Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Potrzebuję pomocy w zrozumieniu raportu geotechnicznego


asonta

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów! Mamy upatrzoną działkę, na którą jesteśmy bardzo chętni (lokalizacja i położenie bardzo nam pasują, a i cenowo wygląda nienajgorzej). Obecnie jesteśmy w trakcie negocjacji i czekamy na wydanie warunków zabudowy. Udostępniono nam również wyniki raportu geotechnicznego. Jako że nie znam się na tym, pomyślałam, żeby zgłosić się do Was z prośbą o pomoc. Poniżej są kluczowe fragmenty raportu:

Quote

Warunki gruntowo - wodne
Teren przeznaczony do zainwestowanie do głębokości ok. 0,6 - 1,7m ppt pokryty jest gruntem piaszczysto humusowym. Poniżej nawiercono aluwialne piaski drobnoziarniste.
Wody gruntowej zbierającej się w wyrobiskach w dniu badań do 3,5m ppt nie stwierdzono. W strefie 3,0 -3,5m ppt grunt jest mocno zawilgocony co oznacza, że jest to strefa wahań jej poziomu. Wg materiałów archiwalnych woda gruntowa w rejonie badań występowała na rzędnej 6,8 7,0m npm, a z uwagi na bliskie sąsiedztwo Zalewu Szczecińskiego może ulegać okresowym (nawet dobowym) wahaniom. Badania prowadzono w okresie niskich stanów wód gruntowych.
Wnioski i zalecenia
1. Pod luźnym piaskiem z domieszką humusu 0,6-1,7m ppt występują; średniozagęszczone piaski drobnoziarniste o stopniu zagęszczenia ID= 0,33 -0,50.
2. W dniu badań wody gruntowej do 3,5m ppt nie stwierdzono jednak z uwagi na bliskie sąsiedztwo Zalewu podczas tzw. cofki może ona ulegać wahaniom i występować na głębokości ok. 3,0m ppt.
3. W rejonie występowania luźnego piasku z domieszką humusu po ich usunięciu, dogęszczeniu dna wykopu, fundamenty posadowić należy na nasypie budowlanym zagęszczanym warstwami do stopnia zagęszczenia nie mniejszego niż 0,50.
4. Według kryteriów określonych w rozporządzeniu MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012r w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych (Dz. U. z 27.04.2012r poz.463) warunki gruntowe są proste, a obiekt pierwszej kategorii geotechnicznej.

Im dalej od drogi, tym mniej humusu. Ogólnie jesteśmy ciekawi Waszych opinii, ale nasuwają się również pytania związane z fundamentami: 

  • Czy jeśli zdecydowalibyśmy się na budowę na tyłach działki, do jakiej głębokości byłaby potrzebna wymiana gruntu, uwzględniając te 60 cm humusu?
  • Jaki rodzaj fundamentu?

Będę bardzo wdzięczna za Wasze opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
W dniu 12.08.2024 o 20:39, asonta napisał:

gruntu, uwzględniając te 60 cm humusu?

  • Jaki rodzaj fundamentu?

 

Skąd masz info że humusu jest 60cm. W tekście jest "Pod luźnym piaskiem z domieszką humusu 0,6-1,7m ppt " co ja rozumie że jest go od 60 do 170 cm. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sercem raportu geotechnicznego są wnioski i zalecenia. jeśli jest dobrze napisany, powie ci, czy stoją przed tobą jakieś wyzwania i jak je pokonać. Czy rozmawiałeś z wynajętym inżynierem geotechnikiem, zanim przesłał Ci raport i fakturę? Dobrzy inżynierowie zazwyczaj odpowiadają na pytania uzupełniające dotyczące raportu, nie pobierając czasu na konsultacje, więc może warto zapytać firmę o interpretację raportu, jeśli coś jest w nim niejasne. Ponadto wykonawcy mogą dać ci przybliżone pojęcie o głównych kosztach związanych z twoim projektem, jeśli przeczytają coś, co wzbudzi zdziwienie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Z tego co jest napisane wynika że do głębokości 0.6-1.7 m p.p.t. jest grunt piaszczysto humusowy. Geolog nie wydał dla niego parametrów czyli traktuje tą warstwę jako nienośną i należy ją w całości usunąć.

Poniżej są średniozagęszczone piaski o ID od 0.33 do 0.5 i tą warstwę trzeba powierzchniowo dogęścić i wykonać na niej podbudowę do dolnej krawędzi fundamentu.

Potem geolog pisze coś głupiego odnośnie zagęszczania do ID=0.5, ponieważ stopień zagęszczenia ID jest parametrem określającym naturalny stan gruntu a parametrem dla podbudowy jest wskaźnik zagęszczenia IS, który dla podbudowy standardowo powinien wynieść 0.97 - 0.98.

Czy decydować się na płytę czy na ławy/stopy to trochę zależy do projektu konstrukcji budynku. Ja jestem zwolennikiem ław i w tym przypadku nie powinno być problemu z ich wykonaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2024 o 12:38, tunipcol1 napisał:

Sercem raportu geotechnicznego są wnioski i zalecenia. jeśli jest dobrze napisany, powie ci, czy stoją przed tobą jakieś wyzwania i jak je pokonać. Czy rozmawiałeś z wynajętym inżynierem geotechnikiem, zanim przesłał Ci raport i fakturę? Dobrzy inżynierowie zazwyczaj odpowiadają na pytania uzupełniające dotyczące raportu, nie pobierając czasu na konsultacje, więc może warto zapytać firmę o interpretację raportu, jeśli coś jest w nim niejasne. Ponadto wykonawcy mogą dać ci przybliżone pojęcie o głównych kosztach związanych z twoim projektem, jeśli przeczytają coś, co wzbudzi zdziwienie.  https://omegle.onl/    

I got this,....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...