Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie fundamentow pianka PUR, a dodatkowo prace


Recommended Posts

Dzień dobry. Jestem nowym użytkownikiem forum, więc jednocześnie chciałbym przywitać się i podziękować za wszystkie podpowiedzi.

Stoje przed wykonaniem ocieplenia fundamentow. Ogólnie budynek ma ok. 35 lat. Dom posiada betonowy fundament w ziemi lany w wykopie, ponad ziemia szalowany na ok. 50cm. Potem znajduje się izolacja pozioma z papy i na to murowane ściany. Z zewnątrz to co ponad gruntem posiada ocieplenie styropianem 6cm. Polowa domu jest podpiwniczona na zasadzie takiej iż był wykop i od srodka zostało to zaszalowane i zalane betonem podobnie jak opisywane fundamenty. Co myślę że również istotne to brak ław. W związku z zaistniałą sytuacją zrodził się pomysł ocieplenia i stworzenia pionowej hydroizolacji z zewnątrz fundamentow. Dodam jeszcze ze teren jest suchy wody gruntowe sa na pewno duzo ponizej fundamentow. Z racji iż jest jak jest to wybór padł na piankę PUR zamknietokomorkowa, jestem na etapie oczyszczania terenu wokół domu i przygotowania się do wykopu. Plan jest taki iż odkopię na głębokość ok. 1m (tyle w ziemi mają fundamenty) dom w miejscach gdzie jestem wstanie to zrobić to będzie ok. 80% budynku. Odczekam ok. 2 tygodni w tym czasie fundamenty powinny podeschnąć. Wpadnie ekipa i nałoży ok. 8-10 cm piany. I tu chciałbym zadać kilka pytań które mnie nurtują:

1. Czym zabezpieczyc położona pianę chodzi przedewszystkim o zabezpieczenie przed uszkodzeniem przy zasypywaniu. Czytałem iż pianka traci swoje właściwości jeśli naruszy się jej wierzchnia warstwę. Czy folia kubełkowa będzie dobrym zabezpieczeniem? Czy warto malować piankę PUR wzmacniając jej właściwości hydroizolacyjne?

2. Chciałbym zasypując ułożyć rurę drenażową w celu odwodnienia fundamentow I tu pytanie, czy będzie to dobre rozwiązanie? Ponieważ według informacji które do tej pory znalazłem taki drenaż przy starym domu robi się w odległości 2-3 metrów. Jednak w moim przypadku raz że jest to w niektórych miejscach nie możliwe dwa troszkę mija z celem moim zdaniem skoro i tak będę miał odkopany bliżej fundament, chyba ze moje rozumowanie jest bledne.

Chciałbym jednoczesnie podpytać o poszczególne warstwy dla takiego rozwiązania. Czy przyjmując ze wykop bedzie na ok. 1m. Wykonanie poszczegolnych warst na zasadzie ponizej bedzie ok:

podsypania żwirem/piachem na ok. 20cm. Na to dać włókninę i podsypkę z płukanego kamienia. Ok. 20 cm. Potem rurę. I znów przysypać Kamieniem. Zamknąć geowłókninę i do góry obsypać całość piaskiem. Rurę myślałem odsunąć o ok. 30 cm od ocieplenia. Oczywiście kwesti spadków jestem świadomy.

3. Wykop będzie dość szeroki planuje odkopac do ok. 1 m. Od budynku i tu pojawia się jeszcze jedna rzecz która chciałbym jednocześnie spróbować załatwić (uziemienie otokowe) tego również brakuje mi w domu. Pomyślałem że na samym spodzie po odkopaniu mógłbym bezpośrednio w najdalszej możliwej odległości bądź ręcznie podkopując np. Na pół sztycha głębiej zrobić miejsce na bednarka która ułożył bym i połączył z czasem w jedno wykonując z czasem te 30% wykopu którego zabraknie specjalnie pod połączenie bednarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia prac budowniczego są obrzydliwe. Poważnie. Strzelaj do nich i uciekaj daleko, bardzo daleko. Bez żartów i bez hiperboli. Tego konstruktora nie obchodzi, lub nie wie, jaki jest cel instalowania pianki, dlaczego i jak to zrobić, a jeśli zrobi to teraz, cała sprawa będzie katastrofą.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/10/2024 at 2:10 PM, jomerkod said:

Zdjęcia prac budowniczego są obrzydliwe. Poważnie. Strzelaj do nich i uciekaj daleko, bardzo daleko. Bez żartów i bez hiperboli. Tego konstruktora nie obchodzi, lub nie wie, jaki jest cel instalowania pianki, dlaczego i jak to zrobić, a jeśli zrobi to teraz, cała sprawa będzie katastrofą.
 

i got this...  https://19216801.onl/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...