Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HELP ME! Koszt ogrzewania olejem a gazem z butli.


Paweł...

Recommended Posts

Swiadczy bardzo dobrze, ja mam zwykly kociol i nic sie nie skrapla. Komin gazowy to sucha, pusta rura. Jak ktos lubi zagladac w rure jego sprawa. Normalnie nie ma sensu. A nawet jakby jakims cudem sie zatkal to nie bedzie ciagu i elektronika kociol wylaczy. Nie istnieje wiec potrzeba zagladania w pusta rure.

 

D.

 

W obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych.

 

Od palenisk opalanych paliwem stałym

co najmniej cztery razy w roku;

Od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym

co najmniej dwa razy w roku.

Przewody wentylacyjne, raz w roku.

 

Tak stanowią przepisy,

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków,innych obiektów budowlanych i terenów

 

Kominiarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 312
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.Mam pytanie odnośnie kosztów ogrzewania propanem.Pomysł jest taki:Nowo wybudowany domek około 90m.2 + garaż,zamieszkany przez dwie osoby,sporadyczne dogrzewanie kominkiem,piec dwufunkcyjny(C.W.U.tylko do kąpieli,pozostałe krany współpracujące z elektrycznymi przepływowymi ogrzewaczami) Butla podziemna 2700 l. wykupiona na własność.Jak oceniacie ile tego gazu będę potrzebował w skali roku i czy mając swoją prywatną butlę mogę kupić propan troszkę taniej 8) Taka jest moja koncepcja a może macie inną. Z góry dziękuję.POZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie odnośnie kosztów ogrzewania propanem.Pomysł jest taki:Nowo wybudowany domek około 90m.2 + garaż,zamieszkany przez dwie osoby,sporadyczne dogrzewanie kominkiem,piec dwufunkcyjny(C.W.U.tylko do kąpieli,pozostałe krany współpracujące z elektrycznymi przepływowymi ogrzewaczami) Butla podziemna 2700 l. wykupiona na własność.Jak oceniacie ile tego gazu będę potrzebował w skali roku i czy mając swoją prywatną butlę mogę kupić propan troszkę taniej 8) Taka jest moja koncepcja a może macie inną. Z góry dziękuję.POZDR

Axle, a Ty już masz tą instalację, czy dopiero plnujesz? Jak masz docieplony dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie odnośnie kosztów ogrzewania propanem.Pomysł jest taki:Nowo wybudowany domek około 90m.2 + garaż,zamieszkany przez dwie osoby,sporadyczne dogrzewanie kominkiem,piec dwufunkcyjny(C.W.U.tylko do kąpieli,pozostałe krany współpracujące z elektrycznymi przepływowymi ogrzewaczami) Butla podziemna 2700 l. wykupiona na własność.Jak oceniacie ile tego gazu będę potrzebował w skali roku i czy mając swoją prywatną butlę mogę kupić propan troszkę taniej 8) Taka jest moja koncepcja a może macie inną. Z góry dziękuję.POZDR

 

Najlepiej gdybyś poszukał wpisów osób, które mają tak małe domy jak ty i ogrzewają go np. gazem ziemnym. Z tych forumowiczów których kojarzę to dom o pow. 100m2 ma KrzysiekMarusza i chwali się zużyciem gazu ziemnego. Dla przypomnienia 1m3 gazy ziemnego=1,42 litra propanu.

Mając własną butlę zawsze możesz wybrać dostawcę z najniższymi cenami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrzej liczysz cały czas 3700l zdecyduje się ile ma mieć pojemności ten mały zbiornik, bo w Twoim wzorze zmienia się wyłącznie koszt dzierżawy

Przeczytaj uważnie, a zrozumiesz: napisałem, że dotankowywanie jest w tej samej cenie.

W Gaspolu można mieć mały zbiornik naziemny, zatankować w sierpniu po 1,525zł np. 2000l, a potem dotankować w marcu drugie tyle w tej samej cenie, nawet jeśli w normalnej ofercie cena jest już wyższa (zimowa). Gdy decydowałem się na duży zbiornik, nie wiedziałem że tak będzie - teraz wybrałbym mały.

Czy kupowanie zbiornika jest ekonomiczne. Z tego co podaje Freddy, wychodzi, że to będzie kosztować jakieś 5 tys zł brutto (zakłądam, ze projekt jakieś 400zł).

