Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przeniesienie licznika ( zmiana przyłącza )


Recommended Posts

Dzień dobry Szanowni Użytkownicy 

 

Postaram się pokrótce opisać mój problem dotyczący przeniesienia licznika z wnętrza domu na granicę działki oraz zmianę przyłącza z "napowietrznego " na" naziemne" . 

Jesteśmy w posiadaniu domu z lat 60tyc po rodzicach mojego taty . Z racji na agonalny stan więźby dachowej czy budulca , z którego został wykonany postanowiliśmy podjąć decyzję o rozbiórce domu . 

Obecnie posiadamy przyłącze napowietrzne 1 Fazowe o mocy 1.3 KW, które wchodzi do domu w szczycie bocznej ściany . W pierwszej kolejności zadzwoniłem do mojego operatora ( dostawcy prądu ) Energa-Operator przedstawiłem jak wygląda sytuacja , tj wyniesienie licznika energii elektrycznej w nowe ogólnodostępne miejsce w granicy naszej działki oraz o zmianę przyłącza z napowietrznego na naziemne przejście na 3 Fazy ( zwiększenie mocy przyłączeniowej ) . Otrzymałem informację o obowiązku złożenia wniosku przez stronę opisania sytuacji wskazania czego ma dotyczyć zgłoszenie , dołączenie mapki etc . Pani na infolinii poinformowała mnie o ew kosztach o zwiększeniu mocy  zaznaczając , że jeśli przez najbliższe 5 lat nie będzie prowadzona tam działalność gospodarcza i licznik zostanie zainstalowany w ogólnodostępnym miejscu koszty związane z tymi pracami do skrzynki ponosi ZE . Tak samo jest na ich stronie taka adnotacja

*Opłaty tej nie pobiera się w przypadku wyniesienia licznika z lokali mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej i jednorodzinnej w miejsce ogólnodostępne.)

Dzisiaj otrzymaliśmy pismo o warunkach przyłącza z całym opisem itd ( nie ma tam mowy o zwiększeniu mocy przyłącza oraz zmiany na 3 fazy ) oraz przybliżonych kosztach tych prac na prawie 20 TYŚ ZŁ 😮 😮 ..... 

Czytając to pismo przecierałem oczy ze zdumienia skąd taka kwota skoro od słupa do domu jest kilka metrów a do nowej skrzynki ok 3 mb .. Jak się do tego odnieść skoro na stronie i przez telefon uzyskałem informację zupełnie inne . Dodam tylko , że sąsiad 2 domy dalej ma instalację 3 fazową a to kilkadziesiąt  metrów od nas .

Szanowni Państwo proszę o pomoc jak się do tego odnieść i czy przypadkiem nie jest tak , że wszystko to co do skrzynki jest po stronie ZE skąd taka kosmiczna kwota i za co skoro chcemy poprawić dostępność i unowocześnić całą instalację tak by była bezpieczna . Rozumiem koszty po mojej stronie tj WLZ cała instalacja wewnątrz itp . Być może umowę przygotowała osoba niedoświadczona używając jakiegoś szablonu kopiuj wklej .... 

 

Proszę o odpowiedź co robić , bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś wstawić skan tego pisma bez danych osobowych żeby można było coś powiedzieć. W warunkach przyłączenia powinna być wskazana moc wnioskowana. Naprawdę masz obecną moc 1.3kW? Jakie jest zabezpieczenie przy liczniku?

Edytowane przez Zoe81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, REmonterLDZ napisał:

Dzisiaj otrzymaliśmy pismo o warunkach przyłącza z całym opisem itd ( nie ma tam mowy o zwiększeniu mocy przyłącza oraz zmiany na 3 fazy ) oraz przybliżonych kosztach tych prac na prawie 20 TYŚ ZŁ 😮 😮 ..... 

Tylko że Ty nie potrzebujesz przyłącza bo przecież je masz tylko przeniesienie ZK i zwiększenie mocy przyłączeniowej. Ten Twój operator to chyba do łba dostał delikatnie to ujmując.

Weź wystąp o nowe [przyłącze bo za przyłącze zapłacisz cenę ustawową za kW mocy przyłączeniowej czyli  wg stawek Energi to około 200 zł za kW czyli u Ciebie wyszło by 200 zł X ile masz kW mocy przyłączeniowej bo nie wspominasz o tym tylko że ma 3 fazy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2024 o 15:13, henrykow napisał:

Tylko że Ty nie potrzebujesz przyłącza bo przecież je masz tylko przeniesienie ZK i zwiększenie mocy przyłączeniowej. Ten Twój operator to chyba do łba dostał delikatnie to ujmując.

Weź wystąp o nowe [przyłącze bo za przyłącze zapłacisz cenę ustawową za kW mocy przyłączeniowej czyli  wg stawek Energi to około 200 zł za kW czyli u Ciebie wyszło by 200 zł X ile masz kW mocy przyłączeniowej bo nie wspominasz o tym tylko że ma 3 fazy. 

 

Obecnie posiadamy przyłącze napowietrzne 1 Fazowe o mocy 1.3 KW,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, REmonterLDZ napisał:

Obecnie posiadamy przyłącze napowietrzne 1 Fazowe o mocy 1.3 KW,

Obecne przyłącze nie ma tu nic do rzeczy (może niefortunnie zadałem pytanie w poprzednim poście) ważne jest o ile zwiększasz moc przyłączeniową. Czyli jaką masz podaną moc w piśmie jakie dostałeś od ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...