Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie Nadmuchowe Nawiewowe


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Te piece akumulayjne to widziałem u znajomego.

Mówił, że są to piece dynamiczne ze "średniej" półki.

Na chłopski rozum to niestety jak się coś podgrzewa to i tak będzie od razu trochę ciepła oddawało nawet jak wentylator nie chodzi.

Co do cen to mi szczena opadła jak zobaczyłem wycenę mojej instalacji na piecach akumulacyjnych. Ja chciałem dołożyć jeszcze rekuperator z GWP i ta cena była baaardzo zaporowa.

Dlatego wybrałem co wybrałem i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kedrap,

nie wiem jaki dom wynajmowales za granica, jak stara byla instalacja, itp, itd.

My przez 17 lat mieszkalismy w UK, tam w naszym pierwszym domu bylo ogrzewanie nadmuchowe, bylismy z niego bardzo zadowoleni. W drugim domu, ktory kupilismy (byl to stary dom) przy okazji robienia remontu nie udalo sie zrobic ogrzewania nadmuchowego, wiec mielismy normalne, gazowe, kaloryfery etc. O wiele lepiej mieszkalo sie w domu, gdzie bylo ogrzewanie nadmuchowe, jakosc powietrza byla duzo lepsza. Nasze dzieci nie mialy problemow z astma, nie chorowaly, nie bylo zadnych problemow z fruwajacym kurzem...

 

Teraz budujemy dom, od poczatku wiedzielismy, ze bedziemy mieli ogrzewanie nadmuchowe. Nawet teraz po zrobieniu w grudniu tynkow i wylewkach, widac zalety takiego ogrzewania. Jest swietna wentylacja, wszystko ladnie schnie. To jest nasza prywatna opinia, nasze doswiadczenia. Nie bede nikogo przekowywac do tego systemu ogrzewania, dla nas to jest strzal w dziesiatke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie do blachu

Może znajdziesz chwilę i coś napiszesz? :)

...Domek 300m z poddaszem użytkowym. Piec elektryczny z pompą ciepła (powietrze-powietrze) ....

 

Też rozważam tę opcję (zamiast pieca nadmuchowego gazowego).

Blachu czy mógłbyś napisać jak się ta pompa (jaki model Carriera) sprawdza przy ogrzewaniu tzn. do jakich temperatur zewnętrznych działa, a od jakich załączają się grzałki. Jaką mają moc - jakie muszę mieć przyłącze energetyczne. Jeśli mógłbyś przekazać jeszcze jakieś istotne uwagi (nie chodzi o zalety ogrzewania nadmuchowego) dotyczące Twojego konkretnego rozwiązania z piecem elektrycznym z pompą. Np. czy masz dwie taryfy i jak tym "zarządzasz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Oj długo mnie nie było. Już odpowiadam.

Mam piec firmy Miller. Pompa zewnętrzna (agregat) to model T3BX-060G.

Mam przyłącze energetyczne 25kW.

W piecu są dwie grzałki każda po 10kW.

Pompa ogrzewa bez problemu moje 300m do temperatury zewnętrznej ok 0 stopni. Poniżej włącza się pierwsza grzałka a poniżej 20stopni druga grzałka (jeszcze się nie włączała).

Dopiero od 2 tygodni mam dwie taryfy i kombinuję jak to wszystko poprogramować. Dołożyłem już dodatkowy zegar sterujący pracą wentylatora (przydatne przy ogrzewaniu kominkiem) a teraz myślę nad dodatkowym sterownikiem termostatu pierwszej grzałki tak aby jak najlepiej wykorzystać drugą taryfę. Kombinuję także nad sterowaniem prędkością obrotów wentylatora (piec ma możliwość ustawienia trzech prędkości, ale tylko na sztywno), ale to zrobię po sezonie grzewczym.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam,

mam pytanie do wszystkich użytkowników tego systemu ogrzewania, czy sprawdzi się ono w salonie otwartym do kalenicy, czy to ciepło nie będzie uciekać pod sufit (dach) ?

pozdrawiam

Najprawdopodobniej będzie i to znacznie szybciej niż przy innych systemach ogrzewania. W domu nie zastosujesz nawiewników kierunkowych z dużymi predkościami wypływu tak jak na dworcach czy halach. Bezapelacyjnie najlepiej w tego typu pomieszczeniach mieszkalnych sprawdza się ogrzewanie podłogowe, lub grzejnikowe niskotemperaturowe, najgorzej będzie przy ogrzewaniu powietrznym i grzejnikami konwektorowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie do wszystkich użytkowników tego systemu ogrzewania, czy sprawdzi się ono w salonie otwartym do kalenicy, czy to ciepło nie będzie uciekać pod sufit (dach) ?

pozdrawiam

Najprawdopodobniej będzie i to znacznie szybciej niż przy innych systemach ogrzewania. W domu nie zastosujesz nawiewników kierunkowych z dużymi predkościami wypływu tak jak na dworcach czy halach. Bezapelacyjnie najlepiej w tego typu pomieszczeniach mieszkalnych sprawdza się ogrzewanie podłogowe, lub grzejnikowe niskotemperaturowe, najgorzej będzie przy ogrzewaniu powietrznym i grzejnikami konwektorowymi.

