10m3 styropianu w scianach, 20m3 w podlodze i 20m3 w dachu otrzymuje sie 10tys wydanych na dodatkowe ocieplenie. Za tyle mozna wybudowac spokojnie CO na gaz (kociol 2tys, zbiornik 2tys, rury 2tys, grzejniki 4tys). A jak ktos sie uprze i zrobi tylko podlogowke to da 2tys na kociol i 2tys na rury i 2tys zbiornik, bedzie mial CO gazowe za 5tys ! To ze ktos robi CO za 20tys mnie nie wzrusza tak samo jak nie wzrusza mnie to ze ktos wydal 100tys na lazienke. Kazdy wydaje tyle ile chce, a ja w tym przypadku patrze na najtansze i najprostsze rozwiazania bo mowimy o kosztach i oszczedzaniu. Jak pokazalem mozna miec CO na gaz za 6tys a to sa koszty inwestycyjne porownywalne z pradem. A jak widac nawet przy supercieplym domu o 8MWh oszczednosci w stosunku do pradu beda 300-400 rocznie. Gra jest wiec warta swieczki. No chyba ze ktos ma przywiazanie emocjonalne do zrodla ciepla... Ja patrze na koszty i fakty a nie emocje. A poki co 33gr > 29gr.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poki co 33gr > 29gr.

 

D.

Czemu uważasz że cena 1kWH dla gazu jest 29groszy?

Według mnie jeśli kupisz teraz Propan Butan (1,34zł brutto) to wychodzi 20groszy przy uwzględnieniu zbiornika wykupionego na własność i użyciu kondensata ( niech będzie że ma 100% a nie 109% sprawności jak podają producenci).A jeszcze w lecie ceny gazu napewno spadną.

No chyba że się mylę to popraw mnie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam pytanie do FREDY"ego i JĘDRZEJ'a ,w swoich postach pisaliście że można kupić podziemny zbiornik na gaz. Ile Waszym zdaniem powinien mieć pojemności taki zbiornik dla nowego małego domku ok. 110m.A teraz pytanie dla mnie najważniejsze GDZIE I ZA ILE mogę kupić taki zbiornik. To pytanie zadaję na tym forum już nie pierwszy raz ale nikt mi jeszcze nie odpowiedział. Może ktoś inny może mi pomóc, jeżeli coś wiecie to piszcie. Z góry dziękuję. POZDR.

 

 

Musisz rozmawiać z przedstawicielami firm które dostarczają gaz. Napewno ma to w swojej ofercie Dragon czy Bałtyk - ale trzeba się troche potargowac. Myślę że napewno wystarczy dla ciebie zbiornik 2800litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzisz ze wystarcza II taryfa do CW na co ja sie nie zgadzam. Z prostych powodow. Zbiornik 160l w temp. 65C da ok. 2 wanien cieplej wody, potem poleci zimna. I nie musisz mi nic doradzac, ja mam zasobnik grzany kotlem ale tez posiadajacy grzalke elektryczna, ktora uruchamiam w II taryfie.

Ja nie mam zbiornika 160 l. Mam większy. Tak jak pisałem mam też inne potrzeby niż ty ale nie oznacza to, że mam zły komfort c.w.u. Mam taki jaki chciałem. Gdyby moje potrzeby ciepłej wody były dużo większe także nie byłoby problemu aby była ogrzewana tylko w nocy.

Gotowanie jest cala dobe i chyba ze malo gotujesz i nie podnosi Ci to sredniej ceny energii. Ja w kazdym razie ciesze sie gotujac wode w czajniku ze nie ciagne o 20 pradu za 40gr ale propan za duzo nizsza stawke.

Napiszę tak. W kuchni używam: tostera, czajnika elektrycznego, ekspresu do kawy, opiekacza do kanapek, piekarnika, maszyny do chleba, płyty ceramicznej i jeszcze kilku innych urządzeń. Tylko płyta cermiczna mogłaby być zastąpiona gazową. Gotuję całkiem sporo ale płyta elektryczna jest używana tylko kiedy to potrzebne.

Jeśli ty wszystko robisz na palnikach gazowych to może ma to u ciebie jakieś znaczenie kosztowe. Ale i tak mi się nie wydaje. Mieszkałem kiedyś u teściów. I oni, tak jak ty używali tylko kuchenki gazowej. W czasie gdy tam mieszkałem (4 dorosłe osoby i 1 dziecko) zużyli niecałe 100 m3 gazu ziemnego w ciągu roku (suma z dwóch rachunków, które przychodziły co 6 miesięcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HMM.. co człowiek to opinia..

 

Ja zdecydowałem się na ogrzewanie gazem ziemnym ( dom 310m2 ) i rachunki za Co i CWU w najzimniejsze miesiące ( pierwszy sezon grzania ) przyszły po 450-500 zł.. !!! ( najtańszy konwencjonalny piec TERMET )

 

Temperatura w godzinach 7-17.30 - 20 st. od 17.30 - 1.30 - 21 st. od 1,30 - 7 rano 19 st.

