Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterowanie kotłem Vitodens 100-W B1KF


sunnyluk

Recommended Posts

Witajcie,

w końcu doczekałem się wymiany 17-letniego Aristona z Salusem on/off na nowy kocioł Vitodens 100-W 2f. czyli B1KF.

Mam kilka pytań odnośnie sterowania. Obecnie jest realizowane tylko pogodowo (krzywa grzewcza).

Pyt. 1. Czy do tego modelu można podłączyć Vitotrola 200E tak, aby kocioł nadal brał również pod uwagę zamontowany czujnik temp. zewn. do ustalania t. zasilania?
Mam sprzeczne informacje: właściciel firmy instalacyjnej mówi, że NIE, monter z tej firmy podczas 1 uruchomienia mówił, że TAK, ja znalazłem na necie, w instrukcjach, że TAK (z odpowiednim wpływem t. wewn. ustawianym w konfig.).

Ale powiedzmy, że na razie chcę spróbować w tym sezonie bez Vitotrola 200E.

Założenia: w dzień temp. ok. 20 st., w nocy zredukowana do 19 st. (i tak jest ustawione w apce ViCare) Instalacja same grzejniki + trochę podłogówki z powrotu (łazienka). Obieg grzewczy 1, najprostsza możliwa instalacja, bez mieszaczy, dod. pomp i innych rzeczy. Dom 165m2, parter+poddasze z 2018r.

Obecna krzywa grzewcza 0,6 poziom 0,0.
Grzeję dopiero od kilku dni, ale zauważyłem, że przy temp poniżej +10 na zewn. to w dzień temp. wynosi ok. 20-20,5, ale za to w nocy nie spada wcale.
Plus to, że gdy na zewn. jest ciepło +15, +17 itp. to kocioł nadal dogrzewa wg mnie niepotrzebnie, bo w środku robi się aż za ciepło.

Pyt 2. Dlatego wymyśliłem, by obniżyć poziom krzywej, by przy wysokich t zew. kocioł się nie uruchamiał, ale niezależnie jaki dam poziom (nawet ujemny) krzywej to zawsze min. temp. zasilania wynosi na wykresie +20 st. co skutkuje, że przy prawie 20 na zewn. kocioł się włączał. Widziałem, że wklejacie wykresy z poziomem np. -3 i temp. zas. wynosi 17, dlaczego u mnie tak się nie da?

Pyt. 3. Temperatura zredukowana - czy jednym sposobem, aby wymusić na kotle słabsze grzanie w nocy, to w apce ustawić np. temp. zredukowaną 15st. i obserwować? I jak wychładza się za bardzo to celować w trochę wyższą itd.?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można podłączyć Vitorola 200E uwaga na rynku były (mogą jeszcze być) też Vitotrol 200A i Vitotrol E200 te nie pasują do w/w kotła.

Instalacja CO powinna być zaprojektowana (policzona) i wtedy mozna wskazać konkretnie jaka powinna byc krzywa grzewcza (kąt i przesunięcie). Jeśli instalator zgadywał dobierając wielkość grzejników czy średnice rur to niestety teraz trzeba "zgadywać" ustawienia krzywej grzewczej.

na początku i końcu sezonu grzewczego prosze regulowac tylko przesunieciem (max 2-3*C i czekac kilka dni) a przy największych mrozach pochyleniem (zmiana o 0.1 - 0.2 i znowu czekac kilka dni na odpowiedz budynku)

ad3 tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...