Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwa naczynia przelewowe - jak połączyć?


zuh1305

Recommended Posts

Tak miej więcej policzyłem pojemność instalacji. Bufory 2x477 plus kocioł 45 plus grzejniki około 86 razem daje 1085 litrów. Do tego 10% na rury, w zaokrągleni 110 litów co razem daje w zaokrągleniu 1200 litrów. Z tego 6 procent to daje 72 litry. Zaokrąglając do góry naczynie powinno być 80 litrów.

No chyba że źle licze?

Cenowo lepiej kupić 2 x40 litrów niż jedno naczynie o pojemności 80 litrów. Jeżeli chodzi o miejsce to też korzystniej dla mnie byłoby dwa naczynia. Pytanie czy można połączyć dwa naczynia? Jeśli tak to w jaki sposób? Czy pomimo wszystko kupić jedno duże naczynie?

Mam dwie propozycje, która lepsza? A może żadna i trzeba to zrobić inaczej?

 

naczynie podłaczenie równoległe.jpg

naczynie podłączenie równoległe 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że dwa naczynia wychodzą taniej, a czy liczyłeś dodatkowe odcinki rur, trójniki i złączki?  A co do połączenia, to chyba coś namieszałeś.  Patrz rysunek i opcja A. Wejście ciepłej powinno być od samej góry zbiornika, a zimnej od dołu. Wylot awaryjny ze zbiornika pośrodku, a w każdym razie, wyraźnie poniżej wlotu ciepłej. Wtedy nie ma szansy powstania grawitacyjnego obiegu ciepłej i zimnej wody.  Przy niewielkim przekroczeniu poziomu poleci zimna, a przy zagotowaniu będzie do zbiornika płynąć z obydwu. 

spacer.png

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, zuh1305 napisał:

Tak, liczyłem razem z dodatkowym orurowaniem. Ogólnie to tak od 10 do 60l cena idzie proporcjonalnie ale potem już jest spory przeskok.

Ogólnie to podłączenie mam jak opcja B na rysunku. Może trochę pomieszałem z kolorami. Czerwony to jest rura wzbiorcza a niebieski to przelew.

W takim razie nie do końca dobrze, bo przy odpowiednio wysokim poziomie w zbiorniku powstanie obieg wody z CO przez zbiornik. No, chyba że Ci nie przeszkadza, że zbiornik robi za dodatkowy grzejnik w domu. Pytanie taż, jak to ewentualnie wpływa na działanie całej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...