Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DOM INTELIGENTNY


Recommended Posts

HEJ.TO MOJ DEBIUT ZAROWNO NA TEJ STRONIE JAK I W BUDOWIE DOMU.PRZEGLADAJAC ZALACZONE TEMATY ZAUWAZYLEM,ZE NIKT NIE PORUSZYL TEMATU DOM INTELIGENTNY ( AUTOMATYKA I STEROWANIE C.O. OCHRONA ANTYWLAMANIOWA, STEROWANIE OSWIETLENIEM ITP).JESLI MIAL KTOS Z TYM DOCZYNIENIA,ORIENTUJE SIE W KOSZTACH NIECH PODZIELI SIE SWOIMI SPOSTRZEZENIAMI. Z GORY DZIEKUJE

ZYCZE SZCZESLIWEGO NOWEGO JORKU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dom inteligentny to dopiero przyszłość, ale niedaleka. Obecnie wszystkie takie bajery są kosztowne. A przecież ważniejsze są np. ściany niż alarmy, sterowania itd. Myślę, że gdy już zbuduję dom i będę miał dużo wolnego czasu to zajmę się tą sprawą. Na razie rozprowadziłem po całym domu, w każdym pomieszczeniu, a także w garażu i przy bramie wielożyłowy kabel z odzysku. Wszystko krzyżuje mi się w specjalnie do tego celu wykonanej wnęce. W przyszłości można będzie tak zrobioną "magistralę" wykorzystać na: domofony, telefony, komputery, alarmy, telewizję przemysłową, podsłuchy, czujniki, sterowniki itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, gdy żyłuje się każdy grosz na budowę i wykończenie to zapomina się o takich rzeczach. Ale rzaczywiście zgadzam się, że położenie kabla wielożyłowego pomiędzy pokojami, drzwiami, oknami i bramą daje w przyszłości możliwość zainstalowania tych wszystkich funkcjonalnych "bajerów". Ja np. mam zamiar zbudować w przyszłości centalny system sterowania urządzeniami w domu. Znam się trochę na automatyce więc, sterowanie komputerem oświetleniem, żaluzjami, innymi automatami będzie w przyszłości zrealizowane. Na razie będę prowadził kable i wyprowadzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ludziska, a może tak by wykorzystać protokół X10 po sieci energetycznej? Ja też będę układał kable (skrętkę) między pokojami, to rozwiązanie po kablach energetycznych wydaje się ciekawe nie?

 

P.S. Może ktoś wie jaki max. odległość ma w specyfikacji IC2?

 

Wladek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja mam nadzieję, że kiedyś też nauczę rozumu mój budowany dom. Na razie będę kładł kable elektryczne w rurkach, więc wprowadzić informacyjne potem to pryszcz. Boję się, tylko że może to (równoległe prowadzenie) powodować zakłócenia.

Co z tym przesyłeniem informacji po sieci elektrycznej (blue teeth)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue tooth? Nie wiem czy ten system jest juz tak rozpowszechniony i sprawdzony aby mozna mu bylo powierzyc sterowanie domem. Z tego co wiem to na razie przystawki blue tooth sa stosowane tylko do sporadycznych zastosowan (telefonia komorkowa).Co prawda firmy zajmujace sie budowa systemu inteligentnego domu maja w ofercie radiowe przesylanie sygnalu sterujacego, ale czy to blue tooth? Nie wiem.Moze sie myle

Jak na razie skontaktowalem sie z jedna z firm aby zapoczatkowac moja przygode z inteligent house.Sam projekt instalacji dla mojego domu (250 m2 podzial na dwa odrebne mieszkania, jedna kotlownia)kosztuje about 6000 zl.

Czesc z was pisze ze samodzielnie kladzie okablowanie. Czy to takie latwe, czy macie w tym temacie jakies doswiadczenie?Skad np.wiedcie jakiej jakosci ma byc kabel i iloskretkow?

pozdrawiam - Młody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue tooth to standard transmisji bezprzewodowej, tak więc kable nie są potrzebne.

Generalnie, porównując ceny urządzeń wykonawczych (tzw. aktorów) oraz czujników (sensorów) można zauważyć pewną tendęcję:

1. Urządzenia bardzobardzobardzodrogie: transmisja radiowa, brak specjalnego okablowania, do wykonania w dowolnym czasie po ukończeniu domu.

2. Urządzenia bardzobardzodrogie: transmisja po kablach energetycznych, brak specjalnego okablowania, do wykonania w dowolnym czasie po ukończeniu domu.

