Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HELP ME! Koszt ogrzewania olejem a gazem z butli.


Paweł...

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 312
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć,

 

To proszę napisz co dla Ciebie jest tym niezłym naciąganiem, gdyż ja, po lekturze poniższego tekstu, zrozumiałem że właśnie to zapotrzebowanie na ciepło.

Na tej stronie sprzedają pompy ciepła. Nic dziwnego, że obliczenia wyglądają tak a nie inaczej. Swoją droga niezłe naciąganie

Na tamtej stronie nie robili obliczeń sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Obliczenia były robione opłacalności sprzedawanego przez nich systemu grzewczego w porównaniu do innych systemów.

No i one są naciągane. Te obliczenia.

 

Jezier, czy mógłyś zaproponować obliczenia prawidłowe, wg Ciebie, dotyczące porównania ogrzewania elektrycznego, OO, gazem i pompą ciepła ? Prawde mówiąc/pisząc w dalszym ciągu nie do końca rozumiem co jest nie tak w tych obliczeniach, poza dyskusyjną sprawnością na poziomie 400%. Wyraźnie piszą o rocznym zapotrzebowaniu na energię, które dla określonego budynku jest wartością stałą (jak mniemam przyjętą na podstawie projektu) i niezależną od sezonowego zapotrzebowania.

Możesz mnie oświecić ? Będę wdzięczny.

 

Druga sprawa dotyczącą czysto komfortu korzystania z cwu. Czy w swojej instalacji zastosowałeś wymuszoną cyrkulację czy po odkręceniu kranu trzeba czekać aż pojawi się ciepła woda (jeśli tak to średnio jak długo jak daleko od bojlera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech to licho:)

Weszłam do wątku z nadzieja, że poczytam o róznicach między ogrzewaniem propanowym, a olejowym, a tu kolejna polemika zwolenników i przeciwników pradu.

 

I to jaka agresywna.

Nieładnie

Wszystko przeze mnie. Zastanawiam się jednak jak by sie rozwinęła dyskusja gdybym się nie wpisał. Czytając kolejne wpisy wydaje mi się, że obecnie byłaby na 9 stronie wymiany doświadczeń zapomniana nawet przez autora.

Gdybym stanął tylko przed takim wyborem: albo gaz w butli albo olej to wybrałbym gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier, czy mógłyś zaproponować obliczenia prawidłowe, wg Ciebie, dotyczące porównania ogrzewania elektrycznego, OO, gazem i pompą ciepła ? Prawde mówiąc/pisząc w dalszym ciągu nie do końca rozumiem co jest nie tak w tych obliczeniach, poza dyskusyjną sprawnością na poziomie 400%. Wyraźnie piszą o rocznym zapotrzebowaniu na energię, które dla określonego budynku jest wartością stałą (jak mniemam przyjętą na podstawie projektu) i niezależną od sezonowego zapotrzebowania.

Możesz mnie oświecić ? Będę wdzięczny.

Zrobienie takiego zestawienia trochę mnie przerasta. Do tego uważam, że trochę inaczej powinno się zbudować dom ogrzewany prądem czy propanem a inaczej PC czy drewnem.

W tamtym przykładowym budynku nie mam nic przeciwko zapotrzebowaniu na ciepło tylko np. ceną różnych nośników energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wyręczę Jeziera

załączam arkusz kalkulacyjny: dzięki uprzejmości vortalu autocentrum.pl.

Niestety nie obejmuje on Pompy ciepła i oleju opałowego, a jedynie prąd, gaz ziemny i propan. W arukszu trzeba wstawić odpowiednie parametry (lokalne ceny, zapotrzebowanie na ciepło etc).

 

Ja mając do wyboru gaz ciekły i olej wybrałbym jednak olej - ze względu na butlę. Na szczęście moim zdaniem i tak prąd jest korzystniejszym rozwiązaniem zarówno od oleju jak i propanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt prawie nie trzyma się tematu postu, też chciałem poczytać o kosztach ogrzewania olejowego a tu prąd, prąd i prąd ???? I o co właściwie chodzi, dlaczego niektórzy na siłę chcą wepchnąć komuś ogrzewanie prądowe, może ja nie chcę prądu, bo nie lubię a interesuje mnie olej? Przez takie rzeczy mozna się zrazić do forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt prawie nie trzyma się tematu postu, też chciałem poczytać o kosztach ogrzewania olejowego a tu prąd, prąd i prąd ???? I o co właściwie chodzi, dlaczego niektórzy na siłę chcą wepchnąć komuś ogrzewanie prądowe, może ja nie chcę prądu, bo nie lubię a interesuje mnie olej? Przez takie rzeczy mozna się zrazić do forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt prawie nie trzyma się tematu postu, też chciałem poczytać o kosztach ogrzewania olejowego a tu prąd, prąd i prąd ???? I o co właściwie chodzi, dlaczego niektórzy na siłę chcą wepchnąć komuś ogrzewanie prądowe, może ja nie chcę prądu, bo nie lubię a interesuje mnie olej? Przez takie rzeczy mozna się zrazić do forum.

