Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podniesienie podłogi wskutek powodzi


Recommended Posts

Dzień dobry.  Od 2007 r. mieszkam w starym poniemieckim domu w bliskim sąsiedztwie rzeki (ok. 30-40m). Teren nie jest zalewowy, a przez lata nie zauważyłam niekorzystnego działania na dom wód podziemnych - budynek nie osiada,  podłogi są równe,  na ścianach brak rys i pięknięć, w trakcie prac remontowych, zwłaszcza ziemnych, nigdy nie było śladów wody w wykopach przy domu. Dodam że przez wszystkie te lata dom był stopniowo remontowany wewnątrz i na zewnątrz. Dom w chwili zakupu był w stanie do remontu, w tym zawilgocony. Tam gdzie był dostęp została zrobiona izolacja pionowa fundamentów i drenarka, ściany zostały osuszone i są wolne od wilgoci, na parterze zrobione jest ogrzewanie podłogowe na podłogach na gruncie (na chudziaku). 

W ubiegłym tygodniu mój dom został zalany przez powódź. Największe szkody wyrządziła jednak nie woda, która dostała się do domu z zewnątrz a wody gruntowe, które wybrzuszyły w pomieszczeniach na parterze podłogi uszkadzając posadzki i ogrzewanie podłogowe. W jednym pomieszczeniu podłoga umożliwiającymi się o ok 70-80 cm. Jednocześnie fundamenty i ściany domu pozostały nienaruszone, na ścianach nie ma pęknięć i rys, wszystkie drzwi i okna otwierają się prawidłowo. Pomijając miejscowe uszkodzenia- jedno pomieszczenie, podłogi po opadnięciu wód powróciły do stanu/poziomu pierwotnego.

Czy jest sposób aby na przyszłość zabezpieczyć podłogi w takim starym poniemieckim domu aby nie pęczniały tak w trakcie zdarzeń powodziowych? Co mogę zrobić? Czy może pomóc wymiana podłoża pod posadzkami? Czy jest jakakolwiek technologia, którą mogłabym zastosować? Czy powinnam się martwić o fundamenty i stabilność budynku jeśli nie widzę żadnych uszkodzeń w tym momencie? Gdzie/u kogo ewentualnie szukać pomocy w rozwiązaniu problemu? 

20240915_162641.jpg

20240920_140958.jpg

20240922_145353.jpg

20240916_110434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta woda na zdjęciach "wyszła spod podłogi", to niemalże nic nie da się zrobić. To oznacza, że woda dookoła domu podniosła się powyżej poziomu podłogi, w związku z czym zgodnie z prawem naczyń połączonych, tak samo podniosła się w domu. Przeciwdziałanie takiej wodzie prącej pod ciśnieniem wymagałoby zrobienia "wanny" - idealnie szczelnej ciężkiej izolacji pod wylewką, połączonej szczelnie z równie szczelną ciężką izolacją fundamentów, ciągłą aż ponad poziom zalewania. Bardzo trudne i bardzo drogie, lepiej sprzedać dom i kupić inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...