Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynki gliniane


Recommended Posts

  • 1 year później...
  • Odpowiedzi 140
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 year później...

Może mi ktoś doradzi co zrobić z dziurą po odpadłym tynku glinianym (polepa)? Ściany domu zbudowane są ze 180-letnich drewnianych bali, w to wbite gwoździe na których na ukos zaczepione są gałązki. Na tych gałązkach właśnie znajduje się warstwa tynku glinianego zmieszanego z kawałkami gruzu.

Myślę o skuciu tego tynku na części ściany, skoro już kawał odpadł i położeniu na nowo ta samą techniką. Czy jednak wilgotna glina położona na belki i stelaż z gałęzi nie zaszkodzi drewnu? Czym je zaimpregnować przed ponownym tynkowaniem? Dodać wapna do zaprawy glinianej?

Czekam z niecierpliwością na sugestie :D. Czas ratować starą zmizerowaną chałupę!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś doradzi co zrobić z dziurą po odpadłym tynku glinianym (polepa)? Ściany domu zbudowane są ze 180-letnich drewnianych bali, w to wbite gwoździe na których na ukos zaczepione są gałązki. Na tych gałązkach właśnie znajduje się warstwa tynku glinianego zmieszanego z kawałkami gruzu.

Myślę o skuciu tego tynku na części ściany, skoro już kawał odpadł i położeniu na nowo ta samą techniką. Czy jednak wilgotna glina położona na belki i stelaż z gałęzi nie zaszkodzi drewnu? Czym je zaimpregnować przed ponownym tynkowaniem? Dodać wapna do zaprawy glinianej?

Czekam z niecierpliwością na sugestie :D. Czas ratować starą zmizerowaną chałupę!

Pozdrawiam

 

Glina nie jest zagrożeniem dla bali , wręcz przeciwnie. W tym wypadku nie ma potrzeby impregnowania drewna. Wapna do gliny nie dodawaj!

Mam na ścianie tynk gliniany, położony na płyty trzcinowe.

Zrób zaprawę glinową z gliny, piachu, sieczki /przepis znajdziesz w tym watku/ i załataj ściany. Stopniowo, nie od razu gruba warstwa. Glina " czepia się" podłoża mechanicznie. Więc mogą być gałązki albo mata trzcinowa, coś czego się czepi.

Oczywiście mówimy o tynku wewnętrznym?

Glina jest super :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Czy na ścianę z Maxa220 mogę kłaść tynk gliniany bez wzmacniania powierzchni ?

Spoiny są nierówne i tego glina się spokojnie przyczepi, ale sama powierzchnia MAX jest śliska. Czy jednak zrobić najpierw szpryce cementową i taką szpryca pochlapać ściany przed tynkowaniem gliną ?

 

Rewelacja .... już z płaczem szykowałem się na tynkowanie domku popiołami z elektrociepłowni wymieszanymi ze spalonymi oponami , a tutaj ten wątek i oświecenie. Niedoskonały, nierówny, wejski, naturalny , zdrowy tynk gliniany.

 

Macie jakieś praktyczne doświadczenia z ogrzewaniem ściennym połączonym właśnie z tynkiem glinianym ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń, bo na forum chyba nie zagląda, do lepika /pisał tu parę postów wyżej, jest link do jego www/. On i jego chłopaki robili w tym roku u mnie tynki w starej chałupie z bali. Wiem, ze robią w różnych obiektach, również z ogrzewaniem ściennym. I podobno jest to super sprawa.

Ja się zakochałam w tynkach glinianych i innych bym już nie kładła. Tylko teraz właśnie z ogrzewaniem ściennym.

Bardzo sympatyczny entuzjasta :D, na pewno Ci poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tu krótki kurs kładzenia amerykańskiej gliny na ścianie :)

http://www.americanclay.com/online-training

 

A tutaj też inny sposób, (fascynujący jest ten profesjonalny tynkarz z papierosem)

:)

 

http://www.youtube.com/watch?v=viO1lJ1IOVs&feature=related :) mieszanko

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=PtDUia63zQU&feature=related uwielbiam youtube

 

 

 

Mam nadzieję że komuś to pomoże, zdecydowanie film na końcu jest najlepszy.

