Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja płyty oraz ścian zewnętrznych a wysokość gruntu


Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące wysokości ziemi względem budynku. Mam wylaną płytę ocieploną XPS 10 cm. Część działki z tyłu budynku znajduje się ponad płytą. Na płytę przyjdzie styropian i wylewka (łącznie 20 cm). Ziemia na działce powinna być poniżej płyty, ale nie do końca przemyślałem sprawę (z przodu od budynku do drogi jest 11 m a droga poniżej wylanej płyty 70 cm, natomiast z tyłu warstwa ziemi jest przy budynku 10 cm a dalej 20 cm). Czy zamiast wybierać tyle ziemi z tyłu dobrym pomysłem byłoby podniesienie xps ponad płytę (powiedzmy 12 cm)  i przyklejenie go do pustaka ceramicznego a na to wszystko po całości przyłożenie płyty XPS 5 cm, aby szczelnie wszystko zakryć. Płyta ma wymiary 1250 x 600, więc kładłbym ją poziomo (na rysunku kolor zielony - RYSUNEK). Ewentualnie dodatkowo miejsca łączenia płyt XPS zalepić jakąś ciężką hydroizolacją? (zdjęcie ilustracyjne w załączeniu).

Drugi sposób, to wybranie ziemi przed budynkiem poniżej płyty na odległość powiedzmy 4 m a dalej pozostawienie aktualnej wysokości ponad płytę? Dodatkowo prze budynkiem zrobiłbym drenaż.

Który sposób wystarczy, aby uniknąć zamakania budynku?

Ogólnie na działce nie stoi woda. Badanie gruntu wykazało, że humusu jest 40 cm a później do 3 m nie ma wody a grunt to piasek, żwir i trochę gliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
On 8/30/2024 at 6:09 AM, Lukas1214 said:

Mam pytanie dotyczące wysokości ziemi względem budynku. Mam wylaną płytę ocieploną XPS 10 cm. Część działki z tyłu budynku znajduje się ponad płytą. Na płytę przyjdzie styropian i wylewka (łącznie 20 cm). Ziemia na działce powinna być poniżej płyty, ale nie do końca przemyślałem sprawę (z przodu od budynku do drogi jest 11 m a droga poniżej wylanej płyty 70 cm, natomiast z tyłu warstwa ziemi jest przy budynku 10 cm a dalej 20 cm). Czy zamiast wybierać tyle ziemi z tyłu dobrym pomysłem byłoby podniesienie xps ponad płytę (powiedzmy 12 cm)  i przyklejenie go do pustaka ceramicznego a na to wszystko po całości przyłożenie płyty XPS 5 cm, aby szczelnie wszystko zakryć. Płyta ma wymiary 1250 x 600, więc kładłbym ją poziomo (na rysunku kolor zielony - RYSUNEK). Ewentualnie dodatkowo miejsca łączenia płyt XPS zalepić jakąś ciężką hydroizolacją? (zdjęcie ilustracyjne w załączeniu).

Drugi sposób, to wybranie ziemi przed budynkiem poniżej płyty na odległość powiedzmy 4 m a dalej pozostawienie aktualnej wysokości ponad płytę? Dodatkowo prze budynkiem zrobiłbym drenaż.best sex dolls

Który sposób wystarczy, aby uniknąć zamakania budynku?

Ogólnie na działce nie stoi woda. Badanie gruntu wykazało, że humusu jest 40 cm a później do 3 m nie ma wody a grunt to piasek, żwir i trochę gliny.

Podniesienie XPS nad płytę jest korzystne, jeśli chcesz ograniczyć prace ziemne i poprawić izolację termiczną budynku. Wymaga to jednak starannego uszczelnienia.
Wybranie ziemi i drenaż to bezpieczniejsza opcja pod względem ochrony przeciwwilgociowej, ale jest bardziej pracochłonna.
Skoro nie masz problemu ze stojącą wodą, a grunt dobrze przepuszcza wodę, możesz skłaniać się ku pierwszej opcji, pod warunkiem, że zadbasz o solidne uszczelnienie izolacji i ochronę przed wilgocią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...