Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doprowadzenie prądu do działki wzdłuż drogi wewnętrznej - pytanie o procedury


Wiki_87

Recommended Posts

Dzień dobry,
planuję zakup działki budowlanej, która znajduje się w kompleksie nowo owydzielonych 26 działek budowlanych wzdłuż drogi wewnętrznej, która łączy się z drogą powiatową. Linia energetyczna jest już poprowadzona w drodze powiatowej, a operatorem jest ENEA. Działka która nas interesuje jest na końcu drogi wewnętrznej (czyli około w odległości 350 metrów od drogi powiatowej).
Chcę kupić tą działkę, ale zastanawiam się jak to będzie z prądem. Nie chcielibyśmy płacić za robienie przyłącza 350 metrów. Jakie dokumenty należy złożyć aby Enea rozpatrzyła opłacalność zbudowania lini energetycznej na swój koszt?  Czy jesteśmy w stanie to załatwić zanim kupimy działkę?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta działka powinna mieć zapewnienie dostawy prądu czyli takie warunki przyłączeniowe i jeżeli takie zapewnienie masz to musisz wystąpić do Enei o wykonanie przyłącza z określeniem ile kW mocy przyłączeniowej. Dostaniesz pisemko od Enei z określeniem warunków wraz z opłatami ale nie licz na to że Enea zrobi przyłącze 350 m za darmo bo za 150 m przyłącza  będziesz płacić pół na pół z Eneą dlatego że do 200 m oplata za przyłącze jest zryczałtowana.

Tak to wygląda gdybyś kupiła działkę ale Ty pytasz czy przed zakupem można to zrobić, można ale to musi załatwić właściciel tej działki i o ile on to załatwi to zapewne koszty przyłącza doliczy do ceny działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli jak dobrze rozumiem to za 200 metrów zapłaci Enea, a za 150 ja pół na pół z Enea.

A gdyby właściciel działki, która jest w połowie drogi między moją działką a linią energetyczną (np. 180 metrów od linii) wystąpił o wykonanie przyłącza przede mną to ta odlegległość by mi się skróciła do 170 metrów?
Bo jak rozumiem wtedy linia energetyczna zostaje przedłużona do sąsiada. Czy może jest inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Wiki_87 napisał:

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli jak dobrze rozumiem to za 200 metrów zapłaci Enea, a za 150 ja pół na pół z Enea.

A gdyby właściciel działki, która jest w połowie drogi między moją działką a linią energetyczną (np. 180 metrów od linii) wystąpił o wykonanie przyłącza przede mną to ta odlegległość by mi się skróciła do 170 metrów?
Bo jak rozumiem wtedy linia energetyczna zostaje przedłużona do sąsiada. Czy może jest inaczej?

Tak, dobrze rozumujesz.

To wszystko zależy od wielu czynników na które nie jest w sposób prosty i jednoznaczny odpowiedzieć. Jak mówiłem wcześniej, musisz wystąpić o warunki przyłącza do ZE Enea. Nie wiem czy Enea zrobi linę energetyczną czy przyłącze indywidualne do każdej działki, wszystko może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...