 

 

Ściany mają współczynnik K = 0,21

 

Ja podszedłem do sprawy ekonomicznie ( 10 lat urzytkowania - różnica kosztów instalaci i rachunek w skali roku za ogrzewanie..

 

Następny dom tak samo, z dodatkiem rekuperatora..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 29gr uwzglednia wszystkie koszty, oczywiscie przy wiekszym zuzyciu jeszcze spadnie. Moje koszty inwestycyjne w CO podawalem - ok. 10tys jesli odejmie sie instalacje wodne, ktore i tak musza byc. Jezier wydal co najmniej tyle na zwiekszenie ocieplenia a i tak co roku traci 320zl (8000kWhx0,04gr), podejrzewam ze jak sie doliczy gotowanie to dojdzie do 400zl. A jakby dom mial wiekszy i/lub zimniejszy tracilby jeszcze wiecej. Dzieki super ociepleniu traci TYLKO 300-400zl rocznie. I to rzeczywiscie duzy sukces. Ale nie podniecajmy sie "tanim" pradem.

 

D.

Dave. W porównaniu do propanu zarabiam i to całkiem dużo. Widocznie masz słabą pamięć, ale już ci udowodniłem to w zeszłym roku. Teraz manipulujesz kwotami i starasz się udowodnić, że jest wręcz przeciwnie.

29 gr z propanu wyszło tylko biorąc cenę propanu jaką pisałeś, że zapłaciłeś, kwotę dzierżawy zbiornika jaką podawałeś. Nie pisz więc że uwzględnia ona wszystkie koszty, bo nie uwzględnia. Doliczając wszystkie inne koszty oraz biorąc pod uwagę różnice w instalacjach grzewczych wyjdzie, że że zaoszczędzam kilka stów.

Natomiast gdybym zamiast na ocieplenie wydał pieniądze na instalacją grzewczą to moje roczne koszty eksploatacyjne byłyby 2xwiększe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z forum, jeden z wielu

Dzisiaj dostałem pierwszą fakturę za energię elektryczną po zainstalowaniu licznika dwutaryfowego (wcześniej miałem prąd budowlany).

 

I tutaj miło mnie ZE zaskoczył, bo w drugiej taryfie wyszło mi niecałe 23,5gr za kWh a obliczałem w/g cennika, że będzie 28gr.

 

Więc we wrześniu zapłaciłbym (tak miałem budowlany za 47gr) 58zł, w październiku 158 a do połowy listopada 131zł za samo ogrzewanie domu 150m2.

 

Dodatkowo dla 4-osobowej rodziny używając podgrzewacza Miroterm wychodzi mi niecałe 55zł miesięcznie za cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM znowu stosuje sztuczki wycinajac cos, ukrywajac fakty i osoby... Cytat pochodzi rzeczywiscie z Forum od Maco, ktory ma fundament Legalett pracujacy tylko w II taryfie i moze rzeczywiscie miec taki koszt eksploatacji. Tylko ze Legalett kosztuje przynajmniej 2x tyle co kotlownia gazowa, ja zamiast placic za to wole miec kilka lat ogrzewania gratis.. Ciekawe czemu KvM nie podal przykladu kosztow eksploatacyjnych kogos z pompa ciepla ? :-? Proponuje w takim razie faktycznie porownywac te koszty ze zbiornikiem podziemnym na propan-butan i kotlem kondensacyjnym. Wtedy zreszta tez gaz wygra bo koszt 1kWh bedzie ok. 20gr...

Jezier - oszczedzasz ale uzwgledniajac niskie koszty inwestycyjne. Bo na eksploatacji tracisz. Tylko ze wodna podlogowke mozna zrobic za cene twojej instalacji. Te 29gr uzwglednia naprawde wszystko, nie probujcie mi znow wmawiac ze musze wzywac kominiarza do pustego komina i za to placic co roku ! Zreszta jak mnie odwiedza kominiarz to nawet nie raczy rzucic okiem na komin gazowy i nawet nie ma zamiaru wpisywac go do faktury.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poki co 33gr > 29gr.

 

D.

Czemu uważasz że cena 1kWH dla gazu jest 29groszy?

Według mnie jeśli kupisz teraz Propan Butan (1,34zł brutto) to wychodzi 20groszy przy uwzględnieniu zbiornika wykupionego na własność i użyciu kondensata ( niech będzie że ma 100% a nie 109% sprawności jak podają producenci).A jeszcze w lecie ceny gazu napewno spadną.

No chyba że się mylę to popraw mnie proszę.

 

Masz racje. I taka cene nalezy podawac gdy ktos wyciaga Legalett z kapelusza.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...