Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie nadmuchowe.


Gość

Recommended Posts

Cóż też o tym myślałem. Jest to nadal niepopularne w Polsce ale bardzo przyjemne w użytkowaniu. Może krótko wady i zalety z moich informacji i przemyśleń.

Zalety.

Mała bezwładność cieplna - łatwe sterowanie

Ekonomiczne - powietrze do pieca trafia z pomieszczeń ogrzane

Wymuszony obieg powietrza - lepsze rozprowadzanie po pomieszczeniach

Brak grzejników - jedynie kratki wentylacyjen

Mechaniczna wentylacja pomieszceń

Możliwość filtacji, nawilżania powietrza w pomieszczeniach.

Możlwość montowania klimatyzatora.

 

Wady

Dość spory koszt pieca

Konieczność zakupienia podgrzewaczy z zasobnikiem lub termą.

Wymuszoy obieg podnosi cząstki kurzu

Rozprowadzanie zapachów po wszystkich pomieszczeniach

Punktowe doprowadzanie ciepła.

Delikatny szum w kanałach... i proszę mi nie mówić że jest to prawie niesłyszalne

 

Cóż pewnie było tego więcej ale już nie pamiętam. Ogólnie po namyśle zrezygnowałem i pozostałem przy wariancie piec+zasobnik+grzejniki+podłogówka wodna. Jestem tradycjonalistą :smile:

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Mat dnia 2001-12-31 08:47 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż podłogówka nie jest już takim novum.. A co do wykończenia. Ok 35m paneli na podłogówce i 35m z grzejnikami oraz 30m płytek na podłogówce. Ot tak sobie wymyśliłem. A jak będzie czas i kasa pokaże :smile: Ale z podłogówki nie zrezygnuję nawet jeśli miałbym przedłużyć czas budowy Coż najgorsze co może być to uparty TRADYCJONALISTA :smile:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zapachy, to nie całkiem prawda. Zużyte powietrze z kuchni i łazienki (a tam się głównie pojawiają nieprzyjemne zapachy) powinno być usuwane na zewnątrz, a nie wprowadzane ponownie do recyrkulacji. Szum też nie powinien być problemem, wielkość kanałów nadmuchowych projektuje się właśnie ze względu na zminimalizowanie szumu. Co to znaczy "punktowe rozprowadzenie ciepła"? Grzejnik na ścianie też jest punktowym rozprowadzeniem ciepła. A co do podnoszenia kurzu, to dopiero podłogówka potrafi podnosić kurz!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż. Nie ze wszystkim się zgodzę. Szum zawsze będzie występował. Mniejszy lub większy ale zawsze. Co do zapachów to oczywiście z kuchni i łazienki są odprowadzane na zewnątrz (okapy, wentylatory mechanizcne) ale jeżeli jest impreza w pokoju gościnnym to dym i zapachy przedostają się do pokoji. Oczywiście przez rury wentylacyjne są to wartości szczątkowe ale wymuszony ruch wywołany krążącym powietrzem skutecznie to potęguje, szczególnie gdy są duże (zalecane) kratki w drzwiach. Punktowe zasilanie to znczy 2-3 kratki w pokoju (podłogówka grzeje całą powirzchnią), grzejniki oczywiście też są punktowe. Co do tego unoszenia kurzu to muszę sprawdzić jak oddaje ciepło podłogówka bo niechcę siać bzdur. Nie chcę być uważany za przeciwnika ogrzewania powietrzengo, wręcz przeciwnie bardzo ten system mi się podoba. Piszę jedynie swoje uwagi i przemyślenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz imprezę w domu, to zapachy będą się wszędzie przenosić, niezależnie od systemu ogrzewania. A co do kurzu, to widziałam w kilku domach, że kurz unosił się jakieś pół metra nad podłogą, było to dobrze widac pod światło słoneczne. Prz ogrzewaniu powietrznym kurz można wyeliminować poprzez system filtrów (byle bez przesady, nie można żyć w sterylnym domu). Ja też nie jestem przeciwnikiem innych systemów ogrzewania, każdy montuje sobie takie jakie chce, a forum jest po to, żeby podyskutować o wadach i zaletach. Co do szumów, to mogę podyskutować o nich w następnym sezonie grzewczyn, bo dopiero wtedy uruchomię je u siebie, ale że teraz mieszkam przy bardzo ruchliwej ulicy, a za ścianą mam hałaśliwą windę, więc nie sądzę, żeby taki szum był dla mnie jakimś problemem. :smile:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wtrącić jedno zdanie na temat podłogówki.