 

A jeśli chodzi o tynki gliniane to jak wygląda sprawa z instalacjami np elektryczną czy wodociągową? Równocześnie mam pytanie czy na tych tynkach można wieszać półki kuchenne tzn czy w tym tynku można wiercić? Przepraszam za głupie pytanie ale jestem totalnym laikiem. A i jeszcze jedno chciałabym użyć tego tynku w kuchni i łazience ale czy można na nim kłaść płytki?

 

P.S. Jeśli ktoś potrzebuje tłumaczenia, tak długo jak po angielsku i na język polski mogę tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zamieszczę kilka odpowiedzi na mojego emaila, które osobom takim jak ja mogą znacznie poóc oto email :

Witam serdecznie,

Piszesz na forum że przez długi okres pracowałeś dla firny która kładła tynki gliniane. Dlatego też mam do Ciebie kilka pytań, mianowicie :

1. czy ciężko jest położyć takie tynki przez osoby niedoświadczone i jak bardzo jest on bardziej pracochłonny niż tradycyjne tynki?

2. czy można na takich tynkach kłaść płytki np w łazience?

3. czy jest to faktycznie tani?

4. widziałam przepis w którym uzywa się sieczki słomowej jako jednego ze składników, czy po pomalowaniu ściany widać tą sieczkę?

5. Czy taki rodzaj tynku wydziela jakiś specyficzny zapach orz czy ten tynk jest trwały?

6. Odnośnie malowania czy można do tego typu ścian trzeba używać spcjalnego rodzaju farby?

7. W postach sugerują że powinno się kłaść dwie ciękie warstwy w tym że pierwsza musi być idealnie prosta a następna może mieć teksturę, ale czy 1cm wystarczy na to by oddać klimat takiej ściany?

 

Będę naprawde wdzięczna jeśli udzielisz mi odpowiedzi na moje pytania.

Serdecznie pozdrawiam

Ewa

 

 

 

 

Witam Ewo,

już prawie zapomniałem, jaki jest mój login na forum, städ spóźniona reakcja - bardzo dawno tu już nie zaglądałem.

 

1. Tynkowanie gliną nie jest na pewno trudniejsze od tynkowania innymi materiałami. W odróżnieniu od gipsowych czy wapiennych tynków twardnienie następuje tu tylko przez wysychanie, bez dodatkowych chemicznych reakcji, jest więc wolniejsze (jakkolwiek szybkie wchłanianie wody przez niektóre rodzaje podłoża, jak np. Silka może powodować szybkie gęstniene tynku na ścianie).

Gdy więc coś "nie wyjdzie", można zebrać tynk za ściany, zamieszać i próbować od nowa.

Pracochłonność zależy od rodzaju powierzchni, jaką chcemy uzyskać (pominąwszy fakt, że z reguły trzeba kłaść przynajmniej dwie warstwy, chyba, że ściana jest idealnie równa) . Najprościej jest wykonać tynk zacierany pacą gąbkową. Nałożywszy szybko glinę stalową pacą "ściągamy" powierzchnię do równa, najlepiej aluminiową łatą tynkarską (nie wiem jak to się obiegowo w Polsce nazywa) i po odczekaniu do właściwego momentu (tynk daje się jeszcze wgnieść palcem, ale już nieco stwardniał), zacieramy powierzchnię mokrą pacą gąbkową.

Można ścianę gładzić stalowym gładzikiem albo plastikową lub drewnianą pacą, jak kto woli.

 

2. Pod płytki - broń Boże, w razie dostania się tam wilgoci - zmięknie i płytki odejdą.

Obszar pod płytki trzeba przygotować twardym tynkiem (cementowym, wapienno-cementowym).

 

3. O cenach (szczególnie w Polsce) niewiele mogę powiedzieć. Obecnie można na pewno kupić gotowe mieszanki, ale np. budując poza miastem można przyrządzić sobie tynk samemu.

