Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HELP ME! Koszt ogrzewania olejem a gazem z butli.


Paweł...

Recommended Posts

DAve sugerujesz, że w Legalettcie zachodzą reakcje termojądrowe, które wspomagają zasilanie na prąd? Bo ciekawe czym od strony ekonomicznej ma się niby różnić legalett od kabli grzewczych zatopionych w wylewce, które dla mocy, którą potrzebuje Jezier kosztowałyby gdzieś na poziomie 2000zł, dodajmy grubszą wylewkę by pełniła rolę akumulacyjną i mamy 5 tys zł za system grzewczy pracujący wyłącznie w taniej taryfie.

Znowu podchodząc od drugiej strony (bo jedynym plusem legalettu jest praca w taniej taryfie) mozesz zwiększyć rachunek podany przez Maco o 30-40% i otrzymasz koszty ogrzewania jego domu z tar yfy mieszanej bez legalettu. Tak na prawdę legalett czy inna podłogówka akumulacyjna powoduje straty większe niż ogrzewanie konwektorowe. Są to straty związane z bezwładnością (ograniczonym sterowaniem) oraz straty związane z większa ucieczką ciepła do gruntu (płyta ma wyższą temperaturę niż normalna podłoga).

 

Piszesz, że można zrobić system CO za 6 tys zł. Wszystko można tylko dlaczego ludzie średnio wydają na taki system 15-25 tys zł? Jezier też mógłby kupić konwektory za 500zł z hipermarketu i podłączyć je do gniazdek. Miałby system grzewczy za 500zł, a jednak z jakiegoś powodu zdecydował się wydać kilka razy więcej. Ty też dziwnym trafem wydałeś 10 tys zł na instalację a mogłeś wydać 6 tys.

 

Prawda jest taka, że Twoje obliczenia metrów sześciennych które Jezier wydał na docieplenie są wyssane z palca i z tego co Jezier pisał łącznie wydał na docieplenie domu (ponad standard z projektu) oraz na instalację grzewczą mniej niż 10 tys zł. Jego dom ma raptem 12m2 mniej niż Twoje 150m2, to mniej niż 10%. Po raz już któryś z koleji piszesz bzdury, kłamiesz i naciągasz fakty, no ale już się nauczyłem, że jak post pisze Dave, to będzie wesoło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 312
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kolejne Twoje naciagactwa KvM....

 

Teraz fakty: na forum podano koszt Legalettu - 20tys.

 

Moj dom ma 165m2 powierzchni grzewczej.

 

Nie moge "sobie podniesc rachunkow Maco o 30-40%" bo nie uprawiam wirtualnej rzeczywistosci w przeciwienstwie do Ciebie.

 

Standard ocieplenia to 10cm w podlodze, 15cm w scianie i 20cm w dachu. Mozna latwo obliczyc ile m3 ocieplenia wiecej ma Jezier i jakie dodatkowe koszty.

 

Nie wiem dlaczego ludzie wydaja na system grzewczy 20tys tak samo jak nie wiem dlaczego wydaja 100tys na lazienke. Ich pytaj.

 

Koszt eksploatacji CO elektrycznego o normalnych nakladach finansowych (Jezier) to 33gr. Koszt eksploatacji CO na gaz plynny przy normalnych nakladach finansowych to 29gr.

 

Koszt eksploatacji CO elektrycznego o podwyzszonych nakladach finansowych (Maco) to 23gr. Koszt eksploatacji CO na gaz plynny przy podwyzszonych nakladach finansowych (butla podziemna, kondensat) to 20gr.

 

Jak chcesz to dyskutuj sobie KvM z faktami. Ja nie zamierzam.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja robie ogrzewanie wodne z piecem CO. Uzgodniłem z firma ze w ramach promocji zainstalują podziemny zbiornik gazu oraz przez dwa lata nie będą pobierali opłaty za dostawe gazu. Tak więc ja mam najtajsze ogrzewanie i nie macie co się chwalic co za sukcesy odnosicie.Ja mam za darmo za darmo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne Twoje naciagactwa KvM....

 

Teraz fakty: na forum podano koszt Legalettu - 20tys.

 

 

D.