3. Urządzenia bardzodrogie: transmisja po kablu magistralnym, najczęściej typu skrętka 2 parowa np. JY(St)Y 2x2x0,8 lub typowo komputerowa skrętka FTP 4x2x0,5 prowadzona szeregowo od punktu do punktu, w których przewidujemy w bliższej lub dalszej przyszłości zainstalowanie aktorów lub sensorów; o podstawowym projekcie oraz instalacji trzeba pomyśleć przed położeniem tynków.

4. Urządzenia drogie: transmisja po kablu wieloparowym (może być najzwyklejszy telefoniczny) prowadzonym od centralnego punktu do miejsc, w których przewidujemy w bliższej lub dalszej przyszłości zainstalowanie aktorów lub sensorów; wymaga de facto szczegółowego projektu z ograniczoną możliwością zmian, przed położeniem tynków

 

Pozdrowienia dla wszystkich maniaków inteligentnych budynków, do których sam należę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aziel

A czy mogę prowadzić te kable równolegle (w jednej rurce) z przewodami elektrycznymi?

Ile wynosi jedno "bardzo"?

Możesz podać przykłady z jakiejś firmy (bez nazwy).

 

Co do kabli, to jeżeli nie będzie można razem z elektrycznymi, to zostawię rurki na skrętki; poprowadzę je do znanych mi już teraz punktów, oraz tuż nad posadzką, że przed malowaniem za parę lat dociągnę sobie do nowych aktorów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowe ceny elementów systemu opartego na transmisji danych po kablu magistralnym (moim zdaniem wybór optymalny)

1. Jednostka centralna z możliwością sprzęgnięcia z komputerem - 980 DEM

2. Jednokanałowy przekaźnik do montażu w puszce p/t - 149 DEM

3. Dwukanałowy przekaźnik do montażu w rozdzielnicy el. - 218 DEM

4. Sterownik 1 rolety z 3 wejściami do montażu w puszce p/t - 196 DEM

5. Sterownik 2 rolet do montażu w rozdzielnicy el. - 282 DEM

6. 4 wejścia do montażu w puszce p/t - 126 DEM

7. Czujnik natężenia światła - 175 DEM

8. Ściemniacz jednokanałowy do montażu w rozdzielnicy el. - 418 DEM

Na razie tyle, przepraszam za ceny w DEM. Nie zawierają cła i VAT-u

 

Kable nieekranowane można prowadzić w odległości ok. 12,5 cm od przewodów elektrycznych, omijać wyładowcze źródła światła oraz silniki. Kable ekranowane można prowadzić w bezpośredniej odległości, lecz powinny być odzielone przegrodą izolacyjną (w praktyce w osobnym peszlu lub sekcji korytka kablowego)

 

Ile kosztuje "bardzo" ? - Trzeba rozpatrzyć konkretny projekt, podałem tylko generalną tendencję

 

AZIEL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLUETOOTH to technologia juz dostepna i nie jest wcale taka droga, np AccesPoint (urzadzenie pozwalajace zbudowac bezprzewodowa siec) to wydatek ok 800zl oczywiscie musimy uzbroic nasze kompy w bezprzewodowe karty sieciowe ktore mozna juz kupic za ok 400 zl (te najtansze), takze wszystkie nowe notebooki maja karty bezprzewodowe w technologi wireless. Tym sposobem nie trzeba ciagnac zadnych kabli. Z tego co czytalem inteligetne domy to tez nie jest takie drogie, tym bardziej ze wiele z tych prac mozna zrobic samemu, lub z pomoca srednio zaawansowanego informatyka, ktory na pewno policzy sobie znacznie mniej niz specjalizujaca sie w tym firma. Tym bardziej ze obecnie najdrozsze jest "know how" a nie za wylaczny koszt urzadzen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aziel nie zgodze sie z Tobą do konca. Prawda ze Bluetooth to standard transmisji bezprzewodowej ale w nieco szerszym znaczeniu. Poniewaz w tej technologii nie tylko mozna tworzyc sieci komupterowe, ale i łączyc urządzenia peryferyjne. BT Ma bardzo szeroki zakres zastosowan. Zgadza sie ze w rozwiazaniach dot inteligentnych domow technologia bluetooth pojawia sie zadko (o ile w ogole) ale moim zdaniem to tylko kwestia czasu.