Naziemny mały zbiornik gazu kosztuje ok. 3500 zł brutto. Projekt instalacji gazowej i tak musisz zrobić, i to na etapie projektu domu (zazwyczaj). Oczywiście dochodzi koszt ZUDu (ok. 1000 zł).

Myślę, że to jest do rozważenia co do opłacalności, ale nie mów że taki zbiornik nie wytrzyma 20-30 lat bez renowacji, bo pierwszy poważny przegląd przypada po 7-10 latach wg. przepisów.

 

I jeszcze jedna uwaga do obliczania kosztu 1kWh:

- w przypadku propanu i kosztów dzierżawy zbiornika, im cięższa zima i większe zużycie, tym taniej wychodzi (dążymy do 0,246zł)

- w przypadku prądu jest niestety odwrotnie, w pewnym momencie trzeba zacząć grzać w I taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

I jeszcze jedna uwaga do obliczania kosztu 1kWh:

- w przypadku propanu i kosztów dzierżawy zbiornika, im cięższa zima i większe zużycie, tym taniej wychodzi (dążymy do 0,246zł)

- w przypadku prądu jest niestety odwrotnie, w pewnym momencie trzeba zacząć grzać w I taryfie.

Jędrzej tu pełna zgoda. Ja nigdy nie twierdziłem, że prąd to dobre rozwiązanie na wszystko. Im większe zapotrzebowanie na ciepło tym propan jest korzystniejszy. Jednak tak jak nikomu nie polecę ogrzewać prądem z całodobowej taryfy chaty 300-400m, tak samo nie polecę propanu do ogrzewania domu 100m2 czy do wspomagania kominka.

Tak czy inaczej kręcimy się wokół kosztu prądu z taniej taryfy, a do poziomu 19gr nie mamy szans zejsć (a po tyle można mieć prąd zależnie od lokalizacji). Jeśli cena energii z propanu przy dużym zużyciu jest zbliżona do prądu, to ciągle nie widzę sensu by ten propan stosować. Jakby nie patrzeć, jest to mniej komfortowe rozwiązanie.

 

W kwestii kosztów - zapytaj niejakiego Dave'a czy w swojej kalkulacji ceny instalacji grzewczej uwzględnił cenę projektu, komina, zmarnowanej powierzchni działki etc. Zacznijmy w końcu liczyć uczciwie. Tak jak prąd nie jest panaceum na ogrzewanie tak nie jest nim propan, czy gaz ziemny.

 

W tej całej zażartej dyskusji chodzi o dobór optymalnego rozwiązania, a nie bezmyślne okopywanie się przy swoim. Ty jędrzej widzę, że zaczynasz mieć racjonalne podejście do tematu, oby więcej takich osób uczestniczyło w tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Axle, a Ty już masz tą instalację, czy dopiero plnujesz? Jak masz docieplony dom?
Nie dość że nie mam takiej instalacji to nawet domu jeszcze nie mam.Poprostu jak podoba mi się jakiś projekt to nie ma kotłowni a z drugiej strony tyle się tu naczytałem o kosztach związanych z jej budową ze sam już nie wiem co lepsze.Na mojej działce nie ma jeszcze GZ ale wiem że za kilka lat będzie.Do ogrzewania prądem trudno będzie mnie przekonać(wybacz)no i łudzę się tym gazem(chyba łatwo da się przejść z butli na rurę) Piszę o tym domku ''nowowybudowany'' aby uśrednić jego stopień izolacji.w projekcie podają chyba U-27,gdybym go budował pewnie dołożę tu i tam więcej styropianu może nawet tyle ile zrobiłby to Jezier.Jak chcesz to zerknij co ostatnio mi się podoba. http://www.ciepledomy.pl/23992.xml?keys=1&page=2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier. Dzięki, posty Krzyśka czytałem.Podaje że średnio w sezonie grzewczym zużywa około 3m.3 na 1m.2 tyle ze ja nie wiedziałem jak to przeliczyć na propan.Nie wiem tylko czy taki piec np.w ciągu godziny ,,zjada,, tyle samo GZ lub propanu. PS. tamto zdjęcie nie było lepsze???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Axle, a Ty już masz tą instalację, czy dopiero plnujesz? Jak masz docieplony dom?
Nie dość że nie mam takiej instalacji to nawet domu jeszcze nie mam.Poprostu jak podoba mi się jakiś projekt to nie ma kotłowni a z drugiej strony tyle się tu naczytałem o kosztach związanych z jej budową ze sam już nie wiem co lepsze.Na mojej działce nie ma jeszcze GZ ale wiem że za kilka lat będzie.Do ogrzewania prądem trudno będzie mnie przekonać(wybacz)no i łudzę się tym gazem(chyba łatwo da się przejść z butli na rurę) Piszę o tym domku ''nowowybudowany'' aby uśrednić jego stopień izolacji.w projekcie podają chyba U-27,gdybym go budował pewnie dołożę tu i tam więcej styropianu może nawet tyle ile zrobiłby to Jezier.Jak chcesz to zerknij co ostatnio mi się podoba. http://www.ciepledomy.pl/23992.xml?keys=1&page=2