Dave jak zwykle kłamiesz. Tym razem pozwolę sobie sprostować tylko ten jeden punkt. 20 tys zł to nbie jest koszt systemu grzewczego. lecz koszt całego fundamentu z systememm grzewczym. Odejmijs osbie 10 tys zł za typowy fundament i masz 10 tys zł za samo ogrzewanie. Jakoś nie widzę tu podwyższonych kosztów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

 

Prąd: 1KWh=0,34zł brutto

Na podstawie danych z wypowiedzi Jeziera:"U mniejest tak, że za ogrzewanie domu średnio płace 34 gr za 1kWh a za cwu 24,6 gr za 1kWh. Takie ceny mam od stycznia w zeszłym roku było to niecałe 33 gr oraz 23,5 gr "

 

Propan Butan (cena zimowa na dziś) :1KWh =20gr brutto

Na podstawie ceny z Progazu ( 1,34 zł), piec kondensat, zbiornik na własność.

Należy wziąć jeszcze pod uwagę że:

- ceny gazu w lecie będą raczej niższe ( zwykle 20%)

- sprawność kondensata jest >100%

- ma się pełny komfort ( nie trzeba czekać na 2 taryfę i być od niej uzależniony, można zapewnić sobie większy komfort cieplny typu w nocy chłodno, po południu i wieczorem ciepło)

 

Zatem różnica jest znaczna, ale okupiona pewnym nakładem inwestycyjnym ( około 5-10 tys zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

 

Prąd: 1KWh=0,34zł brutto

Na podstawie danych z wypowiedzi Jeziera:"U mniejest tak, że za ogrzewanie domu średnio płace 34 gr za 1kWh a za cwu 24,6 gr za 1kWh. Takie ceny mam od stycznia w zeszłym roku było to niecałe 33 gr oraz 23,5 gr "

 

Propan Butan (cena zimowa na dziś) :1KWh =20gr brutto

Na podstawie ceny z Progazu ( 1,34 zł), piec kondensat, zbiornik na własność.

Należy wziąć jeszcze pod uwagę że:

- ceny gazu w lecie będą raczej niższe ( zwykle 20%)

- sprawność kondensata jest >100%

- ma się pełny komfort ( nie trzeba czekać na 2 taryfę i być od niej uzależniony, można zapewnić sobie większy komfort cieplny typu w nocy chłodno, po południu i wieczorem ciepło)

 

Zatem różnica jest znaczna, ale okupiona pewnym nakładem inwestycyjnym ( około 5-10 tys zł).

Freddy za te 5-10 tys można zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło 2-3 krotnie. Wtedy masz 8x34 kontra 20x20, co wychodzi taniej policz sam. Jezier dlatego właśnie płaci "aż" 34 gr za 1kWh gdyż kompletnie nie patrzy kiedy jest tania, a kiedy droga taryfa - grzeje wtedy kiedy potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

 

Prąd: 1KWh=0,34zł brutto

Na podstawie danych z wypowiedzi Jeziera:"U mniejest tak, że za ogrzewanie domu średnio płace 34 gr za 1kWh a za cwu 24,6 gr za 1kWh. Takie ceny mam od stycznia w zeszłym roku było to niecałe 33 gr oraz 23,5 gr "

 

Propan Butan (cena zimowa na dziś) :1KWh =20gr brutto

Na podstawie ceny z Progazu ( 1,34 zł), piec kondensat, zbiornik na własność.

Należy wziąć jeszcze pod uwagę że:

- ceny gazu w lecie będą raczej niższe ( zwykle 20%)

- sprawność kondensata jest >100%

- ma się pełny komfort ( nie trzeba czekać na 2 taryfę i być od niej uzależniony, można zapewnić sobie większy komfort cieplny typu w nocy chłodno, po południu i wieczorem ciepło)

 

Zatem różnica jest znaczna, ale okupiona pewnym nakładem inwestycyjnym ( około 5-10 tys zł).

Freddy za te 5-10 tys można zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło 2-3 krotnie. Wtedy masz 8x34 kontra 20x20, co wychodzi taniej policz sam. Jezier dlatego właśnie płaci "aż" 34 gr za 1kWh gdyż kompletnie nie patrzy kiedy jest tania, a kiedy droga taryfa - grzeje wtedy kiedy potrzebuje.