 

4. Ponieważ jak wyżej wspomniałem, gliniany tynk twardnieje tylko przez wysychnanie, traci przy tym znaczną część swojej objętości, więc pojawiają się pęknięcia. Domieszka słomianej sieczki pozwala to pękanie nieco zahamować. Najskuteczniej jest jednak (oprócz dodawania sieczki) w pierwszą warstwę tynku wprasować fiberglasową siatkę i zatrzeć dla uzyskania chropowatej powierzchni. Po wyschnięciu można położyć ostateczny tynk. Jeżeli warstwa będzie cienka (np.5 mm), pąknięcie praktycznie nie wystąpią.

Czy widać sieczkę - zależy od sposobu wykańczania powierzchni. Zacierany tynk będzie chropowaty, przy gładzonym faktura powierzchni będzie już zależała od kładzenia farby (rolką, czy pędzlem).

 

5. Zapach daje się wyczuć w stanie mokrym (mokra ziemia, trochę stodoły, dla mnie przyjemny).

Gdy wyschnie jest absolutnie neutralny i daje zresztą optymalne warunki klimatyczne (wchłanianie i oddawanie wilgoci). Trwały - jak najbardziej, tu się nie ma co psuć, chyba że budynek ma dramatyczne problemy ze wstępującą wilgocią - wtedy oczywiście słoma zacznie gnić, a zawarte w niej spory grzybów dostaną warunki do rozwoju.

 

6. Farby można stosować różne, choć moim zdaniem nie ma wielkiego sensu użycie nieprzepuszczalnej farby (np. lateksowej), która zniweczy klimatyczne walory gliny.

Osobiście chwalę sobie farby silikatowe.

 

Pytanie 7 nie całkiem rozumiem.

Pierwsza warstwa służy wyrównaniu powierzchni, jak również wyrównaniu efektu wchłaniania wody przy tynkowaniu. Jeśli będziemy próbować wykonać jednowarstwowo tynk na surowym murze, fugi, które piją wodę inaczej niż cegły, będą nawet po nie wiem jak dokładnym gładzeniu powierzchni, widoczne - a to przez inny czas twardnienia.

Tu wychodzę z założenia, że staramy się uzyskać równą, płaską ścianę. Można oczywiście chcieć wyżywać się rzeźbiarsko i umyślnie wprowadzać krzywizny. Jak kto chce.

 

serdeczne pozdrowienia

Wilczek

 

Mam nadzieje że autor nie obrazi się ze opublikowałam jego emaila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Odświeżam temat , ale jestem przekonany , że nie będziecie mieć mi tego za złe.

 

Zrobiłem tynki gliniane. Jestem zachwycony. Na razie pierwszą warstwę. Są wspaniałe, śliczne, takie organiczne, wyglądają rewelacyjnie. Robota jest BARDZO BARDZO przyjemna i dające kupę satysfakcji. Polecam każdemu.

 

Glinę kupiłem w cegielni, piasek żółty w składzie budowlanym, mieszanka 1:3, betoniarka , woda, trochę włókna polipropylenowego i jazda. Robota idzie migiem. 150kg gliny starcza na 35 metrów ściany z max'a. Ścianę oszprycowałem dla lepszej przyczepności tynku. Zmoczyłem przed robotą.

 

Będę robił drugą warstwę, cieńszą , ale chyba nie chudszą . czyli dalej proporcja gliny do piasku 1:3 , bo boję się osypywania. Teraz delikatnie się osypuje, ale nie jest jeszcze suchy. Tynkowałem pacą stalową nierdzewną, wcierając tynk w ścinę - idzie super.

 

I tutaj pytanie jeśli na koniec , po wyschnięciu tynk będzie się lekko osypywał to czym go pomalować , że poprawić jego spoistość ? Grunt akrylowy zamyka glinę i tego nie chcę. Czytałem , że grunt kazeinowy jest do tego idealny, ale drogi no i gdzie go kupić ? Może pokost lniany ? ...a może po zatarciu tynk przestanie się osypywać ?

 

Chętnie zadzwoniłbym po radę do lepika , ale jego strona nie działa....

