Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zabezpieczyć i pomalować niezabezpieczoną drewnianą ławkę?


airbrk

Recommended Posts

Ja bym przeszlifował. Raz, że oczyści drewno z nalotów, brudu etc. a dodatkowo będzie przyjemniejsze pod ręką i łatwiej będzie zmywać w przyszłości jakieś zabrudzenia.

Pytanie jaki chcesz uzyskać efekt? Drewno ma być widoczne, czy też może być pokryte jednolitą farbą tzn. bez widoczności słojów? W pierwszym szedłbym w jakiś olej z przeznaczeniem na meble ogrodowe i tarasy (odporny na UV), w drugim emalia do drewna, oczywiście z przeznaczeniem na zewnątrz.

Problemem może być to, że drewno jest zażywiczone. Tam gdzie widoczna trzeba by ją usunąć, np. podgrzewając opalarką elektryczną (oczywiście tak aby nie przypalić samego drewna) i zbierając wypływ. Dobrze jest też przesmarować jakimś izolantem do drewna czy odpowiednim podkładem, żeby zabezpieczyć się przed brzydkimi przebarwieniami, które mogą pojawić się po kontakcie wierzchniej warstwy farby z pozostałą w drewnie żywicą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, airbrk napisał:

Witam, jakiś czas temu dostałem za darmo ławkę. Ławka z tego co widzę, jest niezabezpieczona, żywe drewno. Czym to najlepiej pomalować aby zabezpieczyć. Czy trzeba szlifować te drewno, czy można bezpośrednio kłaść farbę?

 

20240730_145906.jpg

20240730_145912.jpg

20240730_145829.jpg

Obowiązkowo musisz te deski czy raczej kantówki odkręcić i wyszlifować a potem pomalować, jak to już zależy tylko od Ciebie. Mój przedmówca dość dobrze naświetlił sprawę malowania. 

Te kantówki na których widać sęk i wychodząca żywice po pomalowaniu odwróciłbym aby sęk był z tyłu bo żywica może jeszcze po pomalowaniu wychodzić a wtedy niepotrzebnie zabrudzisz sobie ubranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, airbrk napisał:

Pomalowalem 1 warstwa impregnatem zywiczym, nawet spoko wyszlo tylko caly czas jak dotykam reka tego drewna nie jest przyjemne w dotyku tylko takie szorstkie. Szlifowałem papierem 60 i 100, jest poprawa juz drzazg nie ma ale to jeszcze nie to ...

Pisząc że to jeszcze  nie to rozumiem że szlifowałeś ręcznie a za pomącą szlifierki.

Impregnat nie jest raczej żywiczny to musiała być lakierobejca. 

Teraz aby powierzchnia była bardziej gładka musiałbyś ręcznie delikatnie przeszlifować całość papierem o gradacji 100 - 120 pod warunkiem że farba dobrze wyschnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, airbrk napisał:

Pomalowalem 1 warstwa impregnatem zywiczym, nawet spoko wyszlo tylko caly czas jak dotykam reka tego drewna nie jest przyjemne w dotyku tylko takie szorstkie. Szlifowałem papierem 60 i 100, jest poprawa juz drzazg nie ma ale to jeszcze nie to ...

Możesz podać nazwę czym malowałeś? Różnych typów preparatów do drewna jest multum a każdy typ może mieć trochę inne wymagania.

Jeśli to lakierobejca to lakiery mają tendencję do podnoszenia drobnych włókien w drewnie, więc po lakierowaniu pierwszą warstwą może być bardziej szorstkie niż wydawało się to po podstawowym szlifowaniu przed malowaniem. Dlatego lakieruje się z reguły dwiema warstwami z międzyszlifowaniem. Tak jak pisał henrykow, teraz papier 100-120 jak powłoka się utwardzi (przy szlifowaniu ma się pylić a nie brylić) i polakierować jeszcze raz. Jeśli nadal nie będzie oczekiwanego efektu to kolejny szlif drobniejszym papierem, nawet do 220 i trzecia warstwa - poeksperymentuj na niewidocznym kawałku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...