Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie dachu wełną/pianą PUR/płytami PIR a WT2021


Iskierniczek

Recommended Posts

Hej,

Temat już zapewne wałkowany i to nie jeden raz.

Ja jednak stoję obecnie przed wyborem rodzaju ocieplenia swojego dachu i tu mam kilka pytań:

Mój dach dwuspadowy 168m2 o nachyleniu 40st, krokwiowo-jętkowy (murłaty 14x14, podłużnice 14x14, krokwie 18x8, jętki 20x8), pełne deskowanie deską calową, w planach mam ocieplenie dachu do samego szczytu aby strych był ocieplony, gdzie mógłbym np: zamontować jednostkę rekuperatora.

Możliwe, że gdybym wiedział o takim rozwiązaniu wcześniej zdecydowałbym się na krokwiowe ocieplenie dachu płytami PIR zamiast jego deskowania, jednak kiedy dach jest już skończony muszę wybrać inne opcje, jest tu tyle niedopowiedzeń i niejasności, że chciałbym je tu wyjaśnić ewentualnie sprostować.

Według najnowszych warunków technicznych WT2021 - współczynnik przenikania ciepła U dla dachów wynosi maksymalnie 0,15W/m2K (czym mniej tym lepiej).

Wełna jest niepalna i ma niższą lambdę ok. 0,035 jednak według opinii jej układanie to najgorsza rzecz jaką można robić na budowie, podobno bardzo często opada na stromych dachach, chociaż mówi się, że wełna sama w sobie jest hydrofobowa mówi się, że po zawilgoceniu wełny jej lambda spada bardzo drastycznie.

Rozumiem, że jeśli dach będzie nieszczelny to przy 30cm wełny (15+15cm) zanim uwidoczni się wyciek na poddaszu przez lata można żyć w nieświadomości, podobno zachowuje się jak gąbka trzyma wilgoć cały czas.

Jak opadnie to chyba jedynie kamera termowizyjna w środku zimy uwidoczni miejsce gdzie to nastąpiło a jej wymiana i tak finalnie będzie wiązała się z rozwaleniem całego wykończenia z płyt G-K.

Stosując wełnę trzeba zrobić szczelinę powietrzną przed deskowaniem ok.3cm, następnie dajemy 2x15cm i uzyskałem po moich obliczeniach U = 0,116W/m2K

Natomiast jeśli chodzi o pianę, wykonuje ją firma więc sami mamy czyste ręce, ma gorszą lambdę ok. 0,038, jeśli położę ją w tej samej grubości co wełna czyli 30cm uzyskuje U = 0,124W/m2K, chociaż od jednego z handlowców dowiedziałem się, że to całkowicie inna technologia, że 20cm to jest to samo co 30cm wełny bo to inna technologia i tutaj nie ma mostków cieplnych jednak z obliczeń wychodzi U = 0,185W/m2K przez co skreślam tego wykonawcę za gadanie takich bredni.

Od innego z wykonawców piany dowiedziałem się, że dzięki jego pianie (kategoria E) nie spaliło się poddasze, gdyż na powierzchni piany utworzyła się warstwa zwęglonej piany która zahamowała rozprzestrzenianie się ognia w głąb piany i więźby.

Cena wełny skalnej z sklepu internetowego za m2 to 38,5zł brutto x 168m2 = 7783zł, zakładam dodatkowo 30m2 na straty/docinki itp. = 8957zł x 2 gdyż robimy 2 warstwy = 17915zł brutto + cena sznurka, membrany, zszywek, takera oraz praca własna.

Cena piany od wykonawcy z okolicy otrzymałem wycenę 3zł/netto za 1cm grubości piany co przy 30cm = 90zł/netto + 8%VAT = 97,2zł/m2 netto (30cm piany) * 168m2 = 16329zł.

Wykonawcy z którymi rozmawiałem mówili, że pianę aplikuje się bezpośrednio na deskowanie i tu nie trzeba robić żadnej szczeliny wentylacyjnej. Jednak ze względu na to iż deskowanie było wykonywane wilgotnymi deskami, po 2miesiącach mam już ok 1cm szczeliny między deskami, gdzie bezpośrednio na deski położona jest membrana wysoko paroprzepuszczalna. Skoro piana PUR rośnie w oczach w kierunku operatora to idąc tym tropem piana natryśnięta w szczeliny między deskami również urośnie w kierunku membrany wybrzuszając ją i utrudni spływ wody która dostanie sią pod dachówkę.

Więc i tutaj moim zdaniem trzeba wykonać szczelinę wentylacyjną z sznurków i membrany a dodatkowa szczelina wentylacyjna również spowoduje to, że same deski będą owiewane powietrzem z dwóch stron a krokiew w ok 3cm będzie odkryta co również ułatwi jej ewentualnie schnięcie?