 

Pozdrawiam i dodam zdjęcia za kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka za błędy - literówki. o do tynku glinianego - oddycha, oddaje wilgoc, jeśli jest za prosto - wygląda "Za dobrze", szczególnie , jeśli zależy nam na rustykalnym wnętrzu. Do mieszanki z końskim łajnem ( właściwie to chodzi o urynę końską , albo rozmieszane końskie łajno z wodą - glina staje się wtedy bardziej wodoodporna) z początku podchodziłem z uśmieszkiem drwiącym ale po obejrzeniu kilku niemieckich filmów instruktażowych zrozumiałem ze ta metoda ma kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy lat. Poza tym taką glinianą sciane mozna potem modelować doklejając z glin ypółki czy nawet formując kinkiety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Na bank można otynkować OSB musisz jednak stworzyć na niej warstwę czepną dla gliny , bo bez niej na 100% tynk odpadnie. Moja propozycja : przykręć siatkę do styropianu wkrętami z podkładkami dystansowymi - żeby siatka odstawała na 3-4mm od OSB. Nie żałuj wkrętów - pamiętaj ile kg będzie wisieć na tej siatce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam

Dopiero niedawno natknęłam się na temat ekobudownictwa, niestety już w naszym domku mamy sporo zrobione (niestety nie wszystko ekologicznie i pewnych spraw już nie odkręcimy, bo koszty by nas przerosły...;(

ale śledzę tematy i stronki na necie i będziemy ratować co się da...;-)

 

w tynkach glinianych jestem po prostu zakochana...

na razie jestem na etapie przekonywania męża do tego rozwiązania i szukania wykonawców (bo sami raczej nie damy rady z braku czasu i doświadczenia).

mam nadzieję, że ten temat nie umarł całkowicie i ktoś się odezwie, bo mam jeszcze sporo pytań i bardzo chciałabym zobaczyć zdjęcia takich tynków w domach murowanych

niestety stronka lepianki nie działa...;-(

nie wiecie może czy jest jakaś inna lub pod innym adresem?

 

pozdrawiam

anka i daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat żyje w stanie , ale w stanie hibernacji ...kilka postów i zaraz odżyje.

Ja mam tynki gliniane, ale wyjątkowo "wiejskie" niedoskonałe. Robiliśmy sami i się uczyliśmy. Nadal jestem ich fanem , w następnym domu też będę robił tynki gliniane. Są tanie i z super klimatem. Jak zrobię ładne zdjęcie to wrzucę, żebyś mogła zobaczyć co i jak.

 

Pozdrawiam Gliniarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Gliniarze pomóżcie,

 

Chciałbym mieć zewnętrzną elewację w takie nieregularne fale. Tynkowałem gliną dom w środku, zresztą dzwoniłem do Ciebie Lepik po radę (i oczywiście pomogłeś). Glina jest super , ale jak zrobić elewację zewnętrzną glinianą na styropianie zaciągniętym klejem - klejem będę zaciągał super nierówno i chropowato, żeby glina miała pełno punktów zaczepienia.

 

To co chciałbym osiągnąć wygląda tak jak na załączonym zdjęciu, biała i takie fale.

 

Chciałbym jednak uzyskać zwiększoną odporność mechaniczną i na deszcz (okap będzie duży, ale potrafi zawiać deszczem , albo śniegiem, bo to góry som) . Czy wymieszanie gliny z wapnem i np szkłem wodnym rozwiąże sprawę ?

 

Czy może lepiej zrobić to zaprawą cementowo wapienną ?

 

Pozdrawiam

ElewacjaBialaPodmurówkaKamien.jpg

Edytowane przez K160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam wszystkich! Obecnie buduje dom i jestem na etapie wybierania tynków, szkoda ze jest tak mało na temat tynków glinianych (wydaje sie ze wszystko wiem, ale czuje jeszcze niedosyt) mam wielką prośbę o zdjęcia tynków z waszych ścian. Myślę ze są bardzo pożądane przez osoby które zagladają na ten wątek. Szczególnie czekam na zdjęcia od K160 poniewaz czytając wasze posty on jest najblizej mojej idei tynkowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...