Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - rozdzielacz i wyjaśnienia


krzysztof000

Recommended Posts

Witam,

Dom bliźniak 126m2, wszędzie mam ogrzewanie podłogowe, parter + piętro.

Kocioł Vaillant eco TEC plus VC15CS + zasobnik 120L + automatyka do sterowania temperaturą w pomieszczeniach (8 termostatów R-10b firmy Tech, Listwa sterująca L-10 firmy Tech, 14 siłowników termoelektrycznych firmy Tech).

Na dole w jednym pomieszczeniu przestała mi grzać podłogówka, natomiast w innych pomieszczeniach jest wszystko ok i nie wiem w czym jest problem, a wcześnie wszystko było oki.

Na dole mam rozdzielacz, którego kompletnie nie rozumiem, może trzeba coś odpowietrzyć?

Czy możecie mi napisać co do czego służy i za co odpowiada, wysyłam zdjęcie (tam gdzie są znaki zapytania to nie wiem do czego służy i co to jest).

Kolejne pytanie, jak na termostacie R-10b przytrzymam jednocześnie dwa przyciski plus i minus to pojawia się coś takiego jak na zdjęciu np. H0.9, co to są za ustawienia?

 

Dziękuję za pomoc.

hydraulika.jpg

termostat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czarne kapturki to są od odpowietrznika automatycznego jak sama nazwa wskazuje służą do odpowietrzania instalacji(a raczej w tym przypadku samych belek rozdzielacza)drugie pytajniki(dolne)to zawory spustowe)Nie grzeje pętla oznaczona nr.2?H0,9 to histereza.Jak np.masz ustawioną temp.w danym pomieszczeniu na 22st a ten parametr H=1 to regulator zacznie wskazywać niedogrzanie po spadku temp.do 21st=wtedy regulator pokojowy da sygnał do listwy L10 otworzy się odpowiedni siłownik na belce powrotnej i pomieszczenie zacznie się dogrzewać do ustawionej temp.na R-10b

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie grzeje bo siłownik jest zamknięty na tej pętli.Raczej owa pętla nie jest zapowietrzona.Należy poszukać przyczyny dlaczego siłownik jest zamknięty.Moze pierwsze trzeba podnieść temp.na R-10b w pomieszczeniu które nie grzeje(chyba że jest wiadomo że temp.w omawianym pomieszczeniu jest sporo niższa niż ustawiona na R-10b,wtedy ten zabieg nic nie da)Jak nie ruszy to zdjąbym siłownik z niegrzejącej pętli,być może zablokował się trzpień na który naciska siłownik(po ściągnięciu siłownika trzpień nie powinien być "utopiony")W chwili gdy pojawi się przepływ w omawianej petli będzie on widoczny na rotametrze na którym obecnie jest wartość zero.

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę czy ten trzpień na wkładce wystaje jak na zdjęciu(nie jest "utopiony")Jak wystaje to powinien się pojawić przepływ na  rotametrze.Mogło być tak że przychwyciło trzpień z powodu dłuższego niedziałania ogrzewania przez okres letni

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czarne kapturki to powinny być zawsze zakręcone czy odkręcone? Bo u mnie są cały czas odkręcone?

Jaka wartość powinna być na rotametrach dla najlepszej ekonomiki w ogrzewaniu? Jakieś dopuszczalne wartości ?

Te siłowniki to powinny być wszystkie zakręcone czy odkręcone na maxa? A to póżniej i tak wyrówna automatyka?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapturki zakręcone,zwłaszcza ten na powrocie bo przy odkręconym pompa może zasysać przez niego powietrze.Wartość nastawy na rotametrze powinna być jak w projekcie OP a jeżeli takowego nie ma to trzeba dojść do odpowiedniej nastawy metodą prób i błędów aż do osiągnięcia komfortowej temp.w poszczegolnych pomieszczeniach.Sam proces regulacji może potrwać kilka dni bo po każdej nowej nastawie trzeba odczekać kilka godzin bo bezwładność OP jest duża(to nie grzejniki)Do regulacji rotametrów należy zdjąć wszystkie siłowniki a temp.zewnętrzna powinna być na minusie kilka stopni.Wartości w granicach od 1l/min do 2l/min. Temp.w pomieszczeniach zależy nie tylko od przypływów na rotametrach ale również od temp.czynnika podawanego z kotła.Można na kotle ustawić np.40st a na początek wszystkie rotametry na np.1,5l/min.I kontrolujesz temp.w poszczególnych pomieszczeniach,tam gdzie jest za zimno zwiększysz przepływ a gdzie za ciepło zmniejszasz.Tymi siłownikami(na dolnej belce z kabelkami)nic nie pokręcisz,one działają zero-jedynkowo czyli jest otwarty=potrzeba grzania lub zamknięty=pomieszczenie dogrzane.Udało się coś zrobić z tą niegrzejącą pętlą?

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem)ten plastikowy kapturek jest elementem odpowietrznika automatycznego.Po jego poluzowaniu przez odpowietrznik wydobywa się powietrze z instalacji jeżeli w niej jest a jak nie ma to pływak odcina wypływ wody.A dolny zawór to spustowy,po odkręceniu tej karbowanej nakrętki można nakręcić np końcówkę na węża.Czy po zdjęciu siłownika pojawił się przepływ na odpowiadającemu mu rotametrowi na górnej belce?

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakrętkę od siłownika wystarczy dokręcić ręką.Siłownik powinno się zakładać jak jest otwarty(trzpień w siłowniku jest cofnięty=nie naciska na trzpień metalowy wkładki)Może póki co nie zakładaj siłownika aby sprawdzić czy pomieszczenie za które odpowiedzialna jest omawiana pętla zostanie nagrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie bede zakladal i zobaczymy po nocy.

A ten czarny wkręt na siłowniku musi byc taki wcisniety jak na zdjeciu? Bo udalo mi się testowo wkręcić i wartosci na pętli 2 ponownie spadły do zera.

Termostat w pomieszczeniu niegrzanym ustawiony na 23 stopnie, a aktualna temperatura pokazuje 20. A histeraza ustawiona na H1.0

Piec ustawiony na 30 stopni.

20241113_225145.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tan czarny "wkręt" na siłowniku do montażu siłownika oraz gdy pętla od niego ma sygnał do grzania z listwy to nie może być wciśnięty bo wtedy odcina daną pętlę i nie grzeje.Zresztą to jest widoczne na pozostałych siłownikach,wszystkie mają "wkręty" wystające=pomieszczenia się nagrzewają 

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie nie powinieneś go wypychać bo ulegnie destrukcji)On jest otwierany poprzez podanie napięcia.Te siłowniki są typu NC czyli bezpradowo zamknięte.Aby się otworzył listwa musi podać na siłownik napięcie.W zależności od producenta czas otwarcia waha się powiedzmy od 2min i trochę więcej.W tej chwili jest zamknięty bo albo temp. w pomieszczeniu została osiągnięta albo coś jest z nim nie tak albo nie dostaje sygnału z listwy.

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...