Popieram - tylko podłogówka - nie tylko ze względu na komfort ale i oszczędność. Prop. zajrzeć do wątku http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=571298&highlight=#571298

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie do wszystkich użytkowników tego systemu ogrzewania, czy sprawdzi się ono w salonie otwartym do kalenicy, czy to ciepło nie będzie uciekać pod sufit (dach) ?

pozdrawiam

 

Ciepło będzie uciekać zawsze przy każdym rodzaju ogrzewania. W takim przypadku należy umieścić nawiewy w podłodze a jeżeli są w ścienie to skierować nadmuch do podłogi z odpowiednią prędkością. Nawiewniki nie powinny być wyżej niż 3m nad podłogą.

 

Zaletą ogrzewania nadmuchowego jest to że ciepłe powietrze, które ucieknie do góry zostanie wciągniete prze zlokalizowaną najczęściej u góry kratkę powrotną, dzięki czemu energia zostanie ponownie użyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem ciepło będzie uciekać przy wszystkich rodzajach do góry, tylko przy ogrzewaniu powietrznym zawsze ucieknie go najwięcej. W praktyce pionowy profil temperatury przy ogrzewaniu powietrznym jest najgorszy to znaczy gradient temperatury w pionie jest największy szczególnie przy wysokich pomieszczeniach. W pomieszczeniach mieszkalnych nie stosuje się nawiewników kierunkowych z dużymi prędkościami wypływu ze względu na niski komfort. Pisałem już o tym. Nawiewniki w podłodze skierowane do góry jeszcze bardziej przyspieszą ucieczkę ciepła pod sufit i jeszcze bardziej pogorszą już i tak bardzo nędzny profil pionowy temperatury. Jeśli chodzi o tą niby zaletę ogrzewania powietrznego i powtórne wykorzystanie energii cieplnej to jest to zwykła recyrkulacja czyli zawracanie zużytego powietrza z powrotem do układu wentylacji i ogrzewania. Od tego typu przestarzałych systemów recyrkulacji się już odchodzi. Owszem jest jeszcze na rynku duża oferta tego typu systemów ale dobrze należy się zastanowić czy warto w to wchodzić. Najlepszy czyli najbardziej ekonomiczny i komfortowy system ogrzewania w tego typu wysokich pomieszczeniach to tylko podłogówka. Im dalej od podłogówki tym będzie gorzej. Czyli mamy w kolejności podłogówka, ogrzewanie mieszane podłogówka grzejniki płytowe-niskotemperaturowe potem same grzejniki niskotemperaturowe płytowe następnie grzejniki konwektorowe i na samym końcu najgorsze ogrzewanie powietrzne czyli nadmuchowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycjonalisto, myślę że nie zgłębiłeś nigdy tego zagadnienia gdyż z wypowiedzi wynika, że Twoja wiedza o tym rodzaju ogrzewania jest zbyt skromna i powierzchowna aby udzielać rad, więć skup się może na doradzaniu w temacie rozwiązań "tradycyjnych".

 

Przytaczasz stereotypowe i nieprawdziwe opinie rozpowrzechniane przez ludzi nie znających tego rodzaju ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę następny wszystkowiedzący i nieomylny Guru zaczyna się pieniaczyć.

Nie piszę dużo na forum ale zauważyłem że chyba forum jest traktowane jako swojego rodzaju miejsce gdzie różni pseudospecjaliści związani zarobkowo z daną branżą w sprytny sposób naganiają sobie klientów. Nie ostrzegają oni przed różnymi ograniczeniami omawianych rozwiązań, bagatelizują różnego rodzaju wady lub udają że ich nie ma. Jak ktoś odsłoni jakieś słabe miejsce rozwiązania które oferują to zaczynają zachowywać się arogancko i walą na oślep pisząc że to stereotypy, nie zna się itd. Na takiego osobnika wygląda mi chyba właśnie Rafał. Obym się mylił.