 

Kangoo przeczytaj uważnie temat postu i pierwszy post. Znajdziesz tam takie zdanie:

"NO, chyba, że jeszcze jakieś inne komfortowe ogrzewanie, ale raczej bezobsługowe"

 

Ogrzewanie na prąd spełnia ten warunek i chwała pytajacemu, że nie zamyka się na inne rozwiązania. A Ty jak nie chcesz prądu to go nie instaluj, możesz nawet żyć przy świeczkach, co wiecej nawet nie musisz czytać postów o prądzie, ale może wykaż odrobinę tolerancji i pozwól dyskutować innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt prawie nie trzyma się tematu postu, też chciałem poczytać o kosztach ogrzewania olejowego a tu prąd, prąd i prąd ???? I o co właściwie chodzi, dlaczego niektórzy na siłę chcą wepchnąć komuś ogrzewanie prądowe, może ja nie chcę prądu, bo nie lubię a interesuje mnie olej? Przez takie rzeczy mozna się zrazić do forum.

 

Kangoo przeczytaj uważnie temat postu i pierwszy post. Znajdziesz tam takie zdanie:

"NO, chyba, że jeszcze jakieś inne komfortowe ogrzewanie, ale raczej bezobsługowe"

 

Ogrzewanie na prąd spełnia ten warunek i chwała pytajacemu, że nie zamyka się na inne rozwiązania. A Ty jak nie chcesz prądu to go nie instaluj, możesz nawet żyć przy świeczkach, co wiecej nawet nie musisz czytać postów o prądzie, ale może wykaż odrobinę tolerancji i pozwól dyskutować innym?

 

 

Ok, ok ja wyznaję zasadę "agresywność 0", chciałem tylko poczytac coś o oleju a tu zaraz taki kubeł wody na głowę. Z nikim nie chcę się kłócić, a główny temat postu jest dla mnie jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w swojej instalacji zastosowałeś wymuszoną cyrkulację czy po odkręceniu kranu trzeba czekać aż pojawi się ciepła woda (jeśli tak to średnio jak długo jak daleko od bojlera).

Moja cyrkulacja czeka aż zakupię pompkę. Niestety wiele innych rzeczy też czeka na dokończenie i cyrkulacja nie jest najważniejsza na tej liście. Nigdy nie liczyłem jak długo trzeba czekać musiałbym sprawdzić ze stoperem. Zrobię to wieczorem i jutro napiszę, zobaczę też ile wody się marnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt prawie nie trzyma się tematu postu, też chciałem poczytać o kosztach ogrzewania olejowego a tu prąd, prąd i prąd ???? I o co właściwie chodzi, dlaczego niektórzy na siłę chcą wepchnąć komuś ogrzewanie prądowe, może ja nie chcę prądu, bo nie lubię a interesuje mnie olej? Przez takie rzeczy mozna się zrazić do forum.

Dla przykładu chciałem odesłać do wątku tego samego autora o tym samym:

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=527413&highlight=olej+opa%B3owy#527413

Nie spytał o prąd więc żaden zwolennik prądu się tam nie wpisał. Niestety wątek został dawno zapomniany. Uważasz, że lepszy taki w którym są 4 wpisy, czy taki który ciągle jest aktualizowany? Przecież zwolennikom oleju opałowego nikt nie każe takich wątków omijać z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt prawie nie trzyma się tematu postu, też chciałem poczytać o kosztach ogrzewania olejowego a tu prąd, prąd i prąd ???? I o co właściwie chodzi, dlaczego niektórzy na siłę chcą wepchnąć komuś ogrzewanie prądowe, może ja nie chcę prądu, bo nie lubię a interesuje mnie olej? Przez takie rzeczy mozna się zrazić do forum.

