Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szczelina wentylacyjna przy wełnie - dach bez deskowania


Broken1Winggs

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Mam do was dwa pytania. 

Powoli planuje wykonanie ocieplenia poddasza, wełną skalną Rockwoola, własnymi siłami.

W związku z tym mam do was dwa pytania jak poniżej :

1. W moim przypadku mam dach pokryty  dachówka ceramiczną, pod nią jest membrana i tutaj rodzi się pytanie, czy w przypadku braku deskowania powinienem mimo wszystko wykonać szczelinę dylatacyjna ? Jeśli tak, to mniejszą większą lub taką samą jak w przypadku pełnego deskowania ? Wełna 2 x 15 cm , krokwie mają 18 cm + planowany stelaż 12 cm. 

2. Planuje ocieplić dach jak na poniższej grafice: pozycja 1 - 30 cm wełny, pozycja 3 - 25 cm wełny wdmuchane (oddzielenie poddasza od strychu ) i odnośnie pozycji 2 - czy jest sens zwiększać grubość do 45 cm, czy zostawić 30 cm tak jak wyżej ? 

 

 

Rzut dachu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Broken1Winggs napisał:

1. W moim przypadku mam dach pokryty  dachówka ceramiczną, pod nią jest membrana i tutaj rodzi się pytanie, czy w przypadku braku deskowania powinienem mimo wszystko wykonać szczelinę dylatacyjna ?

Nie, nie musisz zostawiać szczeliny jeżeli masz membranę wysoko paroprzepuszczalną. Wełna ma to do siebie że po jakimś czasie i tak "usiądzie" i szczelina sama się zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, henrykow napisał:

Nie, nie musisz zostawiać szczeliny jeżeli masz membranę wysoko paroprzepuszczalną. Wełna ma to do siebie że po jakimś czasie i tak "usiądzie" i szczelina sama się zrobi.

Zastosowana była - COROTOP Membrana Red Strong 180gm, mam nadzieje że kwalifikuję się do wysoko przepuszczalnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomek W napisał:

Jeżeli membrana jest wysokoparoprzepuszczalna to nie ma koniecznosci sotoswania szczeliny wentylowanej. W twoim przypadku jak krokwie masz 18cm to szczelina utwrozy się samoistnie ale nie musisz jej wentylować. 

Rozumiem, membrana COROTOP Membrana Red Strong 180gm z tego co się dowiedziałem jest wysoko paroprzepuszczalną. 

Tak tylko dla pewności, wełnę powinienem dołożyć do membrany i wykonać haczyki na 12 cm tak aby wełnę wełnę zmieścić w 30 cm, czy powinienem się odsunąć dla bezpieczeństwa cm lub dwa ? 

Czyli wentylacja jest potrzebna głownie przy pełnym deskowaniu tak aby deski nie były zawilgocone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W dniu 24.09.2024 o 08:58, Broken1Winggs napisał:

Rozumiem, membrana COROTOP Membrana Red Strong 180gm z tego co się dowiedziałem jest wysoko paroprzepuszczalną. 

Tak tylko dla pewności, wełnę powinienem dołożyć do membrany i wykonać haczyki na 12 cm tak aby wełnę wełnę zmieścić w 30 cm, czy powinienem się odsunąć dla bezpieczeństwa cm lub dwa ? 

Czyli wentylacja jest potrzebna głownie przy pełnym deskowaniu tak aby deski nie były zawilgocone.

Wentylacja jest potrzebna głownie przy deskowaniu i wtedy potrzebujesz mieć wentylację 3-6cm żeby zapewnić odpowiednią ilość wymiany powietrza. 
Przy membranach wysokoparoprzepuszczalnych nie ma konieczności stooswania szczeliny ale tez zastosowanie jej nie bedzie blędem. JAk masz miejsce mozesz zrobic 1-2cm szczeliny ale już jej nie wentyluj bo sama membrana tutaj będzie tą parę wodną odprowadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...