Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak wkopać zbiornik na deszczówkę


Recommended Posts

Witam,

Zastanawiam się nad wkopaniem zbiornika na deszczówkę w ogrodzie (3-4m3). Była by w nim zbierana woda z dachu na pomocą podziemnych rur podłączonych do rynien. Woda byłaby następnie używana głównie do podlewania ogrodu. Część "hydrauliczna" całego zagadnienia wydaje sie prosta natomiast interesuje mnie sposób wkopania samego zbionika.

 

Znalazłem takie przykładowe zbiorniki (to nie reklama):

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40691454

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40195360

 

Czy one nadają się do wkopania?

Czy scianki nie zostaną zgniecione przez napierającą ziemię?

Czy puste nie "wyskoczą" z ziemi gdy będzie woda na zewnątrz zbiornika (siła wyporu)?

Jaka jest technologi wkopytwania takich zbiorników (proste zasypanie ziemią zbiornika w dole, czy betonowa płyta czy betonowe scianki)?

Gdzie mozna kupić tanie zbiornki do wkopania?

Jakies inne sugestie od praktyków?

 

Pozdrawiam,

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą tematu, ale wiem że sporo osób wykorzystuje do celów o jakich piszesz szamba, gdy zostają podłączeni do kanalizacji. Te zazwyczaj są betonowe. Jednak budowa takiego zbiornika na wzór szamba to spory koszt, choć popatrz w takim wątku bo może jakieś dreny byłyby dobre i w miare tanie. Mógłbyś wylać na dole trochę betonu a od góry zamknąć włazem. Co do tych zbiorników z allegro to obawiam się że mogą mieć zbyt słabe ścianki do utrzymania naporu ziemi. Są jednak też szmba z tworzyw, więc rzadziłbym poczytać na ten temat może znajdziesz u producentów grubość ścianek i wtedy możesz porównać z tymi z allegro.

Ostatnia rzecz jaki przychodzi mi do głowy to właściwe proporcje między wielkością dachu (czym większa połać tym więcej wody) a pojemnością zbiornika. Jeśli zbiornik będzie za mały rynny zaczną działać jak przysznic.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 m3 wydaje się trochę mało. Napełni Ci się po jednej większej ulewie. Ja mam nowy betonowy 10m3. Kupiłem za około 2100zł. Woda spływająca z dachu 230m2 potrafi go napełnić przez 2 dni. Takie do ziemi plastikowe niestety są droższe od betonowych. Potem trzeba je dociążyć przed zasypaniem. Oczywiście nie namawiam za większym, ale jak do ziemi to najtaniej wyjdzie raczej betonowy, chyba że trafisz na jakiś stalowy stalowy z demobilu za pół ceny złomu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podzielę się innymi spostrzeżeniami.

Ciągle jestem entuzjastom zbierania deszczówki, ale... chodzi mi włąśnie o startowe koszty (zbiornik itp.) coś około 2-3 tys. Na wiosnę startujemy do wykończenia a tu liczy się każda stówka. Pieniądze zaczęły robić się jeszcze ważniejsze, do tego zrobiłęm pewną kalkulację:

Na działce (obecnej) w suchym roku zużyłem coś około 15-18 m3 wody. Obecnie woda kosztuje coś około 1,65 zł za m3 co daje niecałe 30 zł rocznie. Jeśli koszty wody wzrosną o 100% to te 3 tys na starcie zwracają się za 50 lat. Jestem za, ale przepraszam na razie nie stać mnie na oszczędzanie. I to mnie najbardziej boli, bo osobiście jestem i za oszczędzaniem wody i sortowaniem śmieci... ja jestem za, tylko jakoś nie widzę nikogo kto by chciał wesprzeć takie małe inwestycje proekologiczne w naszym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałek u Ciebie może się to nie opłaca, u mnie jest inaczej woda 4,5zł, kanalizacja drugie tyle. Nie liczyłem ile wody żużywam, ale podlewanie ogrodu, mycie na zewnątrz np. samochodu i spłukiwanie kibla bede mieć poza wodomierzem. Licze na jakieś 30-50% a może nawet więcej żużycia mniej w zależności od pory roku. Spostrzeżeniami podziele się jak skończe w tym roku, mało tego założe sobie wodomierz za hydroforem na deszczówce, taki używany żeby tylko sprawdzić jak to wychodzi ilościowo, bom sam ciekawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, trzeba tylko wziąć pod uwagę kilka rzeczy, a w szczególności:

 

- pojemność tej studni,

- czy ma być szczelna, czy z rozsączaniem do gruntu, czy też może z przelewem do sieci kanalizacyjnej,

- powierzchnię terenu, z którego będzie zbierana deszczówka i jego rodzaj

 

Jeżeli deszczówka będzie zanieczyszczona, to może się okazać niezbędne urządzenie do wstępnego oczyszczania, np. separator subst. ropopochodnych + osadnik piasku i błota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...