Rafale ogrzewanie powietrzne jak najbardziej można zaliczyć do "tradycyjnych" . Więc dziękuję za poparcie w kwestii wypowiadania się na jego temat. Jest to system bardzo stary i bardzo rozpowszechniony ale nie w Europie. Występuje on głównie w Kanadzie i USA gdzie buduje się w lekkiej drewnianej technologii szybko i byle jak. Właśnie do takich domów został on przystosowany .

Jeśli moge to jeszcze jeden stereotyp powielę :wink: :D . Ogromna większość osób (łacznie ze mną) która zna ten rodzaj ogrzewania z dłuższej praktyki źle go ocenia i zdecydowanie preferuje nowoczesny w porównaniu z nawiewowym, czyli system ogrzewania kaloryferami lub podłogowy. :wink: :D . Coś chyba jednak w tym musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko sie zgadza tylko z calym szacunkiem:

primo-polak-czy tez inny obcokrajowiec wyjezdzajacy do pracy nie szuka lokalu o standardzie "bussines" secondo-ktos kto wynajmuje lokal za granica obcokrajowcom nie zwraca zadnej uwagi na stan instalacji

 

Kedrap,

nie wiem jaki dom wynajmowales za granica, jak stara byla instalacja, itp, itd.

 

Dosyć dawno mnie nie było, ale po kolei:

Dariusz Drapsa - mylisz się. Nie wszyscy Polacy wyjeżdżają do pracy na czarno. Był to dom (~ 350m2) o wysokim standardzie za który płaciła firma. Po drugie, właściciel bardzo starał się, bo brał za to duże pieniądze. Mimo wszystkich zabiegów, czyszczenia kanałów, nowych filtrów, itp. po dwóch latach mieliśmy dość i przeprowadziliśmy się do innego domu z kaloryferami. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze.

 

Ozzie - dom pochodził z początku lat 80-ych, czyli wtedy miał około 15 lat.

 

Jak ktoś napisał dzięki Bogu mamy wolność gospodarczą i wolność wyboru. Każdy wybiera jak uważa, co dla niego jest najlepsze. I na prawdę nie mam zamiaru na siłę nikogo przekonywać, jeżeli natomiast ktoś (MonteChristo w pierwszym post'cie) pyta o wrażenia to szczerze piszę, że wrażenia z ogrzewania nadmuchowego były beznadziejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus ogrzewania jest szum pieca slyszalny glownie w nocy z kratek powrotnych, tyle tylko, ze my sie do tego juz przyzwyczailismy i nawet lepiej sie zasypia jak cisza nie boli w uszach :)

W zasadzie kaloryfery a dokładniej wodaw rurkach też szumi. Ale cizko porównać co gorsze.

Ciekawie jak ocenią to rozwiazanie osoby zaproszone i nocujące u was. Ciekaw jestem ich reakcji ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycjonalisto .... zastanawiające jest to co piszsz.

 

Prawdą jest że to rozwiązanie dominuje za oceanem, ale nie dlatego że tam buduje się głównie w szkielecie. Przecież ogrzewanie wodne istniało w ameryce jak i na całym świecie, ale z uwagi na jego ułomność i ograniczenia już kilkadziesiąt lat temu zaczęto z niego rezygnować a obecnie niemal nie występuje w nowych domach.

 

No i jeszcze jedna sprawa, buduje się tam szybko, to prawda, ale jeżeli to jest byle jak to życzę powodzenia przy budowie własnego domu, zobaczysz jakie jest przeciętny polski standard jakości na budowie, zapewniam cię że daaaaleko nam do przeciętnej amerykańskiej.

 

Zresztą co tu porównywać, w samych stanach buduje się prawie MILION nowych domów rocznie, to mnie więcej tyle co w Polsce przez 50 lat. A przeciętna wartość amerykańskiego domu to 220.000 US$, co nawet przy rekordowo mocnym złotym daje > 600.000 PLN.

 

A co do samego ogrzewania, to zapewniam cię że w miarę wzbogacania się społeczeństwa i wzrostu świadomości dostępnych technologi ogrzewanie nadmuchowe będzie się stawało coraz popularniejsze i nic na to nie poradzisz. Widać to już w sektorze budownictwa komercyjnego, które szybciej chłonie nowe technologie.

 

Migrację w stronę tych rozwiązań widać każdego dnia choćby na tym forum, prawie kązdy budujący chciałby mieć ekonomiczne ogrzewanie, sprawną wentylację, myśli o rozprowadzeniu ciepła z kominka a czasem o klimatyzacji, wielu boryka się z problemem zbyt suchego powietrza w zimie ........ amerykanie też szukali podobnie i doszli do wniosku że system wodny nie jest w stanie zapewnić wymaganego komfortu a wkładanie do domu wielu niewspółpracujących ze sobą instalacji jest kłopotliwe i bardzo drogie więc wymyślili ( a w zasadzie udoskonalili ) system nadmuchowy, który jest w stanie zapewnić komfort w budynku przez cały rok.