Co do kosztow domu inteligentnego widzialem kiedys prace mgr studenta informatyki, ktory w swoim domu utworzyl sterowanie urzadzeniami (piec CO, oswietlenie, sterowanie brama, info z czujnikow pp, itp) sam napisal program (o ile pamietam w C++) z ciekawszych rzeczy: mogl sterowac piecem CO z komórki wysylajac SMS. Niepamietam dokladnie jaki byl koszt urzadzen ale na pewno nie byla to jakas duza kwota. Jego rozwiazania byly porownywalne z rozwiazaniami specjalistycznych firm, a koszt byl nieporownywalnie mniejszy. Stad prosty wniosek ze wiedza jest droga. Ja planuje sam zajac sie rozwiazaniami w zakresie intelig domu, pewnie z pomoca jakiegos programisty, bo jakąś tam wiedze informatyczna mam , głównie z tego powodu ze na dzien dzisiejszy ceny gotowych rozwiazan sa zbyt drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Wchodzac dzis na forum, az przetarlem oczy ze zdziwienia. Przy hasle Dom Inteligentny plonie walizeczka! Wiec jednak ten temat ma wielu zwolennikow. Kazdy pewnie chcialby miec takie rozwiazania w swoim domu, ale... boi sie zapytac?,zastanawia sie czy to mu potrzebne?,albo od razu wychodzi z zalozenia - nie stac mnie.

Czytajac to forum zauwazylem,ze wiekszosc z Nas ma przynajmniej podstawowa wiedze w temacie domu inteligentnego. Ja sam w necie znalazlem ciekawa strone dotyczaca tego tematu i czerpie z niej swa wiedze.Podane sa tam ceny poszczegolnych skladnikow jak i przyklady instalacji.

Jednak to teoria. Czy ktokolwiek z was ma taki system w domu i moze podac konkrety?Ile kosztuje samo okablowanie, ile robocizna?

Mnie interesuje np. takie pytanie. Jaki piec gazowy do kotlowni powinienem wybrac aby byl w pelni kompatybilny z systemem i dal sie sterowac np. przez telefon

Pozdrawiam - Młody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak jak TOmek będę sam robił wszystko (200DM za sensor/aktor to zdecydowanie za dużo). Wymyśliłem, że będę robił magistralę po RS przemysłowym. Każdy punkt będzie wyposażony w końcówkę procesorową (prawdopodobnie 89C552 cena ok 30-50zł - zawiera przetwornik AC przetwornik DC typu PWM 6 portów timery itp. Programóje się to w ASSEMBLERZE lub w C bardzo przyjenie.) Będzie ona pobierać sygnały (układ kondycjonujący) lub sterować (przekaźnik lub BUZZ PWM np. oświetlenie). Chcę zrobić każdy układ tak aby mógł niezależnie pracować w przypadku awarii jednostki centralnej (komputera). Koszt jednego punktu do sterowania np. oświetleniem oceniam na max. 100PLN, ale już np. cena wyświetlacza LCD graficznego dotykowego podświetlanego to cena 800-1000PLN, więc wszystko zależy od systemu.

Największy problem to magistrala, ale czytałem gdzieś kiedyś, że ktoś to już robił i mu działało. Marazie mam tylko piwnicę więc to będę robił za rok lub dwa... Niestey na wykonanie tego samemu trzeba poświęcić b. dużo czasu. Mam pytanie, czy znacie jakieś piece c.o. gazowe z jakimkolwiek interfejsem na świat? Chyba URLICH ma w ofercie regulator ze sterowaniem DTMF (przez telefon).

 

Co do zakłuceń od sieci to odbiorniki i kable je zasilające (nie mówię o odbiornikach typu zasilacz impulsowy, ktory śmieci jak NETBui Microsoftu w Ethernecie. Widzielście kiedyś FFT takiej żarówki kompaktowj?) nie powinny zakłucać sygnału nawet jeżeli bendą obok siebie Na wszelki wypadek będę kładł skrętkę ekranowaną. Na studiach żeśmy mieli taką laborkę z pola i sprawdzaliśmy jakie zakłucenia się indukują, a poza tym sieć 50Hz a sygnałówka na dużo wyższe częstotliwości. Można zaesze jakiś filtr zastosować.

 

Pozdrawiam.

Wladek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Czyzby wszyscy zapomnieli, że po skrętce puszcza się sygnał symetryczny? I żadne zakłócenia nie straszne. Mozna prowadzić równolegle do czego tylko chcecie. Przynajmniej jesli chodzi o urządzenia i długosci skrętki spotykane w domu.

Kilka MB/s na kilkaset metrów pójdzie z BER 1x10E-12 bez problemu gdzie tylko chcecie.

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...