 

Wiesz ja nie będę Cię przekonywał skoro Ty nie chcesz i łudzisz się gazem ziemnym. Ja prawdopodobnie będę miał gaz ziemny i nie skorzystam.

Uważam, że przy małym domu to się po prostu nie opłaca. W obecnym mieszkaniu (które zużywa tyle energii na ogrzewanie co mały dom) miałem gaz podłączony i z niego zrezygnowłem, choć miałem wodną instalację i wystarczyłoby tylko podłączyć piec. Sory, ale nawet gdybym miał płacić za prąd dwa razy wiecej niż za gaz, to nie zdzierżyłbym przy żeliwnych grzejnikach wysoskotemperaturowych. Okazało się jednak, że płącę za prąd tyle co moi sąsiedzie za gaz i prąd, którzy majac identyczne mieszkanie zdecydowali się na piec gazowy. Jesteś w doskonałym momencie do wyboru rozsądnego sposobu ogrzewania. Jeśli zrobisz dom tak Ciepły jak Jezier, to licząć proporcjonalnie do metrażu będziesz zużywał 5-6MWh. To jest w taniej taryfie 1000-1200zł rocznie, a w taryfie mieszanej 1700-2050zł rocznie. Czy przy takich kosztach eksploatacji warto myśleć o ogrzewaniu, które będzie Cię kosztować na starcie 10-20 tys zł drożej?

 

 

Oczywiście każdy ma prawo do własnego wyboru, jeśli z jakichś powodów lubisz gaz, to wszelkie obliczenia będą Ci niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier znam przepisy nie musisz mi ich cytowac. Dalej nie widze sensu zagladania do pustej suchej rury, no chyba zebym byl kominiarzem i kasowal za to 30zl ;)

KvM - w kosztach instalacji uwzgledniam i komin i projekt (ktory firmy czesto robia zreszta gratis) powierzchni dzialki nie widze sensu bo mam jej w nadmiarze ;) Ciekawe czy Ty uwzgledniasz wieksze zapotrzebowanie na energie elektryczna i oplaty z tym zwiazane ? Nikt Cie nie zmusza do grzania gazem ale jesli masz dostep do ziemnego i chcesz grzac pradem to sorry ale dla mnie to fanatyzm. Przy 6MWh bedziesz placil, przy sredniej cenie Jeziera, 1980zl, za ziemny wyszloby polowa tego. Instalacja podlogowki wodnej gazowej i kociol turbo bez komina to koszt 5-6tys. Nawet jak wybudujesz instalacje grzewcza za polowe tego to po kilku latach gaz sie zwroci z nawiazka. Widac po prostu Ty chcesz wydawac co roku 2tys na ogrzewanie tak jak inni w duzo wiekszych domach.... Co kto lubi. A jesli zrobisz instalacje akumulacyjna to watpie bys zmiescil sie w 5tys a o tak bedzesz placil wiecej niz przy gazie. Widac tak lubisz.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaglądasz twoja sprawa, ale ktoś mógłby wziąć to pod uwagę. Skoro ustawodawca nałożył obowiązek czyszczenia tych przewodów to widocznie jest niebezpieczeństwo związane z nieczyszczeniem.

