Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwa stringi trochę różnych paneli...


Rączy Emeryt

Recommended Posts

Hej :)

Przymierzam się do zasadzenia paneli na ogrodzie w celu zbudowania niewielkiej instalacji hybrydowej. Mam niestety mało miejsca - mogę teoretycznie postawić dwa stringi w dwóch różnych miejscach z tym, że nie chcę tego robić od razu - chciałbym zacząć od jednego po to, żeby na wiosnę sprawdzić jaki to da efekt. Jeśli mocy będzie za mało to postawię drugi string i połączę oba równolegle. Zakładam, że falownik nie będzie miał dwóch osobnych wejść na dwa osobne stringi...

Myślę o kupnie paneli 44.8V, 10.6A. Chciałbym postawić jak najmniej paneli po prostu, żeby nie oszpecić sobie widoku za oknem... Przypuszczam, że za pół roku może nie być już w obrocie dokładnie tych samych paneli i będę musiał dokupić zbliżone parametrami... I tu pytanie - jak zachowują się dwa stringi połączone równolegle jeśli różnią się trochę mocą, napięciem, prądem... Czy nie powoduje to istotnych problemów???

W praktyce dwa stringi nawet identycznych paneli nie są przecież nigdy oświetlone czy ustawione w 100% tak samo więc uzyskiwana moc nie będzie identyczna więc to chyba nie jest żaden problem? Oczywiście myślę o kupnie drugiego stringu paneli o parametrach możliwie identycznych jak pierwszy a nie mocy o połowę mniejszej ;)

Dzięki za podpowiedź czy mam się przejmować na zapas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rączy Emeryt napisał:

Myślę o kupnie paneli 44.8V, 10.6A. Chciałbym postawić jak najmniej paneli po prostu, żeby nie oszpecić sobie widoku za oknem... Przypuszczam, że za pół roku może nie być już w obrocie dokładnie tych samych paneli i będę musiał dokupić zbliżone parametrami.

W zasadzie zawsze są w handlu panele o zbliżonych parametrach - zwykle daje się coś dobrać.

 

3 godziny temu, Rączy Emeryt napisał:

I tu pytanie - jak zachowują się dwa stringi połączone równolegle jeśli różnią się trochę mocą, napięciem, prądem... Czy nie powoduje to istotnych problemów???

Z zasady powinno się łączyć równolegle stringi złożone z takich samych paneli. Tyle teoria.

Teraz przy łączeniu równoległym stringów nieważna są prądy w poszczególnych stringach, bo one się sumują.

Natomiast bardzo istotne są napięcia Vmp dla obu stringów, bo tu, jeśli będą panele o różnych Vmp, to oznacza to utratę części generowanej mocy - tym większą, o ile większa jest różnica napięć. 

Przykładowo, jeśli napięcie Vmp dla 1. string będzie wynosić 200V, zaś jego prąd Imp 9A, a dla 2. stringu napięcie Vmp wyniesie 190V, to 1. string obniży swoje napięcie do napięcia stringu 2., a zatem straci się (200V - 190V) x   9A = 90W. W sumie niewielka strata w ogólności.

 

3 godziny temu, Rączy Emeryt napisał:

W praktyce dwa stringi nawet identycznych paneli nie są przecież nigdy oświetlone czy ustawione w 100% tak samo więc uzyskiwana moc nie będzie identyczna więc to chyba nie jest żaden problem? 

Dzięki za podpowiedź czy mam się przejmować na zapas ;)

I znowuż zasada jest tak, aby stringi leżały w bezpośrednim sąsiedztwie, mając w miarę takie same warunki oświetlenia czy zacieniania. W praktyce bywa rżnie - niektórzy kładą tak stringi nawet na przeciwległych połaciach dachu (np. wschód / zachód) i też to jakoś działa.

Oczywiście - miej świadomość, że w realu napięcia na panelach nie są stałe w całym zakresie oświetlenia, więc przy różnych kierunkach / warunkach oświetlenia stringi miewają różne napięcia, a więc mniej lub więcej mocy się traci w zależności od okoliczności w stosunku do stringów ułożonych przy sobie.

Dla mnie możesz się spokojnie przymierzać do działań. Zasugerowałbym jedynie rozważenie mikrofalowników hybrydowych. To być mogło by rozwiązywało prawie wszystkie twoje problemy, a zwłaszcza stringów równoległych, różnych typów paneli, ewentualnych zacienień czy rozbudowy w przyszłości.

 

 

 

Edytowane przez k_pec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...