O ile mi wiadomo jes to ogrzewanie specjalnie zalecane dla alergików, i mniej unosi kurz (miejsza cyrkulacja powietrza) niż grzejniki. Co do ogrzewania powietrznego to nie wiem czy bardziej czy mniej unosi ono kurz, mogę tylko domniemywać, że bardziej - zwiększona cyrkulacja powietrza.

 

Pozdrawiam.

Wladek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu się chyba trochę mylisz, właśnie ogrzewanie powietrzne jest zalecane dla alergików, bo filtrami można dowolnie sterować czystością i wilgotnością powietrza. Poza tym wentylacja mechaniczna sprawia, że w mieszkaniu nie powinna pojawić się pleśń, co często występuje przy wentylacji grawitacyjnej i zbyt szczelnych oknach. Cała moja rodzina to alergicy od czterech pokoleń wstecz (przynajmniej o tylu wiem :smile: )więc dokładnie ten problem rozeznałam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zainstalowałem zwykłe ogrzewanie - piec dwufunkcyjny + kaloryfery + podłogówka w kuchni,łazience i wiatrołapie.

W trakcie budowy przekonałem się, że nie zawsze najnowsze rozwiązania są dobre. Przeważnie są to rozwiązania nie sprawdzone. A już na pewno wykonawcy są mało zorientowani w ich wykonaniu. Natomiast uczenie ich jak wykonywać jakieś prace to droga przez mekę i zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Moim zdaniem warto stosować nowości, ale wyłącznie dobre nowości i wyłącznie sprawdzone. Raczej wolę być niewiernym Tomaszem i nie wierzę nim nie zobaczę lub nie usłyszę z wiarygodnych ust (kilku), że to jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie powietrzne jest nowością tylko w Polsce i tylko w domkach jednorodzinnych. W Kanadzie i Stanach na północy jest sprawdzone od wielu lat, w Polsce w dużych obiektach przemysłowych też. Faktem jest, że trudno znaleźć zarówno projektanta jak i sprawdzonych wykonawców (ja ich ściągałam z sąsiedniego województwa !) Szczególnie w tym systemie podoba mi się to, że w zasadzie jest bezawaryjny (zepsuć się może co najwyżej piec) no i jest nieatrakcyjnym łupem dla złodzieji (kanałów z wełny w przeciwieństwie do grzejników nie da się właściwie sprzedać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. I dołożę jeszcze swoje pięć groszy. Według mojego rozeznania jest to jeden z najbardziej ekonomicznych system grzania pomieszczeń. Powietrze bardzo szybko się nagrzewa i nagrzane powraca do pieca mamy załatwione wentylowanie pomieszczeń, filtrowanie i nawilżanie. Niestety piece są nieco droższe niż konwencjonalne wodne (szczególnie te akumulacyjne) no i to co mnie najbardziej boli trzeba drugiego systemu do grzania ciepłej wody. Ale czytałem kilka opinii w Muratorze i ludzie, którzy się zdecydowali są barzdo zadowoleni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, jeszcze nie mam pieca, planuję zakup dopiero jesienią. Instalację robię razem z sąsiadem (budujemy mały bliźniak), więc koszty trochę trudno jednoznacznie podać. Na razie daliśmy razem 1000zł za projekt, ok.7000zł za materiały (bez pieca), więc można powiedzieć, że koszt materiału na kanały jest porównywalny z kosztem samych grzejników płytowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...