 

OK. To powiedz mi jak zrobić żebym za te 5-10 tys obniżył zapotrzebowanie ciepła u mnie 2-3krotnie.

Podaj przepis.

Mam ściany o współczynniku K=0,22, posadzka k=0,25,dach k =0,18.

Ja ci odpowiem - jest to niemożliwe. To co piszesz " 8x34 kontra 20x20" to teoria.

Dawanie kolejnych cm, ocieplenia coraz mniej wpływa na poprawę współczynnika cieplnego. Ja liczyłem że gdybym dołożył do tego co mam kolejne 5cm to zmniejszyłbym zapotrzebowanie na moc o o tylko 360W !!!. To jest nic.

W pewnym momencie decydujące znaczenie mają straty przez okna, drzwi i wentylacje. Zapomnij zatem że możesz komuś kto ma dobrze ocieplony dom proponować znaczące obniżenie zapotrzebowania ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freddy Jeśli masz dobrze docieplony dom to masz zapotrzebowanie na ciepło na poziomie tego co ma Jezier 8-10MWh (chyba, że masz duży dom to co innego)

Przy takim zapotrzebowaniu na energię nie opłaca się inwestować w drogi system grzewczy. Nawet licząc po cenie JEziera (co jest drogo). 8x0,34= 2720zł 8x 0,21=1680zł. Teoretycznie "aż" 1000zł taniej. W praktyce jednak inaczej to wygląda, bo ten tysiąc zł znika jeśli uwzlędnisz amortyzację. Twój system grzewczy nie będzie wieczne Cie ogrzewał w najlepszym wypadku za 20 lat trzeba będzie go wymienić. Jesli to jest 20 tys zł to co rok musisz na to odkładać 1000zł, a zobacz, że wkłądając 10 000 zł na lokatę też dostajesz 500zł odsetek. Dochodzą Ci koszty, których nie uwzględniłeś mianowicie koszty napraw i przeglądów pieca i instalacji gazowej. Nawet jeśli zakłądasz, żę przez 3 lata do pieca nie zajrzysz, to potem będziesz musiał. Dochodzi prąd do zasilania pieca itp pierdoły - masz to w arkuszu. Są to drobne kwoty, ale grosz do grosza okazuje się że nawet propan butan przestaje być konkurencyjny (nie mówiąc o proapanie). Oczywiscie kwestia amortyzacji dotyczy także instalacji elektrycznej, ale zwróć uwagę, że instalacja jest tańsza, a tym samym rata amortyzacyjna mniejsza. Do tego dochodzi opłata za dzierżawę zbiornika. Teoertycznie mozna go wykupić, ale wtedy trzeba płącić za jego konserwację i też taki zbiornik wieczny nie jest, a koszt zbiornika podziemnego ktos podawał na poziomie 10 000 zł...

 

Jakby nie patrzeć musisz się tym wszystkim zajmować, dbaniem o dostawy gazu, konserwacje itp. Za prąd i tak płacisz rachunek jest to więc totalnie bezobsługowe ogrzewanie.

Do tego dochodzi fakt, że gdyby wykorzystać w większym stopniu tańszą taryfę (wcale nie kosztem komfortu), to też mozesz mieć kWh na poziomie 20-26gr.

 

Chciałbyś doświadczyć powdyżki za ogrzewanie na poziomie 50% w skali roku? Ja wolę stabilne ceny. Teraz gaz jest tańszy niż latem zeszłego roku ze wzgledu na umocnienie się złotówki. Uważasz, że dolar będzie zawsze po 3zł?

No i na koniec przez ostatnie 15 lat gaz zdrozał o 250% w stosunku do prądu - wierzysz że ta tendencja sie odwróci? Bo ja nie... Raczej jestem skłonny przypuszczać, że się utrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zapotrzebowanie na ogrzanie mojego domu było na poziomie tak jak mówisz 8MWh to byłoby super. Rachunek w wyliczonej przez ciebie kwocie za prąd biorę w ciemno. 2720 zł za sezon to by było całkiem nieźle. Ale nie chcę mi się wierzyć że w takich kwotach się zmieszczę.