Dla przykładu chciałem odesłać do wątku tego samego autora o tym samym:

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=527413&highlight=olej+opa%B3owy#527413

Nie spytał o prąd więc żaden zwolennik prądu się tam nie wpisał. Niestety wątek został dawno zapomniany. Uważasz, że lepszy taki w którym są 4 wpisy, czy taki który ciągle jest aktualizowany? Przecież zwolennikom oleju opałowego nikt nie każe takich wątków omijać z daleka.

 

Już napisałem, że w porządku - kazdy grzeje sobie jak może i jak chce i o to własnie chodzi - a koszty raz są takie a za chwilę inne - tak to już jest w naszym kraju :). A jezeli chodzi o olej to faktycznie niedużo ludzi się na ten temat wypowiada, a jezeli już to bardzo enigmatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangoo. Na twoim miejscu szukałbym wątków o kosztach ogrzewania domu gazem ziemnym. Jest to najpopularniejsze paliwo i wielu forumowiczów dzieli się informacją o rachunkach za ogrzewanie. Zamienisz sobie tylko cenę gazu z olejem i juz masz rachunki jak za ogrzewanie OO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangoo. Na twoim miejscu szukałbym wątków o kosztach ogrzewania domu gazem ziemnym. Jest to najpopularniejsze paliwo i wielu forumowiczów dzieli się informacją o rachunkach za ogrzewanie. Zamienisz sobie tylko cenę gazu z olejem i juz masz rachunki jak za ogrzewanie OO.

Aż takie proste to to chyba nie jest. Piec zużywa chyba inne ilości gazu i inne oleju, zeby ogrzać tą samą kubaturę o tyle samo stopni. Tak przynajmniej wynika z tego co czytałem. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie. Będę wdzięczny za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--------------------------------------------------------------------------------

[/quo

--------------------------------------------------------------------------------

 

Trochę wyręczę Jeziera

załączam arkusz kalkulacyjny: dzięki uprzejmości vortalu autocentrum.pl.

Niestety nie obejmuje on Pompy ciepła i oleju opałowego, a jedynie prąd, gaz ziemny i propan. W arukszu trzeba wstawić odpowiednie parametry (lokalne ceny, zapotrzebowanie na ciepło etc).

 

Ja mając do wyboru gaz ciekły i olej wybrałbym jednak olej - ze względu na butlę. Na szczęście moim zdaniem i tak prąd jest korzystniejszym rozwiązaniem zarówno od oleju jak i propanu.

te]

 

trochę naciągane te obliczenia.

1Kwh prądu za 0,26zł

sprawność pieca gazowego - 90% , prąd 99%

sprawność wytwarzania - 90% , prąd 99%

sprawnośc transportu ciepła - 90% prąd 95%

Jak do tego ma sie piec kondensacyjnyo deklarowanej sprawności 109%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--------------------------------------------------------------------------------

[/quo

--------------------------------------------------------------------------------

 

Trochę wyręczę Jeziera

załączam arkusz kalkulacyjny: dzięki uprzejmości vortalu autocentrum.pl.

Niestety nie obejmuje on Pompy ciepła i oleju opałowego, a jedynie prąd, gaz ziemny i propan. W arukszu trzeba wstawić odpowiednie parametry (lokalne ceny, zapotrzebowanie na ciepło etc).

 

Ja mając do wyboru gaz ciekły i olej wybrałbym jednak olej - ze względu na butlę. Na szczęście moim zdaniem i tak prąd jest korzystniejszym rozwiązaniem zarówno od oleju jak i propanu.

te]

 

trochę naciągane te obliczenia.

1Kwh prądu za 0,26zł

sprawność pieca gazowego - 90% , prąd 99%

sprawność wytwarzania - 90% , prąd 99%

sprawnośc transportu ciepła - 90% prąd 95%

Jak do tego ma sie piec kondensacyjnyo deklarowanej sprawności 109%

 

sprawność jest elementem modyfikowalnym. Są różne piece. Ja wpisałem wartości początkowe typowe niektórzy uważają, że straty na przesyle nie występują i mogą wpisać w odpowiednie pole 100%.

Wartości wpisane przeze mnie są raczej pisane według czarnego scenariusza, arkusz jest po to by każdy mógł wpisać swoje wartości i policzyć ile to będzie w jego domu przy jego piecu, i przy jego cenach.

 

Co do samej wartości 109% Jest to wartość teoretyczna występując może czasem w sprzyjających warunkach. Średnia sprawność jest niższa. Warto też mieć na uwadze, że wraz ze starzeniem się pieca jego sprawność spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...