Ja mam dużo prościej. Płace za prąd i nie muszę się niczym innym niż fakturą martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli zrobisz instalacje akumulacyjna to watpie bys zmiescil sie w 5tys a o tak bedzesz placil wiecej niz przy gazie. Widac tak lubisz.

 

D.

 

Zmieszczę się bo piec już mam, grzejniki, któe używam obecnie (promienniki) też przeniosę do domu. Nie będę płacił więcej, bo ja nie mam pieniędzy do wyżucenia. Zamiast kupować instalację grzewczą za kilkanaście tysięcy wolę te pieniądze przeznaczyć na docieplenie domu, a nawet gdybym miał ich więcej, tak by starczyło na instalację grzewczą na gaz ziemny, to wolałbym przeznaczyć te pieniądze na lokatę bankową niz na instalcję, która da mi teoretycznie 300zł oszczędności rocznie i dodatkowe zastanawianie się czy trzeba ten komin zgodnie z przepisami przeglądać czy może nie. Mówisz o fanatyzmie, a jak pokazuje przykład mojego mieszkania w porównaniu z gazem wychodzę na zero. Mając ciepły dom będę w stanie w znacznie większym stopniu korzystać z taniej taryfy niż obecnie. Bynajmniej nie mam zamiaru zwiększać zapotrzebowania na energię. Teraz mam 6,5Kw i to od biedy wystarcza, w planowanym domu będę miał niższe zapotrzebowanie na ceipło niż w moim obecnym mieszkaniu. 13KW, to będzie wartość z zapasem i tak największym odbiornikiem będzie płyta ceramiczna.

 

Dla Ciebie może fanatyzmem byłoby gdybym miał płacić wyższe rachunki za prąd niż za gaz ziemny. Dla mnie jest to kwestia wygody. Mieszkałem w wielu domach i mieszkaniach i największy komfort grzewczy jak dotąd dały mi grzejniki promiennikowe. Nawet nowoczesne niskopojemnościowe konwektory zachwalane tu przez kogoś nie bardzo mi pasowały (ale może to była wina przewymiarowanego pieca). W każdym razie komfort promienników plus komfort kompletnego niemartwienia się o instalację grzewczą, czy nawet o opłacanie dodatkowego rachunku decydują o tym, że byłbym skłonny płacić te hipotetycznie większe pieniądze za ogrzewanie prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(...) to wolałbym przeznaczyć te pieniądze na lokatę bankową niz na instalcję, która da mi teoretycznie 300zł oszczędności rocznie (...)

 

Osobiście mam trochę czasu, żeby zdecydowac się czy prąd czy gaz ziemny, narazie jeszcze nie wybrałem. Natomiast ostatnio liczyłem jakby wyszło gdyby za rożnicę nie docieplać tylko ją zainwestować. Biorąc pod uwagę wspomniany przez Was okres eksploatacji kotła (15-20lat) wybrałbym bardziej fundusz inwestycyjny niż lokatę bankową (im dłuższy termin tym bardziej sie opłaca), nie musi być w pełni akcyjny (może być mieszany). W każdym razie lekko licząc z 15k zł (podawana przez Was różnica w instalacjach) w ciągu takiego okresu wliczając wypłaty na wyższe rachunki za prąd (miałem problem z ich oszacowaniem) niż gaz można uzyskać około 80k zł uwzględniając inflację (przyjąłem średnio 12% rocznie powyżej inflacji). Bez wypłat około 140k zł. Procent składany robi swoje :D Oczywiście pomijam tu kształtowanie się cen gazu i prądu w przyszłości i innych nie dokońca przewidywalnych zmiennych, aczkolwiek dyskutowaliście już, że w razie zawirowań globalnych to węgla ci u nas dostatek :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM

Widzę, że jest cienka nić porozumienia: mały dom o zwartej konstrukcji można ogrzać prądem prawie w cenie ogrzewania propanem, więc przy innych zaletach prądu ma to sens (przynajmniej przy dzisiejszych cenach ropy i propanu).

Duży dom lepiej ogrzewać propanem. W kosztach jest to porównywalne z olejem opałowym, ale bardziej komfortowe i tańsze inwestycyjnie.

Jednak w obu przypadkach najbardziej komfortowy i tani jest gaz ziemny. Jest to różnica trwała i na prawdę duża (half prize).

 

Jezier

Nieodwracalnie zniszczyłeś swój imidż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...