 

W Polsce głównym problemem jest to że przeciętny budujący nie ma nawet pojęcie że taki system ogrzewanie istnieje, ma co najwyżej świadomość istnienia nadmuchów jakie widział w supermarkecie, które z systemem dla domu nie mają nic wspólnego.

 

Natomiast jak już ktoś zainteresuje się tematem i zapozna się bliżej z tym rozwiązaniem to, jeżeli tylko budżet mu pozwala, instalauje taki system we własnym domu. Zresztą sprawa kosztów też już powoli przechodzi do lamusa, bo system dosyć mocno sie już spopularyzował i konkurencja wśród wykonawców i importerów sprzętu spowodował duży spadek cen, w czym skutecznie pomaga mocny złoty.

 

To tyle w super skrócie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycjonalisto .... zastanawiające jest to co piszsz.

 

Prawdą jest że to rozwiązanie dominuje za oceanem, ale nie dlatego że tam buduje się głównie w szkielecie. Przecież ogrzewanie wodne istniało w ameryce jak i na całym świecie, ale z uwagi na jego ułomność i ograniczenia już kilkadziesiąt lat temu zaczęto z niego rezygnować a obecnie niemal nie występuje w nowych domach.

 

No i jeszcze jedna sprawa, buduje się tam szybko, to prawda, ale jeżeli to jest byle jak to życzę powodzenia przy budowie własnego domu, zobaczysz jakie jest przeciętny polski standard jakości na budowie, zapewniam cię że daaaaleko nam do przeciętnej amerykańskiej.

 

Zresztą co tu porównywać, w samych stanach buduje się prawie MILION nowych domów rocznie, to mnie więcej tyle co w Polsce przez 50 lat. A przeciętna wartość amerykańskiego domu to 220.000 US$, co nawet przy rekordowo mocnym złotym daje > 600.000 PLN.

 

A co do samego ogrzewania, to zapewniam cię że w miarę wzbogacania się społeczeństwa i wzrostu świadomości dostępnych technologi ogrzewanie nadmuchowe będzie się stawało coraz popularniejsze i nic na to nie poradzisz. Widać to już w sektorze budownictwa komercyjnego, które szybciej chłonie nowe technologie.

 

Migrację w stronę tych rozwiązań widać każdego dnia choćby na tym forum, prawie kązdy budujący chciałby mieć ekonomiczne ogrzewanie, sprawną wentylację, myśli o rozprowadzeniu ciepła z kominka a czasem o klimatyzacji, wielu boryka się z problemem zbyt suchego powietrza w zimie ........ amerykanie też szukali podobnie i doszli do wniosku że system wodny nie jest w stanie zapewnić wymaganego komfortu a wkładanie do domu wielu niewspółpracujących ze sobą instalacji jest kłopotliwe i bardzo drogie więc wymyślili ( a w zasadzie udoskonalili ) system nadmuchowy, który jest w stanie zapewnić komfort w budynku przez cały rok.

 

W Polsce głównym problemem jest to że przeciętny budujący nie ma nawet pojęcie że taki system ogrzewanie istnieje, ma co najwyżej świadomość istnienia nadmuchów jakie widział w supermarkecie, które z systemem dla domu nie mają nic wspólnego.

 

Natomiast jak już ktoś zainteresuje się tematem i zapozna się bliżej z tym rozwiązaniem to, jeżeli tylko budżet mu pozwala, instalauje taki system we własnym domu. Zresztą sprawa kosztów też już powoli przechodzi do lamusa, bo system dosyć mocno sie już spopularyzował i konkurencja wśród wykonawców i importerów sprzętu spowodował duży spadek cen, w czym skutecznie pomaga mocny złoty.

 

To tyle w super skrócie. :wink:

:D : I ktoś tu wytykał powielanie, stereotypy :D . Przecież to co jest napisane powyżej to chyba żywcem zerżniete z jakiejś ulotki reklamowej :D rafał naprawdę porozmawiaj z ludźmi co musieli mieszkać w czymś takim przez dłuższy czas. Popytaj co naprawdę o tym sądzą. Nawet w tym wątku ci co są jeszcze zadowoleni narzekają na hałas widać im to jeszcze aż tak bardzo nie przeszkadza. A to tylko jedna z wielu wad. Chyba jednak zbyt mocno wziąłeś sobie te ulotki reklamowe do serca :D :D. Ale chętnie zaczekam na następny odcinek twojej reklamy :wink: :D kto wie może nawet będzie serial. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...