8MWh za sezon to około 1,3MWh za 1 miesiąc, czyli około 43KWh dziennie. To daje 1,8KW ciągłej mocy. Teraz mam włączony grzejnik 1KW non stop i temperatura w domu wynosi około 7-10stopni. Próbowałem przez moment z mocą 3KW i było trochę jeszcze za mało. Myślę że potrzeba około 5KW żeby było OK.Dom ma 200m2 i wyniosłoby to i tak b.mało bo 25W /m2( tak podaje np. Murator). Zatem u mnie choć dom dobrze ocieplony wyszłyby większe dysproporcje ( około 3000 zł).

Oczywiście jak ktoś ma mały dom ( do 100m2) to zgadzam się ,że ogrzewanie elktryczne jest warte rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam pytanie do Ciebie Jezier - chcę podgrzewać prądem wodę CWU, i mam pytanie: ile KW szacunkowo zużywa miesięcznie 3 osobowa rodzina . I jaki zasobnik najlepiej założyć 80 czy 100ltr?

I jeszcze jedno; czy rozważałeś opłacalność kolektorów słonecznych?

Ja dla 3 osobowej rodziny zaopatrzyłbym się w zasobnik 200 litrów. Ile wody to zalezy od tego jak z jej uzywasz. Niektórzy liczą 60 litrów wody o temp 45 stopni na głowę inni 100 litrów (średnio dziennie). Najlepiej porównać to do obecnego zużycia w mieszkaniu np. Chociaż w domu ma się więcej motywacji aby oszczędzać.

Rozważałem opłacalność kolektorów ale nijak nie chciało mi wyjść, że się opłacają. Jeśli już to najszybciej się zwrócą najtańsze najgorsze polskie płaskie kolektory, ale i tak będzie to szmat czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś kupił zbiornik na własność ( za około 2500 można to zrobić)

Atrakcyjną cenę podajesz Fredy. Jak się ona ma do promocji firmy chemet, producenta zbiorników:

http://www.chemet.com.pl/aktualnepromocje.htm

Najmniejszy zbiornik do zakopania kosztuje prawie 6 tys. zł, a jeszcze trzeba go przywieźć, podłączyć, zakopać itp.

Oj chyba wyjdzie sporo więcej niż 2500 zł.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że nie podam nazwy firmy, ale są to zbiorniki z demontażu za około 2500 netto .Trzeba rozmawiać z przedstawicielami. Będę zakopywać na wiosnę to dam znać co z tego wyszło.

Zakopanie i podłączenie 800zł. Transport 50zł.

Projekt - nie znam ceny.

Acha i jeszcze jedno przy tym zakupie zbiornika - zero innych upustów typu rabat pierwszego tankowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś kupił zbiornik na własność ( za około 2500 można to zrobić)

Atrakcyjną cenę podajesz Fredy. Jak się ona ma do promocji firmy chemet, producenta zbiorników:

http://www.chemet.com.pl/aktualnepromocje.htm

Najmniejszy zbiornik do zakopania kosztuje prawie 6 tys. zł, a jeszcze trzeba go przywieźć, podłączyć, zakopać itp.

Oj chyba wyjdzie sporo więcej niż 2500 zł.

:wink:

 

To jest tak jak z telefonami komórkowymi. Telefon kosztuje normalnie majątek a firma z którą podpiszesz umowę, sprzeda ci go za 1zł. Dlatego nie dziw się że ta firma którą podajesz ma takie ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było zgodnie z faktami, muszę skorygować koszt 1kWh w moim domu. Dziś płaciłem kolejną ratę za gaz i po uważnym przeczytaniu faktury, muszę przyznać, że mnie GasPol mile zaskoczył.

Tankowałem 3700l w sierpniu 2004, po 1,25 zł netto, czyli 1,525 zł brutto (taryfa Komfort, rozłożone na 9 rat).