Długi ten mój wstęp, proszę was o wasze spostrzeżenia odnoście ocieplenia dachu które macie zastosowane u siebie, czy zaobserwowaliście jakieś dodatkowe wady/zalety, proszę was o waszą subiektywną opinie, co was przekonało do wykonania takiego a nie innego ocieplenia swojego poddasza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się pomysł wełny, ale ta strona to śmieci. Nigdzie nie podaje danych technicznych i niemal całkowicie unika mówienia o izolacji z pianki natryskowej. Mówi, że płyty piankowe to śmieci i nie zapewniają kontroli wilgoci. Wełna wchłania wilgoć, zamiast odprowadzać ją do powietrza i na zewnątrz obudowy. Wełna ma również połowę wartości r pianki natryskowej. Wełna jest fajna i w ogóle, ale pianka natryskowa o zamkniętych komórkach jest najlepszą izolacją na świecie.. kropka. Jest nieprzepuszczalny dla wilgoci. Metal nie rdzewieje, jeśli po spienieniu nie istnieje. Po nałożeniu tworzy hermetyczne uszczelnienie. Wydzielanie gazów nie stanowi problemu, jeśli jest prawidłowo zainstalowane. Utwardza się w czasie krótszym niż 48 godzin i zapewnia ogromny wzrost integralności strukturalnej. Jest to coś, czego izolacja batatowa nigdy nie będzie w stanie osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ceddes napisał:

Podoba mi się pomysł wełny, ale ta strona to śmieci. Nigdzie nie podaje danych technicznych i niemal całkowicie unika mówienia o izolacji z pianki natryskowej. Mówi, że płyty piankowe to śmieci i nie zapewniają kontroli wilgoci. Wełna wchłania wilgoć, zamiast odprowadzać ją do powietrza i na zewnątrz obudowy. Wełna ma również połowę wartości r pianki natryskowej. Wełna jest fajna i w ogóle, ale pianka natryskowa o zamkniętych komórkach jest najlepszą izolacją na świecie.. kropka. Jest nieprzepuszczalny dla wilgoci. Metal nie rdzewieje, jeśli po spienieniu nie istnieje. Po nałożeniu tworzy hermetyczne uszczelnienie. Wydzielanie gazów nie stanowi problemu, jeśli jest prawidłowo zainstalowane. Utwardza się w czasie krótszym niż 48 godzin i zapewnia ogromny wzrost integralności strukturalnej. Jest to coś, czego izolacja batatowa nigdy nie będzie w stanie osiągnąć.

To fakt oczywisty piana zamknięto-komórkowa ma najlepszą lambdę spośród wszystkich materiałów izolacyjnych z tego co czytałem ok. 0.022.

Jednak taka piana tylko i wyłącznie na fundamenty, czy np: metalowy garaż a nie na dach.

Jeśli piszesz tu o natrysku piany zamknięto-komórkowej na więźbę dachową to piszesz ogromne bzdury i tyle w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/16/2024 at 3:10 PM, ceddes said:

Podoba mi się pomysł wełny, ale ta strona to śmieci. Nigdzie nie podaje danych technicznych i niemal całkowicie unika mówienia o izolacji z pianki natryskowej. Mówi, że płyty piankowe to śmieci i nie zapewniają kontroli wilgoci. Wełna wchłania wilgoć, zamiast odprowadzać ją do powietrza i na zewnątrz obudowy. Wełna ma również połowę wartości r pianki natryskowej. Wełna jest fajna i w ogóle, ale pianka natryskowa o zamkniętych komórkach jest najlepszą izolacją na świecie.. kropka. Jest nieprzepuszczalny dla wilgoci. Metal nie rdzewieje, jeśli po spienieniu nie istnieje. Po nałożeniu tworzy hermetyczne uszczelnienie. Wydzielanie gazów nie stanowi problemu, jeśli jest prawidłowo zainstalowane  https://vlc.onl/ . Utwardza się w czasie krótszym niż 48 godzin i zapewnia ogromny wzrost integralności strukturalnej. Jest to coś, czego izolacja batatowa nigdy nie będzie w stanie osiągnąć.

I got this,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Sugerowałbym wełnę
1. Wełna skalna np. Rockwool jest hydrofobizowana, co oznacza ze ma bardzo znikome właściwości sorpcyjne. Oznacza to ze produkt praktycznie nie wchłania wilgoci z powietrza.

2. Wełna jest materiałem o lepszej paroprzepuszczalnosci a więc zapewnia lepszy mikroklimat 

3. Piszesz ze pianę wykonuje instalator. Do wełny również możesz wziać osobę która się w tym specjalizuje 

4. Wełna skalna jako materiał powstały z naturalnych skłądników nie traci swoich własciwości w czasie. Zachowuje swoje parametry nawet do 65 lat. Materiały sztuczne tego Ci nie zapewnia. 

5. Niepalność- wełna to najwyższa klasa rekacji na ogień A1 co oznacza że produkt jest całkowicie niepalny, nie biorący udziału w pożarze i nie rozprzestrzeniający ognia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...