Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana materiału nośnego na gazobeton Ytong PP5/0,7 w ostatniej chwili


Recommended Posts

Witam,

jak to czasami w życiu bywa, budowa ścian nośnych rusza za 2,5 tygodnia, a ja dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad wybranym materiałem. Z wykonawcą i projektantem ustalone było Ytong PP4/0,6, ale po przeczytaniu przez weekend o właściwościach akustycznych pomyślałem, czy jednak czegoś nie zmienić. Lubię ciszę - dom jest budowany w spokojnej okolicy, poza miastem, droga dojazdowa 15 metrów od budynku, a droga miejska około 80 metrów.

Wykonawca powiedział, że nie ma czasu w tym roku murować bloczkami silikatowymi (bo te mi spasowały pod kątem akustycznym) bo już mu duże opóźnienia i następnie prace - a wykonawcy nie chcę zmieniać (jest dokładny i robi zgodnie z projektem). Także szukałem innych materiałów, które miałyby lepsze właściwości akustyczne i może przy okazji lepszą pojemność cieplną. Na coś takie godzi się wykonawca: Ytong PP5/0,7, a parametry ma wyraźnie lepsze od 600-setki:

Nazwa Materiał Grubość Długość x wysokość Klasa gęstości Waga bloczka Znormalizowana
wytrzymałość na
ściskanie fB
Współczynnik przenikania
ciepła U
Poj. cieplna Cp Ciężar powierzchniowy
muru
Izolacyjność akustyczna RA1 (do oceny ścian
wewnętrznych)
Izolacyjność akustyczna RA2 (do oceny ścian
zewnętrznych)
    cm mm kg/m³ kg N/mm² W/(m²K) kJ/(m²K) kg/m² dB dB
Zewnętrzne                      
Silka E Wapienno-piaskowy 24 333 x 199 1500 23,5 15 1,65 336 353 - 51
Ytong PP5/0,7 Gazobeton 24 599 x 199 700 20,03 5 0,73 168 176 - 48
Ytong PP4/0,6 Gazobeton 24 599 x 199 600 17,16 4 0,6 144 151 - 44

Czyli 4 dB lepiej niż 600-stka i 3 gorzej niż silka. 
Zmierzyłem też pojemność cieplną domu parterowego, składowe: płyta fundamentowa + słupy żelbetowe + ściany nośne + strop +ściany działowe (tę będą z silki) i wyszły takie różnice:
Ściany nośne z Ytong PP5/0,7 -> 278030 kJ/K
Ściany nośne z Silka E -> 328430,4 kJ/K
Różnica wydaje się być mała, a nie ma w tym jeszcze wyposażenia, które też ma swoją pojemność cieplną.

Czy ktoś ma doświadczenie w budowie domu parterowego z Ytong PP5/0,7 i powie coś na temat własności akustycznych ?

Czy lepiej jednak przeczekać do wiosny i zmieniać terminy następnych wykonawców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie ma sensu zmieniać bo przecież jak piszesz okolica spokojna, cicha a po drugie przecież będziesz ściany ocieplał to dodatkowo wygłuszy a po trzecie hałasu i tak nie unikniesz jak jakiś debil kładem czy krosem przykręci obrotów pod domem. A z innej strony jak hałas nie wejdzie ścianą to wejdzie oknem.

Jeżeli masz dobrego i solidnego wykonawcę to ja bym nie ryzykował bo zapewne wiesz jak jest na rynku wykonawców a pamiętaj że materiały na wiosnę nie będą tańsze więc tu też wkracza aspekt finansowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem akustycznym PP5/0,7 lepsze od PP5/0,6, pod względem cieplnym odwrotnie.

Ocieplenie styropianem niewiele poprawi akustykę. Jakie będzie ocieplenie i jego grubość?

Pojemność cieplna wyposażenia jest pomijalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, henrykow napisał:

Uważam że nie ma sensu zmieniać bo przecież jak piszesz okolica spokojna, cicha a po drugie przecież będziesz ściany ocieplał to dodatkowo wygłuszy a po trzecie hałasu i tak nie unikniesz jak jakiś debil kładem czy krosem przykręci obrotów pod domem. A z innej strony jak hałas nie wejdzie ścianą to wejdzie oknem.

Jeżeli masz dobrego i solidnego wykonawcę to ja bym nie ryzykował bo zapewne wiesz jak jest na rynku wykonawców a pamiętaj że materiały na wiosnę nie będą tańsze więc tu też wkracza aspekt finansowy.

Czyli Ytong PP5/0,7, bo na to wykonawca przystaje. A z doborem wykonawcy jak najbardziej rozumiem, a uwaga co do cen słuszna.

37 minut temu, d7d napisał:

Pod względem akustycznym PP5/0,7 lepsze od PP5/0,6, pod względem cieplnym odwrotnie.

Ocieplenie styropianem niewiele poprawi akustykę. Jakie będzie ocieplenie i jego grubość?

Na ścianach 20-30cm, średnia grubość wyjdzie 25cm styropianu λ = 0,033 W/mK. Grubość różna ze względu na design elewacji.

37 minut temu, d7d napisał:

Pojemność cieplna wyposażenia jest pomijalna.

Ok.

Edytowane przez CzarnyLewis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...