Zatem, wg. wzoru Jeziera:

 

(3700l*1,525zł+1100zł)/(3700l*6,847kWh/l*90,5%) = 0,294 zł

 

Gdyby zbiornik był mały i naziemny (w GasPolu dotankowywanie w sezonie jest w tej samej cenie):

 

(3700l*1,525zł+560zł)/(3700l*6,847kWh/l*90,5%) = 0,271 zł

 

W wersji ekonomicznej (zbiornik naziemny kupiony na własność):

 

(3700l*1,525zł)/(3700l*6,847kWh/l*90,5%) = 0,246 zł

 

Zakładam, że docelowo w domu 260m.kw. zużycie nie będzie mniejsze niż przytoczone 3700 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrzej liczysz cały czas 3700l zdecyduje się ile ma mieć pojemności ten mały zbiornik, bo w Twoim wzorze zmienia się wyłącznie koszt dzierżawy

 

Czy kupowanie zbiornika jest ekonomiczne. Z tego co podaje Freddy, wychodzi, że to będzie kosztować jakieś 5 tys zł brutto (zakłądam, ze projekt jakieś 400zł).

Czyli zbiornik wyjdzie na zero mniej więcej po 8-10 latach nie uwzględniając faktu, że te 5000zł możnaby gdzies zainwestować.

Pozstaje otwarte pytanie czy używany zbiornik prztrwa dłużej niż 10 lat bez żadnych konserwacji, czyszczenia etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta jak mnie odwiedza kominiarz to nawet nie raczy rzucic okiem na komin gazowy i nawet nie ma zamiaru wpisywac go do faktury.

 

D.

To świadczy tylko źle o kominiarzu którego wzywasz

 

Swiadczy bardzo dobrze, ja mam zwykly kociol i nic sie nie skrapla. Komin gazowy to sucha, pusta rura. Jak ktos lubi zagladac w rure jego sprawa. Normalnie nie ma sensu. A nawet jakby jakims cudem sie zatkal to nie bedzie ciagu i elektronika kociol wylaczy. Nie istnieje wiec potrzeba zagladania w pusta rure.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teoretyzowaniu to KvM jestes dobry ;-) Tylko ze to ma malo wspolnego z rzeczywistoscia. Nie mam zamiaru wyciagac rur miedzianych z podlogi za 20 lat, nie mam rowniez zamiaru wymieniac grzejnikow za 20 lat. Pewnie kociol za 20 lat wymienie, placac jakies 2tys. Ty w tym czasie zuzyjesz przynajmniej kilka zasobnikow grzejac w nich wode niemilosiernie... Nie polecam kupowania zbiornika na wlasnosc bo ZUD trzeba oplacic a i wszelkie naprawy sa na wlasny koszt. Zreszta dzierzawa jest duzo mniejsza niz oplata za gaz warto wiec wytargowac upust na gaz. Aha - niektorzy dostawcy przy poborze gazu >3000l zwalniaja z dzierzawy i mozna to wynegocjowac w umowie.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dave ja w przeciwieństwie do Ciebie nie teoretyzuję.

Wiem jak działa i do czego nadaje się instalacja grzewcza na wodę po dwudziestu latach, a w opini instalatorów obecnie szacowana trwałość takiej isntalacji jest krótsza 8-15lat, bo obecnie liczy się cena, a nie trwałość. To są opinie ludzi, którzy to profesjonalnnie sprzedają i montują. Twoje zamiary nie mają wiele wspólnego z tym co będziesz zmuszony zrobić.

 

Przestań pisać o moim zbiorniku na CWU, bo dobrze wiesz, że nie ja go instalowałem i nie ma obecnie sensu go wymieniać. Nikomu też nie polecam zbiornika 60l, co nie zmienia faktu, że daje się z niego korzystać wyłącznie taniej taryfie bez żadnego spadku komfortu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak jak z telefonami komórkowymi. Telefon kosztuje normalnie majątek a firma z którą podpiszesz umowę, sprzeda ci go za 1zł. Dlatego nie dziw się że ta firma którą podajesz ma takie ceny.

No właśnie jest tak albo zakupisz zbiornik i masz pełną dowolność wyboru dostawcy gazu, albo podpisujesz umowę z 1 dostawcą płacisz za zbiornik 1 zł, ale potem musisz u niego tankować i płacić mu abonament.

To nie ja tylko ty twierdziłeś, że lepiej mieć swój zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...